To region z wieloma cennymi zabytkami, zamkami i pałacami czy atrakcjami dla miłośników turystyki industrialnej; z historyczną pierwszą stolicą Polski w Gnieźnie; województwo obfituje także w cenne obszary przyrodnicze z dwoma parkami narodowymi (Wielkopolski i fragment Drawieńskiego); charakteryzuje się dużym potencjałem dla turystyki aktywnej z Wielką Pętlą Wielkopolski na czele;  stolicą regionu jest Poznań – najważniejszy w Polsce ośrodek targowy… 

Województwo wielkopolskie położone jest w środkowo-zachodniej części Polski i graniczy z siedmioma województwami: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim i lubuskim. Stolicą województwa jest Poznań. Wielkopolskie zajmuje obszar o powierzchni ponad 29 800 km².

Wielkopolska – Piastowie i dobra zabawa

To region wielkiej historii, gdyż właśnie na tej ziemi „zaczęła” się Polska. Na turystę czekają w nim liczne przygody podczas odkrywania zamków i pałaców, urokliwych miasteczek oraz turystyce wodnej. Katedra w Gnieźnie, miejsce koronacji polskich królów, najstarsza w Polsce katedra w stolicy województwa, Poznaniu, będąca zarazem mauzoleum Mieszka I i Bolesława Chrobrego, uznany za Pomnik Historii Ostrów Lednicki to bez wątpienia najważniejsze atrakcje Szlaku Piastowskiego liczącego 25 obiektów. Stanowi on główny trakt turystyki kulturowej w regionie i najstarszy tego typu w kraju.

Nie można przeoczyć

Szlak Piastowski pokazuje miejsca, gdzie „zaczęła się Polska” w niekoturnowy sposób. Przybliża historię poprzez liczne imprezy plenerowe, jak Koronacja Królewska – Festiwal Kultury Słowiańskiej w Gnieźnie, Turniej Wojów w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie, który przenosi w czasy pierwszych Piastów czy Jare Święto w Grodzie Pobiedziska, gdzie można sobie wystrzelić z oryginalnych rozmiarów, średniowiecznej katapulty. Wśród innych propozycji należy wymienić pogańskie obrzędy w zrekonstruowanym Grodzie w Gieczu, osadzie słowiańskiej sprzed Mieszka I, mural w Pyzdrach – jeden z największych w Wielkopolsce, odtwarzający dzieje miasta czy smakowitą… benedyktynkę, nalewkę z 21 (lub 17) ziół wytwarzaną przez mnichów z Opactwa Benedyktynów w Lubiniu według receptur sprzed setek lat.

Na szlaku znajduje się Kalisz, druga po Poznaniu historyczna stolica Wielkopolski, gdzie od przeszło dwóch stuleci produkowane są pianina i fortepiany. Do tej tradycji nawiązuje, odnowiony w 2019 r. budynek dawnej, słynnej fabryki fortepianów Arnolda Fibigera, potem Calisii – teraz hotel Calisia One. Urokliwe są uliczki zabytkowego centrum z katedrą, ratuszem w rynku, sanktuarium św. Józefa oraz Centrum Baśni i Legend w Baszcie Dorotka. Po mieście kursują zabytkowe autobusy wycieczkowe, a lokalnym specjałem są wypiekane tradycyjną metodą Andruty Kaliskie.

Szybowce i parowozy

Wielkopolska ma też inne miejsca, jakie trzeba koniecznie poznać. „Leszno – rozwiń skrzydła” – tak promuje się to zabytkowe miasto nie tylko z racji największej w Polsce szkoły szybowcowej. Prowadzi z niego szlak budowli drewnianych i szachulcowych z przewagą starych wiatraków, których Wielkopolska ma w kraju najwięcej. Pamiątką po wielokulturowej społeczności Leszna są Nowa Synagoga, świątynia św. Jana ruchu religijnego Braci Czeskich i kościół św. Krzyża, dawny zbór luterański. Warto zobaczyć starówkę z barokowym ratuszem i murale.

Z Leszna (i Poznania) do Wolsztyna kursują trakcją parową pociągi ciągnięte przez parowozy. Urokliwy Wolsztyn z promenadą nad jeziorem i skansenem budownictwa ludowego odwiedzany jest bowiem przede wszystkim dla Parowozowni Wolsztyn. To ostatnia czynna parowozownia na świecie. Podczas dorocznej Parady Parowozów prezentują się czynne maszyny parowe z Polski i z zagranicy, a żelaznym punktem programu jest widowisko multimedialne „Światło, para, dźwięk”. Amatorzy turystyki kolejowej w Wielkopolsce mogą przesiadać się z wagoników wąskotorowej Średzkiej Kolei Powiatowej do Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej lub Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej Białośliwie.

Aktywnie w naturze

Najdłuższym, oznakowanym szlakiem wodnym w Polsce jest 690-kilometrowa Wielka Pętla Wielkopolski. Łączy Wartę, Noteć i ciąg jezior konińskich, które pokonywać można na łodziach motorowych, barkach i kajakach. Na trasie działa kilkanaście przystani o wysokim standardzie, zaś wkrótce ta baza się powiększy. Kursują też tramwaje wodne oraz stateczki wycieczkowe.

Kraina 100 Jezior to okolice Sierakowa, Międzychodu i Chrzypska (Sierakowski Park Krajobrazowy) oraz część uwielbianej przez grzybiarzy Puszczy Noteckiej. Na tych wielkopolskich małych Mazurach można wypocząć na plażach, wypożyczyć łódź, ruszyć na kajakowe szlaki albo rowerem w mocno pofałdowany teren. Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie dokumentuje m.in. udział Piotra Opalińskiego w wyprawie Władysława IV na Moskwę. W Chalinie szansę spojrzenia w gwiazdy oferuje Obserwatorium Astronomiczne. Przemęcki Park Krajobrazowy zaprasza na kajaki, a Nadwarciański Park Krajobrazowy na birdwatching.

Wielkopolska obfituje w szlaki kajakowe, choć najciekawsze są te w zachodniej i północnej części regionu (w okolicach Piły). Na rodziny czekają łatwiejsze trasy na Rurzycy i Piławie, większych umiejętności wymaga Wełna, trudne są zaś spływy Drawą i Lutynią.

Zielone płuca Poznania

Tak określany jest Wielkopolski Park Narodowy, położony nad Wartą, na południe od stolicy województwa. Pośród jego jezior, lasów i wzgórz przebiega pięć szlaków turystyki pieszej liczących 85 km, 100 km szlaków rowerowych oraz 30 km dla miłośników hippiki. Po drodze są Muzeum Przyrodnicze WPN w Jeziorach i wieża widokowa na Osowej Górze w Mosinie. Do parku dojeżdża Mosińska Kolej Drezynowa z napędem rowerowym. Naturalną „bramę” do WPN stanowi Puszczykowo z zabytkową, częściowo drewnianą architekturą. Tutejsze Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera ściąga tłumy sympatyków pisarza – podróżnika. Drugim „płucem” jest Puszcza Zielonka ze świetną wieżą Widokową na Dziewiczej Górze i malowniczym Szlakiem Kościołów Drewnianych.

Zamki i pałace

W południowej Wielkopolsce zachowało się kilka dawnych rezydencji arystokratycznych. Palladiański pałac w Śmiełowie mieści Muzeum im. Adama Mickiewicza. W Pałacu myśliwskim Radziwiłłów w Antoninie grane są koncerty Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”, upamiętniającego wizyty kompozytora w majątku. Inne, ciekawe obiekty są w Rokosowie, kojarzącym się z pałacem w Wilanowie – Rydzynie, a także w Winnej Górze, Turewie i Gołuchowie. Nie można oczywiście pominąć Pałacu w Rogalinie i zamku z arboretum w Kórniku.

Dowiedz się więcej na stronie regionalnego portalu turystycznego województwa wielkopolskiego