Wycieczka po Konińskiej Starówce -obejmuje najciekawsze miejsca i zabytki Konina zlokalizowane na Starówce i w okolicy.

Pierwsze wzmianki o mieście lokalizowanym na rzymskich mapach Ptolemeusza jako osada handlowa Setidava sięgają 9 tysięcy lat p.n.e. Historia tego miejsca zapisana została w bursztynach. Tędy przemieszczały się karawany kupieckie ze „złotem północy”- bursztynem. Konin uzyskał prawa miejskie przed 1283 r. Doszczętnie zniszczony przez Krzyżaków (1331 r.) został odbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego (1333-1370). Powstał wtedy zamek oraz umocnienia miejskie w postaci murów i dwóch bram- Kaliskiej i Toruńskiej. Dzisiaj o lokalizacji zamku świadczy tylko nazwa Placu Zamkowego. Pozostało jednak średniowieczne rozplanowanie miasta. Na starówce zachowały się również zabytki architektury sakralnej i mieszczańskiej.

1. Słup Koniński
    Najstarszy znak drogowy w Europie poza granicami dawnego imperium rzymskiego. Kamienny słup ustawiony został z polecenia wojewody Piotra Włostowica w 1151 r., jako drogowskaz  połowy drogi pomiędzy Kaliszem a Kruszwicą. Informuje o tym łacińska inskrypcja, która stanowi jednocześnie cenny zabytek piśmiennictwa polskiego.  Słup znajduje się na dziedzińcu kościoła pw. św. Bartłomieja.

2. Kościół pw. św. Bartłomieja
Gotycka świątynia wzniesiona na przełomie XIV i XV w. Od strony południowej przylegają kaplice: gotycka z nagrobkiem Krzysztofa Przyjemskiego i renesansowa, w której znajduje się barokowe epitafium Jana Zemełki. Na drzwiach kościoła znajdują się dwie antaby w kształcie lwich głów z XV w. Polichromie i witraże w kościele wykonał Eligiusz Niewiadomski.

3. Ratusz
Klasycystyczna budowla z przełomu XVIII i XIX w. Budynek na planie trapezu ma fasadę zdobioną kolumnami toskańskimi. Na zapleczu ratusza znajduje się budynek dawnych jatek (kramów kupieckich), wzniesionych w pierwszej połowie XIX w. Codziennie, w samo południe, z wieży ratuszowej rozbrzmiewa hejnał miasta Konina, którego autorem jest Witold Friemann.

4. Dom Zemełki
Najstarszy murowany obiekt mieszczański w Koninie wzniesiony na przełomie XVI i XVII w. Fundator kamienicy, Jan Zemełka, urodził się 1539 r. i był jednym z najznamienitszych mieszczan Konina. W Krakowie uzyskał tytuł doktora filozofii, a w Padwie- doktora medycyny. W latach 1919-1924 mieściło się tu gimnazjum, do którego uczęszczał Mieczysław Bekker – konstruktor pojazdu księżycowego wykorzystywanego w ramach programu kosmicznego „Apollo”.

5. Kompleks Fabryki Reymonta
Pierwsza w Koninie fabryka maszyn i narzędzi rolniczych wybudowana w połowie XIX wieku przez Szwajcara Edwarda Reymonta. Z produkowanych tam urządzeń zachowała się do dziś tylko sieczkarnia, którą oglądać można w Muzeum Okręgowym w Gosławicach. Przemysłowiec prowadząc interesy mieszkał obok fabryki, w eklektycznym pałacu z charakterystycznymi figurkami aniołków, podtrzymującymi inskrypcję: „Praca jest źródłem powodzenia”.

6. Dworek Zofii Urbanowskiej
Budynek wzniesiony w drugiej połowie XIX w. w stylu klasycznym, z dachem dwuspadowym. W dworku mieszkała Zofia Urbanowska, dziennikarka i autorka licznych powieści pozytywistycznych dla dzieci i młodzieży. Obecnie znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego.

7. Budynek dawnej synagogi z 1832 r.
Południowa fasada budynku z 1832 r. charakteryzuje się bogatym wystrojem architektonicznym. Wewnątrz, w sali głównej, zachowały się pierwotne, w części zrekonstruowane, malowidła na ścianie wschodniej i na czterech kolumnach. Obecnie jest to własność prywatna.

8. Park im. F. Chopina
Jeden z najstarszych parków miejskich  w Polsce (1843 r.). 10 hektarowy park miejski dawniej nazywany był ogrodem spacerowym. Dziś największą atrakcją tego miejsca są zamieszkujące w nim zwierzęta (mini zoo). Można tu spotkać strusie afrykańskie, emu, osły, wiewiórki, kuce, daniele, jelenie czy też świnki wietnamskie

9. Kościół ewangelicko- augsburski pw. św. Ducha
Kościół powstał w latach 1853-54. Wieża została dobudowana w 1872 r. W latach 1900-1915 kościół przebudowano. Obok znajduje się pochodząca z 1840 r., klasycystyczna pastorówka.

10. Kościół pw. św. Marii Magdaleny i klasztor oo. Franciszkanów – Reformatów
Nieistniejący dziś, drewniany kościół spłonął w 1661 r. a jego obecna budowla datowana jest na rok 1727. Klasztor, przylegający do kościoła od strony wschodniej, na 1733 r.. We wnętrzu barokowego kościoła znajdują się trzy drewniane ołtarze z połowy XVIII w., późnobarokowy krucyfiks, konfesjonały i organy wykonane w stylu rokokowym, a także gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem.

11. Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła
Gotycka świątynia ufundowana w pierwszej połowie XV w. przez biskupa Andrzeja Łaskarza. Kościół jest unikatową świątynią w Polsce, należy typologicznie do grupy ideowych kopii rotundy Grobu Świętego w Jerozolimie, zbudowaną w kształcie tzw. oktagonu krzyżowego. Do najbardziej znaczących zabytków świątyni należy chrzcielnica z XVI w. ozdobiona renesansowym ornamentem i średniowiecznymi herbami.

12. Zamek gotycki w Gosławicach
Bezwieżowy, murowany zamek usytuowany przy Jeziorze Gosławickim. Zbudowany został przez biskupa poznańskiego Andrzeja Łaskarzyca herbu Godziemba, dyplomatę Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi. Zamek składa się z dwóch budynków ustawionych równolegle, przykrytych dwuspadowymi dachami. W zamku mieści się obecnie Muzeum Okręgowe w Koninie. Legenda głosi, że mieszka w nim duch domniemanego właściciela Gosławic Konstantego Lubrańskiego.