• Katedra w Gnieźnie
  • Drzwi Gnieźnieńskie
  • Ostrów Lednicki
  • Rakoniewice
  • Katedra w Poznaniu
  • Parowozownia Wolsztyn
  • Parowozownia Wolsztyn
  • Stary Rynek w Poznaniu
  • Trakt Królewski w Gnieźnie
  • Rogalowe Muzeum Poznania

Zapraszamy na trzydniową wycieczkę dla uczniów szkół podstawowych i średnich, obejmującą najciekawsze zakątki Wielkopolski. Pozwala ona zapoznać się pokrótce z historią i zabytkami regionu.

Wycieczka prowadzi z położonego na południowym zachodzie województwa Wolsztyna i tamtejszej parowozowni – ostatniej czynnej w Europie, przez Rakoniewice i unikatowe Muzeum Pożarnictwa, do Poznania, gdzie uczestnicy rozpoczynają przygodę ze Szlakiem Piastowskim. W Poznaniu poza zabytkami dawnych epok będzie można również skosztować słynnych rogali świętomarcińskich, zobaczyć jeden z najpiękniejszych murali w Polsce i poczuć klimat pięknego Starego Rynku, wraz z otaczającymi go uliczkami.

Ostatni dzień obejmuje miejsca związane z początkami Państwa Polskiego: tajemniczą wyspę na Ostrowie Lednickim, gdzie Mieszko I wzniósł potężny gród a Bolesław Chrobry przyjmował cesarza Ottona III oraz Gniezno, z jego gotycką bazyliką, bezcennymi Drzwiami Gnieźnieńskimi a także Traktem Królewskim. Przewodnikami po mieście i jego dziejach są urocze… króliki.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Parowozowni Wolsztyn

Jedyna w Europie działająca parowozownia obsługująca ruch planowy. Zwiedzanie obejmuje park maszyn, hale parowozów, warsztaty naprawcze, wieżę ciśnień, salę muzealną. W zależności od rozkładu jazdy istnieje możliwość obejrzenia prac serwisowych przy parowozie.

Godziny otwarcia: 7:00 – 15:00
Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy dla seniorów 8 zł, ulgowy dla dzieci 4 zł. Przewodnik 60 zł
Parowozownia Wolsztyn: https://www.parowozowniawolsztyn.pl/

Zwiedzanie Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa

Jedyne w tej części Polski muzeum pożarnictwa. Wystawa obejmuje sprzęt strażacki, kilkanaście wozów bojowych oraz kolekcję hełmów z całego świata. Dla grup przygotowano salę edukacyjną z symulatorem pożaru oraz jazdy wozem strażackim.

Godziny otwarcia: 7:30 – 15:30
Czas programu: 1h
Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, grupowy 5 zł / os
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa: www.muzeum.psp.wlkp.pl

Zwiedzanie Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski

Rekonstrukcja dziewiętnastowiecznej wsi, na którą składają się chaty, budynki gospodarcze, wiatrak, kapliczka, kuźnia, zagrody ze zwierzętami. Rekomendujemy skorzystanie z dostępnych opcji pakietowych obejmujących zwiedzanie skansenu z przewodnikiem, inscenizacje tradycji ludowych i poczęstunek w dawnej karczmie lub jednej z dostępnych lekcji muzealnych dla grup szkolnych.

Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
Czas programu: 2h
Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, grupowy 4 zł / os.
Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie: www.muzea-wolsztyn.com.pl

Dzień 2

Pokaz w Rogalowym Muzeum Poznania

Uczestnicy pokazu poznają historię i tajniki produkcji oryginalnych poznańskich rogali świętomarcińskich i mogą samodzielnie wziąć udział w ich wyrobie. Pokaz wzbogacony jest filmem o historii miasta oraz nauką podstaw gwary poznańskiej. W trakcie zwiedzenia zobaczymy słynne koziołki na ratuszu.

Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: Bilety: normalny 19 zł, ulgowy 17 zł
Rogalowe Muzeum Poznania: http://rogalowemuzeum.pl/

Zwiedzanie Starego Miasta

Sugerowana trasa zwiedzania obejmuje kościół farny i dawne kolegium jezuickie, budynek wagi miejskiej, dawny odwach, pręgierz.

Czas programu: 1,5h

Zwiedzanie Bazyliki Archikatedralnej Św. Piotra i Pawła

Zwiedzanie obejmuje nawę główną wraz z wieńcem kaplic oraz wstęp do podziemi, w których znajdują się relikty jednych z najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Odbędzie się również pokaz filmowy przybliżający dzieje poznańskiej katedry.

Czas programu: 1h
Ceny biletów: Bilety: normalny 3,50 zł, ulgowy 2,50 zł, iluminacja Złotej Kaplicy 5 zł
Katedra w Poznaniu: www.katedra.archpoznan.pl

Brama Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Brama Poznania to centrum interpretacji dziedzictwa opowiadające historię Poznania i wyspy katedralnej za pomocą światła i multimediów. Na zwiedzanie należy przeznaczyć minimum 60-90 minut. W obiekcie znajdują się sklep z pamiątkami, toalety i kawiarenka.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00
Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: Bilety: normalny 20 zł, ulgowy 12 zł, grupowy 11 zł / os.
ICHOT Brama Poznania: https://bramapoznania.pl/

Zwiedzanie Śródki

Trasa obejmuje ulicę Ostrówek, Rynek Śródecki wraz ze słynnym muralem „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” oraz kościół św. Małgorzaty.

Czas programu: 1h

Dzień 3

Zwiedzanie Ostrowa Lednickiego (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy)

Sugerowana trasa obejmuje Mały Skansen, znajdujący się nad brzegiem Jeziora Lednica, oraz wyspę Ostrów Lednicki, na której znajdują się relikty grodu i palatium z czasów Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Dostęp na wyspę promem, który jednorazowo zabiera do 50 osób.

Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
Czas programu: 2h
Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, grupowy 9/5 zł / os. Przewodnik: 120 zł
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy: http://lednicamuzeum.pl/

Zwiedzanie Wzgórza Lecha w Gnieźnie

Centrum historycznego założenia stanowi gotycka katedra, miejsce koronacji królów Polski oraz pochówku Świętego Wojciecha. Sugerowana trasa obejmuje zwiedzanie wnętrza katedry, podziemi, Drzwi Gnieźnieńskich – najważniejszego polskiego zabytku sztuki romańskiej – oraz Muzeum Archidiecezjalnego. Opcjonalnie wejście na taras widokowy na wieży katedralnej.

Czas programu: 2h
Ceny biletów: normalny 25 zł / os., ulgowy 16 zł / os.
Wzgórze Lecha i Katedra w Gnieźnie: www.wzgorzelecha.pl

Zwiedzanie Traktu Królewskiego w Gnieźnie z przewodnikiem

Trakt Królewski to trasa turystyczna łącząca najciekawsze miejsca i obiekty Gniezna. Jej przewodnikami jest 5 figur związanych z miastem królów Polski oraz 15 rzeźb królików, opowiadających dzieje poszczególnych ulic i dzielnic Gniezna.

Czas programu: 2h
Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski (przewodnicy): http://www.szlakpiastowski.com.pl/go.live.php/PL-H92/przewodnicy.html

KONTAKT: Wielkopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: kontakt@wot.org.pl

Tel: +48 61 66 45 234

www.wot.org.pl