• Gniezno
 • Dęby Rogalińskie
 • Stary Rynek w Poznaniu
 • Poznań - kolegiata farna
 • Stary Rynek w Poznaniu
 • Rogalowe Muzeum Poznania
 • Gród Pobiedziska
 • Pałac w Rogalinie
 • Drzwi Gnieźnieńskie
 • Ostrów Lednicki
 • Katedra w Poznaniu
 • Parowozownia Wolsztyn
 • Parowozownia Wolsztyn
 • Muzeum Młynarstwa w Osiecznej
 • Muzeum Młynarstwa w Osiecznej

Zapraszamy na pięciodniową wycieczkę dla uczniów szkół podstawowych i średnich, obejmującą najciekawsze zakątki Wielkopolski i pozwalającą zapoznać się pokrótce z historią i zabytkami regionu.

Wycieczka prowadzi z położonego południowym zachodzie województwa Leszna – miasta, w którym znajdziemy ślady czterech kultur i religii. Stamtąd uczestnicy kierują się do Wolsztyna i tamtejszej parowozowni – ostatniej czynnej w Europie. Następnie, przez Rakoniewice i unikatowe Muzeum Pożarnictwa, dotrzemy do Rogalina, dawnej siedziby rodu Raczyńskich, gdzie można podziwiać ich zachwycający pałac oraz liczące sobie ok. 800 lat dęby Lech, Czech i Rus. Z Rogalina trasa prowadzi do Środy Wielkopolskiej, gdzie funkcjonuje obsługiwana przez parowozy turystyczna kolejka wąskotorowa.

W Poznaniu uczestnicy rozpoczynają przygodę ze Szlakiem Piastowskim. Poza zabytkami dawnych epok będzie można tam również skosztować słynnych rogali świętomarcińskich, zobaczyć jeden z najpiękniejszych murali w Polsce i poczuć klimat pięknego Starego Rynku, wraz z otaczającymi go uliczkami.

Podróż po Szlaku Piastowskim obejmuje miejsca związane z początkami Państwa Polskiego: tajemniczą wyspę na Ostrowie Lednickim, gdzie Mieszko I wzniósł potężny gród, a Bolesław Chrobry przyjmował cesarza Ottona III oraz Gniezno, z jego gotycką bazyliką, bezcennymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, a także Traktem Królewskim. Przewodnikami po tym mieście i jego dziejach są urocze… króliki. Będzie też można sprawdzić swoich sił jako piastowski wojownik, a podczas wizyty w Grodzie Pobiedziska założyć średniowieczną zbroję, wziąć do ręki miecz, a nawet wystrzelić z katapulty!

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Starego Miasta w Lesznie

Rekomendowana trasa obejmuje spacer śladami czterech kultur Leszna: Polaków, Niemców, Żydów i Czechów, którzy zamieszkiwali Leszno w czasach jego złotego wieku. Trasa obejmuje kościół farny św. Mikołaja, kościół Świętego Krzyża, dawną synagogę i dzielnicę żydowską, kościół św. Jana Chrzciciela i dom Braci Czeskich, ratusz, pałac Sułkowskich (z zewnątrz), dom Leo Becka.

Czas programu: 2,5h
Centrum Informacji Turystycznej w Lesznie (przewodnicy): https://www.leszno.pl/Informacja_Turystyczna.html

Zwiedzanie Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej

Muzeum to trzy zabytkowe wiatraki “koźlaki” udostępnione do zwiedzania. Wewnątrz można poznać pracę i codziennie życie młynarza, dotknąć narzędzi, uruchomić mechanizmy. W muzeum znajduje się też wiatrak edukacyjny – w pełni sprawna rekonstrukcja, a także kawiarnia.

Czas programu: 2h
Muzeum Młynarstwa w Osiecznej: www.zabytkowe-wiatraki.pl

Dzień 2

Zwiedzanie Parowozowni Wolsztyn

Jedyna w Europie działająca parowozownia obsługująca ruch planowy. Zwiedzanie obejmuje park maszyn, hale parowozów, warsztaty naprawcze, wieżę ciśnień, salę muzealną. W zależności od rozkładu jazdy istnieje możliwość obejrzenia prac serwisowych przy parowozie.

Godziny otwarcia: 7:00 – 15:00
Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy dla seniorów 8 zł, ulgowy dla dzieci 4 zł. Przewodnik 60 zł
Parowozownia Wolsztyn: https://www.parowozowniawolsztyn.pl/

Zwiedzanie Wielkopolskiego Muzeum Pożarnictwa

Jedyne w tej części Polski muzeum pożarnictwa. Wystawa obejmuje sprzęt strażacki, kilkanaście wozów bojowych oraz kolekcję hełmów z całego świata. Dla grup przygotowano salę edukacyjną z symulatorem pożaru oraz jazdy wozem strażackim.

Godziny otwarcia: 7:30 – 15:30
Czas programu: 1h
Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, grupowy 5 zł
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa: www.muzeum.psp.wlkp.pl

Zwiedzanie Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski

Rekonstrukcja dziewiętnastowiecznej wsi, na którą składają się chaty, budynki gospodarcze, wiatrak, kapliczka, kuźnia, zagrody ze zwierzętami. Rekomendujemy skorzystanie z dostępnych opcji pakietowych obejmujących zwiedzanie skansenu z przewodnikiem oraz inscenizacje tradycji ludowych i poczęstunek w dawnej karczmie lub jednej z dostępnych lekcji muzealnych dla grup szkolnych.

Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
Czas programu: 2h
Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, grupowy 4 zł / os.
Skansen Budownictwa Ludowego w Wolsztynie: www.muzea-wolsztyn.com.pl

Dzień 3

Zwiedzanie Pałacu w Rogalinie

Pałac w Rogalinie to dawna rezydencja arystokratycznego rodu Raczyńskich. Obecnie jest filią Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zwiedzanie obejmuje wnętrza pałacowe, powozownię oraz galerię obrazów. W parku znajdują się 800-letnie dęby Lech, Czech i Rus. Parking dla autobusów wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 431.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:00
Czas programu: 2h
Ceny biletów: normalny 35 zł, ulgowy 25 zł, przewodnik: 250 zł
Muzeum Pałac w Rogalinie: www.rogalin.mnp.art.pl

Średzka Kolej Powiatowa

ŚKP to linia wąskotorowa na odcinku Środa Wlkp. – Zaniemyśl o długości 14 km. Przejazd zabytkowymi wagonami ciągniętymi przez parowóz z prędkością 15 km/h. Przejazd w jedną stronę (około 60 min.). Istnieje możliwość zarezerwowania całego składu na indywidualny przejazd.

Czas programu: 4h
Ceny biletów: Normalny 30 zł, ulgowy 20 zł. Cena wynajmu całego składu: 3500 zł dla grup, 2500 zł dla grup szkolnych.
Średzka Kolej Powiatowa: http://sredzkakolejpowiatowa.pl/

Dzień 4

Pokaz w Rogalowym Muzeum Poznania

Uczestnicy pokazu poznają historię i tajniki produkcji oryginalnych poznańskich rogali świętomarcińskich i mogą samodzielnie wziąć udział w ich wyrobie. Pokaz wzbogacony jest filmem o historii miasta oraz nauką podstaw gwary poznańskiej. Wymagana rezerwacja.

Godziny otwarcia: 9:30 – 17:00
Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: normalny 19 zł, ulgowy 17 zł
Rogalowe Muzeum Poznania: http://rogalowemuzeum.pl/

Zwiedzanie Starego Miasta

Sugerowana trasa zwiedzania obejmuje ratusz (o 12:00 zobaczymy słynne poznańskie koziołki), kościół farny i dawne kolegium jezuickie, budynek wagi miejskiej, dawny odwach, pręgierz oraz Plac Wolności.

Czas programu: 2h

Zwiedzanie Ostrowa Tumskiego i katedry poznańskiej

Zwiedzanie obejmuje nawę główną wraz z wieńcem kaplic oraz wstęp do podziemi, w których znajdują się relikty jednych z najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Przewidziany jest również pokaz filmowy przybliżający dzieje poznańskiej katedry.

Czas programu: 1h
Ceny biletów: normalny 3,50 zł, ulgowy 2,50 zł, iluminacja Złotej Kaplicy 5 zł
Katedra Poznańska: www.katedra.archpoznan.pl

Brama Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Brama Poznania to centrum interpretacji dziedzictwa opowiadające historię Poznania i wyspy katedralnej za pomocą światła i multimediów. Za zwiedzanie należy przeznaczyć minimum 60-90 minut. W obiekcie znajdują się sklep z pamiątkami, toalety i kawiarenka.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00
Czas programu: 2h
Ceny biletów: normalny 20 zł, ulgowy 12 zł, grupowy 11 zł / os.
ICHOT Brama Poznania: https://bramapoznania.pl/

Zwiedzanie Śródki (najmniejszej dzielnicy Poznania)

Trasa obejmuje ulicę Ostrówek, Rynek Śródecki wraz ze słynnym muralem „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” oraz kościół Św. Małgorzaty.

Czas programu: 1h

Dzień 5

Zwiedzanie Ostrowa Lednickiego (Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy)

Sugerowana trasa obejmuje Mały Skansen, znajdujący się nad brzegiem Jeziora Lednica oraz wyspę Ostrów Lednicki, na której znajdują się relikty grodu i palatium z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Dostęp na wyspę promem, który jednorazowo zabiera do 50 osób.

Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
Czas programu: 2h
Ceny biletów: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, grupowy 9/5 zł / os. Przewodnik: 120 zł
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy: http://lednicamuzeum.pl/

Gród Pobiedziska

Gród Pobiedziska to średniowieczny park rozrywki, który bawiąc uczy i ucząc bawi. W grodzie można przymierzyć średniowieczną zbroję, wziąć do ręki miecz, wystrzelić z katapulty czy kuszy wałowej. Istnieje możliwość zorganizowania ogniska lub turnieju łuczniczego.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00
Czas programu: 2h
Ceny biletów: Normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, grupowy 7 zł, przewodnik 50 zł.
Gród Pobiedziska: http://www.grodpobiedziska.pl/

Zwiedzanie Wzgórza Lecha w Gnieźnie i Traktu Królewskiego

Centrum historycznego założenia stanowi gotycka katedra, miejsce koronacji królów Polski, a także pochówku Świętego Wojciecha. Sugerowana trasa obejmuje zwiedzanie wnętrza katedry i Drzwi Gnieźnieńskich – najważniejszego polskiego zabytku sztuki romańskiej. Trakt Królewski to trasa turystyczna łącząca najciekawsze miejsca i obiekty Gniezna, na której przewodnikami jest 5 figur związanych z miastem królów Polski oraz 15 rzeźb królików, opowiadających dzieje poszczególnych ulic i dzielnic Gniezna.

Czas programu: 3h
Ceny biletów: Karnety dla grup: normalny 25 zł / os., ulgowy 16 zł / os.
Katedra w Gnieźnie: www.wzgorzelecha.pl

KONTAKT: Wielkopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: kontakt@wot.org.pl

Tel: +48 61 66 45 234

www.wot.org.pl