Wycieczka dookoła Poznania – Polskiej Marki Turystycznej pozwala zobaczyć najpiękniejsze podpoznańskie rezydencje zasłużonych rodów magnackich. Wśród nich znajdziemy zamek w Kórniku wraz z otaczającym go arboretum (związane z Działyńskimi i Zamoyskimi) oraz posiadłość w Rogalinie, dzieło rodu Raczyńskich.

Efektowna architektura, wspaniałe wnętrza, zachwycające zbiory obrazów, interesująca kolekcja powozów, majestatyczne drzewa i najsłynniejszy polski duch (Biała Dama z Kórnika). To wszystko na jednej wycieczce!

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Zamku w Kórniku

Obecnie XIX-wieczny neogotycki zamek ma wygląd i charakter nawiązujący do dawnych budowli obronnych. Mieści się tu dziś muzeum, w którym znajdują się m.in. obrazy mistrzów polskich i europejskich, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie oraz zbiory etnograficzne i przyrodnicze z Australii i Oceanii. Największe wrażenie robi Sala Mauretańska wzorowana na słynnym pałacu Alhambra w hiszpańskiej Grenadzie. Obiekt można zwiedzać, korzystając z gry turystycznej-questu „Zamek w Kórniku”.

Godziny otwarcia: http://www.bkpan.poznan.pl/zwiedzanie
Czas programu: 2h
Dostępność: Od początku marca do połowy grudnia, zamknięte w czasie niektórych świąt. Szczegóły: http://www.bkpan.poznan.pl/zwiedzanie
Ceny biletów: http://www.bkpan.poznan.pl/zwiedzanie
Bilety online: Brak
Zamek w Kórniku: http://www.bkpan.poznan.pl/zwiedzanie
wirtualny spacer

Spacer po Arboretum Kórnickim

Na powierzchni ponad 40 ha zebrano bogatą kolekcję drzew i krzewów pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Liczba gatunków i odmian w kolekcjach arboretum wynosi obecnie około 3500 (wśród nich m.in.: Kwitnące Magnolie, Dni azalii i różaneczników). Arboretum otwarte jest codziennie, przez cały rok. To bardzo atrakcyjne miejsce na spacery z całą rodziną. Znajduje się tu plac zabaw dla dzieci, polana edukacyjna, polana piknikowa i ścieżki edukacyjne. Odbywają się tu liczne imprezy przyciągające zarówno wielu mieszkańców Poznania i okolic, a także turystów. Ogród dendrologiczny można zwiedzać również korzystając z gry turystycznej/questu „Arboretum w Kórniku”.

Godziny otwarcia: https://www.idpan.poznan.pl/index.php/godziny-otwarcia
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Otwarte codziennie przez cały rok: https://www.idpan.poznan.pl/index.php/godziny-otwarcia
Ceny biletów: https://www.idpan.poznan.pl/index.php/informacje-turystyczne
Bilety online: Brak
Arboretum Kórnickie: https://www.idpan.poznan.pl/arboretum
wirtualny spacer

Zwiedzanie rezydencji Raczyńskich w Rogalinie

We wnętrzach rezydencji znajduje się muzeum, którego zbiory przybliżają historię arystokratycznego rodu Raczyńskich. Ekspozycja obejmuje również powozownię oraz Galerię Malarstwa z obrazami m.in. Matejki, Chełmońskiego oraz Malczewskiego, jednych z najbardziej znaczących polskich malarzy drugiej połowy XIX stulecia. Istnieje możliwość wypożyczenia audioprzewodników po wnętrzach pałacu. Jednym z najciekawszych pałacowych wnętrz jest imponująca biblioteka.

Na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego można zobaczyć wspaniałe okazy dębów szypułkowych (ponad 1400). Wiele z nich to pomniki przyrody. Najsłynniejsze to Lech (6,33 m obwodu), Czech (7,35 m obwodu, niestety martwy od 1992 r.) i Rus (9,15 m obwodu, ok. 800 lat: najgrubszy w rogalińskiej dąbrowie i najstarszy dąb w Polsce) oraz dąb Edward (6,18 m obwodu). Majestatyczne drzewa rosną nieopodal pałacu, w urokliwej scenerii naturalistycznego parku krajobrazowego.

Godziny otwarcia: https://rogalin.mnp.art.pl/strona/zwiedzanie/zwiedzanie-godziny-otwarcia
Czas programu: 3,5h
Dostępność: Otwarte codziennie przez cały rok (z wyjątkiem poniedziałków i wybranych świąt). Liczba biletów na dany dzień ograniczona – rekomendowana rezerwacja terminu. Szczegóły: https://rogalin.mnp.art.pl/strona/zwiedzanie/zwiedzanie-godziny-otwarcia
Ceny biletów: Obowiązuje https://rogalin.mnp.art.pl/strona/zwiedzanie/zwiedzanie-bilety-sciezki-zwiedzania
Bilety online: Brak
Muzeum Pałac w Rogalinie: https://rogalin.mnp.art.pl
wirtualny spacer

KONTAKT: Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@plot.poznan.pl

Tel: 61 878 5506

http://www.poznan.travel/