Poznań oferuje znakomite warunki do relaksu na łonie przyrody. Liczne parki i jeziora tworzą unikalną zieloną enklawę w mieście. W Poznaniu można znaleźć wspaniałą przestrzeń do poznawania przyrody i poszerzenia swojej wiedzy na temat zwierząt i roślin, również poprzez zabawę.

Poniżej znajdują się zaledwie niektóre miejsca, które warto pokazać uczniom zainteresowanym poznaniem przyrody bliżej.

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Przejazd Kolejką Wąskotorową “Maltanka” do Nowego Zoo

Wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego biegnie licząca ok. 3,8 km trasa kolejki parkowej “Maltanka”, która można dojechać do Nowego Zoo. Kolejka kursuje codziennie od końca kwietnia do końca września. W niektóre weekendy miesiąca kolejka ciągnięta jest przez zabytkowy parowóz Borsig (zwany także Agusią) z 1925 roku. Aby parowóz poprowadził pierwszy pociąg o 10:00, trzeba zacząć go uruchamiać już o 02:30.

Malownicza trasa wiedzie od stacji początkowej “Maltanka”, usytuowanej w sąsiedztwie Ronda Śródka, przez przystanki “Ptyś” (zlokalizowany przy wejściu do Term Maltańskich) i “Balbinka”, do stacji “Zwierzyniec”, znajdującej się w pobliżu wejścia głównego do Ogrodu Zoologicznego. Podróżując ciuchcią można podziwiać urokliwe jezioro, z którego w określonych porach unosi się pióropusz wody największej fontanny w Poznaniu. Z okien wagoników widać również atrakcyjny całoroczny stok narciarski i letni tor saneczkowy, Termy Maltańskie, Hotel Park, ścieżki rowerowe, ogródki zabaw dla dzieci oraz spacerowe alejki. Kolejka kursuje w okresie letnim – od końca kwietnia do końca września.

Godziny otwarcia: W dni robocze pociąg Maltanki kursuje od godziny 10.00 do 19.00 co godzinę, w weekendy co pół godziny.
Czas programu: 0,5h
Dostępność: Kolejka kursuje w okresie letnim – od końca kwietnia do końca września.
Ceny biletów: Bilet normalny 7,50 zł, Bilet ulgowy 5,00 zł, Bilet wycieczkowy (powyżej 10 osób) 3,50 zł, Bilet rodzinny 22,00 zł
opis obiektu: https://www.mpk.poznan.pl/turystyka/maltanka

Zwiedzanie Nowego Zoo

Aby obejrzeć blisko 2 tysiące zwierząt około 140 gatunków, można skorzystać z trzech wytyczonych szlaków. Zwierzęta przebywają w warunkach zbliżonych do naturalnych. W 2009 r. otwarto słoniarnię, która składa się z pawilonu wewnętrznego oraz wybiegu zewnętrznego z basenem. Pod zoo jeżdżą kolejki ułatwiające zwiedzanie. Na terenie obiektu działa mini park linowy dla dzieci, są też place zabaw, a także mini zoo. Restauracja w wiosce afrykańskiej przy Słoniarni, bistro niedaleko wybiegu nosorożca, czy inne punkty gastronomiczne zapraszają na pyszne obiady, włoską kawę i wyśmienite lody.

Godziny otwarcia: Ogród Zoologiczny kwiecień – wrzesień 9.00 – 19.00, marzec i październik 9.00 – 17.00, listopad – luty 9.00 – 16.00
Czas programu: 4h
Dostępność: czynny cały rok
Ceny biletów: marzec-październik bilet normalny: 23zł (poniedziałek-piątek), 30zł (sobota, niedziela, święta), bilet ulgowy: 13 zł (poniedziałek-piątek), 16zł (sobota, niedziela, święta); listopad-luty 10 zł
Bilety online: www.zoo.poznan.pl/kup-bilet-online
strona opisanego obiektu: https://zoo.poznan.pl/

Dzień 2

Zwiedzanie Palmiarni

W Poznaniu znajduje się ponad stuletnia, największa w Polsce i jedna z największych w Europie Palmiarnia. Zgromadzono tu około 17 tysięcy roślin siedmiuset gatunków i odmian z krajów o klimacie śródziemnomorskim, subtropikalnym, tropikalnym, sawanny, pustyni, co daje możliwość odbycia “podróży” przez wszystkie strefy klimatyczne świata w jeden dzień. Dodatkową atrakcją dla dzieci są akwaria z kolekcją 170 gatunków ryb egzotycznych.

Godziny otwarcia: codziennie, przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10:00 do 18:00
Czas programu: 1h
Dostępność: dostępna cały rok
Ceny biletów: normalny: 12,00 zł, ulgowy: 8,00 zł, 2, 00 zł dla opiekuna grupy szkolnej
strona opisanego obiektu: www.palmiarnia.poznan.pl/pl/

Zwiedzanie Starego Zoo

Stare Zoo jest usytuowane w centrum miasta. Zabytkowy charakter zabudowy i drzewostanu spowodował objęcie terenu nadzorem konserwatorskim. W 1972 roku Stare Zoo zostało wpisane do rejestru zabytków.

W Starym Zoo znajduje się wiele gatunków małp, a także m.in. woliera ptaków tropikalnych. Z myślą o waranach z Komodo – jedynych w Polsce – powstał nowoczesny Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych, w którym oprócz tych największych jaszczurek świata zobaczymy m.in. egzotyczne gatunki płazów (np. jaskrawo ubarwione drzewołazy czy gigantyczne żaby – kurczaki górskie), barwne ryby raf koralowych, kajmany okularowe, kilkumetrowe pytony tygrysie czy jadowite jaszczurki – helodermy meksykańskie. Nowoczesny i przestronny pawilon daje doskonałe możliwości prezentowania wielu zwierząt zmiennocieplnych w warunkach najbardziej zbliżonych do ich naturalnego środowiska występowania.

Od lipca 2009 r. Stare Zoo jest udostępnione bezpłatnie jako park, opłata pobierana jest za wejście do Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych.

Oprócz wielu zwierząt, które można podziwiać, na terenie zoo znajduje się również plac zabaw. Zjeżdżalnia, bujaki, drabinki, mini ścianka wspinaczkowa, a wszystko na bezpiecznym, piaszczystym podłożu, stanowiącym gigantyczną piaskownicę – to raj dla najmłodszych gości Starego Zoo!

Godziny otwarcia: codziennie, przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 09:00 do 19:00. W sezonie letnim, od kwietnia do września, kasy zamykane są o godzinie 17:30.
Czas programu: 1h
Ceny biletów: Od lipca 2009 Stare Zoo jest udostępnione bezpłatnie jako park, opłata pobierana jest za wejście do Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych: normalny 8 zł, 6 zł ulgowy
strona opisywanego obiektu: www.zoo.poznan.pl

Dzień 3

Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego

Ogród Botaniczny został założony w latach 1922-1925. Na powierzchni 22 ha gromadzi imponującą kolekcję ponad 7 tys. gatunków i odmian roślin z niemal wszystkich stref klimatyczno-roślinnych Ziemi. Rośliny eksponowane są w działach: alpinarium, dendrologii, geografii roślin, roślin ozdobnych, roślin rzadkich i zagrożonych, wodnych i bagiennych oraz systematyki roślin.
Oferta edukacyjna Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest adresowana do wszystkich poziomów nauczania – od przedszkoli do szkół średnich. Proponowane lekcje przyrody mają formę wycieczek, warsztatów artystycznych, złożonych zajęć edukacyjnych i Edukacyjnego Dnia w Ogrodzie. Zajęcia edukacyjne prowadzone są od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00 (kontakt pod nr telefonu: 61 829 20 03). Zajęcia edukacyjne skierowane są do grup zorganizowanych.

Podczas wycieczek uczestnicy odbywają godzinne tematyczne spacery po parku, a w trakcie warsztatów artystycznych poznają różne techniki zdobnicze. Złożone zajęcia edukacyjne obejmują część terenową i powiązane z nią zajęcia plastyczne lub prelekcję. Natomiast w ramach Edukacyjnego Dnia w Ogrodzie można wybrać dowolne elementy z naszej oferty, które wejdą w skład trzygodzinnego spotkania.

Zachęcamy również do samodzielnego odkrywania świata przyrody w Botaniku, w czym pomocne będą ścieżki edukacyjne, takie jak Sekrety starych drzew, Odkrywcy Dźwięków, Ogrodowi Śpiewacy i Ścieżki fitogeograficzne.

Godziny otwarcia: 1 – 30 kwietnia godz. 9:00 – 19:00 1 maja – 31 sierpnia godz. 9:00 – 20:00 1 – 30 września godz. 9:00 – 19:00 1 – 31 października godz. 9:00 – 18:00 1 listopada – luty godz. 9:00 – 15:00
Czas programu: 1-3h
Dostępność: dostępny cały rok, wejście przez bramę główną od strony ul. Dąbrowskiego oraz przez furtkę przy parkingu dla Zwiedzających
Ceny biletów: wstęp wolny
strona opisywanego obiektu: www.obuam.robia.pl/

KONTAKT: Wielkopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: kontakt@wot.org.pl

Tel: +48 61 66 45 234

www.wot.org.pl