To region z coraz większą liczbą atrakcji turystycznych przyrodniczych i antropogenicznych, takich jak jedyne w naszym kraju uzdrowisko termalne w Uniejowie czy obiekt narciarski w centrum Polski – Góra Kamieńsk na zboczu kopalni Bełchatów. W województwie łódzkim, we wsi Piątek, zlokalizowany jest geometryczny środek Polski, a stolicą regionu jest wielokulturowa i nowoczesna Łódź…

Województwo łódzkie położone jest w środkowej części Polski i graniczy z sześcioma województwami: mazowieckim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Stolicą województwa jest Łódź. Łódzkie zajmuje obszar ponad 18 200 km².

Łódzkie – epicentrum emocji

Geograficzny środek Polski znajduje się właśnie tutaj. Tak położony region ma w zanadrzu wiele atrakcji. Wojtuś, Dżulka, prof. Om, Robot o Węglowym Sercu i Gaja to rodzinka Gigusiów Brunatnych. Mieszkają w Muzeum PGE Giganty Mocy w Bełchatowie. Animowane, sympatyczne, ale i charakterne stworki oprowadzają po tym interaktywnym centrum edukacji dla dzieci i młodzieży oraz rodzin. W multimedialny sposób prezentuje ono proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. Zwiedzający dowiadują się, jakie skarby kryje ziemia, jak powstaje węgiel brunatny, czym jest prąd i dlaczego jest nam niezbędny. Chronieni kaskami turyści schodzą do kopalni, spacerują po dnie morza i w wilgoci tropikalnego lasu, podziwiają szczątki mamuta i cały czas eksperymentują, również podczas tematycznych warsztatów edukacyjnych. PGE Giganty Mocy otwiera listę „must see” regionu.

Tomaszowska Okrąglica

Rezerwat „Niebieskie Źródła” ze źródłami o turkusowej wodzie, Skansen Rzeki Pilicy – pierwsze w Polsce muzeum opowiadające o rzece i Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” w sztucznych wyrobiskach po kopalni piasku to trzy propozycje zawarte w jednej ofercie turystycznej – Tomaszowskiej Okrąglicy. Nazwa tego „produktu turystycznego” Tomaszowa Mazowieckiego nawiązuje do używanego niegdyś, gwarowego określenia urokliwych zakoli rzeki Pilicy, ponieważ wymienione atrakcje leżą po obu jej stronach. Pulsujące wywierzyska z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę i przekrzykiwanie się mnogości gatunków ptaków w rezerwacie, młyn poruszany poziomą turbiną wodną Francis’a czy opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe w skansenie albo efekty specjalne w podziemiach zostaną w pamięci na długo.

Poza tym ZOO Safari w Borysewie zaprasza do obejrzenia najgroźniejszych zwierząt świata i do przeżycia wakacyjnej przygody w parku wodnym. Natomiast jedyną nad Wisłą indiańską ziemiankę oraz tipi wraz z kolekcją unikatowego rękodzieła udostępnia wioska indiańska „Tatanka” w Solcy Małej (gmina Ozorków).

Wąskotorówka i termy

Kolej wąskotorowa łącząca Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską powstała w 1915 r. podczas pierwszej wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca front w żywność broń i amunicję. Po 1945 r. jeździła w barwach PKP, a teraz służy turystom, mogącym w jej zabytkowych wagonikach pokonać nawet 49-kilometrową trasę, jedną z najdłuższych linii wąskotorowych w kraju.

Do Uniejowa jedzie się przede wszystkim „do wód”, czyli rozrastających się z roku na rok term. Termy Uniejów czerpią wodę termalną poprzez trzy odwierty z głębokości ponad 2 km. Pomaga chorym na reumatyzm, dyskopatię, nerwobóle. Termy są jednocześnie gigantycznym parkiem zabaw wodnych z kompleksem basenów, gdzie cumuje statek piracki, są rury-zjeżdżalnie, rwące rzeki, a nawet bufet wodny czy wyspa jacuzzi. Ofertę uzupełniają strefa spa i relaksu oraz sauny. W Uniejowie można zatrzymać się w hotelu – dawnym zamku arcybiskupów gnieźnieńskich. W otaczającym obiekt parku stoi cierpliwie elegancka Biała Dama w kapeluszu. To utrwalona przez rzeźbiarza w kamieniu Uniejka. Według legendy piękna dziewczyna miała wywabić z miasta na bagna spragnionych łupów złodziei, ale przypłaciła to życiem.

Na amatorów historii i wielokulturowości nastawiony jest Piotrków Trybunalski. Wybierano w nim ongiś królów, ale też obradował Trybunał, najwyższy sąd w Koronie, stąd dzisiejsza nazwa miasta. Oprócz szlaku zabytków (z dwoma zamkami i starówką na czele), można wybrać się na szlaki: luterański, żydowski, rosyjski, piwowarski i prowadzący po piotrkowskich kapliczkach.

Listę „must see” zamyka (lub otwiera, jak kto woli) Łódź z Manufakturą i MS2 – Pomnik Historii Narodu Polskiego.

(Nie) tylko dla pań

Łódzkie ma jaszcze więcej turystycznych propozycji. Oto one w telegraficznym skrócie: „Mokoszowisko ku czci Matki Ziemi” to jedyna w kraju impreza rekonstrukcyjna dla kobiet, odbywająca się w Grodzisku Rzeczyca. „Święto Kwiatów Owoców i Warzyw” przyciąga do Skierniewic, gdzie trzeba obejrzeć Zabytkowy Dworzec i Parowozownię. „Świętem Róży” pachnie Kutno, a wszystkimi kolorami tęczy rozkwitają ogrody Arboretum SGGW w Rogowie.

Weekend na wsi najlepiej spędzić w Żywym SkansenieCentrum Folkloru Polskiego w Nagawkach albo w Łowickim Parku Etnograficznym w Marzycach.

Nie sposób pominąć Muzeum w Nieborowie i Arkadii z Pałacem Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogrodem Romantycznym Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Wizyta w Pałacu w Nieborowie przypomni czasy Napoleona, bo w nim urodził się syn Bonapartego i Heleny Walewskiej. Z kolei w Walewicach znajduje się największa w Polsce stadnina koni rasy półkrwi angloarabskiej z doskonałym zapleczem jeździeckim.

Łęczyca z Archikolegiatą w Tumie i skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatówku, Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w sulejowskim Podklasztorzu i „Open Hair Festiwal” w Sieradzu to inne opcje, bynajmniej nie wyczerpujące możliwości turystycznych regionu.

I choć trwa teraz spór, czy geograficzny środek Polski znajduje się w Piątku czy Nowej Wsi, czego mają dowodzić najnowsze pomiary geologów, to nadal jest on w województwie łódzkim.

Dowiedz się więcej na stronie regionalnego portalu turystycznego województwa łódzkiego