Ziemia Łowicka to miejsce pełne urokliwych zakątków, pięknych pałaców, a także głęboko zakorzenionej ludowej tradycji. To także świetna lokalizacja na weekendowy wyjazd, z którego wszyscy członkowie rodziny będą zadowoleni.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia warto tu wymienić m.in. Pałac Radziwiłłów w Nieborowie, Bazylikę Katedralną w Łowiczu, czy Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. Te i inne zabytki zobaczymy podczas poniższej, trzydniowej wycieczki.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie

Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac w Nieborowie to jeden z nielicznych w Polsce obiektów, który zachował nienaruszone zbiory sztuki i wyposażenie wnętrz z XVIII w. W pałacu oprócz imponujących pomieszczeń zobaczymy m.in. rzeźby, obrazy, meble, wyroby rzemiosła artystycznego i sztuki zdobniczej oraz cenne zbiory biblioteczne. Pałac otoczony jest francuskim ogrodem, gdzie zainteresowani mogą się przespacerować i odpocząć.

Na terenie kompleksu pałacowego w Nieborowie od końca XIX wieku funkcjonuje Manufaktura Majoliki prowadzona dziś przez potomków jej założycieli. Produkuje się w niej naczynia serwisowe i kafle, niegdyś bogato zdobione motywami roślinnymi i pejzażami w technice majoliki, czyli malowane barwnym szkliwem. Dziś nieborowscy ceramicy kontynuują tę rzemieślniczą tradycję, unowocześniając nieco charakter wyrobów. Historycznym formom nadają nową kolorystykę, tworząc nową wartość artystyczną przyjazną współczesnemu odbiorcy.

Placówka oferuje również liczne warsztaty oraz lekcje muzealne dla dzieci przedszkolnych, a także uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Godziny otwarcia: kwiecień-wrzesień 10.00-18.00, październik-marzec 10.00-16.00
Czas programu: 2h
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
Bilety online: https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-zwiedzanie-muzeum-w-nieborowie-i-arkadii-40780?id=238285&fbclid=IwAR2IpiW5bwMNafhjX0ia-fzbmRxfNQhmtJ9RxgGF1halpAnSUvhpHTNJN-4
http://www.nieborow.art.pl/

Zwiedzanie Parku Arkadia

Arkadia to romantyczno-sentymentalny park w stylu angielskim założony w XVII wieku przez Helenę Radziwiłłową. Spacerując parkowymi alejkami, zobaczymy różne budowle nawiązujące do kultury antycznej np. Świątynię Diany czy Akwedukt Rzymski.

Lokalizacja: Nieborów, przy drodze krajowej nr 70 (kierunek – Łowicz).

Godziny otwarcia: kwiecień-wrzesień 10.00-18.00, październik-marzec 10.00-16.00
Czas programu: 1h
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: normalny 16zł, ulgowy 10zł
http://www.nieborow.art.pl/ogrody/arkadia/

Zwiedzanie Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie

Zobaczymy tu ponad 400 ruchomych rzeźb ludowych wykonanych własnoręcznie przez rodzinę Brzozowskich. Figurki przedstawiają święta religijne i sceny z życia łowickiej wsi. Na terenie obiektu można obejrzeć też dawne stroje, pająki i wycinanki łowickie, obrazy, czy hafty. Jest także wystawa ponad 30 zaprzęgów konnych z okolic Łowicza.

Godziny otwarcia: niedziele i święta 12:00-17:00, dni powszednie 9:00-17:00
Czas programu: 1h
Dostępność: czynne sezonowo od 1 marca do 30 listopada
http://www.muzeumludowe.pl/

Zwiedzanie Łowickiego Muzeum

Najważniejsze zabytki koncentrują się w obrębie Starego Rynku: klasycystyczny ratusz z XIX wieku, Muzeum Łowickie oraz katedra.

W obiekcie zapoznamy się z historią i dziejami etnograficznymi oraz dziedzictwem kulturowym Księżaków. Na dziedzińcu muzeum możemy zajrzeć do mini skansenu, gdzie stoją dwie XVIII-wieczne zagrody przeniesione z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. W sezonie odbywają się tu warsztaty, pokazy sztuki ludowej i spotkania z twórcami.

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10.00-16.00
Czas programu: 1h
Dostępność: obiekt całoroczny
http://muzeumlowicz.pl/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Bazyliki Katedralnej w Łowiczu

Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. Pierwotnie gotycka, później w XVII wieku uzyskała barokowy kształt. Katedra jest miejscem pochowku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski.

Należy w tym miejscu dodać, iż warto rozważyć przyjazd do Łowicza w czasie Bożego Ciała. Odbywa się tutaj wówczas piękna wielobarwna procesja. Jest ona słynna w całej Polsce, głównie za sprawą tradycyjnych łowickich pasiastych strojów ludowych, które zakładają w tym szczególnym dniu uczestnicy.

Czas programu: 0,5h
Dostępność: obiekt całoroczny

Dzień 2

Zwiedzanie Skansenu w Maurzycach

Prezentuje on dawną zabudowę wsi łowickiej z XVIII i XIX w. Zobaczymy około 40 obiektów, zarówno chałup jak i budynków gospodarczych przeniesionych z okolicznych wsi. Muzeum organizuje także liczne warsztaty zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, rodzinne spotkania „Niedziele w Muzeum” oraz Muzealne Spotkania z Fotografią.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 10.00-16.00
Czas programu: 1h
Dostępność: obiekt całoroczny
http://muzeumlowicz.pl/skansen_w_maurzycach/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Muzeum Regionalnego im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich

Obiekt ten prezentuje historię i kulturę materialną tej miejscowości oraz okolic, a także gromadzi pamiątki związane w polskim noblistą. Na siedzibę muzeum wybrano dawną manufakturę włókienniczą rodziny Winklów z XIX wieku. Możemy zatem zobaczyć na miejscu zachowane autentyczne sprzęty i maszyny.

Godziny otwarcia: Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek-piątek 9- 14, sobota 10-14 niedziela 12-15, Od 1 maja do 30 września: wtorek -piątek 9-16, sobota 10-16, niedziela 11-17
Czas programu: 1h
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: normalny 7zł, ulgowy 5zł
http://www.lipcereymontowskie.pl/index.php?p=muzeum_regionalne

Zwiedzanie Skierniewic

Odwiedzimy XIX-wieczną parowozownię. Możemy w jej wnętrzu zobaczyć nie tylko zabytkowe zabudowania hali wachlarzowej, ale również bogatą ekspozycję taboru kolejowego. Parowozownia otwarta jest w dniach określonych w kalendarzu imprez, przed przyjazdem należy zapoznać się z nim na stronie: http://www.psmk.org.pl/zwiedzanie-imprezy/.

Dworzec kolejowy w Skierniewicach
Potężny budynek, wybudowany w stylu neogotyckim, z odsłoniętą czerwoną cegłą z daleka zwraca uwagę podróżnych. We wnętrzu zachowały się ciekawe malowidła z lat 50. XX wieku.

Pałac Prymasowski będący siedzibą arcybiskupów gnieźnieńskich
Pałac położony jest w malowniczym parku, do którego prowadzi zabytkowa klasycystyczna brama wjazdowa. Obecnie w środku pałacu mieści się Instytut Ogrodnictwa, wnętrza udostępniane są jednak do zwiedzania tylko w wybrane dni.

We wrześniu w Skierniewicach odbywa się wielkie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw, które co roku obfituje w rozmaite wydarzenia. To także okazja do spróbowania lokalnego przysmaku, którym jest tzw. skierlotka, czyli szarlotka po skierniewicku przygotowywana według specjalnej receptury.

Czas programu: 3h

Zwiedzanie Warsztatu Garncarskiego w Bolimowie

Ośrodek garncarski z ponad 200-letnimi tradycjami. W Bolimowie odwiedzamy warsztat garncarski rodziny Konopczyńskich, gdzie zapoznać się można z techniką toczenia naczyń, a nawet spróbować swoich sił w produkcji wyrobów ceramicznych. Zwiedzanie odbywa się po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym 502 433 958.

Co jeszcze warto zwiedzić w okolicy:

Dąbrowice (pod Skierniewicami) – ekspozycja twórcy ludowego Adama Głuszka, przedstawiająca eksponaty związane z kulturą ludową regionu łowickiego oraz pamiątki związane z historią okolic Joachimów.

Mogiły – największy cmentarz I wojny światowej w regionie łódzkim

Maurzyce – pierwszy na świecie spawany most drogowy Walewice – zespół pałacowo-parkowy Walewskich, największa w Polsce stadnina koni krwi anglo-arabskiej.

Godziny otwarcia: po uprzednim umówieniu się
Czas programu: 3h
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: 30zł/h + 23% VAT
http://garncarz.bolimow.net/oferta.html

KONTAKT: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego

e-mail: biuro@rotwl.pl

Tel: 42 663-77-33

https://lodzkie.travel/