• Pałac I. Poznańskiego
  • Muzeum sztuki ms2
  • Manufaktura
  • Manufaktura
  • Manufaktura

Poniższa oferta jest kierowana do uczniów szkoły ponadpodstawowej i obejmuje jeden lub kilka dni w Łodzi (zależy od potrzeb danej grupy). Ilość i kolejność dni wyjazdu oraz proponowane do zwiedzania obiekty można zamieniać i dopasowywać wg własnych potrzeb.

W każdym punkcie są dostępne zajęcia/warsztaty tematyczne (do wyboru). Namiary do wybranych przewodników miejskich można znaleźć TU lub w biurze Łódzkiej Organizacji Turystycznej (Piotrkowska 28) i pod numerem tel. (+48) 208 81 81, (+48) 722 005 314.

Dana propozycja wycieczek jest propozycją przykładową, zachęcamy do kontaktu z poszczególnymi instytucjami dla sprawdzania dostępności obiektów oraz niżej wymienionych zajęć edukacyjnych.

Dzień 1

9:00-11:00 – Muzeum Miasta Łodzi (Ogrodowa 15) + warsztaty.

11:00-11:30 – Manufaktura (Drewnowska 58) z przewodnikiem.

11:30-13:00 – Muzeum Fabryki (Drewnowska 58) + warsztaty.

13:00-14:00 – Obiad.

14:00-16:00 – Muzeum Sztuki ms2 (Ogrodowa 19) + warsztaty.

16:00-18:00 – Ulica Piotrkowska z przewodnikiem.

Po 18:00 – Wyjazd z Łodzi / lub zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

Dzień 2

9:00-11:00 – Ogród Zoologiczny (wejście od Krzemienieckiej) + warsztaty.

11:00-13:00 – Ogród Botaniczny (Krzemieniecka 36/38) + warsztaty.

13:00-14:00 – Obiad.

14:00-15:30 – Palmiarnia (Piłsudskiego 61) + warsztaty.

15:30-18:00 – Zespół urbanistyczny Księży Młyn + warsztaty w Centrum Turysty Księży Młyn (Księży Młyn 12).

Po 18:00 – Wyjazd z Łodzi / lub zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

Dzień 3

10:00-13:00 – Teatr Powszechny (Legionów 21) spektakl + warsztaty.

13:00-14:00 – Obiad.

14:00-18:00 – EC1 (Targowa 1/3)+ warsztaty.

Po 18:00 – Wyjazd z Łodzi / lub zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

Dzień 4

09:00-11:00 – Stacja Radegast (Aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12) + warsztaty.

11:00-13:00 – Cmentarz Żydowski (Bracka 40, wejście od Zmiennej) z przewodnikiem.

13:00-14:00 – Obiad.

14:00-16:00 – Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (Wojska Polskiego 83) + warsztaty.

16:00-19:00 – Aquapark (Unii Lubelskiej 4).

Po 19:00 – Wyjazd z Łodzi / lub zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

Dzień 5

09:00-12:00 – łódzkie murale z przewodnikiem.

12:00-13:00 – Willa Kindermanna (Wólczańska 31) oraz Secesja w Łodzi z przewodnikiem.

13:00-14:00 – Obiad.

14:00-16:00 – Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi (Plac Wolności 14) + warsztaty.

16:00-18:00 – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Łódzki Park Kultury Miejskiej (Piotrkowska 282) + warsztaty.

po 18:00 – wyjazd z Łodzi / lub zakwaterowanie w hotelu i kolacja.

Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Poznańskiego) + warsztaty (temat do wyboru)

Muzeum Miasta Łodzi – eklektyczny pałac Izraela Poznańskiego nazywany “łódzkim Luwrem”, największa rezydencja fabrykancka w Polsce. Na uwagę zasługują zarówno reprezentacyjne wnętrza m.in. jadalni i sali balowej, jak również wystawy mieszczącego się w pałacu Muzeum Miasta Łodzi.

Zajęcia prowadzone dla zorganizowanych grup uczniów szkół ponadpodstawowych w sposób aktywizujący i problemowy prezentują kwestie związane z rozwojem przemysłowej Łodzi oraz historią miasta na tle przemian historycznych i kulturowych Polski oraz Europy. Ponadto lekcje muzealne oraz warsztaty poruszające tematy z zakresu architektury czy historii sztuki są okazją do poznania wybranych zagadnień praktycznych takich zawodów, jak: architekt, urbanista, konserwator i historyk sztuki.

Lekcje muzealne dla uczniów szkół ponadpodstawowych: 

Imperium I.K. Poznańskiego
Spacer tematyczny wraz z towarzyszącą mu kartą pracy ukazuje historię Łodzi wielkoprzemysłowej na przykładzie kompleksu fabryczno-rezydencjonalnego I.K. Poznańskiego.

Łódzki Manchester
Spacer tematyczny wraz z towarzyszącą mu kartą pracy ukazuje najważniejsze fakty, daty i postacie związane z narodzinami i rozwojem przemysłowej Łodzi na tle rozwoju przemysłowego Europy i świata.

Jan Karski: łodzianin – emisariusz – obywatel świata
Prezentacja postaci Jana Karskiego jako świadka i uczestnika ważnych wydarzeń historycznych. Ukazane związki z Łodzią, rola i znaczenie misji kurierskich oraz aktywna działalność powojenna tworzy wizerunek postaci, która jest autorytetem moralnym i wzorem dla obecnych i przyszłych pokoleń. Zajęcia obejmują zwiedzanie Gabinetu Profesora Jana Karskiego.

Marek Edelman: dekalog człowieka przyzwoitego
Prezentacja postaci Marka Edelmana nie tylko jako przywódcy powstania w getcie warszawskim, ale także człowieka o głębokiej wrażliwości na sprawy ludzkie. Na podstawie materiałów źródłowych uczestnicy tworzą dekalog Marka Edelmana.

Warsztaty plastyczne dla uczniów szkół ponadpodstawowych:

Grunt to dobry plan
Zajęcia warsztatowe obejmujące zwiedzanie części reprezentacyjnej Pałacu Poznańskich pod kątem analizy jego planu architektonicznego oraz funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń i ich wystroju. W części praktycznej na uczestników czekają proste zadania z zakresu projektowania wnętrz związane z pracą z planem architektonicznym oraz zasadami doboru kolorów i pozostałych elementów wyposażenia domu.

Widać, nie widać
Zajęcia kształtujące umiejętność analizy dzieła sztuki pod względem środków formalnych oraz symboliki i ukrytych treści, realizowane na wybranych przestrzeniach stałej ekspozycji Pałacu Poznańskich. Część praktyczną wieńczy praca plastyczna – kolaż, wykonany na podstawie reprodukcji dzieł ze zbiorów muzeum, z wykorzystaniem zdobytych w trakcie zwiedzania wiadomości.

Łódź: wczoraj – dziś – jutro
Każdego dnia widzimy jak nasze miasto się przeistacza – na naszych oczach rosną nowe budynki, zmieniają się ulice, osiedla stają się coraz bardziej nowoczesne. Przeglądając archiwalne zdjęcia możemy zobaczyć jak w ciągu ostatniego wieku Łódź przeszła wielką metamorfozę. A jak będzie wyglądała za kolejne 100 lat? To już pole dla fantazji uczniów, którzy podczas zajęć zapoznają się z podstawowymi pojęciami związanymi z architekturą i urbanistyką i będą mogli wcielić się w architektów-futurystów, aby zaprojektować Łódź przyszłości.

Nauka (dla) sztuki: konserwacja
Warsztat prezentujący zadania, jakie na co dzień podejmuje w swej pracy konserwator dzieł sztuki. W trakcie zajęć prezentowane są podstawowe narzędzia, metody pracy oraz nowinki technologiczne stosowane w muzeach, a także proste czynności, które pomagają dbać o dobry stan domowych archiwów.

Temat oraz przebieg zajęć może zostać zmodyfikowany w zależności od potrzeb edukacyjnych uczestników (w tym również od rodzaju i stopnia ich niepełnosprawności). W tym celu prosimy o podanie niezbędnych informacji podczas rezerwacji zajęć.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć na stronie Muzeum Miasta Łodzi lub pod numerem tel. 42 307 26 57.

Godziny otwarcia: Pn nieczynne; Wt 09:00 – 17:00; Śr 09:00 -17:00 (dzień bezpłatnego wstępu); Cz 09:00 – 17:00; Pt 11:00 – 19:00; Sb 11:00 – 19:00; Nd 11:00 – 19:00
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Bilet indywidualny dla zwiedzających wystawy stałe w grupie zorganizowanej* wraz z warsztatem: Normalny – 15 zł, Ulgowy – 11 zł. Dla dzieci do 7 roku życia wstęp do wszystkich siedzib Muzeum Miasta Łodzi jest bezpłatny. Dla posiadaczy Łódzkiej i Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, Wojewódzkich Kart Rodziny oraz Rodzin Wielodzietnych. *Wejście w grupach zorganizowanych, powyżej 10 osób tylko po wcześniejszej rezerwacji (edukacja@muzeum-lodz.pl). W przypadku chęci rezerwacji terminu weekendowego rekomendujemy dokonywanie zgłoszeń z przynajmniej 14-dniowym wyprzedzeniem.
Film promocyjny o ponownym otwarciu Muzeum Miasta Łodzi: https://www.facebook.com/MuzeumMiastaLodzi/videos/335107901089184/

Zwiedzanie Manufaktury z przewodnikiem

Manufaktura – centrum rozrywkowo-handlowe zlokalizowane na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Na 27 ha znajduje się m.in. rynek z fontanną, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms2, restauracje, ponad 250 sklepów, dyskoteka, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, kino, teatr i hotel. Centrum było wielokrotnie nagradzane w kraju i zagranicą za udany projekt rewitalizacji kompleksu pofabrycznego.

Namiary do wybranych przewodników miejskich można znaleźć TU lub w biurze Łódzkiej Organizacji Turystycznej (Piotrkowska 28) i pod numerem tel. (+48) 208 81 81, (+48) 722 005 314.

Czas programu: 0,5h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Link do strony Manufaktury z krótkim opisem zwiedzania: https://www.manufaktura.com/site/490/zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum Fabryki + warsztaty (temat do wyboru)

Muzeum Fabryki znajduje się na terenie dawnego imperium Poznańskiego – obecnej Manufaktury. Tu można dowiedzieć się, jak powstaje tkanina, zapoznać się z historią fabryki oraz zobaczyć w ruchu maszyny tkackie. Zwiedzanie można połączyć z wejściem na taras widokowy oraz warsztatami w Muzeum.
W sprawie warsztatów online: muzeumfabryki@gmail.com

Propozycje warsztatów:

KUFEREK POZNAŃSKIEGO
Utrwalenie wiedzy na temat fabryki Poznańskiego oraz procesu powstawania tkanin dzięki rozwiązywaniu zadań ukrytych w kuferkach. Działanie zakłada pracę w grupach, w których uczestnicy poszukują odpowiedzi ukrytych na ekspozycji całego Muzeum. Zadania mają formę uzupełniania map, schematów, krzyżówki itp.
Cena: 17 zł/os. (cena zawiera bilet wstępu)
Czas trwania: 1,5 godz.

MIASTO W MIEŚCIE
Poznawanie przeznaczenia budynków fabrycznych składających się na dawne imperium Poznańskiego. Celem zajęć jest zarejestrowanie zmian zachodzących przez lata na obszarze zakładów. Na warsztat składa się także próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu wiedzy nabytej podczas zwiedzania.
Cena: 22 zł/os (cena zawiera bilet wstępu)
Czas trwania: 1,5 godz.

TKANINA I CO DALEJ?
Warsztat skupiający uwagę na zagadnieniu wykańczania tkaniny. Uczestnicy projektują wzór, według którego wykonują stempel służący do zadrukowania fragmentu bawełnianej tkaniny.
Cena: 22 zł/os. (cena zawiera bilet wstępu)
Czas trwania: 1,5 godz.

GRA EKONOMICZNA
Uczestnicy “przenoszą się w czasie” do XIX w. handlują, zarabiają, tworzą swoje przedsiębiorstwa. Próbują dorównać Izraelowi Poznańskiemu lub jego konkurentowi Karolowi Scheiblerowi. W grze wykorzystywane są specjalnie opracowane rekwizyty.
Cena: 22 zł/os. (cena zawiera bilet wstępu)
Czas trwania: 1,5 godz.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć na stronie Muzeum Fabryki lub pod numerem tel.: 42 664 92 93.

Godziny otwarcia: Wtorek-Piątek: 10.00-18.00; Sobota-Niedziela: 10.00-18.00; Poniedziałek: Nieczynne
Czas programu: 1-1,5h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: https://muzeumfabryki.com.pl/bilety/
Link do strony Muzeum Fabryki: https://muzeumfabryki.com.pl/

Zwiedzanie Muzeum Fabryki + warsztaty (temat do wyboru)

Muzeum Fabryki znajduje się na terenie dawnego imperium Poznańskiego – obecnej Manufaktury. Tu można dowiedzieć się, jak powstaje tkanina, zapoznać się z historią fabryki oraz zobaczyć w ruchu maszyny tkackie. Zwiedzanie można połączyć z wejściem na taras widokowy oraz warsztatami w Muzeum.
W sprawie warsztatów online: muzeumfabryki@gmail.com.

Propozycje warsztatów:

ABS ABSTRAKCJA, czyli o kompozycji dzieła sztuki
Wassily Kandinsky twierdził, że malarstwo buduje punkt, linia i płaszczyzna. Zapraszamy do praktycznego sprawdzenia tej formuły. Na warsztat złożą się łatwe i przyjemne działania plastyczne, których tematami staną się kolejne wymienione elementy i poprowadzą przez meandry sztuki nieprzedstawiającej. Jak stworzyć abstrakcję (i to nie jedną!)? Czy rzeczywiście z dzieła abstrakcyjnego niczego nie sposób wyczytać? W jaki sposób o nim mówić? I najważniejsze – czy aby zostać abstrakcjonistą, trzeba skończyć akademię?

ANALIZY MONY LIZY, czyli o analizie dzieła sztuki
„Mona Liza” Leonarda da Vinci to chyba najbardziej rozpoznawalne dzieło sztuki świata. Gioconda spogląda na widzów nie tylko ze ściany w Luwrze, ale również z plakatów, kubków, okładek, toreb, parasoli… Arcydzieło, które zostało zmienione w masowy komunikat, to doskonały przykład na obiekt, który można analizować bez końca. „Monę Lizę” weźmiemy na warsztat i my. Dowieszona do ekspozycji „Atlas Nowoczesności” pozwoli znaleźć różnice między sztuką dawną, a pracami Kazimierza Malewicza, Władysława Strzemińskiego i Aliny Szapocznikow.

GANG MARCELA, czyli warsztat fotograficzny o dada
Czy dzieło sztuki jest obiektem? Czy każdy obiekt może być dziełem sztuki? Agnieszka Wojciechowska-Sej zaprasza na warsztaty twórcze w duchu dada, na grę z obiektami. Planszą będzie Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku. Pionkami: wylosowane zasady: sympatia, kontrast, drwina, ironia, absurd, subiektywne asocjacje… Jak w londyńskim Hyde Park, obowiązuje tylko jedna zasada: nie dotykać eksponatów.
Warsztat inspirowany metodami Marii Parczewskiej i Janusza Byszewskiego.

KWIATY CZY KWADRATY, czyli o (nie)lubieniu sztuki
Jaką sztukę lubię? Jaka mi się podoba? Jak nazwać to co mi się podoba? Jakie słowa są w słowniku języka sztuki? Czy te same pojęcia nadają się by opisywać sztukę dawną i nowoczesną? Ile we mnie kwiatów, a ile kwadratów? W rozstrzygnięciu… pomoże chodzenie po schodach.
Warsztat dla tych, którzy ponad działania plastyczne przedkładają dyskutowanie, zastanawianie się i poszukiwanie sensu w życiu (i w sztuce). Działania odbywają się w bezpośrednim kontakcie z dziełami sztuki – w przestrzeni ekspozycyjnej.

PINY XX i XXI WIEKU, czyli układanki i kolaże
„Atlas nowoczesności” to wystawa w ms2, której koncepcja ekspozycyjna inspirowana jest „Atlasem Mnemosyne” Aby Warburga, by achronologiczny sposób snuć za pomocą dzieł opowieść o nowoczesności i jej znaczeniu dzisiejszym znaczeniu… Trudna sprawa; nie każdy zna prace Warburga. Ale o „Atlasie nowoczesności” można opowiedzieć i tak: to zbiór dzieł wizualnych z XX i XXI wieku, pogrupowanych według wybranych problemów i idei. Lepiej, prawda? A tak: „Atlas nowoczesności” to Pinterest XX i XXI wieku? Na warsztacie „Piny XX i XXI wieku” użyjemy piktogramów i emotikonów, żeby oswoić ponad sto lat sztuki najnowszej.

WyKASZ SIĘ! czyli o interpretowaniu sztuki
Zapraszamy na warsztaty WyKasz się!, które pozwolą obejrzeć wystawę Atlas Nowoczesności i stworzą okazję do indywidualnej interpretacji wybranych realizacji artystycznych, w dodatku w zaskakującej technice.
Czy dzieło istnieje samo w sobie, czy może sens jego istnieniu nadaje odbiorca – interpretator? I czy analizą dzieła sztuki zawsze musi być wygłoszony wykład lub odczytany referat?
Obcowanie ze sztuką nie musi mieć charakteru trójdzielnej rozprawki ze wstępem, rozwinięciem i zakończeniem. Chyba, że jako wstęp posłuży nam bałaganienie papierem, rozwinięciem będzie eskalacja bałaganu, a zakończeniem – tytułowanie tegoż bez użycia słownika terminów plastycznych.
Warsztat inspirowany metodami Marii Parczewskiej i Janusza Byszewskiego.

Warsztaty towarzyszą wystawie ATLAS NOWOCZESNOŚCI. KOLEKCJA SZTUKI XX I XXI WIEKU.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć na stronie ms2 lub pod nr tel. 605 060 063 (telefon czynny w godz. 8:00-16:00), na warsztaty obowiązują zapisy.

Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne; wtorek – niedziela: 12.00 – 18.30.
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku: Bilet normalny -15 PLN, Bilet ulgowy – 8 PLN, Bilet dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 roku życia – 1 PLN. Karnet obejmujący wstęp do wszystkich trzech filii Muzeum Sztuki w Łodzi: Normalny – 30 PLN, Ulgowy – 20 PLN, Dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 roku życia -1 PLN. W każdy piątek wstęp do muzeum jest darmowy!
Link do strony Muzeum Sztuki: https://msl.org.pl/ms2/

Spacer ulicą Piotrkowską z przewodnikiem

Jedna z najdłuższych ulic handlowych Europy o długości 4,2 km. Przy Piotrkowskiej znajdziesz wystawne pałace, bogato zdobione kamienice, dawne fabryki przypominające gotyckie twierdze, kościoły oraz liczne pomniki, np. ławeczkę Tuwima czy rzeźbę Misia Uszatka. Po Piotrkowskiej najlepiej poruszać się pieszo, rikszą, rowerem miejskim lub skuterem elektrycznym.

Namiary do wybranych przewodników miejskich można znaleźć TU lub w biurze Łódzkiej Organizacji Turystycznej (Piotrkowska 28) i pod numerem tel. (+48) 208 81 81, (+48) 722 005 314.

Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Link do strony ŁOT z informacją o ulice Piotrkowskiej: https://lodz.travel/piotrkowska

Dzień 2

Zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego + warsztaty (temat do wyboru)

Obecnie na terenie Ogrodu Zoologicznego powstaje Orientarium.

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

JAK PIES Z KOTEM – STOSUNKI MIĘDZY GATUNKAMI
Wojna i pokój – o co zabiegają organizmy?  Sposoby na rywala – dlaczego twój kot sika na kanapę, storczyk przypomina owada, a paw puszy ogon? Dlaczego psy dingo wyparły z Australii wilki workowate? Dlaczego grubodziób ma gruby dziób, a kapibara długie siekacze? Dlaczego anakondy obywają się bez posiłku przez kilka miesięcy, a krety muszą jeść bez przerwy? Jak zjeść i nie dać się zjeść: aktorstwo, kamuflaże, paralizatory, wabiki, pułapki i podchody. Życie cudzym kosztem. Razem znaczy lepiej – dlaczego błazenek buszuje w ukwiale, a ukwiał jest jego ochroniarzem? Komensale to nie są dziwne robale.

Słowa kluczowe: stosunki antagonistyczne i nieantagonistyczne, konkurencja, drapieżnictwo, pasożytnictwo, mutualizm, komensalizm, równowaga biologiczna.

KRĘGOWE ZWIERZĘTA ZMIENNOCIEPLNE – RYBY, PŁAZY, GADY
Jak zwierzęta zmiennocieplne przeżywają zimę? Po co rybie płetwy? Dlaczego ryby pokryte są łuskami? Co to jest linia naboczna? Po co rybie potrzebny jest pęcherz pławny? Po co i gdzie wędrują łososie i węgorze? Żaby, ropuchy, traszki, salamandry – różne, a jednak podobne. Marszczelce – beznogie dziwadła. Świat oczami płazów. Czy żaba może być sucha? Zdobywcy lądów – krokodyle, żółwie, jaszczurki i węże. Oczami gadów – po co żmii rozdwojony język? Czy krokodyle płaczą krokodylimi łzami? Dlaczego żółwie wodne składają jaja na lądzie? Czy gady opiekują się potomstwem? Wymierające piękno.

Słowa kluczowe: termoregulacja, metabolizm, układ krwionośny, hibernacja, przystosowania do życia w wodzie, narządy zmysłów, ryby kostnoszkieletowe i chrzęstnoszkieletowe, ryby katadromiczne i anadromiczne, rozmnażanie,  błony płodowe, opieka nad potomstwem, gatunki krajowe, ochrona gatunkowa.

RÓŻNORODNOŚĆ ŚWIATA PTAKÓW
Uczniowie starszych klas uzyskują wiadomości o charakterystycznych cechach przystosowawczych ptaków do lotu np. budowa zewnętrzna i wewnętrzna, jajorodność, upierzenie oraz informacje o kształtach dziobów w procesie zdobywania pokarmu. Opowiadamy uczniom o ciekawych zwyczajach godowych kazuarów i dzioborożców, tłumaczymy zależności między nocnym trybem życia sów (bezszelestny lot, doskonały wzrok i słuch), a niektórymi elementami  ich budowy ciała. Wielkie zainteresowanie wzbudzają pawie spacerujące alejkami zoo.

ZNACZENIE WSPÓŁCZESNYCH OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH W OCHRONIE PRZYRODY
Ogrody zoologiczne – wczoraj, dziś, jutro. Carl Hagenbeck – szarlatan czy wizjoner zoo? Co odróżnia współczesny ogród zoologiczny od przydrożnych menażerii zwierząt? Żubr – chlubna karta historii odtworzenia gatunku. Co nam dają księgi rodowodowe? „Born To Be Free” – na ratunek polskim rysiom.  Spojrzenie w przyszłość.

Słowa kluczowe: ogrody zoologiczne, ochrona ex situ i in situ, ginące gatunki, programy hodowlane, księgi rodowodowe, genetyczna i demograficzna stabilność populacji, reintrodukcje, restytucje.

CITES JEST GITES – ROLA KONWENCJI WASZYNGTOŃSKIEJ W OCHRONIE RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ
CITES – to nic strasznego! Jak można zarobić na przemycie dzikich zwierząt? Czy żółć niedźwiedzia wyleczy arytmię serca, a tłuszcz z tygrysa wygładzi głębokie zmarszczki? Nieprzemyślane pamiątki z zagranicznych wojaży – grzywna i więzienie w zamian za popielniczkę i skórzany pasek? Prokurator i gadająca papuga – jak legalnie kupować zwierzęta w sklepie zoologicznym?  Nielegalny handel zwierzętami – jak możemy mu przeciwdziałać?

Słowa kluczowe: Konwencja Waszyngtońska, handel i przemyt zwierząt, kłusownictwo, żywe okazy CITES, zezwolenia CITES.

FAUNA KRAJOWA (JAKIE ZWIERZĘTA MIESZKAJĄ W POLSCE?)
Z młodzieżą szkolną definiujemy pojęcia  fauny rodzimej  i fauny obcej. Omawiamy różnorodność kręgowców Polski. Tłumaczymy czym są gatunki inwazyjne i dlaczego są zagrożeniem dla fauny lokalnej. Prezentujemy rysia i żbika – zagrożone kotowate polskich lasów. Przedstawiamy ciekawą historię żubra – największego ssaka Polski i Europy. Charakteryzujemy różne formy ochrony przyrody w Polsce (ochrona obszarowa, gatunkowa, strefowa miejsc lęgowych i in.). Przedstawiamy wkład polskich ogrodów zoologicznych w ochronę gatunkową zwierząt.

CHRONIONE ZWIERZĘTA POLSKI W ŁÓDZKIM ZOO
Ryś i żbik – zagrożeni mieszkańcy polskich lasów. Restytucja żubra w Polsce. Hajstra – bocian odludek. Ochrona stanowisk lęgowych w Polsce. Padalec – wąż czy jaszczurka? Polskie sowy. Wąż Eskulapa – największy i najrzadszy wąż Polski. Jak chronić zagrożone populacje żółwia błotnego?

Słowa kluczowe: ochrona gatunkowa, kategorie zagrożenia, programy ochronne

PLANETA MAŁP I LEMURÓW
Zachowania małp – co nam mówią minki małej kapucynki? Czy warto hodować małpę w domu? Najmniejsze małpy świata. Czy człowiek pochodzi od małpy? Co nas łączy, co odróżnia? Na ratunek orangutanom – dlaczego warto czytać etykiety artykułów spożywczych i kosmetyków? Dlaczego król Julian jest pantoflarzem wśród swoich żon? Brazylijski serial, czyli historia miłosna Juliana. Skąd się wzięły lemury na Madagaskarze? Czy na Madagaskarze mieszkają pingwiny?

Słowa kluczowe: różnorodność i występowanie małp wąsko i szerokonosych, bushmeat, różnorodność gatunków lemurów, warunki przyrodnicze Madagaskaru, ochrona gatunkowa.

JAK ZWIERZĘTA WIDZĄ ŚWIAT?
Podczas zajęć uczniowie poznają świat zwierzęcych zmysłów. Dowiadują się, w jaki sposób zwierzęta wydają dźwięki i czy mogą komunikować się bez wydawania głosu. Poznają ogromną rolę ostrego wzroku i czułego słuchu. Rozumieją, czym dla ptaków i pszczół jest zmysł  magnetyczny, a dla dusicieli – termiczny. Komu należy się medal za nieomylny węch i jak komunikują się motyle? Dowiadują się, co oznaczają jaskrawe kolory drzewołazów. Dlaczego ptaki i koty tak dobrze widzą i czy koty rozróżniają kolory. Tłumaczymy, dlaczego węże mają rozdwojone języki, a ćmy czułki przypominające pióra. Pokazujemy zwierzęta, które wyrażają emocje kolorem skóry. Udostępniamy prezentację edukacyjną poświęconą tematyce zmysłów u zwierząt.

BIORÓŻNORODNOŚĆ – POZNAĆ, ZROZUMIEĆ, CHRONIĆ
Ze starszą młodzieżą ustalamy definicję i poziomy różnorodności biologicznej. Charakteryzujemy jej główne zagrożenia w tym np. degradacja naturalnych siedlisk, gatunki inwazyjne, deforestacja, pustynnienie, nielegalny handel zwierzętami. Wymieniamy  gatunki wymarłe i wymierające. Lokalizujemy tzw. gorące punkty (hot spots) bioróżnorodności. Omawiamy tempo wymierania gatunków (szóste wielkie wymieranie). Omawiamy zagadnienie roli ogrodów zoologicznych w ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem. Wyjaśniamy czym jest Konwencja Waszyngtońska – udostępniamy prezentację edukacyjną poświęconą problematyce nielegalnego handlu zwierzętami.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć i warsztatów na stronie ZOO lub pod nr tel. 42 639 11 88 wew. 292 (telefon czynny w godz. 8.00 – 15.00 ).

Godziny otwarcia: listopad – luty 9.00 – 15.30; marzec i październik 9.00 – 17.00; kwiecień i wrzesień 9.00 – 18.00; maj – sierpień 9.00 – 19.00.
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Prelekcja edukacyjna z pokazem zwierząt: 12 zł/os. + koszt biletów; cena biletów w sezonie wiosenno-letnim (22.03–31.10): Bilet normalny – 30zł, Bilet ulgowy – 25zł; cena biletów w sezonie jesienno-zimowym (01.11–21.03): Bilet normalny – 25zł, Bilet ulgowy – 20zł.
Link do strony Ogrodu Zoologicznego: https://www.zoo.lodz.pl/

Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego + warsztaty (temat do wyboru)

Bogata oferta edukacyjna, możliwość prowadzenia zajęć zarówno w terenie pełnym ciekawych obiektów przyrodniczych jak i w sali dydaktycznej, interesujące tematy lekcji, możliwość uczestniczenia w różnorodnych konkursach, wystawach i prelekcjach tematycznych sprawia, iż Ogród Botaniczny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży oraz wychowawców i nauczycieli pragnących uatrakcyjnić zajęcia szkolne.

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

ROZPOZNAWANIE RODZIMYCH GATUNKÓW DRZEW I KRZEWÓW
Zajęcia terenowe, podczas których młodzież uczy się rozpoznawania drzew i krzewów na podstawie różnych cech diagnostycznych, na które zwraca uwagę prowadzący. Uczniowie poznają fachowe terminy botaniczne, pomocne przy opisywaniu wyglądu rośliny oraz uczą się korzystania z klucza do oznaczania drzew i krzewów. Młodzież poznaje wiele ciekawostek na temat oglądanych w terenie roślin, dotyczących m.in. ich: biologii, siedlisk występowania, zastosowania w życiu człowieka oraz ochrony gatunkowej. Pod koniec zajęć rozdawane są karty pracy związane z tematem lekcji.

ROZPOZNAWANIE POSPOLITYCH ROŚLIN ZIELNYCH
Zajęcia zapoznające uczniów z gatunkami roślin zielnych, spotykanymi na co dzień na trawnikach, przydrożach, łąkach oraz innych często odwiedzanych miejscach. Młodzież dowiaduje się wielu ciekawostek na temat pospolitych, nierzadko deptanych po drodze „chwastów”, posiadających bardzo interesujące właściwości. Podczas zajęć prowadzący opowiada także o zasadach tworzenia zielnika oraz porusza tematykę związaną z prawną ochroną roślin zielnych. Pod koniec zajęć uczestnicy otrzymują karty pracy związane z tematem lekcji.

ROŚLINY NAGO- I OKRYTOZALĄŻKOWE
Zajęcia stanowiące przegląd gatunków dwóch głównych gromad roślin nasiennych, tj. nagozalążkowych i okrytozalążkowych. Prowadzący na wybranych przykładach prezentuje cechy obu grup, porównując je nawzajem. Młodzież dowiaduje się o szczegółach w budowie kwiatów, drewna, liści, owoców i nasion oglądanych roślin oraz zdobywa wiedzę dotyczącą specyfiki rozmnażania się omawianych gromad. Pod koniec zajęć rozdawane są karty pracy związane z tematem lekcji.

OWADY WODNE I LĄDOWE
Temat realizowany na w sali dydaktycznej.
Zajęcia prowadzone w formie interesującego wykładu, stanowiącego kompendium podstawowej wiedzy z zakresu entomologii. Prowadzący omawia poszczególne zagadnienia związane z budową morfologiczną i anatomiczną owadów, sposobem ich rozmnażania się, rozwojem osobniczym oraz rolą, jaką pełnią w przyrodzie. Młodzież poznaje różnorodność świata owadów i dowiaduje się wielu ciekawostek na temat omawianych gatunków. Po zakończeniu prezentacji uczniowie oglądają film związany z tematyką zajęć.

ROŚLINY ROŻNYCH SIEDLISK
Zajęcia, podczas których młodzież poznaje gatunki roślin rosnące na różnych siedliskach, takich jak np.: wilgotna łąka, staw, skaliste zbocze, las i inne. Prowadzący przedstawia charakterystykę wybranych siedlisk, omawiając m.in. ich skład gatunkowy oraz warunki abiotyczne. Uczestnicy zajęć poznają wiele interesujących przystosowań roślin do środowiska w jakim żyją. Młodzież zdobywa także wiedzę na temat kilku typów zbiorowisk roślinnych oraz dowiaduje się czym jest fitosocjologia. Pod koniec zajęć rozdawane są karty pracy związane z tematem lekcji.

ŚWIAT MSZAKÓW I PAPROTNIKÓW
Temat realizowany w sali dydaktycznej.
Zajęcia, podczas których uczniowie utrwalają i poszerzają swoją wiedzę na temat mszaków i paprotników, aktywnie uczestnicząc w lekcji. Prowadzący wraz z młodzieżą omawia przebieg rozmnażania się u poszczególnych grup systematycznych. Uczniowie poznają szczegóły budowy morfologicznej wybranych gatunków, obserwując makro- i mikroskopowo okazy żywych lub zasuszonych roślin. Podczas zajęć poruszane są także zagadnienia związane z prawną ochroną roślin, z siedliskami występowania omawianych gatunków oraz z rolą mszaków i paprotników w przyrodzie. W trakcie lekcji młodzież rozwiązuje liczne zadania, wchodzące w skład kart pracy.

CHARAKTERYSTYKA NAJWAŻNIEJSZYCH RODZIN BOTANICZNYCH
Zajęcia, podczas których młodzież poznaje kilkanaście różnych rodzin botanicznych wraz z ich przedstawicielami. Prowadzący opowiada o charakterystycznych dla danej rodziny cechach budowy liści, łodygi, kwiatów, owoców itp. oraz o innych właściwościach stanowiących o odrębności danej rodziny. Młodzież utrwala i poszerza wiedzę z zakresu podziału systematycznego roślin oraz dowiaduje się wielu ciekawostek na temat obserwowanych gatunków. Pod koniec zajęć rozdawane są karty pracy związane z tematem lekcji.

OGRÓD BOTANICZNY JAKO OSTOJA BIORÓŻNORODNOŚCI
Zajęcia, podczas których młodzież dowiaduje się o roli, jaką pełnią ogrody botaniczne w ochronie różnorodności biologicznej oraz o sposobach jej zachowania. Prowadzący przedstawia tematykę ochrony roślin i siedlisk rzadkich, chronionych i zagrożonych wyginięciem oraz prezentuje wybrane gatunki w terenie. Uczniowie poznają formy ochrony przyrody funkcjonujące w Polsce, dowiadują się o istnieniu ochrony in situ i ex situ oraz przekonują się, że Ogród to także azyl dla wielu gatunków zwierząt.

ZIOŁA I ROŚLINY AROMATYCZNE
Zajęcia stanowiące przegląd gatunków roślin posiadających właściwości lecznicze, w tym roślin wyróżniających się intensywnym zapachem. Prowadzący prezentuje liczne gatunki, omawia ich zastosowanie w ziołolecznictwie oraz przedstawia interesujące informacje na temat ich występowania, pochodzenia ich nazw oraz legend z nimi związanych. Młodzież dowiaduje się o sposobach przygotowywania ziołowych preparatów, a także zapoznaje się z tematyką roślin chronionych i trujących. Pod koniec zajęć rozdawane są karty pracy związane z tematem lekcji.

AMATORSKIE ROZMNAŻANIE ROŚLIN DONICZKOWYCH
Temat realizowany w sali dydaktycznej.
Zajęcia stanowiące połączenie wykładu z praktycznym pokazem rozmnażania roślin. W pierwszej części lekcji ma miejsce krótka prezentacja na temat typów rozmnażania się roślin należących do różnych grup systematycznych. Po prelekcji prowadzący opowiada o sposobach amatorskiego rozmnażania roślin doniczkowych, w oparciu o wybrane gatunki. Młodzież dowiaduje się m.in. jak prawidłowo wykonywać sadzonki, czym są odrośla, odrosty i rozłogi oraz jak łatwo rozmnożyć paprocie. W końcowej części zajęć uczniowie poznają tajniki rozmnażania in vitro.

WYCIECZKA PO OGRODZIE BOTANICZNYM
Podczas wycieczki młodzież odwiedza poszczególne działy Ogrodu i poznaje prezentowane w nich kolekcje roślinne. Prowadzący opowiada o roli, historii i sposobie funkcjonowania Ogrodu Botanicznego oraz przedstawia wiele interesujących okazów roślin.

TEMATY WARSZTATÓW W SKANSENIE ROŚLINNYM:

NASZ CHLEB POWSZEDNI
Zajęcia terenowo-warsztatowe dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat, obrazujące uczniom rolę jaką pełnią rośliny zbożowe w gospodarstwie wiejskim. Uczestnicy zajęć uczą się rozpoznawania podstawowych gatunków zbóż, poznają ich właściwości i produkty, które można z nich otrzymać (np. mąka, kasze, otręby), porównują kształty i faktury nasion różnych roślin zbożowych w powiększeniu. Podczas zajęć odbywa się mielenie ziarna na mąkę.

DZIKIE JEST DOBRE
Zajęcia terenowo-warsztatowe dla młodzieży w wieku 10-18 lat, uświadamiające uczniom, iż znaczna część dziko rosnących roślin, również tych nazywanych obecnie chwastami, dawniej wykorzystywana była w kuchni jako źródło zdrowych i pełnowartościowych pokarmów. Podczas wizyty w Skansenie uczestnicy poznają podstawowe dzikie rośliny jadalne, takie jak np.: babka zwyczajna, gwiazdnica pospolita, podagrycznik pospolity, pokrzywa zwyczajna, komosa biała, mniszek lekarski.

O ZASŁUGACH MAŁEJ PSZCZOŁY
Zajęcia terenowo-warsztatowe dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat  przybliżające uczniom życie pszczelej rodziny i ukazujące rolę jaką pełnią pszczoły w przyrodzie i gospodarce człowieka. Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawowe rośliny miododajne, dowiadują się, jakie funkcje pełnią poszczególne kasty pszczół w ulu, uczą się o ich budowie, w tym o przystosowaniach do zbierania nektaru i pyłku. Dowiadują się także o czynnikach zagrażających pasiekom i dzikim gatunkom pszczół oraz o konieczności ich ochrony.

APTEKA NA ŁĄCE I W OGRODZIE
Zajęcia terenowo-warsztatowe dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat, na których uczniowie poznają podstawowe rośliny zielarskie wykorzystywane dawniej w medycynie ludowej, takie jak np.: mięta, tymianek, majeranek, nagietek, krwawnik czy mydlnica. Uczestnicy dowiadują się, które części roślin wykorzystywane były do celów leczniczych i jak sporządzano z nich preparaty ziołowe. Pod opieką osoby prowadzącej zajęcia dzieci sporządzają własne wyroby zielarskie, które stanowić będą miłą pamiątkę z warsztatów.

OGRÓD KWIECIEM MALOWANY
Zajęcia terenowo-warsztatowe dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat, w trakcie których uczniowie poznają funkcje przyrodnicze i znaczenie tradycyjnych wiejskich ogródków oraz uczą się podstawowych zasad ich tworzenia. Celem zajęć jest zwrócenie uwagi uczestników na malowniczość i różnorodność uprawianych w przedogródku roślin. Uczniowie próbują także odnaleźć bytujące w nim zwierzęta. W ramach zajęć uczestnicy wykonują kwiaty z kolorowego papieru i próbują swoich sił w projektowaniu własnego przedogródka.

ROŚLINNI SPRZYMIERZEŃCY NASZEGO OGRODU
Zajęcia terenowo-warsztatowe dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat,  podczas których uczestnicy dowiadują się jak w naturalny sposób chronić uprawy  i zdrowie, ograniczając używanie chemicznych środków ochrony roślin. Uczniowie poznają mało znane właściwości takich gatunków jak np.: pokrzywa zwyczajna, skrzyp polny, bylica piołun, krwawnik pospolity, cebula zwyczajna, czosnek pospolity. W trakcie warsztatów młodzież próbuje swoich sił w samodzielnym sporządzeniu prostych, ekologicznych preparatów roślinnych.

KOLORY MOJEGO UBRANIA
Zajęcia terenowo-warsztatowe dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat,  przybliżające uczestnikom tajniki naturalnego farbowania tkanin przy użyciu barwników roślinnych. Uczniowie poznają podstawowe gatunki roślin wykorzystywane dawniej do produkcji barwników, dowiadują się jak farbowano dawniej, a jak robi się to dzisiaj. Prowadzący pokazuje jak przygotowuje się roztwór barwierski, a następnie uczestnicy sami próbują swoich sił w farbowaniu tkanin.

OD WŁÓKIENKA DO GIEZEŁKA
Zajęcia terenowo-warsztatowe dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat, ukazujące uczniom z czego się składa i w jaki sposób powstaje tkanina z włókien naturalnych. Uczestnicy zajęć poznają podstawowe gatunki roślin włóknodajnych, odkryją też największą tajemnicę pospolitej pokrzywy. Wśród eksponatów zgromadzonych w zabytkowej chałupie pokazane zostaną dawne narzędzia służące do pozyskiwania włókien i do tkania płócien. Uczniowie zapoznają się z kolejnymi etapami wytwarzania lnianej tkaniny sami w nich uczestnicząc.

OLEJE ZNANE I MNIEJ ZNANE
Zajęcia terenowo-warsztatowe dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat, na których uczniowie poznają podstawowe rośliny olejodajne wykorzystywane w dawnych gospodarstwach oraz współcześnie. Uczestnicy zajęć zdobywają również ciekawe informacje o właściwościach tłuszczy roślinnych i ich znaczeniu dla człowieka, a podczas warsztatów mają okazję aby własnoręcznie tłoczyć olej z nasion roślin olejodajnych.

CO W TRAWIE PISZCZY?
Zajęcia dydaktyczne realizowane na terenie Ogrodu i w Skansenie Roślinnym dla dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. Podczas zajęć uczniowie zwiedzają Skansen oraz oglądają zlokalizowane nieopodal schronienie dla dzikich owadów zapylających. Podczas zwiedzania poznają rolę owadów w przyrodzie i w gospodarstwie rolnym. W drugiej części zajęć uczestnicy zbierają okazy bezkręgowców spotkanych na dzikiej łące używając sprzętu do badań entomologicznych, umieszczają złapane okazy w pojemnikach i w Skansenie, przy wykorzystaniu prostego sprzętu optycznego, prowadzą  obserwacje, ucząc się podstaw ich budowy i biologii. Poznają rolę owadów zapylających oraz rozkładających martwą materię, dowiadują się dlaczego niektóre owady żądlą zwierzęta i człowieka, poznają przyczyny i skutki inwazji szkodników drzew  w lasach i sposoby naturalnego zapobiegania namnażaniu się szkodników. Czas trwania: 1,5-2 godziny.

ZIOŁOWY SALON KOSMETYCZNY
Zajęcia dydaktyczne realizowane w Ogrodzie oraz w Skansenie Roślinnym dla dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. Podczas zajęć uczniowie zwiedzają Skansen, poznają rośliny uprawiane w przedogródkach i w ogrodach użytkowych, które są wykorzystywane w kosmetyce. Na naturalnej łące uczniowie uczą się rozpoznawać dzikie, pospolite rośliny o cennych własnościach kosmetycznych. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie w grupach przygotowują proste produkty kosmetyczne z wykorzystaniem pospolitych roślin dziko rosnących. Czas trwania: 1,5-2 godziny.

DLACZEGO ROŚLINY PACHNĄ
Zajęcia dydaktyczne na terenie Ogrodu i w Skansenie Roślinnym dla dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat. Podczas wycieczki po Ogrodzie uczniowie poznają rośliny miododajne oraz aromatyczne wykorzystywane w kuchni, lecznictwie i perfumerii. W drugiej części zajęć w Skansenie uczniowie dowiadują się, jak wykorzystywano rośliny aromatyczne i na czym polega współczesna aromaterapia. Uczniowie poznają zapachy najbardziej znanych roślin aromatycznych i ich własności. Pod koniec zajęć odbywa się konkurs rozpoznawania zapachów. Czas trwania: 1,5-2 godziny.

Z DREWNA WYSTRUGANE
Zajęcia terenowo-warsztatowe dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat, w trakcie których uczniowie uświadamiają sobie, jak życie naszych przodków zależne było od natury i jak ściśle było z nią związane. Podczas zwiedzania zabytkowej chałupy uczestnicy poznają różne narzędzia i sprzęty wytwarzane przez rzemieślników, wykorzystywane dawniej w gospodarstwach domowych. Uczniowie zdobywają też ciekawe informacje o różnych gatunkach drzew i właściwościach ich drewna. Na zakończenie zajęć każdy uczeń wykona własny ornament roślinny.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć i warsztatów na stronie Ogrodu Botanicznego lub pod nr tel. 42 688 44 20.
Godziny otwarcia: kwiecień, wrzesień: 9.00-19.00; maj – sierpień: 9.00-20.00; październik: 9.00-17.00
Czas programu: 2h
Dostępność: Ogród Botaniczny otwarty dla zwiedzających od dnia 1 kwietnia do dnia 31 października
Ceny biletów: bilet normalny – 8,00 zł, bilet ulgowy – 4,00 zł; bilet zintegrowany (ważny dwa dni) uprawniający do wstępu do Palmiarni i Ogrodu Botanicznego: normalny – 16,00 zł, ulgowy – 8,00 zł
Link do strony Ogrodu Botanicznego: https://www.botaniczny.lodz.pl/

Zwiedzanie Palmiarni + warsztaty (temat do wyboru)

W najstarszym łódzkim Parku Źródliska I możemy odnaleźć miejsce pełne ciepła i niezwykłej egzotyki, gdzie choć na chwilę przeniesiemy się do ciepłych stref klimatycznych. Możemy być pewni, że o każdej porze roku spacer po Palmiarni dostarczy nam wielu przyjemnych wrażeń.

Egzotyczna kolekcja roślin, to żywa historia Łodzi, zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150-letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Pod okazałymi koronami kilkudziesięciu roślin miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony. Od późnej wiosny dodatkowo poznać możemy kilkadziesiąt gatunków roślin rosnących w ogródku dydaktycznym, który uważany jest za pierwszy Ogród Botaniczny w Łodzi.

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

FUNKCJONOWANIE ORGANIZMU ROŚLINNEGO
Celem zajęć jest powtórzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat funkcji poszczególnych części roślin (łodyga, korzeń, liście, kwiat, owoc) oraz przeobrażeń związanych z przystosowaniem do warunków siedliskowych. Uczestnicy zajęć pracują w grupach. Poznają przykłady kolejnych przystosowań na konkretnych okazach roślin egzotycznych. W trakcie zajęć młodzież wypełnia karty pracy. Zajęcia są podsumowane wspólnym odczytaniem najważniejszych informacji zanotowanych w kartach pracy.

PRZYSTOSOWANIE – JEDYNA SZANSA NA PRZEŻYCIE
Celem zajęć jest pogłębienie wiedzy na temat budowy roślin i przystosowań wynikających z potrzeby dostosowania się do panujących warunków siedliskowych. W trakcie zajęć omówione są typy środowisk oraz rodzaje siedlisk, w jakich mogą występować rośliny. Charakteryzowane są w oparciu o żywy materiał roślinny podstawowe grupy ekologiczne roślin: wodne (hydrofity), wilgociolubne (higrofity), znoszące niedobór wody (kserofity), światłolubne (heliofity) oraz cieniolubne (skiofity), pnącza, epifity, rośliny mięsożerne, rośliny cudzożywne. Przedstawione są przekształcenia ewolucyjne korzenia oraz pędu na wybranych przykładach roślin egzotycznych. W trakcie zajęć młodzież wypełnia karty pracy. Zajęcia są podsumowane wspólnym odczytaniem najważniejszych informacji zanotowanych w kartach pracy.

TAJEMNICZY ŚWIAT STORCZYKÓW
Celem zajęć jest przybliżenie pięknej i tajemniczej zarazem grupy roślin należących do najliczniejszej w gatunki rodziny storczykowatych. W czasie zajęć młodzież poznaje podstawowe zagadnieniami odnośnie budowy i specyfiki rozmnażania storczyków, zdobywa także najistotniejsze wiadomości związane z domową uprawą tychże roślin, a przede wszystkim poznaje przedstawicieli tej grupy flory w kolekcji Palmiarni. Prowadzący omawia występowanie storczyków na kuli ziemskiej oraz nakreśla przyczyny zagrożenia i problematykę ochrony storczyków dziko występujących. W trakcie zajęć młodzież wypełnia karty pracy. Zajęcia są podsumowane wspólnym odczytaniem najważniejszych informacji zanotowanych w kartach pracy.

KAKTUSY I INNE SUKULENTY
Celem zajęć jest przybliżenie grupy roślin doskonale przystosowanych do życia w warunkach pustynnych. W czasie zajęć młodzież poznaje podstawowe zagadnienia odnośnie budowy i ekologii sukulentów, a także zdobywa najistotniejsze wiadomości związane z domową uprawą tychże roślin. Prowadzący omawia występowanie sukulentów na kuli ziemskiej oraz prezentuje przedstawicieli zgromadzonych w kolekcji Palmiarni. W trakcie zajęć młodzież wypełnia karty pracy. Zajęcia są podsumowane wspólnym odczytaniem najważniejszych informacji zanotowanych w kartach pracy.

STREFY ROŚLINNE KULI ZIEMSKIEJ
Celem zajęć jest przypomnienie i usystematyzowanie wiadomości na temat istniejących na Ziemi stref klimatyczno-roślinnych oraz wyjaśnienie wpływu mórz i oceanów na rozkład stref roślinnych kuli ziemskiej. Na zajęciach młodzież osobiście doświadcza, jakie warunki termiczne i wilgotnościowe panują w strefie okołorównikowej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. W czasie spaceru po Palmiarni młodzież poznaje przedstawicieli świata roślin omawianych stref. Prowadzący wskazuje liczne przystosowania roślin do wzrostu w danej strefie. W trakcie zajęć młodzież wypełnia karty pracy. Zajęcia kończy wspólne odczytanie najważniejszych informacji zanotowanych w kartach pracy.

KOLEKCJE ROŚLIN EGZOTYCZNYCH W PALMIARNI
Celem zajęć jest omówienie roli ogrodów botanicznych i palmiarni w gromadzeniu roślin i poznawaniu bogactwa przyrodniczego świata, wyjaśnienie znaczenia ogrodów botanicznych i palmiarni w ochronie różnorodności biologicznej świata (gatunki zagrożone wyginięciem, gatunki chronione, badania naukowe, reintrodukcja gatunków, konwencja CITES), prezentacja podstawowych grup roślin kolekcjonowanych w Palmiarni. W trakcie zajęć młodzież wypełnia karty pracy. Zajęcia kończy wspólne odczytanie najważniejszych informacji zanotowanych w kartach pracy oraz krótki quiz.

ROŚLINY UŻYTKOWE TROPIKÓW
Celem zajęć jest prezentacja najważniejszych subtropikalnych i tropikalnych roślin użytkowych, określenie ich pochodzenia i cech charakterystycznych; wskazanie roślin użytkowych z różnych grup (m.in.: rośliny oleiste, włóknodajne, owocowe, przyprawowe, cukrodajne, używki); omówienie znaczenia wymienionych roślin użytkowych w życiu i gospodarce człowieka. W czasie spaceru po Palmiarni młodzież poznaje rośliny jadalne i uprawiane na potrzeby przemysłu, pochodzące z różnych części świata (m.in.: cynamonowiec, kawa, bawełna, rozmaryn, daktylowiec, herbata, bananowiec). W trakcie zajęć młodzież wypełnia karty pracy. Zajęcia kończy wspólne odczytanie najważniejszych informacji zanotowanych w kartach pracy.

PRZYRODNICZE SKARBY OGRÓDKA DYDAKTYCZNEGO
Temat realizowany na terenie Ogródka Dydaktycznego w sezonie letnim.
Celem zajęć jest: zapoznanie uczestników z historią Ogródka Dydaktycznego (nawiązanie do historii Łodzi i Puszczy Łódzkiej); wyjaśnienie przyczyn ukształtowania się w nim specyficznego mikroklimatu, sprzyjającego uprawie cennych i wrażliwych gatunków roślin; prezentacja najbardziej interesujących gatunków drzew i krzewów zgromadzonych w Ogródku Dydaktycznym. W trakcie zajęć młodzież wypełnia karty pracy. Zajęcia są podsumowane wspólnym odczytaniem najważniejszych informacji zanotowanych w kartach pracy.

ROŚLINY NAGOZALĄŻKOWE I OKRYTOZALĄŻKOWE
Celem zajęć jest pogłębienie wiedzy na temat budowy roślin nagozalążkowych i okrytozalążkowych oraz omówienie roli ogrodów botanicznych i palmiarni w gromadzeniu roślin i poznawaniu bogactwa przyrodniczego świata, wyjaśnienie znaczenia ogrodów botanicznych i palmiarni w ochronie różnorodności biologicznej świata (gatunki zagrożone wyginięciem, gatunki chronione, badania naukowe, reintrodukcja gatunków, konwencja CITES), prezentacja podstawowych grup roślin kolekcjonowanych w Palmiarni.

ZWIEDZANIE PALMIARNI Z PRZEWODNIKIEM
W trakcie wspólnego spaceru z przewodnikiem, dzieci poznają historię Palmiarni oraz najważniejsze elementy kolekcji roślin szklarniowych. Przewodnik prezentuje rośliny egzotyczne pochodzące z różnych części świata, rośliny w danym momencie kwitnące, owocujące, a także cechujące się swoistymi, często niezwykłymi przystosowaniami. Prezentowane są również przykłady zastosowań tych roślin przez człowieka.

Zajęcia edukacyjne odbywają się od wtorku do piątku od 10.00 do 15.00 (kwiecień – wrzesień) oraz od 9.00 do 15.00 (październik – marzec). Najpóźniej zajęcia mogą rozpocząć się o godzinie 14.00. Liczba przewodników i prowadzących zajęcia jest ograniczona. Maksymalna wielkość grupy na jednego przewodnika to 25 osób.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć i warsztatów na stronie Palmiarni lub pod nr tel. 42 674 96 65.

Godziny otwarcia: Od 1 października Palmiarnia będzie czynna w godzinach: od wtorku do piątku w godzinach 11.00 – 16.00, w sobotę i w niedzielę w godzinach 9.00 – 16.00. W poniedziałki Palmiarnia nieczynna.
Czas programu: 1-1,5h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Opłata za zajęcia edukacyjne wynosi 60 zł. Bilet normalny – 10,00 zł, bilet ulgowy – 5,00 zł. Bilet zintegrowany (ważny 2 dni) uprawniający do wstępu do Palmiarni i Ogrodu Botanicznego: normalny – 16,00 zł, ulgowy – 8,00 zł
Link do strony Palmiarni: https://www.botaniczny.lodz.pl/palmiarnia/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Księżego Młyna + warsztaty w Centrum Turysty Księży Młyn

Księży Młyn – idealnie zachowany kompleks rezydencjonalno-mieszkalno-fabryczny należący w XIX wieku do najbogatszego łódzkiego przemysłowca Karola Wilhelma Scheiblera. Osiedle stanowiło swoiste miasto w mieście. Na jego terenie znajdują się budynki fabryczne, domy robotników – tzw. famuły, sklep – tzw. konsum, szkoła, dwa szpitale, remiza straży ogniowej, gazownia. Większość osiedla znajduje się między ul. Tymienieckiego, Przędzalnianą i Fabryczną. W całości jest wpisane do rejestru zabytków.

OFERTA WARSZTATOWA DLA GRUP

 „Kufry szyframi nadziane” – szyfrogra (od 12 r. ż.).
Grupa podzielona na kilka części dąży do najszybszego rozwiązania zagadek i zwycięstwa. Współpraca i rywalizacja w jednym. Zadania związane w różnoraki sposób z włókiennictwem i Łodzią.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć i warsztatów na stronie CTKM lub pod nr tel. 513 712 411.

Godziny otwarcia: Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia pod nr tel. 513 712 411 lub na stronie http://www.zwiedzanielodzi.pl/centrum-turysty.html.
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Cena warsztatów: 12 zł od osoby
Link do strony Centrum Turysty Księży Młyn: http://www.zwiedzanielodzi.pl/centrum-turysty.html

Dzień 3

Spektakl w Teatrze Powszechnym + warsztaty z cyklu „Dziecko w sytuacji”

Serdecznie zapraszamy dzieci oraz młodzież wraz z nauczycielami na spektakle, warsztaty teatralne oraz spotkania w ramach edukacyjnego cyklu Teatru Powszechnego w Łodzi zatytułowanego “Dziecko w sytuacji”.
Celem projektu jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację dzieci i młodzieży, których los stawia wobec życiowych wyzwań. Dotychczas w cyklu Teatr Powszechny zrealizował osiem spektakli: Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki, Mój tata chce latać jak ptak, Oczy nieba, Ony, Impreza, Dziewczyna jak ta, Siedemnaście i Dotknąć pustki.

Wszystkim spektaklom towarzyszą warsztaty i spotkania, których celem jest rozwijanie wrażliwości dzieci i młodych ludzi, a także przedstawienie, w sposób przystępny dla najmłodszych oraz młodych ludzi, spraw ważnych, istotnych, często trudnych i wpływających na kształtowanie się tożsamości dorastającego człowieka. Nie chcemy, aby pozostał on sam z problemami, z którymi nie zawsze potrafi sobie poradzić. Młodzi ludzie nie są nastawieni tylko na to, by brać. Potrafią również wiele dać z siebie innym. Mają wielką wrażliwość, dostrzegają problemy i próbują je rozwiązywać. Wielu z nich jest zagubionych, wielu przytłoczonych życiową sytuacją, w której się znaleźli.

To jednak my, dorośli, powinniśmy zwrócić na nich uwagę, okazać zainteresowanie, pomóc zrozumieć samych siebie. Spotkanie w teatrze jest zawsze bardziej atrakcyjne od pouczającej rozmowy, dlatego świadomie podejmujemy te kwestie właśnie poprzez sztukę teatralną. Utwierdzamy się sukcesywnie w przekonaniu, że warto. Dlaczego? Bo najlepszą oceną są zawsze reakcje widzów – szczere, wiarygodne i prawdziwe. A młodzi i jeszcze młodsi widzowie reagują entuzjastycznie, pokazując, że nasz projekt jest potrzebny.

Spektakl „Ony” + warsztaty z cyklu „Dziecko w sytuacji” (od 13 lat)
Ony” to sztuka dla młodzieży, czyli dla ludzi, którzy powoli żegnają się z wiekiem dziecięcym, by w końcu zacząć rozumieć świat i funkcjonować w nim w sposób bardziej świadomy – by stać się dorosłymi. Ale to też sztuka dla dorosłych, którzy pamiętają ten moment i te wydarzenia, gdy stawali się dopiero dorosłymi. Bo „Ony” to sztuka uniwersalna.

Znakomity, wielopoziomowy tekst Marty Guśniowskiej to bajka à rebours. To opowieść o współczesnym świecie, o naszych zmaganiach, lękach i drzemiących w nas potworach. Główny bohater, po stracie matki wyrusza w podróż w poszukiwaniu ojca, którego nigdy nie znał. Droga, którą przebywa w onirycznej, bajkowej scenerii staje się metaforą dojrzewania. Podczas podróży Ony spotyka korowód bajkowych postaci, zdobywa serce Księżniczki, ma niesamowite przygody, by w finale osiągnąć spokój. A może po prostu, aby dorosnąć?

Po spektaklu „Ony” zapraszamy na warsztaty filozoficzne połączone z ćwiczeniami aktorskimi. Zajęcia prowadzone są̨ przez aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi Arkadiusza Wójcika i Andrzeja Jakubasa oraz filozofa. Warsztaty nawiązują̨ do tematu spektaklu – opierają̨ się̨ na dyskusji na temat podstawowych pojęć́ filozoficznych, które akcentuje „Ony”. Komplementarnym elementem warsztatów są̨ ćwiczenia z zakresu podstawowego warsztatu aktorskiego, inspirowane treścią̨ sztuki i służą̨ pogłębieniu interpretacji spektaklu „Ony”.

Spektakl „Impreza” + warsztaty z cyklu „Dziecko w sytuacji” (od 13 lat)
John Retallack, brytyjski dramatopisarz i reżyser, znany jest przede wszystkim z podejmowania tematów, które często uchodzą za tabu, a przynajmniej takie, które teatr adresowany do młodych ludzi woli przemilczeć. Porusza tematy ważne dla młodych ludzi, o których nie zawsze potrafią oni rozmawiać, czerpiąc odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości z niepewnych źródeł.

W Imprezie porusza temat seksu. Czy to rzeczywiście temat tabu? Czy możliwe jest rozmawianie o nim bez skrępowania, by nie popaść w wulgarność lub hipokryzję? Czy dziś łatwiej nam o tym rozmawiać, niż pokoleniu naszych dziadków lub pradziadków? I wreszcie:
czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież podchodzi do seksu bardziej otwarcie i beztrosko, traktując go jedynie w kategoriach zabawy?

Tytułowa Impreza jest również pretekstem do rozmowy o rodzinie, o tym, że rodzice również miewają problemy i potrzebują  wsparcia dzieci, a przy odrobinie szczerości i dobrej woli można wzmocnić i uratować każdą relację.
Po spektaklu odbywają̨ się̨ warsztaty prowadzone przez aktora Andrzeja Jakubasa oraz edukatorów z Fundacji Nowoczesnej Edukacji Spunk, którzy od ponad 10 lat zajmują̨ się̨ edukacją seksualną dla młodzieży.

Warsztaty poświęcone są seksualności człowieka oraz związanym z nią̨ aspektom psychiki ludzkiej – poczuciem bliskości, bezpieczeństwa, odpowiedzialnością̨, przyjaźnią̨. Dotyczą̨ również̇ umiejętności rozmowy z najbliższymi na tematy trudne oraz zaufania do przyjaciół i rodziny. Warsztaty obejmują̨ podstawowe ćwiczenia aktorskie oraz rozwijają̨ temat podjęty w spektaklu. Ich autorzy nie stawiają̨ się̨ w pozycji pedagoga, starają̨ się̨ raczej wspólnie z młodzieżą̨ zastanowić́ nad problemami, na które napotykają̨ młodzi ludzie.

Spektakl „Dziewczyna jak ta” + warsztaty z cyklu „Dziecko w sytuacji” (od 13 lat)
Błysk, klik, tweet, lajk i jesteś gwiazdą! Błysk, klik, tweet, lajk i nie ma Cię! Internet daje możliwości. Internet może wszystko. “Dziewczyna jak ta” Evana Placeya to opowieść o presji, jaką nowe technologie wywierają na młodych ludzi. Co nastolatek jest w stanie zrobić, by sprostać oczekiwaniom innych, by być zaakceptowanym, by być popularnym? Jakie zagrożenia czyhają na młodych ludzi w sieci i jak internetowy hejt potrafi zniszczyć człowieka? Ale to przede wszystkim opowieść o przyjaźni. Czy rzeczywiście przetrwa wszystko?

W spektaklu padają słowa powszechnie uważane za obraźliwe.

Podczas warsztatów prowadzonych przez aktorów Teatru i psychologów młodzi ludzie skonfrontują się z problemem szeroko rozumianej przemocy, nienawiści i hejtu – coraz bardziej powszechnego wśród młodzieży, szczególnie w szkole. Czy młodzi ludzi są bezwzględni wobec swoich rówieśników? Czy może po prostu nie zdają sobie sprawy z faktu, że ich zachowanie może mieć tragiczne skutki? Celem spotkania jest uświadomienie zagrożeń i konsekwencji ich zachowań, ale przede wszystkim podkreślenie, jak ważną rolę odgrywa ludzka empatia i umiejętność zrozumienia innych.

Spektakl „Siedemnaście” + warsztaty z cyklu „Dziecko w sytuacji” (od 14 lat)
Sztuka uznanego australijskiego pisarza Matthew Whitteta o nastolatkach w ostatnim dniu szkoły, tuż przed wejściem w dorosłość i rozpoczęciem nowego etapu swojego życia. W przeddzień chwili, gdy każdy z przyjaciół z sąsiedztwa, uczących się w jednej klasie pójdzie swoją drogą. Wspólny wieczór na placu zabaw, gdzie zawsze celebrowali koniec roku szkolnego, stanie się okazją do wspomnień, opowiedzenia o swoich planach na przyszłość, ale również zdradzenia najskrytszych tajemnic, niepewności i lęków.

Sztuka Whitteta to opowieść o sile przyjaźni, odkrywaniu swojej tożsamości i seksualności, dojrzewaniu i potrzebie akceptacji. Ale to także opowieść o tym, że mimo iż otoczenie, w którym dorastamy determinuje nasz los, od nas zależy, jak pokierujemy swoim życiem i czy zmienimy jego bieg.

W spektaklu padają słowa powszechnie uważane za obraźliwe.

„Kim jestem?”, „Co inni o mnie myślą̨?, „Jak będzie wyglądała moja przyszłość́?”, „Co dalej?” Warsztaty prowadzone przez aktorów Teatru i psychologów poświęcone są m.in. problemowi dojrzewania i wchodzenia w dorosłość. Czas ukończenia szkoły to czas realizacji pierwszych poważnych planów. Młody człowiek może czuć́ się̨ zagubiony, jeżeli nie rozumie tego, kim jest i co chce w życiu robić́. Aby pomóc nastolatkom oswoić lęki związane z problemami dorastania, proponujemy zestaw rożnych tematów, które naszym zdaniem są kluczowe dla współczesnej młodzieży.

Spektakl „Dotknąć pustki” + warsztaty z cyklu „Dziecko w sytuacji” (od 14 lat)
“…uderz, trzymaj, uderz, trzymaj, kopnij, popchnij, kopnij, oddychaj…”
„Dotknąć pustki” Davida Greiga to adaptacja fascynującego pamiętnika Joe Simpsona – alpinisty, który stoczył heroiczną walkę o życie po upadku w skalną szczelinę w czasie wyprawy na szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. To uniwersalna opowieść o współczesnym człowieku, jego potrzebach, zmaganiach i samotności. O naszej cywilizacji i braku kontaktu z samym sobą.

Czego pragniemy? Za czym gonimy? Czego nam brakuje a przed czym uciekamy? To opowieść o trudnych wyborach, o determinacji, przyjaźni, o pasji i życiu na krawędzi. Ale przede wszystkie o potrzebie wolności. Każdy z nas codziennie próbuje zdobyć swój własny szczyt – jaki jest Twój?

Co takiego jest w wysokich górach, że przyciągają jak magnes? Że ludzie gotowi są na morderczy wysiłek i miesiące żmudnych przygotowań, by wspiąć się na szczyt? Równoważnym elementem każdego przedstawienia są opracowane przez aktora Andrzeja Jakubasa autorskie warsztaty, których współprowadzącym jest alpinista i prezes Akademickiego Klubu Górskiego – Paweł Pustelnik. Spotkanie z alpinistą jest okazją do dyskusji na temat pasji, która staje się sposobem życia, o podejmowaniu decyzji i dokonywaniu ważnych życiowych wyborów.

Prosimy o sprawdzenie aktualności cen biletów oraz repertuaru na stronie Teatru lub pod nr tel. 42 633 25 39 wew. 314 lub 42 633 50 36.

Godziny otwarcia: Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia pod nr tel. 42 633 50 36 lub na stronie www.powszechny.pl
Czas programu: 3h
Ceny biletów: Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł
Link do strony Teatru Powszechnego w Łodzi: https://powszechny.pl/

Zwiedzanie EC1 + warsztaty (temat do wyboru)

W budynkach najstarszej łódzkiej elektrociepłowni powstał nowoczesny ośrodek kultury, nauki i sztuki pod nazwą EC1 Łódź – Miasto Kultury. EC1- Zachód to siedziba Centrum Nauki i Techniki. Centrum można zwiedzać według trzech ścieżek edukacyjnych, czyli stałych wystaw i ekspozycji.

Pierwsza dotyczy przetwarzania energii, druga – historii cywilizacji i nauki. Trzecia ścieżka wyjaśnia tajemnice mikro i makro świata. EC1- Wschód pełni przede wszystkim funkcje kulturalne i artystyczne. W zabytkowej hali maszyn odbywają się koncerty i konferencje. Atrakcją kompleksu EC1 jest również najnowocześniejsze w Polsce Planetarium.

Aby w pełni wykorzystać pobyt w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, warto zamówić dodatkowe zajęcia na ekspozycji. W pięknie przystosowanych do zwiedzania przestrzeniach dawnej łódzkiej elektrociepłowni przygotowaliśmy dla naszych gości warsztaty i lekcje bezpośrednio związane z wystawionymi tu eksponatami oraz takie, dla których ekspozycja jest głównie fascynującym tłem.

Zajęcia prowadzą pracownicy Centrum Nauki EC1 z pomocą nauczycieli i opiekunów grup. Każda z nich może liczyć do 15 osób. Klasa o większej liczbie uczniów może podzielić się na dwa zespoły – pracujące równolegle lub jeden po drugim. Przebieg i zakres zajęć są dostosowywane do etapu kształcenia uczniów.

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

W „świetle” elektronów, czyli patrząc przez mikroskop elektronowy (Zajęcia z klasą)
Jak bardzo powiększa obraz szkło lupy? Może kilkanaście razy. Czy dostrzeżesz przez nią wszystkie ciekawe szczegóły? A jeśli użyć mikroskopu optycznego, który powiększa setki razy? Co wtedy zobaczysz? Na pewno dużo więcej… Pomyśl jednak, jakie tajemnice odkryć można gdy powiększy się go dziesiątki tysięcy razy! Nasze zajęcia pozwolą na porównanie różnych narzędzi do „powiększania świata” – łącznie z prawdziwym mikroskopem elektronowym.
Zajęcia wspierają realizację zagadnień podstawy programowej II etapu edukacyjnego (klas IV-VIII) oraz szkół średnich, głównie w zakresie: przyrody, biologii i fizyki.

Skąd się bierze prąd, czyli jak działała elektrownia węglowa EC1 (Zajęcia z klasą)
Korzystając z pomocy prowadzącego oraz kart pracy, uczniowie poznają tajniki poszczególnych urządzeń elektrowni. Dowiadują się, czym były konwejer i opłomki; że w elektrowni nie produkowano energii, lecz jedynie ją przetwarzano oraz co jest jedynym źródłem energii dla człowieka.
Zajęcia wspierają realizację zagadnień podstawy programowej II etapu edukacyjnego (klas IV-VIII) oraz szkół średnich, głównie w zakresie: przyrody, fizyki, informatyki, techniki oraz chemii.

Ekstremalne zjawiska pogodowe, czyli tornado w roli głównej (Zajęcia z klasą)
Wraz ze zmianami klimatu na naszej planecie coraz częściej mamy do czynienia z warunkami sprzyjającymi powstawaniu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Podczas zajęć uczniowie poznają mechanizm powstawania tornad oraz samodzielnie wygenerują lej tornada. Nasze zajęcia zwiększą świadomość klimatyczną uczestników.
Zajęcia wspierają realizację zagadnień podstawy programowej II etapu edukacyjnego (klas VII-VIII) oraz szkół średnich.

Tajfun, huragan, cyklon tropikalny, czyli ekstremalne trio pogodowe (Zajęcia z klasą)
Gdzie na kuli ziemskiej możemy spodziewać się tego rodzaju zjawisk ekstremalnych? Czy można je przewidywać i monitorować? Na te i inne pytania wspólnie poszukamy odpowiedzi podczas zajęć. Nasz ogromny globus na ścieżce Rozwoju wiedzy i cywilizacji stanie się trójwymiarową kartą pracy. Animacje na kuli sferycznej będą doskonałym tłem do zrozumienia zmian klimatu, których obecnie jesteśmy świadkami.
Zajęcia wspierają realizację zagadnień podstawy programowej II etapu edukacyjnego (klas VII-VIII) oraz szkół średnich.

Poczuj z nami, że Ziemia się kręci, czyli o mierzeniu wysokości zegarkiem (Zajęcia z klasą)
Nazwa wahadła upamiętnia Jeana Foucaulta, który zademonstrował je w lutym 1851 roku. Ma ono możliwość wahania się w dowolnej płaszczyźnie pionowej. Ruch obrotowy Ziemi wpływa na wahadło. Zmiany te dowodzą istnienia tego ruchu. Podczas zajęć będziemy mierzyć długość wahadła, korzystając ze wzoru na jego okres. Uczestnicy dowiedzą się też więcej na temat ruchu obrotowego Ziemi, poznają takie pojęcia jak doba wahadła oraz wykonają szereg obliczeń związanych z zależnością doby wahadła od szerokości geograficznej, na której wahadło jest zawieszone.
Zajęcia wspierają realizację zagadnień podstawy programowej II etapu edukacyjnego (klas VII-VIII) oraz szkół średnich, głównie w zakresie: fizyki, matematyki, informatyki i geografii.

Z kciukiem w gwiazdy, czyli mierzymy to, czego zmierzyć się nie da (Zajęcia z klasą)
Paralaksa w astronomii to pozorna zmiana położenia obiektu na sferze niebieskiej względem innych obiektów bardziej od nas oddalonych. Uczestnicy zajęć zapoznają się z paralaksą poprzez proste doświadczenia związane z przybliżonym określaniem odległości do różnych przedmiotów z użyciem własnego kciuka. Będziemy też korzystać ze stanowiska Paralaksa w Strefie Głębokiego Kosmosu ekspozycji Centrum Nauki i techniki EC1 oraz mierzyć odległości przyrządem skonstruowanym do tego celu z deseczki i dwóch laserowych wskaźników.
Zajęcia wspierają realizację zagadnień podstawy programowej II etapu edukacyjnego (klas VII-VIII) oraz szkół średnich, głównie w zakresie: matematyki, fizyki i geografii.

Zapoznaj się również z odrębną (!) ofertą “Zajęć z klasą on-line” prowadzonych na platformie Zoom.
“Zajęcia z klasą” można zarezerwować podczas ustalania szczegółów wizyty z naszym Działem Obsługi Klienta (tel. +48 42 600 61 00 wew. 1, informacja@ec1lodz.pl).
Pytania dotyczące merytorycznych szczegółów oferty, uwagi do zajęć oraz propozycje nowych tematów prosimy kierować pod adres: marek.pisarski@ec1lodz.pl.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć i warsztatów na stronie EC1 lub pod nr tel. +48 42 600 61 00 wew. 1.

Godziny otwarcia: Od wtorku do piątku zapraszamy w godz. 10:00 – 18:00, zaś w soboty i niedziele w godz. 11:00 – 19:00.
Czas programu: 4h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Opłata wynosi 30 zł za każdą grupę (składającą się z maksymalnie 15 osób) PLUS cena standardowych biletów do Centrum Nauki i Techniki EC1 (w przypadku grup wynosi ona 14 zł od osoby od wtorku do piątku)
Link do strony EC1: https://www.ec1lodz.pl/

Dzień 4

Zwiedzanie Stacji Radegast + warsztaty (temat do wyboru)

Stacja Radegast jest zabytkowym budynkiem kolejowym z 1941 r. W czasie II wojny światowej była ona związana z gettem, utworzonym przez Niemców w 1940 r. w Łodzi (Litzmannstadt).

Początkowo obiekt pełnił funkcję punktu przeładunkowego żywności i surowców, przeznaczonych dla ludności i zakładów pracy getta. Od stycznia 1942 r. Stacja stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską do obozów zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Szacuje się że przez teren Stacji przewinęło się ok. 145 tys osób, głównie Żydów. Dziś budynek ten jest miejscem pamięci, elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto, powstałym w 2004 r. oraz siedzibą oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Głównym elementem ekspozycji prezentowanej w budynku Stacji Radegast jest makieta, wiernie odtwarzająca  historyczny wygląd getta łódzkiego. Obejmuje ona obszar ówcześnie funkcjonującego getta w Łodzi (Litzmannstadt) w granicach z maja 1942 r. Model powstał w oparciu o archiwalne projekty i plany budowlane, zachowane fotografie budynków i zdjęcia lotnicze oraz współczesną dokumentację fotograficzną.

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

Stacja Radegast – pamięć miejsca i miejsce pamięci
Zajęcia przedstawiają historię Stacji Radegast w okresie funkcjonowania getta oraz powojenną historię miejsca i pamięci o getcie.

Getto łódzkie 1940-1944
Zajęcia przedstawiają historię getta łódzkiego.

„W getcie nie ma dzieci – są mali Żydzi”. Dzieci w getcie
Zajęcia przedstawiają sytuację dzieci w getcie łódzkim, ich codzienne życie, jego warunki, konieczność pracy oraz śmierć.

Wsiedlenie Żydów zachodnioeuropejskich do getta łódzkiego
Zajęcia przedstawiają przyczyny, przebieg i konsekwencje wsiedlenia blisko 20 tys. grupy Żydów zachodnioeuropejskich do getta łódzkiego.

Obóz cygańskie w getcie 1941–1942
Zajęcia przedstawiają historię Romów i Sintii deportowanych do łódzkiego getta w kontekście eksterminacji tej grupy narodowej w okresie II wojny światowej.

Obóz przy ul. Przemysłowej. Los polskich dzieci w okresie okupacji
Zajęcia przedstawiają dzieje obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej, w kontekście losów dzieci w Łodzi w okresie II wojny światowej.

„Życie niewarte życia?”. Los pacjentów szpitala psychiatrycznego przy ul. Wesołej
Zajęcia przedstawiają los akcji eutanazyjnego zrealizowanej przez specjalny niemiecki oddział SS w ośrodku psychiatrycznym przy ul. Wesołej, stanowiąc przyczynek do dyskusji o historii „eutanazji” osób psychicznie chorych i upośledzonych w okresie II wojny światowej, będącej preludium Zagłady.

Zagłada na prowincji. Getta na terenie Kraju Warty 1940-1942
Zajęcia przedstawiają historię mniejszych getta w regionie łódzkim (Pabianic, Brzezin etc.), których historia wiąże się z gettem łódzkim, prezentując zarazem specyficzny lokalny kontekst Zagłady.

Kulmhof – pierwszy niemiecki obozu zagłady
Zajęcia przedstawiają historię pierwszego niemieckiego obozu zagłady zlokalizowanego 70 km od Łodzi, którego dzieje splatają się z historią getta łódzkiego, z którego deportowano tysiące mieszkańców ku Zagładzie. Zajęcia są również okazją do przedstawienia Zagłady w Kraju Warty w szerszym kontekście.

Strategie przetrwania – strategie pomocy w getcie łódzkim
Zajęcia przedstawiają sposoby przetrwania w getcie (np. szmugiel, ucieczka) oraz reakcję ludności z poza getta na los zamkniętych w nim Żydów. Zajęcia stanowią okazję do dyskusji na temat postaw wobec Zagłady tak w przeszłości, jak i współcześnie.

Rezerwacja maksymalnie na 3 dni przed planowanym terminem

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia oraz dostępnych w tej chwili zajęć na stronie Stacji Radegast lub pod nr tel. +42 62 005 90.

 

Godziny otwarcia: Poniedziałek: 10.00 – 15.00; Wtorek: 10.00 – 15.00; Środa: 10.00 – 15.00; Czwartek: 10.00 – 15.00; Piątek: nieczynne; Sobota: 10.00 – 17.00; Niedziela: 11.00 – 17.00
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Wstęp BEZPŁATNY
Link do strony Stacji Radegast: https://muzeumtradycji.pl/oddzial-stacja-radegast
wirtualny spacer

Spacer po Cmentarzu Żydowskim z przewodnikiem

Największa nekropolia żydowska w Polsce i jedna z większych w Europie. Znajdziemy tu np. monumentalne mauzoleum Izraela Poznańskiego. W czasie II wojny światowej na cmentarzu grzebano Żydów z Litzmannstadt Getto. Do dziś istnieje tzw. Pole Gettowe z ich mogiłami. Jednak jest to przede wszystkim bogate źródło wiedzy o życiu i zwyczajach wyznawców judaizmu na przestrzeni setek lat.

Namiary do wybranych przewodników miejskich można znaleźć TU lub w biurze Łódzkiej Organizacji Turystycznej (Piotrkowska 28) i pod numerem tel. (+48) 208 81 81, (+48) 722 005 314.

Godziny otwarcia: Uwaga! Z powodu wzrostu zakażeń COVID-19 Cmentarz Żydowski jest czynny wyłącznie w niedzielę w godzinach 10:00-17:00.
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Bilet wstępu 10 zł.
Link do strony ŁOT z informacją o Cmentarzu Żydowskim: https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/litzmannstadt-ghetto/cmentarz-zydowski/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana + warsztaty (temat do wyboru)

Centrum Dialogu to nowoczesna instytucja, która zajmuje się pamięcią, historią i tożsamością miasta. Współpracując z polskimi i zagranicznymi artystami, ekspertami, naukowcami, a także wykorzystując nowoczesne metody edukacyjne, autorskie programy i twórcze rozwiązania, Centrum Dialogu proponuje różnorodną ofertę kulturalną i edukacyjną. Jest ona adresowana zarówno do społeczności polskiej, jak i zagranicznej, która coraz liczniej odwiedza samą instytucję i miasto Łódź.

Od samego początku większość realizowanych przez nas projektów ma bardzo aktualny kontekst, wyodrębniając współczesny i wielokulturowy aspekt Łodzi, zgodnie z przyjętą zasadą: PAMIĘTAĆ, ROZUMIEĆ, DZIAŁAĆ.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana prowadzi działalność edukacyjną od 2011 roku. Od tego czasu, udało nam się przeprowadzić tysiące lekcji, warsztatów i wykładów dla grup dzieci, młodzieży i dorosłych z Polski i zagranicy. Na naszych zajęciach opowiadamy o historii wielokulturowej Polski, dziejach Łodzi, popularyzujemy wiedzę na temat różnych kultur oraz zagrożeń płynących z ekstremizmu i nietolerancji, w tym skutków II wojny światowej.

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

Miasto czterech kultur. Żydzi
Kiedy w XIX wieku Łódź zaczyna rozwijać się w niespotykanym tempie, przyjeżdżają do niej ludzie z całej Europy. Główny udział w rozwoju miasta mają cztery narodowości: Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Zajęcia przybliżają życie codzienne Żydów w „mieście kominów”, pokażą zabytki łódzkie związane z żydowską kulturą oraz przybliżą sylwetki sławnych łodzian żydowskiego pochodzenia.

Po zajęciach uczniowie:

– znają historię XIX-wiecznej Łodzi;
– potrafią wymienić łódzkich fabrykantów, społeczników;
– znają przyczyny rozwoju miasta;
– potrafią wymienić najbardziej znane łódzkie zabytki, znają ich historię;
– rozumieją rewolucję przemysłową, potrafią osadzić jej skutki w historii Polski.

Szkoła podstawowa. Elementy historii rodzinnej i regionalnej.
Uczeń poznaje historię i tradycje swojej okolicy i ludzi dla niej szczególnie zasłużonych; zna lokalne zabytki i opisuje ich dzieje.

Historia
Uczeń wyjaśnia wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny odmiennego rozwoju gospodarczego ziem polskich w trzech zaborach, a także analizuje strukturę społeczeństwa w trzech zaborach z uwzględnieniem mniejszości narodowych i wyznaniowych, w tym ludności żydowskiej.

Następnie uczeń charakteryzuje wydarzenia rewolucyjne z lat 1905–1907 i porównuje dynamikę zmian gospodarczych i społecznych na ziemiach polskich, zestawiając je z przemianami europejskimi oraz synchronizuje wydarzenia z historii politycznej. Wreszcie uczeń charakteryzuje kierunki przemian społecznych i politycznych w państwach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i w Japonii.

WOS
Uczeń wyjaśnia, czym obywatelstwo różni się od narodowości.

Miasto czterech kultur. Niemcy
Kiedy w XIX wieku Łódź zaczyna rozwijać się w niespotykanym tempie, przyjeżdżają do niej ludzie z całej Europy. Główny udział w rozwoju miasta mają cztery narodowości: Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Zajęcia przybliżają życie codzienne Niemców w „mieście kominów”, pokażą zabytki łódzkie związane z niemiecką kulturą oraz przybliżą sylwetki sławnych łodzian niemieckiego pochodzenia.

Po zajęciach uczniowie:

– znają historię XIX-wiecznej Łodzi;
– potrafią wymienić łódzkich fabrykantów, społeczników;
– znają przyczyny rozwoju miasta;
– potrafią wymienić najbardziej znane łódzkie zabytki, znają ich historię;
– rozumieją rewolucję przemysłową, potrafią osadzić jej skutki w historii Polski.

Szkoła podstawowa. Elementy historii rodzinnej i regionalnej.
Uczeń poznaje historię i tradycje swojej okolicy i ludzi dla niej szczególnie zasłużonych. Poznaje również lokalne zabytki i opisuje ich dzieje.

Historia
Uczeń wyjaśnia wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny odmiennego rozwoju gospodarczego ziem polskich w trzech zaborach. Analizuje również strukturę społeczeństwa w trzech zaborach z uwzględnieniem mniejszości narodowych i wyznaniowych, w tym ludności niemieckiej. Uczeń charakteryzuje także wydarzenia rewolucyjne z lat 1905–1907, porównując przy tym dynamikę zmian gospodarczych i społecznych na ziemiach polskich zestawiając je z przemianami europejskimi oraz synchronizuje wydarzenia z historii politycznej. Wreszcie uczeń charakteryzuje kierunki przemian społecznych i politycznych w państwach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i w Japonii.

WOS
Uczeń wyjaśnia, czym obywatelstwo różni się od narodowości.

Miasto czterech kultur. Rosjanie
Kiedy w XIX wieku Łódź zaczyna rozwijać się w niespotykanym tempie, przyjeżdżają do niej ludzie z całej Europy. Główny udział w rozwoju miasta mają cztery narodowości: Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Zajęcia przybliżają życie codzienne Rosjan w „mieście kominów”, pokażą zabytki łódzkie związane z niemiecką kulturą oraz przybliżą sylwetki sławnych łodzian rosyjskiego pochodzenia.

Po zajęciach uczniowie:

– znają historię XIX-wiecznej Łodzi;
– potrafią wymienić łódzkich fabrykantów, społeczników;
– znają przyczyny rozwoju miasta;
– potrafią wymienić najbardziej znane łódzkie zabytki, znają ich historię;
– rozumieją rewolucję przemysłową, potrafią osadzić jej skutki w historii Polski.

Szkoła podstawowa. Elementy historii rodzinnej i regionalnej.
Uczeń poznaje historię i tradycje swojej okolicy i ludzi dla niej szczególnie zasłużonych; zna lokalne zabytki i opisuje ich dzieje.

Historia
Uczeń wyjaśnia wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny odmiennego rozwoju gospodarczego ziem polskich w trzech zaborach. Analizuje również strukturę społeczeństwa w trzech zaborach z uwzględnieniem mniejszości narodowych i wyznaniowych, w tym ludności rosyjskiej.

Uczeń charakteryzuje także wydarzenia rewolucyjne z lat 1905–1907, porównując przy tym dynamikę zmian gospodarczych i społecznych na ziemiach polskich zestawiając je z przemianami europejskimi oraz synchronizuje wydarzenia z historii politycznej. Wreszcie uczeń charakteryzuje kierunki przemian społecznych i politycznych w państwach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i w Japonii.

WOS
Uczeń wyjaśnia, czym obywatelstwo różni się od narodowości.

Miasto czterech kultur. Polacy
</strongKiedy w XIX wieku Łódź zaczyna rozwijać się w niespotykanym tempie, przyjeżdżają do niej ludzie z całej Europy. Główny udział w rozwoju miasta mają cztery narodowości: Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Zajęcia przybliżają życie codzienne Polaków w „mieście kominów”, pokażą zabytki łódzkie związane z niemiecką kulturą oraz przybliżą sylwetki sławnych łodzian polskiego pochodzenia.

Po zajęciach uczniowie:

– znają historię XIX-wiecznej Łodzi;
– potrafią wymienić łódzkich fabrykantów, społeczników;
– znają przyczyny rozwoju miasta;
– potrafią wymienić najbardziej znane łódzkie zabytki, znają ich historię;
– rozumieją rewolucję przemysłową, potrafią osadzić jej skutki w historii Polski.

Szkoła podstawowa. Elementy historii rodzinnej i regionalnej.
Uczeń poznaje historię i tradycje swojej okolicy i ludzi dla niej szczególnie zasłużonych. Poznaje również lokalne zabytki i opisuje ich dzieje.

Historia
Uczeń wyjaśnia wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny odmiennego rozwoju gospodarczego ziem polskich w trzech zaborach. Analizuje również strukturę społeczeństwa w trzech zaborach z uwzględnieniem mniejszości narodowych i wyznaniowych, w tym ludności polskiej. Uczeń charakteryzuje także wydarzenia rewolucyjne z lat 1905–1907, porównując przy tym dynamikę zmian gospodarczych i społecznych na ziemiach polskich zestawiając je z przemianami europejskimi oraz synchronizuje wydarzenia z historii politycznej. Wreszcie uczeń charakteryzuje kierunki przemian społecznych i politycznych w państwach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i w Japonii.

WOS
Uczeń wyjaśnia, czym obywatelstwo różni się od narodowości.

Życie w Litzmannstadt
Po zwycięskiej kampanii wrześniowej III Rzesza podzieliła okupowane przez siebie terytorium Polski na dwie strefy: Generalną Gubernię i Kraj Warty. Dzięki zajęciom uczniowie poznają, jak wyglądało życie codzienne w okupowanej Polsce. Na przykładzie wojennych losów łodzian poznają warunki życia Polaków w trakcie II wojny światowej.

Po zajęciach uczniowie:

– znają historię Litzmannstadt Getto;
– znają warunki życia w getcie;
– potrafią wymienić kolejne etapy Zagłady;
– znają postać Mordechaja Rumkowskiego;
– znają warunki życia w okupowanej Łodzi;
– znają kolejne etapy germanizacji w Kraju Warty;
– potrafią wymienić różnice między Krajem Warty a Generalną Gubernią.

Historia
Uczeń charakteryzuje bezpośrednie skutki II wojny światowej, wyróżniając następstwa polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturowe, z uwzględnieniem przesunięć ludności w Europie Środkowej. Charakteryzuje również politykę III Rzeszy wobec społeczeństw okupowanej Europy, w tym nazistowski plan eksterminacji Żydów oraz innych narodowości i grup społecznych. Opisuje postawy Żydów wobec polityki eksterminacji, w tym powstanie w getcie warszawskim, a także opisuje postawy społeczeństwa polskiego wobec Holokaustu. Na koniec uczeń ocenia stosunek społeczeństw i rządów świata zachodniego oraz Kościoła Katolickiego do Holokaustu.

WOS
Uczeń charakteryzuje ideologie totalitarne (komunizm, nazizm), odwołując się do przykładów historycznych. Wyjaśnia także na przykładach, w jaki sposób dochodzi do stygmatyzacji społecznej i jakie mogą być jej skutki.

Etyka
Prawo moralne, imperatyw moralny, w tym prawo naturalne. Dekalog jako podstawa życia moralnego. Problem relatywizmu moralnego i sposoby jego przezwyciężania. Nienaruszalne prawa istoty ludzkiej.

Litzmannstadt Getto – piekło na ziemi obiecanej

Historia powstania, funkcjonowania i likwidacji łódzkiego getta.

Po zajęciach uczniowie:

– znają historię Litzmannstadt Getto;
– znają warunki życia w getcie;
– potrafią wymienić kolejne etapy Zagłady;
– znają postać Mordechaja Rumkowskiego, Hansa Biebowa.

Historia
Uczeń charakteryzuje bezpośrednie skutki II wojny światowej, wyróżniając następstwa polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturowe, z uwzględnieniem przesunięć ludności w Europie Środkowej. Charakteryzuje również politykę III Rzeszy wobec społeczeństw okupowanej Europy, w tym nazistowski plan eksterminacji Żydów oraz innych narodowości i grup społecznych. Opisuje postawy Żydów wobec polityki eksterminacji, w tym powstanie w getcie warszawskim, a także opisuje postawy społeczeństwa polskiego wobec Holokaustu. Na koniec uczeń ocenia stosunek społeczeństw i rządów świata zachodniego oraz Kościoła Katolickiego do Holokaustu.

WOS
Uczeń charakteryzuje ideologie totalitarne (komunizm, nazizm), odwołując się do przykładów historycznych; wyjaśnia na przykładach, w jaki sposób dochodzi do stygmatyzacji społecznej i jakie mogą być jej skutki.

Etyka
Prawo moralne, imperatyw moralny, w tym prawo naturalne. Dekalog jako podstawa życia moralnego. Problem relatywizmu moralnego i sposoby jego przezwyciężania. Nienaruszalne prawa istoty ludzkiej.

Historia Holokaustu
Na początku 1942 roku, w trakcie konferencji w Wannsee, Niemcy postanowili dokonać „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, czyli wymordowania wszystkich Żydów żyjących w Europie. W trakcie zajęć uczniowie poznają genezę Holokaustu oraz nienawiści nazistów wobec Żydów, prześledzą także kolejne etapy masowej eksterminacji – działalność Einsatzgruppen, tworzenie gett i wywózki ludzi do obozów zagłady.

Po zajęciach uczniowie:

– znają warunki życia w getcie;
– potrafią wymienić kolejne etapy Zagłady;
– wiedzą, gdzie na terenach okupowanej Polski znajdowały się obozy zagłady;
– znają warunki życia w obozach koncentracyjnych;
– znają kolejne etapy antyżydowskiej polityki III Rzeszy;
– wiedzą, za jakie przewinienia można było trafić do obozu koncentracyjnego.

Historia
Uczeń charakteryzuje bezpośrednie skutki II wojny światowej, wyróżniając następstwa polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturowe, z uwzględnieniem przesunięć ludności w Europie Środkowej. Charakteryzuje również politykę III Rzeszy wobec społeczeństw okupowanej Europy, w tym nazistowski plan eksterminacji Żydów oraz innych narodowości i grup społecznych. Opisuje postawy Żydów wobec polityki eksterminacji, w tym powstanie w getcie warszawskim, a także opisuje postawy społeczeństwa polskiego wobec Holokaustu. Na koniec uczeń ocenia stosunek społeczeństw i rządów świata zachodniego oraz Kościoła Katolickiego do Holokaustu.

WOS
Uczeń charakteryzuje ideologie totalitarne (komunizm, nazizm), odwołując się do przykładów historycznych; wyjaśnia na przykładach, w jaki sposób dochodzi do stygmatyzacji społecznej i jakie mogą być jej skutki.

Etyka
Prawo moralne, imperatyw moralny, w tym prawo naturalne. Dekalog jako podstawa życia moralnego. Problem relatywizmu moralnego i sposoby jego przezwyciężania. Nienaruszalne prawa istoty ludzkiej.

Nazywał się Karski. Jan Karski
Sejm RP uznał rok 2014 za rok Jana Karskiego. Ta nieprzeciętna postać, której życie i działalność są inspiracją dla wielu osób na świecie, zasługuje na wyjątkowe miejsce w historii Łodzi. W trakcie zajęć uczniowie poznają działalność J. Karskiego jako emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. Wyruszą razem z nim w wędrówkę od getta warszawskiego do Białego Domu w Waszyngtonie.

Po zajęciach uczniowie:

– znają postać Jana Karskiego;
– potrafią wymienić kolejne etapy Zagłady;
– znają struktury i sposoby działania Polskiego Państwa Podziemnego;
– znają warunki życia w okupowanej Polsce.

Historia
Uczeń charakteryzuje bezpośrednie skutki II wojny światowej, wyróżniając następstwa polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturowe, z uwzględnieniem przesunięć ludności w Europie Środkowej. Wskazuje podobieństwa i różnice w polityce obu okupantów wobec narodu polskiego; opisuje organizację Polskiego Państwa Podziemnego oraz różne formy ruchu oporu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Armii Krajowej. Charakteryzuje również politykę III Rzeszy wobec społeczeństw okupowanej Europy, w tym nazistowski plan eksterminacji Żydów oraz innych narodowości i grup społecznych. Opisuje postawy Żydów wobec polityki eksterminacji, w tym powstanie w getcie warszawskim, a także opisuje postawy społeczeństwa polskiego wobec Holokaustu. Na koniec uczeń ocenia stosunek społeczeństw i rządów świata zachodniego oraz Kościoła Katolickiego do Holokaustu.

WOS
Uczeń charakteryzuje ideologie totalitarne (komunizm, nazizm), odwołując się do przykładów historycznych; wyjaśnia na przykładach, w jaki sposób dochodzi do stygmatyzacji społecznej i jakie mogą być jej skutki.

Etyka
Prawo moralne, imperatyw moralny, w tym prawo naturalne. Dekalog jako podstawa życia moralnego. Problem relatywizmu moralnego i sposoby jego przezwyciężania. Nienaruszalne prawa istoty ludzkiej.

Obóz dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej – historia zapomniana
Przeszło przez niego ponad 3 tysiące dzieci. Niemcy nazywali go obozem wychowawczym, naprawdę był obozem pracy. Historia obozu przy ul. Przemysłowej to nie tylko zapis bezwzględnej polityki okupacyjnej. To także historie zniszczonego dzieciństwa.

Po zajęciach uczniowie:

– znają historię Litzmannstadt Getto i obozu dla dzieci polskich;
– wiedzą co to Kraj Warty i Generalna Gubernia;
– znają warunki życia w okupowanej Polsce;
– wiedzą, czego upamiętnieniem jest łódzki Pomnik Pękniętego Serca;
– potrafią wymienić kolejne etapy germanizacji zachodnich ziem Polski.

Historia
Uczeń charakteryzuje bezpośrednie skutki II wojny światowej, wyróżniając następstwa polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturowe, z uwzględnieniem przesunięć ludności w Europie Środkowej. Wskazuje podobieństwa i różnice w polityce obu okupantów wobec narodu polskiego; opisuje organizację Polskiego Państwa Podziemnego oraz różne formy ruchu oporu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Armii Krajowej. Charakteryzuje również politykę III Rzeszy wobec społeczeństw okupowanej Europy, w tym nazistowski plan eksterminacji Żydów oraz innych narodowości i grup społecznych. Opisuje postawy Żydów wobec polityki eksterminacji, w tym powstanie w getcie warszawskim, a także opisuje postawy społeczeństwa polskiego wobec Holokaustu. Na koniec uczeń ocenia stosunek społeczeństw i rządów świata zachodniego oraz Kościoła Katolickiego do Holokaustu.

WOS
Uczeń charakteryzuje ideologie totalitarne (komunizm, nazizm), odwołując się do przykładów historycznych; wyjaśnia na przykładach, w jaki sposób dochodzi do stygmatyzacji społecznej i jakie mogą być jej skutki.

Etyka
Prawo moralne, imperatyw moralny, w tym prawo naturalne. Dekalog jako podstawa życia moralnego. Problem relatywizmu moralnego i sposoby jego przezwyciężania. Nienaruszalne prawa istoty ludzkiej.

Historia obozu dla Roma i Sinti w Litzmannstadt Getto
Zajęcia przybliżają nie tylko tragiczną historię obozu dla Cyganów w łódzkim getcie, ale obejmują również spacer na teren obozu do „kuźni cygańskiej” przy ul. Wojska Polskiego i zwiedzanie ekspozycji.

Po zajęciach uczniowie:

– znają fakty związane z prześladowaniami Romów i Żydów;
– znają realia życia w getcie;
– wiedzą, jak scharakteryzować kolejne etapy Zagłady;
– potrafią wyjaśnić termin Porajmos;
– znają historię obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto;
– znają postać Arnolda Mostowicza.

Historia
Uczeń charakteryzuje bezpośrednie skutki II wojny światowej, wyróżniając następstwa polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturowe, z uwzględnieniem przesunięć ludności w Europie Środkowej. Wskazuje podobieństwa i różnice w polityce obu okupantów wobec narodu polskiego; opisuje organizację Polskiego Państwa Podziemnego oraz różne formy ruchu oporu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Armii Krajowej. Charakteryzuje również politykę III Rzeszy wobec społeczeństw okupowanej Europy, w tym nazistowski plan eksterminacji Żydów oraz innych narodowości i grup społecznych. Opisuje postawy Żydów wobec polityki eksterminacji, w tym powstanie w getcie warszawskim, a także opisuje postawy społeczeństwa polskiego wobec Holokaustu. Na koniec uczeń ocenia stosunek społeczeństw i rządów świata zachodniego oraz Kościoła Katolickiego do Holokaustu.

WOS
Uczeń charakteryzuje ideologie totalitarne (komunizm, nazizm), odwołując się do przykładów historycznych; wyjaśnia na przykładach, w jaki sposób dochodzi do stygmatyzacji społecznej i jakie mogą być jej skutki.

Etyka
Prawo moralne, imperatyw moralny, w tym prawo naturalne. Dekalog jako podstawa życia moralnego. Problem relatywizmu moralnego i sposoby jego przezwyciężania. Nienaruszalne prawa istoty ludzkiej.

Marek Edelman – Polak, Żyd, łodzianin
Marek Edelman – patron Centrum Dialogu, to postać wyjątkowa: lekarz, bojownik, przywódca powstania w getcie warszawskim i wielki autorytet opozycji antykomunistycznej. Jego postać zajmuje szczególne miejsce w naszej ofercie edukacyjnej. Zapraszamy do poznania historii tego niezwykłego człowieka.

Po zajęciach uczniowie:

– znają postać Marka Edelmana, Adama Czerniakowa, Mordechaja Anielewicza;
– znają historię warszawskiego getta;
– znają przywódców powstania w warszawskim getcie;
– znają życie codzienne w getcie;
– znają kolejne etapy Zagłady;
– wiedzą, czym zajmował się KOR;
– wiedzą, co to nieposłuszeństwo obywatelskie.

Historia
Uczeń charakteryzuje bezpośrednie skutki II wojny światowej, wyróżniając następstwa polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturowe, z uwzględnieniem przesunięć ludności w Europie Środkowej. Wskazuje podobieństwa i różnice w polityce obu okupantów wobec narodu polskiego; opisuje organizację Polskiego Państwa Podziemnego oraz różne formy ruchu oporu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Armii Krajowej. Charakteryzuje również politykę III Rzeszy wobec społeczeństw okupowanej Europy, w tym nazistowski plan eksterminacji Żydów oraz innych narodowości i grup społecznych. Opisuje postawy Żydów wobec polityki eksterminacji, w tym powstanie w getcie warszawskim, a także opisuje postawy społeczeństwa polskiego wobec Holokaustu. Uczeń ocenia także stosunek społeczeństw i rządów świata zachodniego oraz Kościoła Katolickiego do Holokaustu. Wyjaśnia wreszcie przyczyny kryzysów społeczno-politycznych: 1968 r., 1970 r., 1976 r. i 1980 r.; charakteryzuje działalność opozycji w PRL-u.

WOS
Uczeń charakteryzuje ideologie totalitarne (komunizm, nazizm), odwołując się do przykładów historycznych; wyjaśnia na przykładach, w jak sposób dochodzi do stygmatyzacji społecznej i jakie mogą być jej skutki.

Etyka
Prawo moralne, imperatyw moralny, w tym prawo naturalne. Dekalog jako podstawa życia moralnego. Problem relatywizmu moralnego i sposoby jego przezwyciężania. Nienaruszalne prawa istoty ludzkiej.

Człowiek w chwili próby…
Jak wyglądały stosunki polsko-żydowskie w trakcie II wojny światowej? Temat ten do dzisiaj budzi wielkie emocje. Szmalcownicy i Sprawiedliwi są dwoma stronami tej samej monety – życia codziennego okupowanej Polski. Zajęcia opisują problem współżycia tych dwóch narodów w szerszej perspektywie II wojny światowej, skupiając się na historiach konkretnych osób.

Po zajęciach uczniowie:

– znają fakty związane z prześladowaniami Żydów;
– znają realia życia w getcie;
– wiedzą, kim są Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, potrafią porównać postawy Polaków
z postawami innych Europejczyków;
– potrafią opisać postawy Polaków wobec Zagłady Żydów.

Historia
Uczeń charakteryzuje bezpośrednie skutki II wojny światowej, wyróżniając następstwa polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturowe, z uwzględnieniem przesunięć ludności w Europie Środkowej. Wskazuje podobieństwa i różnice w polityce obu okupantów wobec narodu polskiego; opisuje organizację Polskiego Państwa Podziemnego oraz różne formy ruchu oporu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Armii Krajowej. Charakteryzuje również politykę III Rzeszy wobec społeczeństw okupowanej Europy, w tym nazistowski plan eksterminacji Żydów oraz innych narodowości i grup społecznych. Opisuje postawy Żydów wobec polityki eksterminacji, w tym powstanie w getcie warszawskim, a także opisuje postawy społeczeństwa polskiego wobec Holokaustu. Na koniec uczeń ocenia stosunek społeczeństw i rządów świata zachodniego oraz Kościoła Katolickiego do Holokaustu.

WOS
Uczeń charakteryzuje ideologie totalitarne (komunizm, nazizm), odwołując się do przykładów historycznych; wyjaśnia na przykładach, w jaki sposób dochodzi do stygmatyzacji społecznej i jakie mogą być jej skutki.

Etyka
Prawo moralne, imperatyw moralny, w tym prawo naturalne. Dekalog jako podstawa życia moralnego. Problem relatywizmu moralnego i sposoby jego przezwyciężania. Nienaruszalne prawa istoty ludzkiej.

1968 – rok buntu
Rok 1968 przyniósł wiele zmian w historii Polski i świata. Praska wiosna i strajki studentów w Polsce były preludium do zakrojonej na szeroką skalę kampanii antysemickiej PZPR. W trakcie zajęć uczestnicy poznają historie ludzi dotkniętych nagonką, genezę Marca 1968 roku oraz jego konsekwencje.

Po zajęciach uczniowie:

– znają historie ludzi zmuszonych do opuszczenia Polski w 1968 roku;
– znają realia działania i walki o władzę wewnątrz PZPR;
– znają warunki życia w powojennej Polsce;
– potrafią scharakteryzować struktury społeczeństwa polskiego po II wojnie światowe.

Historia
Uczeń opisuje demograficzne, społeczno-gospodarcze i polityczne skutki wojny. Charakteryzuje również i porównuje etapy: 1956–1970 i 1970–1980; wyjaśnia przyczyny kryzysów społeczno-politycznych: 1968 r., 1970 r., 1976 r. i 1980 r. Wreszcie, charakteryzuje działalność opozycji w PRL-u, a także kulturę i życie codzienne w Polsce Ludowej.

WOS
Uczeń charakteryzuje ideologie totalitarne (komunizm, nazizm), odwołując się do przykładów historycznych; rozpoznaje przejawy ksenofobii, antysemityzmu, rasizmu i szowinizmu i uzasadnia potrzebę przeciwstawiania się tym zjawiskom. Wyjaśnia też, czym obywatelstwo różni się od narodowości.

Etyka
Dobro moralne i wartości moralne. Hierarchia wartości. Wartości autoteliczne i instrumentalne. Konflikt wartości. Wartości wybierane i realizowane. Prawo moralne, imperatyw moralny, w tym prawo naturalne. Dekalog jako podstawa życia moralnego. Problem relatywizmu moralnego i sposoby jego przezwyciężania. Nienaruszalne prawa istoty ludzkiej.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć i warsztatów na stronie Centrum Dialogu lub pod nr tel.  +48 42 636 38 21, +48 506 155 911.

Godziny otwarcia: GODZINY OTWARCIA BUDYNKU (w tych godzinach można zwiedzać wystawy): poniedziałek – piątek od 11.00 do 17.00; sobota – niedziela od 12.00 do 16.00.
Czas programu: 1,5-2h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Wstęp do budynku i na wszystkie wystawy jest bezpłatny.
Link do strony Centrum Dialogu: https://www.centrumdialogu.com/
wirtualny spacer

Wizyta w Aquaparku FALA

Aquapark FALA jest jednym z największych parków wodnych w Polsce. Baseny zewnętrzne i wewnętrzne, w tym ze sztuczną falą, najwyższa w Polsce zjeżdżalnia, sauny, masaże wodne, most linowy, tężnia solna, place zabaw, bary – wszystko to znajduje się w jednym obiekcie w sercu Łodzi.

Proponujemy wejście grupowe do Aquaparku FALA w Łodzi i możliwość skorzystania ze wszystkich atrakcji strefy basenowej (baseny sportowe i rekreacyjne, wodne place zabaw, całoroczny podgrzewany basen wypływowy, zjeżdżalnie dla różnych grup wiekowych, mega zjeżdżalnie, zjeżdżalnie pontonowe, basen solankowy, jacuzzi, itp.). W okresie letnim dostępne są także baseny zewnętrzne, piaszczyste plaże, plac zabaw, piaskownica, siłownia plenerowa, boisko do siatkówki i ping-ponga. Wizyty grup mogą być realizowane po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej zgodnie z aktualnym cennikiem. Możliwość zakupu posiłków, napojów, lodów i słodyczy w Restauracji FALA, zamówienia obiadów dla grupy w specjalnych cenach. Możliwość zakupu pamiątek. Na terenie obiektu znajduje się sklep z akcesoriami sportowymi.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć i warsztatów na stronie Aquaparku FALA lub pod nr tel.  +48 (42) 683 44 80, +48 (42) 683 44 82.

Godziny otwarcia: STREFA BASENOWA: codziennie od 9:00 do 22:00
Czas programu: 3h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: https://aquapark.lodz.pl/cennik/cennik-strefa-basenowa/
Link do strony Aquparku FALA: https://aquapark.lodz.pl/

Dzień 5

Spacer szlakiem łódzkich murali z przewodnikiem

Magiczne zakamarki, pełne cudów podwórka oraz wspaniała sztuka uliczna – spacerując szlakiem murali i instalacji artystycznych można poznać nietypowe oblicze Łodzi. Na szlaku traficie zarówno na dzieła odwołujące się do historii miasta, jak i komentujące wydarzenia współczesne. Twórcami największej w Polsce zewnętrznej galerii sztuki są artyści z kraju i zagranicy.

Namiary do wybranych przewodników miejskich można znaleźć TU lub w biurze Łódzkiej Organizacji Turystycznej (Piotrkowska 28) i pod numerem tel. (+48) 208 81 81, (+48) 722 005 314.

Czas programu: 2-3h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Link do strony ŁOT z informacją o muralach: https://lodz.travel/murale/

Zwiedzanie Willi Kindermanna oraz spacer szlakiem Secesja w Łodzi z przewodnikiem

Łódź jest miastem, którego centrum w istotnym stopniu ukształtowane zostało przez secesję. Zadecydował o tym czas rozbudowy miasta. Na przełomie XIX i XX wieku łódzki przemysł osiągnął szczyty swojego rozwoju. W naszym mieście mieszkało przynajmniej 40 prawdziwych milionerów, a fortuny kilkuset „mniejszych” fabrykantów liczone były w setkach tysięcy rubli. Wolna lub zajęta przez zniszczoną już drewnianą architekturę przestrzeń miejska umożliwiała rozwinięcie akcji budowlanej na dużą skalę.

Łódzką secesję akcentuje głównie zewnętrza lub wewnętrzna dekoracja budynku. Brakuje natomiast obiektów architektonicznych o asymetrycznej bryle, tak charakterystycznych dla rozwiniętych form zachodnioeuropejskiej art neuveau. Chociaż i w łódzkich realizacjach widać jakby „projektowanie od wewnątrz”, podczas którego architekt brał pod uwagę funkcjonalność budynku kosztem harmonii jego bryły. Mimo trwających kryzysów i rewolucji możemy w architekturze Łodzi odnaleźć przynajmniej kilkadziesiąt sesyjnych realizacji przypadających na okres do 1914 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje perła architektury – najpiękniejsza łódzka willa secesyjna, należąca niegdyś do Leopolda Kindermanna. Obecnie mieści się tam Galeria Willa. Co ciekawe, w budynku nie ma dwóch takich samych okien.

Namiary do wybranych przewodników miejskich można znaleźć TU lub w biurze Łódzkiej Organizacji Turystycznej (Piotrkowska 28) i pod numerem tel. (+48) 208 81 81, (+48) 722 005 314.

Godziny otwarcia: poniedziałek – zamknięte; wtorek – piątek 11:00 – 18:00; sobota, niedziela 11:00 – 17:00.
Czas programu: 1-2h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Bilet normalny: 6 PLN; Bilet ulgowy: 4 PLN; czwartek – wstęp wolny.

Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi + warsztaty (temat do wyboru)

Dział Naukowo-Oświatowy Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi przygotował program edukacyjny adresowany do wszystkich grup wiekowych. Ze względu na wielodziałową strukturę muzeum mamy możliwość podejmowania szerokiej gamy tematów.

Zajęcia przeprowadzają pracownicy merytoryczni przy wykorzystaniu różnorodnych środków przekazu: technik multimedialnych, pokazu zabytków lub prezentacji wystaw stałych i czasowych. Pragniemy wprowadzić słuchaczy w świat czasów minionych, przypomnieć zwyczaje i obrzędy dawno wygasłe i te kultywowane po dzień dzisiejszy.

Chcemy ułatwić słuchaczom zrozumienie takich pojęć jak kultura, tradycja czy region i zaszczepić szacunek dla wielkiego i bogatego dziedzictwa naszych przodków.

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

Zajęcia z archeologii
1. Archeologia zawód czy pasja?
2. Geneza państwa polskiego.
3. Kultura rycerska w średniowiecznej Europie.
4. Kultury basenu Morza Śródziemnego kolebką europejskiej cywilizacji.

Zajęcia z teatru lalkowego
1. Rodzaje lalek teatralnych.
2. Formy teatru lalek.
3. Film lalkowy i jego początki.
4. Teatr lalkowy w Azji.

Warsztaty
1. „Rzecz o stroju średniowiecznym” – warsztaty z projektowania strojów dworskich.
2. „Piękno i prostota – o biżuterii pradziejowej” – warsztaty z wykonywania ozdób z gliny i drutu.
3. „Nie święci garnki lepią – o garnkach i garncarstwie” – warsztaty z wyklejania naczyń glinianych.
4. „Wszystkie barwy tęczy – o słowiańskich krajkach” – warsztaty z tkania wełnianych krajek na bardkach.
5. „Dawne płacidła, monety i banknoty”- warsztaty z projektowania i wybijania monet.
6. „Gwiazdki, światy i łańcuchy”- warsztaty z wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych.
7. „Kraszanki, pisanki, oklejanki” – warsztaty z wykonywania pisanek wielkanocnych.
8. „Nie tylko kukiełki”-  warsztaty z projektowania i wykonywania lalki teatralnej.
9. „Najkrótszy film animowany świata” – warsztaty pokazujące technikę animacji filmowej.
10. “Magia Afryki” – warsztaty z wykonywania tradycyjnych masek afrykańskich.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć i warsztatów na stronie MAiE lub pod nr tel. (42) 632 84 40 (centrala)/ (42) 632 97 14.

Godziny otwarcia: Godziny otwarcia muzeum od dnia 20 maja 2020 r. do odwołania: poniedziałek – nieczynne; wtorek – niedziela – 11.00 – 17.00 (13.30 – 14.00 – przerwa na dezynfekcję pomieszczeń)
Czas programu: 1,5-2h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Ceny biletów (Płatność kartą lub gotówką): normalny – 9 zł, ulgowy – 6 zł, grupowy (od 10 osób) – 7 zł/ os. Wtorek – wstęp wolny. Uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych oraz warsztatach – w ramach opłaty wstępu do muzeum.
Link do strony MAiE: http://www.maie.lodz.pl/

Zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej + warsztaty (temat do wyboru)

W XIX i XX wieku Łódź była największym w kraju ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Naturalne więc było, że muzeum tkactwa, którego pomysł narodził się w 1946 roku, powinno powstać właśnie tutaj. Biała Fabryka Ludwika Geyera – obecnie siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa – jest jednym z najstarszych w Łodzi zespołów fabrycznych i miejscem uruchomienia pierwszej w Łodzi maszyny parowej. Muzeum prezentuje narzędzia i maszyny włókiennicze, historyczne i współczesne tkaniny oraz ubiory.

Łódzki Park Kultury Miejskiej należy do zespołu CMWŁ i zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się pięć historycznych domków, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku, które są rozmieszczone wzdłuż brukowanej „kocimi łbami” uliczki. Budynki zostały przeniesione z różnych miejsc w Łodzi oraz jej okolic. Dobrano je tak, żeby jak najlepiej i najpełniej reprezentowały dawną architekturę miasta.

TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

Warsztat „Ziemia obiecana” (V-VIII SP)
Jak doszło do tego, że w XIX wieku Łódź z małej osady stała się jednym z największych polskich miast przemysłowych?

Przyjrzymy się przyczynom i skutkom rewolucji przemysłowej oraz temu, jaki miała wpływ na rozwój miasta. Zobaczymy jak zmieniał się plan Łodzi, gdzie i dlaczego wznoszono fabryki, jakie maszyny się w nich znajdowały i jak wyglądała praca robotników. Zastanowimy się też czy dzisiaj opłacałoby się otworzyć fabrykę włókienniczą, a jeśli nie – to co innego?

Czas trwania: 90 min.

Warsztat „Czysta abstrakcja” (V-VIII SP)
Czy zawsze możemy łatwo rozpoznać to, na co patrzymy? Czy rzeczywistość zmienia się w zależności od przyjętej perspektywy? Czy dzieła sztuki muszą nam opowiadać jakąś historię i zawierać konkretne treści? Podczas warsztatu wyjdziemy od realizmu, a następnie śmiało wkroczymy w świat czystej abstrakcji i jej różnorodnych form, a na koniec stworzymy własną abstrakcyjną kompozycję!

Czas trwania: 90 min.

Spacer „Śladami rodziny Geyerów” (I-VIII SP)
Wybierz się na wyjątkowy spacer z edukatorem CMWŁ, podczas którego poznajemy historię Ludwika Geyera i jego rodziny oraz dowiadujemy się o jego wielkich przedsięwzięciach i inwestycjach, które odmieniły Łódź. Spacer rozpoczyna się w siedzibie Muzeum Włókiennictwa. Dalej trasa prowadzi do wejścia, na ul. Piotrkowską. Później do skrzyżowania ulicy Piotrkowskiej z Czerwoną i Milionową. Następnie w drugą stronę, do Placu Reymonta, początkowym odcinkiem ulicy Przybyszewskiego i dalej, przez Park Reymonta. Kończy się na dziedzińcu Białej Fabryki. Po drodze zatrzymujemy się przy poszczególnych miejscach należących niegdyś do rodziny Geyera i opowiadamy o ich historii.

Czas trwania: 90 min.

Oprowadzanie (I-VIII SP)
Wraz z edukatorem wybierz się na zwiedzanie aktualnie otwartych wystaw stałych i czasowych. Podczas oprowadzania przyglądamy się budynkowi muzeum, dowiadujemy się nieco o jego historii oraz poznajemy warunki pracy i mieszkania XIX-wiecznych robotników. Oglądamy także wystawy czasowe prezentujące modę lub tkaninę artystyczną.

Czas trwania: 90 min.

Lekcja „Fabryka pełna wynalazków” (V-VIII SP)
Czy rzeczywiście Jan Gutenberg wynalazł druk? Czy James Watt był pierwszym, który wykorzystał parę jako siłę napędową? Zapraszamy w podróż w świat historii, nauki i techniki podczas lekcji muzealnej „Fabryka pełna wynalazków”. Maszyny włókiennicze i inne obiekty zgromadzone w muzeum będą pretekstem do opowieści na temat wynalezienia maszyny parowej, komputera, krosna tkackiego, żelazka i nie tylko.

Czas trwania: 45 min.

Lekcja „Para – buch! Muzeum – w ruch! (I-VIII SP)
Dlaczego gwizdek czajnika gwiżdże, gdy gotuje się woda? W jaki sposób para wodna może wprawić w ruch całą fabrykę? Na te i wiele innych pytań dotyczących pary i możliwości jej wykorzystania spróbujemy odpowiedzieć podczas lekcji muzealnej „Para – buch! Muzeum – w ruch!”. Heron, Newcomen, Watt i Stephenson to tylko niektóre osoby, których wynalazki i odkrycia pojawią się w trakcie zajęć.

Czas trwania: 45 min.

Lekcja „Od włókna do tkaniny” (V-VIII SP)
Czy tkanina może powstać z foliówki albo z nici jedwabnika? Skąd się biorą wełna i bawełna? Ile zastosowań ma len? Co wspólnego mają ze sobą: tkanina poliestrowa, plastikowa butelka oraz płyta CD? Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas lekcji „Od włókna do tkaniny”. Dowiecie się także z jakich rodzajów włókien powstają materiały w różnych krajach oraz do czego są one wykorzystywane. A pod koniec lekcji okaże się, czy możemy rozpoznać materiał posługując się jedynie zmysłem dotyku.

Czas trwania: 45 min.

Prosimy o sprawdzenie aktualności godzin otwarcia, cen biletów oraz dostępnych w tej chwili zajęć i warsztatów na stronie CMWŁ lub pod nr tel. 500 527 855, (42) 684 61 15.

Godziny otwarcia: Poniedziałek: nieczynne; Wtorek – Niedziela: 12.00-14.30 i 15.00-18.00 (między 14.30 a 15.00 – przerwa techniczna)
Czas programu: 1,5-2h
Dostępność: Obiekt dostępny przez cały rok
Ceny biletów: Warsztaty: bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 8 zł. Lekcje: bilet normalny – 6 zł, bilet ulgowy – 4 zł. Oprowadzenie z edukatorem: bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł.
Link do strony CMWŁ: https://www.cmwl.pl/public/

KONTAKT: Łódzka Lokalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@lodz.travel

Tel: 42 208 81 82

https://lodz.travel/