Tomaszowska Okrąglica to połączenie najważniejszych atrakcji turystycznych Tomaszowa Mazowieckiego: rezerwatu przyrody Niebieskie Źródła, Skansenu Rzeki Pilicy i Grot Nagórzyckich (podziemna trasa turystyczna). Trzy zupełnie inne obiekty, a każdy równie mocno związany z lokalną historią i dziedzictwem.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Grot Nagórzyckich

Warto zacząć od położonych w granicach tego miasta Grot Nagórzyckich – na turystów czeka podziemna trasa turystyczna, gdzie labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego dostarczy moc niezapomnianych wrażeń podczas spotkań z dawnymi górnikami i legendarnymi lokatorami grot.

Godziny otwarcia: 1 kwietnia – 31 października od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00 (wejście ostatniej grupy o godzinie 17.30; 1 listopada – 31 marca od wtorku do piątku w godzinach 8.00-16.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.00-16.00 (wejście ostatniej grupy o godzinie 15.30
Czas programu: 0,5h
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: normalny 9zł, ulgowy 7zł
Bilety online: https://biletyna.pl/inne/Zwiedzanie-Grot-Nagorzyckich/Tomaszow-Mazowiecki
http://groty.mck-tm.pl/

Zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy i Niebieskich Źródeł

Znajduje się tu zespół zabytkowych budynków z obszaru Nadpilicza, a także wyjątkowy zbiór wojskowych pojazdów wydobytych z dna Pilicy. To pamiątka po dramatycznych wydarzeniach ze stycznia 1945 r. w tych okolicach.

Niebieskie Źródła
Rezerwat przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych i jednego z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie.

Godziny otwarcia: Skansen: 1 listopada – 31 marca od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00, Niebieskie Źródła – wstęp bezpłatny
Czas programu: 2h
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: normalny 9zł, ulgowy 7zł
Bilety online: https://biletyna.pl/inne/Zwiedzanie-Skansenu-Rzeki-Pilicy/Tomaszow-Mazowiecki
http://skansenpilicy.pl/

Zwiedzanie Spały i Inowłodza

Spała
Miejscowość rozsławiły wizyty koronowanych głów. Dziś pamiątką po nich jest cały zespół zabudowań służących gościom rosyjskich carów (większość nadal jest wykorzystywana jako obiekty noclegowe i restauracje), a także dostojny pomnik żubra. Amatorzy aktywnego wypoczynku mają dodatkowo w Spale do odwiedzenia Centralny Ośrodek Sportu Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Przy odrobinie szczęścia można spotkać na bieżni, basenie lub hali najlepszych polskich sportowców przygotowujących się do kolejnych zawodów.

Inowłódz
Warto odwiedzić zrekonstruowany romański kościół Św. Idziego, a także odbudowany zamek królewski. Warto podkreślić także, iż miejscowość stanowiła plan filmowy m.in. dla takich filmów jak Popioły, Czterej pancerni i pies, Pan Wołodyjowski oraz Jak rozpętałem drugą wojnę światową.

Czas programu: 3h
Dostępność: obiekt całoroczny