W Tomaszowskiej Okrąglicy znajdziemy idealne połączenie najważniejszych atrakcji turystycznych Tomaszowa Mazowieckiego: rezerwatu przyrody Niebieskie Źródła, Skansenu Rzeki Pilicy, a także Grot Nagórzyckich (podziemna trasa turystyczna).

To trzy zupełnie inne obiekty, choć są równie mocno związane z lokalną historią i dziedzictwem. Warto odwiedzić każdy z nich, aby poczuć niezwykły klimat tego bliskiego naturze miejsca.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Grot Nagórzyckich

Warto zacząć wycieczkę od położonych w granicach tego miasta Grot Nagórzyckich. Na turystów czeka podziemna trasa turystyczna, gdzie labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk w dawnej kopalni piasku kwarcowego dostarczy moc niezapomnianych wrażeń. Kto wie, może goście spotkają tu dawnych górników i legendarnych lokatorów grot?

Godziny otwarcia: 1 kwietnia – 31 października od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00 (wejście ostatniej grupy o godzinie 17.30; 1 listopada – 31 marca od wtorku do piątku w godzinach 8.00-16.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 10.00-16.00 (wejście ostatniej grupy o godzinie 15.30
Czas programu: 0,5h
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: normalny 9zł, ulgowy 7zł
Bilety online: https://biletyna.pl/inne/Zwiedzanie-Grot-Nagorzyckich/Tomaszow-Mazowiecki
http://groty.mck-tm.pl/

Zwiedzanie Skansenu Rzeki Pilicy i Niebieskich Źródeł

Skansen Rzeki Pilicy
Znajduje się tu zespół zabytkowych budynków z obszaru Nadpilicza, a także wyjątkowy zbiór wojskowych pojazdów wydobytych z dna Pilicy. To pamiątka po dramatycznych wydarzeniach, które dotknęły te okolice w styczniu 1945 r.

Niebieskie Źródła
Znajduje się tutaj rezerwat przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych i jednego z najciekawszych zjawisk krasowych (chodzi o procesy rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne) w Europie.

Godziny otwarcia: Skansen: 1 listopada – 31 marca od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00, Niebieskie Źródła – wstęp bezpłatny
Czas programu: 2h
Dostępność: obiekt całoroczny
Ceny biletów: normalny 9zł, ulgowy 7zł
Bilety online: https://biletyna.pl/inne/Zwiedzanie-Skansenu-Rzeki-Pilicy/Tomaszow-Mazowiecki
http://skansenpilicy.pl/

Zwiedzanie Spały i Inowłodza

Spała
Miejscowość rozsławiły wizyty koronowanych głów. Dziś pamiątką po nich jest cały zespół zabudowań służących gościom rosyjskich carów (większość nadal jest wykorzystywana jako obiekty noclegowe i restauracje), a także dostojny pomnik żubra. Amatorzy aktywnego wypoczynku mają dodatkowo w Spale do odwiedzenia Centralny Ośrodek Sportu: Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Przy odrobinie szczęścia można spotkać na bieżni, basenie lub hali najlepszych polskich sportowców przygotowujących się do kolejnych zawodów.

Inowłódz
Warto odwiedzić zrekonstruowany romański kościół Św. Idziego, a także odbudowany zamek królewski. Warto podkreślić także, iż miejscowość stanowiła plan filmowy m.in. dla takich klasycznych polskich filmów jak „Popioły”, „Czterej pancerni i pies”, „Pan Wołodyjowski” oraz „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”.

Czas programu: 3h
Dostępność: obiekt całoroczny

KONTAKT: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego

e-mail: biuro@rotwl.pl

Tel: 42 663-77-33

https://lodzkie.travel