Trasa: Uniejów – Łęczyca – Tum – Góra Św. Małgorzaty – Świnice Warckie – Głogowiec

Nocleg w Uniejowie lub Łęczycy

Program wycieczki

Dzień 1

Kasztel Rycerski „Na Gorących Źródłach”, spotkanie ze średniowieczem, zabawy plebejskie i edukacja na wesoło

Podczas „żywych lekcji historii” można usłyszeć o obyczajach średniowiecza, ujrzy charakterystyczne dla tego okresu stroje, spróbuje nauki fechtunku, rzutu włócznią i strzelania z łuku. Treść i program zajęć dostosowany jest do wieku uczestników.

Czas programu: 0,45h
Dostępność: obiekt całoroczny
https://kaszteluniejow.pl/

Zwiedzanie wystawy: Średniowieczne narzędzia tortur

Wystawę zobaczyć można w wieży rycerskiej. Ukazuje ona surowy kodeks średniowiecznego prawa. Przewodnik opowie o sposobach torturowania, losie czarownic, heretyków i nie tylko. W wieży znajdują narzędzia tj.: łoże madejowe, krzesło czarownic, garottę i wiele innych.

Czas programu: 0,45h
https://kaszteluniejow.pl/

Pobyt w kompleksie termalno – basenowym „Termy Uniejów”

Kompleks „Termy Uniejów” oferuje gorące kąpiele w solankach z hydromasażami
oraz zespół saunowy. Do dyspozycji jest, poza basenami zewnętrznymi, również niezależny basen wewnętrzny z częścią ogólną i dziecięcą oraz basen solankowy – uzdrowiskowy z ciepłą wodą. Do basenów zewnętrznych można będzie wpłynąć bezpośrednio z ciepłej hali basenowej. W części kompleksu mieścić się będzie zespół odnowy biologicznej, w którego skład wchodzić będą: szereg kabin saunowych: fińska gorąca, łagodna, parowa, aromatyczna, podczerwona, turecka (hamam); program schładzający – kabina śnieżna, natryski (bicze, wiaderko, regendusz), baseny zimne i gorące; funkcje dodatkowe – masaż, solarium, komora solna, sala wypoczynkowa, taras zewnętrzny do opalania.

Czas programu: 3h
Dostępność: obiekt całoroczny
https://www.termyuniejow.pl/

Dzień 2

Zwiedzanie Łęczyckiej Starówki i Zamku

Urokliwa starówka zachęca do spaceru i zapoznania się ze średniowiecznymi założeniami urbanistycznymi. W pobliżu znajdują się kościół farny p.w. św. Andrzeja, fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych wraz z basztą, barokowy klasztor i kościół OO. Bernardynów i pozostałości po klasztorze Dominikanów (dawne więzienie). Zamek Królewski jest siedzibą Muzeum, w którym mieści się jedna z większych w Polsce kolekcja rzeźby demonologicznej oraz wystawa etnograficzna. Widok z wieży zamkowej dopełnia obraz Łęczycy.

Czas programu: 2h
Dostępność: obiekt całoroczny
https://www.muzeumleczyca.pl/

Tum zwiedzanie Archikolegiaty

Archikolegiata p.w. NMP i św. Aleksego w Tumie należy do jednych z najciekawszych i najbardziej znanych obiektów tego typu w Polsce. Ta największa w kraju romańska kolegiata została wzniesiona w XI w. Słynie między innymi z przepięknego portalu o bogatej symbolice. Najmłodszych zainteresuje ślad diabelskich pazurów odciśnięty na południowej wieży kolegiaty. W roku 2000 sprowadzono do Tumu relikwie św. Wojciecha jako wyraz kultu tej postaci i nawiązanie do milenijnej tradycji chrześcijaństwa w Łęczycy.

Czas programu: 1h

Zwiedzanie Góry św. Małgorzaty – Kościół p.w. św. Małgorzaty

Zbudowany na jedynym wzniesieniu górującym nad rozległą równiną kościół p.w. św. Małgorzaty przyciąga wzrok już z daleka. Jego historia sięga 1141r. Jest on zlepkiem kilku stylów z interesującym wyposażeniem.

Czas programu: 1h

Zwiedzanie Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny

Region związany z postacią świętej Faustyny Kowalskiej i kultem Miłosierdzia Bożego, przyciągający licznych pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Tutaj została ochrzczona Helena Kowalska – św. Faustyna. W świątyni zachowały się: chrzcielnica, przy której została ochrzczona, konfesjonał, przy którym się spowiadała oraz relikwiarz z Jej relikwiami. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego.

Czas programu: 1h

Głogowiec – zwiedzanie rodzinnego domu św. Faustyny Kowalskiej

Mieści się tam ekspozycja sprzętów gospodarstwa domowego z pierwszych dziesięcioleci XX wieku oraz oryginalny warsztat stolarski ojca św. Faustyny.

Czas programu: 0,5h