Następująca wycieczka z pewnością zachwyci miłośników industrialnych widoków, a także miejsc z bogatą historią. Znajdzie się też tutaj coś dla najmłodszych zwiedzających, którzy poznają m.in. tajniki wytwarzania energii elektrycznej, a także wydobycia węgla.

Poniższa trzydniowa eskapada obejmuje zwiedzanie takich obiektów, jak Kopalnia Odkrywkowa “Bełchatów”, PGE Giganty Mocy w Bełchatowie oraz Opactwo Cystersów w Sulejowie. To miejsca pełne ciekawych historii, a także źródła solidnej porcji wiedzy, które warto odwiedzić!

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Piotrkowa Trybunalskiego

Piotrków Trybunalski
To tutaj zostały spisane statuty piotrkowskie, regulujące tworzenie prawa na ziemiach polskich. Odbywały się tu kolejno: zjazdy rycerskie, synody, posiedzenia parlamentu Królestwa Polskiego (38 razy!) i zjazdy szlachty oraz duchowieństwa. Wraz z potopem szwedzkim nastały trudne czasy dla Piotrkowa. Postępem w rozwoju miasta było dopiero uruchomienie linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na początku XIX w.

Wielka Synagoga
Została ona zbudowana u schyłku XVIII w. na miejscu spalonej, drewnianej synagogi. We wnętrzach zachowała się bezcenna polichromia. Obecnie budynek synagogi użytkuje Archiwum Państwowe.

Zamek Królewski
Pierwszy obiekt renesansowy w Polsce realizowany z inicjatywy Zygmunta Starego. Obecnie mieści się tu muzeum prezentujące przedmioty historyczne.

Fara św. Jakuba
Jest to gotycki kościół z wysoką na 55 m wieżą. We wnętrzach świątyni znaleźć można namalowany w średniowieczu obraz ”Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny” przywieziony przez królową Bonę z Krakowa.

Rynek
Plac o wymiarach 50×63 m, w którego sercu zobaczymy obrys fundamentów dawnego ratusza, gdzie odbywały się obrady Trybunału Koronnego. Na przestrzeni czasu był on wielokrotnie trawiony przez pożary i grabiony. Ostatecznie został on rozebrany najprawdopodobniej na polecenie rosyjskich władz w 1868 r. Kamienice dookoła rynku to w większości nowe budynki z XIX i XX w. (stare uległy pożarom).

Piotrków Trybunalski – miasto filmowe
Jako klimatyczne miejsce z wąskimi uliczkami śródmieścia niejednokrotnie był wybierany na plener do filmowy. Wśród znanych tytułów wymienić można: „Pan Tadeusz”, „Listy do M.”, „W ciemności”, „Bitwa Warszawska 1920”, „Przedwiośnie”, czy „Vabank”. To tylko niektóre spośród długiej listy kręconych tutaj tytułów. Ciekawostka – przez ścisłe centrum Piotrkowa został poprowadzony Szlak Piotrkowa Filmowego.

Centrum Edukacji Browarniczej
Jako że Piotrków słynie również z browarów, a dwa z nich pracują do dziś (Cornelius oraz Jan Olbracht Browary Rzemieślnicze), czyni go to prawdziwą gratką dla koneserów piw. Nieopodal Rynku działa CEB, pełniące rolę edukacyjną i handlową. Jeden z hoteli oferuje też Łaźnie Piwne.

Fabryka bombek
Jak powstają te wszystkie kruche, szklane cuda? Warto poznać odpowiedź na to pytanie, tym bardziej że proces wytwarzania bombek jest bardzo ciekawy, wieloetapowy, pracochłonny i wymagający ogromnej fachowości. To miejsce umożliwia zobaczenie owego procesu z bliska! Już od lat ogromną popularnością cieszą się organizowane przez cały rok wycieczki do fabryki bombek Szkło-Dekor. Warsztaty robienia, malowania i dekorowania bombek pozwalają nie tylko na zapoznanie się z tajnikami produkcji, ale także na wykonanie własnych dekoracji choinkowych!

Czas programu: 12h
Dostępność: obiekt całoroczny
http://www.cit.piotrkow.pl/

Dzień 2

Zwiedzanie Wolborza

To stąd Władysław Jagiełło zarządził wymarsz wojsk polskich przed bitwą pod Grunwaldem (to wydarzenie upamiętnia rzeźba przed tutejszym pałacem). Na największą uwagę zasługuje zespół parkowo-pałacowy Biskupów Kujawskich – na początku swojego istnienia pełnił funkcje ich letniej rezydencji, w czasie II wojny światowej zajmowali go zaś okupanci niemieccy. Od lat 60. XX w. jest on siedzibą Zespołu Szkół Rolniczych. Na wjeździe, przed pałacem znajduje się park w stylu angielskim.

Czas programu: 0,5h
Dostępność: obiekt całoroczny

Zwiedzanie Opactwa Cystersów w Sulejowie

Podklasztorze – jeden z najlepiej zachowanych (pochodzący z początku XII w.) zespołów pocysterskich w Polsce. W skład opactwa wchodzi romański kościół, klasztor oraz ruiny murów obronnych z zachowanymi 6 basztami. Zabudowania gospodarcze oraz mury obronne opactwa zostały zaadaptowane na hotel.

Godziny otwarcia: Muzeum czynne od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 – 18.00 w niedziele i święta w godz. 13.00 – 18.00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: obiekt całoroczny
http://sulejow.cystersi.pl/

Zwiedzanie Parku Edukacyjnego Mikrokosmos

W Ujeździe powstał park edukacyjno-rozrywkowy Mikrokosmos. W parku znajduje się 25 eksponatów owadów oraz tyle samo makroorganizmów: bakterii, wirusów oraz mikroby. Każdy z nich powiększony został setki, a nawet miliony razy, zachowując przy tym dbałość o detale.

Godziny otwarcia: 10.00-17.00
Czas programu: 2h
Dostępność: sezonowy
Ceny biletów: normalny 19 zł, ulgowy 16 zł
https://mikrokosmos.edu.pl/

Leśna Osada Edukacyjna w Kole

Edukacja przyrodniczo – leśna w Nadleśnictwie Piotrków prowadzona jest od roku 1994. Są to spotkania z leśnikiem w szkołach i przedszkolach oraz współtworzenie audycji radiowych i telewizyjnych o tematyce przyrodniczo-leśnej. Dodatkowo utworzono cztery ścieżki dydaktyczne prowadzące przez tereny leśne, w biurze nadleśnictwa powstała sala edukacyjna. W 2005 roku Nadleśnictwo Piotrków otrzymało zgodę na utworzenie i prowadzenie ośrodka rehabilitacji zwierząt, stanowiącego integralną część Osady. Co roku trafia tutaj blisko 175 sztuk dzikich zwierząt z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Godziny otwarcia: 9:30-14:00
Czas programu: 2h
Dostępność: obiekt całoroczny
https://piotrkow.lodz.lasy.gov.pl/lesna-osada-edukacyjna-w-kole#.X3HLURRxfIU

Dzień 3

Zwiedzanie Kopalni Odkrywkowej “Bełchatów”

Taras widokowy zlokalizowany w Żłobnicy koło Kleszczowa daje nam widok na jedną z największych elektrowni opalanych węglem brunatnym w Europie i zarazem największą kopalnię odkrywkową w Polsce (dł. 12 km, szer. 3 km i głęb. 200 m). Prócz iście księżycowego krajobrazu, w oddali widać ogromne (80 m) specjalistyczne koparki zajmujące się wydobyciem węgla oraz przenośniki taśmowe transportujące go do pobliskiej elektrowni. Dla wycieczek zorganizowanych, oczywiście po uprzednim zgłoszeniu, dostępna jest możliwość zjazdu do wyrobiska, połączonego z zobaczeniem z bliska podstawowych maszyn wydobywczych. W przyszłości na terenie odkrywki ma powstać największy i najgłębszy zbiornik wodny w Polsce.

Godziny otwarcia: Od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 14:00
Czas programu: 2,5h
Ceny biletów: Na stronie obiektu
Bilety online: info.giekkwbb@gkpge.pl
www.kwbbelchatow.pgegiek.pl/Oferta/Zwiedzanie-Kopalni

Góra Kamieńsk

Pomiędzy Bełchatowem a Radomskiem znajduje się sztucznie usypane wzgórze o wysokości 386 m n.p.m. – góra Kamieńska. Wzniesienie to powstało w wyniku usypania nakładu (głównie piasków, żwirów oraz iłów) zebranego z Odkrywki Bełchatów. W okolicy Góry Kamieńskiej wyznaczono 3 trasy rowerowe o różnych poziomach trudności od najłatwiejszych aż po downhill dla zaawansowanych – ich łączna długość to 42 km. Dobrze doświetlony i sztucznie naśnieżany stok przyciąga do siebie amatorów śnieżnego szaleństwa. Dzięki wyciągowi krzesełkowemu o długości 760 m możemy cieszyć się pięknym widokiem okolicy zarówno zimną, jak i latem. Na samym szczycie góry usytuowana została Elektrownia Wiatrowa Kamieńsk. U podnóża wzniesienia znajdują się restauracje oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

Godziny otwarcia: Ośrodek czynny w godzinach: 11.00 – 19:00
Czas programu: 3h
Dostępność: Cały rok
http://www.gorakamiensk.info/

PGE Giganty Mocy w Bełchatowie

Głównym założeniem interaktywnego muzeum jest nauka przez zabawę. Chodzi o to, aby trudne zagadnienia związane z procesem produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego były zrozumiałe nawet dla najmłodszych odwiedzających. Zwiedzanie odbywa się przy pomocy audioprzewodników, dzięki temu każdy zwiedzający może poruszać się we własnym tempie. Audioprzewodniki oferują dwie wersje wycieczek: dla dorosłych oraz rodzin z dziećmi.

Godziny otwarcia: Wtorek – piątek: 9:00-16:00, sobota – niedziela: 9.30-17.00
Czas programu: 3h
Dostępność: Cały rok
Ceny biletów: Bilet normalny – 18 zł, bilet ulgowy – 13 zł, Bilet grupowy (min. 10 max. 20 osób) – 10 zł / os.
Bilety online: rezerwacje@gigantymocy.pl
www.gigantymocy.pl

KONTAKT: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego

e-mail: biuro@rotwl.pl

Tel: 42 663-77-33

https://lodzkie.travel/