Podróż w stronę Rogowa, Jeżowa i Kołacinka to świetny pomysł na ekscytującą wycieczkę dla całej rodziny. Dzięki niej nie tylko poznamy fascynujący świat roślin. Dowiemy się także, jak wyglądały dinozaury, które rządziły naszą planetą na długo przed pojawieniem się człowieka.

Wycieczkę rozpoczynamy w arboretum SGGW w Rogowie, które stanowi jeden z największych i najstarszych tego rodzaju obiektów w Polsce. Arboretum ma charakter leśny, zgromadzono tu ponad 2000 różnych gatunków i odmian roślin, głównie drzew. Znajduje się tu m.in. największa kolekcja klonów w Polsce, która szczególnie zachwyca jesienią, kiedy liście przybierają tysiące barw. Na szczególną uwagę zasługują również drzewa i krzewy pochodzące z Chin.

Następnie udajemy się do znajdującego się przy arboretum Muzeum Lasu i Drewna. Znajduje się tam bogata kolekcja spreparowanych okazów ptaków i ssaków, w tym nietoperzy, a także wystawa owadów, poroży, kolekcja szyszek z całego świata.

Kolejny punkt wycieczki stanowi przejażdżka Rogowską Kolejką Wąskotorową. Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała to najdłuższa zabytkowa kolej wąskotorowa w Polsce biorąc pod uwagę długość dostępnych torów (całość ma 49 km).

Przed odjazdem kolejki, na stacji w Rogowie, zobaczymy zabytkowe lokomotywy, parowozy i stare wagony z dobrze zachowanym, historycznym wyposażeniem. Po obejrzeniu ekspozycji taboru wyruszamy dalej kolejką ze stacji w Rogowie. Na stacji w Jeżowie podczas postoju można skorzystać z rozpalonego dla turystów ogniska, aby przyrządzić sobie ciepły posiłek.

Ostatnim punktem wycieczki jest DinoPark w Kołacinku. Przejdziemy się tutaj specjalnie przygotowaną ścieżką ery mezozoicznej, której główną atrakcją są naturalnej wielkości modele dinozaurów. Oprócz tego na miejscu znajduje się także wystawa geologiczno-paleontologiczna, gdzie zobaczyć można skamieniałości, a także wyświetlane są multimedialne projekcje. Z myślą o najmłodszych przygotowane są ciekawe gry i zabawy terenowe, podczas których np. poszukują oni zakopanych skarbów przeprowadzając wykopaliska.

KONTAKT: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego

e-mail: biuro@lodz.travel

Tel: 42 663-77-33

https://lodzkie.travel