Kraina 100 Jezior to obszar obejmujący Sierakowski Park Krajobrazowy oraz jego otoczenie, leżący w zachodniej części Wielkopolski. Liczne jeziora, malownicze wzgórza, dolina rzeki Warty oraz porastająca piaszczyste wydmy Puszcza Notecka to idealne miejsce dla zielonych szkół.

Działają tutaj ośrodki edukacji przyrodniczej i regionalnej, obiekty sportowe, a nawet Park Ciemnego Nieba wraz z obserwatorium astronomicznym. Liczne szlaki piesze i rowerowe to świetny pomysł na edukację przyrodniczą zarówno dla młodszych, jak i starszych klas. Można też zorganizować spływ kajakowy odcinkiem Wielkiej Pętli Wielkopolski lub naukę kajakarstwa na jednym z jezior.

Program wycieczki

Dzień 1

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie

Siedziba Ośrodka mieści się w obrębie zabytkowego założenia dworskiego. Obejmuje XIX-wieczny odrestaurowany dwór oraz bazę noclegową. Dookoła rozciąga się park i kilkuhektarowy teren pełniący funkcję dydaktyczno-rekreacyjną. W ośrodku istnieje możliwość zorganizowania warsztatów garncarstwa, kowalstwa, lekcji przyrodniczych oraz zajęć z astronomii. OEP w Chalinie leży na terenie Parku Ciemnego Nieba, który zapewnia idealne warunki do obserwacji astronomicznych.

Czas programu: 5h
OEP Chalin: http://www.zpkww.pl/edukacja/osrodek-edukacji-przyrodniczej-w-chalinie/

Wycieczka szlakiem przez jary w okolicy Chalina

Szlak turystyczny prowadzący z OEP z Chalinie prowadzi zabytkową aleją, którą porastają stare odmiany jabłoni, w kierunku terenów leśnych i jeziora Chalinek oraz Jeziora Ławickiego. Największą atrakcją okolicy są głębokie jary, których strome zbocza mają po kilkanaście metrów wysokości. Szlak jest dobrze zabezpieczony schodami i poręczami. Atrakcjami są również pomnikowe dęby oraz pozostałości dawnego osadnictwa – ruiny młynów wodnych.

Czas programu: 2h

Dzień 2

Warsztaty w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Obiekt zajmuje dawny, pochodzący z XIX wieku folwark. Ekspozycja obejmuje przyrodę pojezierza i Puszczy Noteckiej oraz Szlak Ginących Zawodów. Na tym ostatnim możemy zobaczyć nie tylko archaiczne profesje, jak bednarz czy rymarz, ale też jeszcze niedawno popularne zawody, jak krawiec czy serwisant sprzętu RTV. W CERiP można zorganizować warsztaty wyplatania wikliny, robienia świeczek czy pracy w drewnie.

Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
Czas programu: 4h
Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł; warsztaty płatne osobno
Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej: http://mniszki.pl/

Spacer szlakiem w Dolinie Kamionki

Rezerwat Dolina Kamionki obejmuje malowniczo wcinającą się pomiędzy wzgórza dolinę rzeki o tej samej nazwie. Dolina rzeki Kamionki charakteryzuje się wyjątkową różnorodnością utworów geologicznych, co pośrednio wpływa na jej nieprzeciętne walory przyrodnicze. Szczególnie wyróżniają się tu zbiorowiska leśne – dobrze zachowane grądy i olsy.

Czas programu: 2h

Kościół Narodzenia NMP w Kamionnej

Położony na wzgórzu, w centrum wsi Kamionna i na skraju głębokiej doliny kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najciekawszych gotyckich zabytków zachodniej Wielkopolski (pochodzi z 1499 roku). Szczególnie piękny jest bogato zdobiony szczyt i zachowane gotyckie sklepienia. Za kościołem rozciąga się panorama Doliny Kamionki – jeden z najpiękniejszych widoków w okolicy.

Czas programu: 0,5h

Dzień 3

Zwiedzanie Muzeum Zamku Opalińskich

Zamek Opalińskich w Sierakowie to przykład średniowiecznej obronnej rezydencji bogatej szlachty. Wielokrotnie przebudowywany zamek ostatecznie znalazł się na skraju ruiny, z której został podniesiony na początku lat 90. W jej trakcie odbudowano południowe skrzydło zamku, które obecnie mieści muzeum. Jego najcenniejszym zabytkiem są barokowe trumny rodu Opalińskich, odkryte przypadkiem w krypcie sierakowskiej fary. To jeden z najciekawszych w Polsce przykładów barokowej sztuki funeralnej, w tym charakterystycznych dla kultury sarmackiej portretów trumiennych.

Istnieje możliwość zorganizowania lekcji muzealnych.

Z zamku można przejść spacerem na rynek w Sierakowie oraz do kościoła pobernardyńskiego, obecnie farnego.

Godziny otwarcia: 8:30 – 15:00, sob. 11:00 – 15:00, niedz. 13:00 – 17:00
Czas programu: 2h
Ceny biletów: normlany 5 zł, ulgowy 3 zł, przewodnik 15 zł; lekcja muzealna 60 zł
Zamek w Sierakowie: https://muzeum-sierakow.pl/

Wycieczka piesza w rezerwacie Buki nad Jeziorem Lutomskim

Jezioro Lutomskie to jedno z największych i najczystszych jezior w Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Rezerwat obejmuje jezioro i jego strome brzegi, poprzecinane jarami oraz malowniczy las bukowy. Jedno z nielicznych miejsc, w którym można wypatrzeć nie tylko żurawia czy kormorana, ale również polującego na pożywienie bielika. Przez rezerwat prowadzi czerwony szlak pieszy, prowadzący znad ośrodka wypoczynkowego w Sierakowie, wzdłuż jeziora i dalej do wsi Grobia, skąd można wrócić do Sierakowa idąc wzdłuż brzegów Jeziora Jaroszewskiego.

Czas programu: 2-3h
Dostępność: Szlak czynny przez cały rok

Spływ kajakowy Wielką Pętlą Wielkopolski

Spływ kajakowy może stanowić alternatywę dla wycieczki pieszej. Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy w Polsce znakowany szlak wodny (700 km), łączący rzeki Wartę, Noteć, szereg jezior i kanałów. Jeden z najpiękniejszych odcinków szlaku prowadzi Wartą wzdłuż Puszczy Noteckiej. Spływ kajakowy można zorganizować na trasie Sieraków – Chorzępowo, Sieraków – Zatom Nowy lub Sieraków – Międzychód. W zależności od przyjętego wariantu czas spływu wyniesie od 2 do 5 godzin.

Czas programu: 2-5h
Dostępność: Zalecany spływ w miesiącach wiosennych i jesiennych

KONTAKT: Wielkopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: kontakt@wot.org.pl

Tel: +48 61 66 45 234

www.wot.org.pl