Kraina 100 Jezior to obszar obejmujący Sierakowski Park Krajobrazowy oraz jego otoczenie, leżący w zachodniej części Wielkopolski. Kilkaset jezior, malownicze wzgórza, dolina rzeki Warty oraz porastająca piaszczyste wydmy Puszcza Notecka to idealne miejsce dla zielonych szkół. Działają tutaj ośrodki edukacji przyrodniczej i regionalnej, obiekty sportowe a nawet Park Ciemnego Nieba wraz z obserwatorium astronomicznym. Liczne szlaki piesze i rowerowe to świetny pomysł na edukację przyrodniczą zarówno dla młodszych jak i starszych klas. Można też zorganizować spływ kajakowy odcinkiem Wielkiej Pętli Wielkopolski lub naukę kajakarstwa na jednym z jezior.

Program wycieczki

Dzień 1

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie

Siedziba Ośrodka mieści się w obrębie zabytkowego założenia dworskiego, obejmuje XIX – wieczny odrestaurowany dwór oraz bazę noclegową. Wokół rozciąga się park i kilkuhektarowy teren pełniący funkcję dydaktyczno-rekreacyjną. W ośrodku można zorganizować warsztaty garncarstwa, kowalstwa, lekcje przyrodnicze oraz zajęcia z astronomii. OEP w Chalinie leży na terenie Parku Ciemnego Nieba, który zapewnia idealne warunki do obserwacji astronomicznych.

Czas programu: 5h
OEP Chalin: http://www.zpkww.pl/edukacja/osrodek-edukacji-przyrodniczej-w-chalinie/

Wycieczka szlakiem przez jary w okolicy Chalina

Szlak turystyczny prowadzący z OEP z Chalinie prowadzi zabytkową aleją, która porastają stare odmiany jabłoni, w kierunku terenów leśnych i jeziora Chalinek i Jeziora Ławickiego. Największą atrakcją okolicy są głębokie jary, których strome zbocza mają po kilkanaście metrów wysokości. Szlak jest dobrze zabezpieczony schodami i poręczami. Atrakcjami są również pomnikowe dęby oraz pozostałości dawnego osadnictwa – ruiny młynów wodnych.

Czas programu: 2h

Dzień 2

Warsztaty w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Obiekt zajmuje dawny, pochodzący z XIX wieku folwark. Ekspozycja obejmuje przyrodę pojezierza i Puszczy Noteckiej oraz Szlak Ginących Zawodów. Można na nim zobaczyć nie tylko archaiczne profesje jak bednarz czy rymarz, ale też jeszcze niedawno popularne zawody jak krawiec czy serwisant sprzętu RTV. W CERiP można zorganizować warsztaty wyplatania wikliny, robienia świeczek czy pracy w drewnie.

Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
Czas programu: 4h
Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł; warsztaty płatne osobno
Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej: http://mniszki.pl/

Spacer szlakiem w Dolinie Kamionki

Rezerwat Dolina Kamionki obejmuje malowniczo wcinającą się pomiędzy wzgórza dolinę rzeki o tej nazwie. Dolina rzeki Kamionki charakteryzuje się wyjątkową różnorodnością utworów geologicznych co pośrednio wpływa na jej nieprzeciętne walory przyrodnicze. Szczególnie wyróżniają się tu zbiorowiska leśne – dobrze zachowane grądy i olsy.

Czas programu: 2h

Kościół Narodzenia NMP w Kamionnej

Położony na wzgórzu, w centrum wsi Kamionna i na skraju głębokiej doliny kościół pw. Narodzenia NMP jest jednym z najciekawszych gotyckich zabytków zachodniej Wielkopolski (pochodzi z 1499 roku). Szczególnie piękny jest bogato zdobiony szczyt i zachowane gotyckie sklepienia. Za kościołem rozciąga się panorama Doliny Kamionki – jeden z najpiękniejszych widoków w okolicy.

Czas programu: 0,5h

Dzień 3

Zwiedzanie Muzeum Zamku Opalińskich

Zamek Opalińskich w Sierakowie to przykład średniowiecznej obronnej rezydencji bogatej szlachty. Wielokrotnie przebudowywane zamek ostatecznie znalazł się na skraju ruiny, z której został podniesiony na początku lat 90. W jej trakcie odbudowano południowe skrzydło zamku, które obecnie mieści muzeum. Najcenniejszym zabytkiem są barokowe trumny rodu Opalińskich, odkryte przypadkiem w krypcie sierakowskiej fary. To jeden z najlepszych w Polsce przykładów barokowej sztuki funeralnej, w tym charakterystycznych dla kultury sarmackiej portretów trumiennych.
Istnieje możliwość zorganizowania lekcji muzealnych.
Z zamku można przejść spacerem na rynek w Sierakowie oraz do kościoła pobernardyńskiego, obecnie farnego.

Godziny otwarcia: 8:30 – 15:00, sob. 11:00 – 15:00, niedz. 13:00 – 17:00
Czas programu: 2h
Ceny biletów: normlany 5 zł, ulgowy 3 zł, przewodnik 15 zł; lekcja muzealna 60 zł
Zamek w Sierakowie: https://muzeum-sierakow.pl/

Wycieczka piesza w rezerwacie Buki nad Jeziorem Lutomskim

Jezioro Lutomskie to jedno z największych i najczystszych jezior w Sierakowskim Parku Krajobrazowym. Rezerwat obejmuje jezioro i jego strome brzegi, poprzecinane jarami oraz malowniczy las bukowy. Jedno z nielicznych miejsc, w którym można wypatrzeć nie tylko żurawia czy kormorana, ale również polującego bielika. Przez rezerwat prowadzi czerwony szlak pieszy, prowadzący znad ośrodka wypoczynkowego w Sierakowie, wzdłuż jeziora i dalej do wsi Grobia, skąd można wrócić do Sierakowa wzdłuż brzegów Jeziora Jaroszewskiego.

Czas programu: 2-3h
Dostępność: Szlak czynny przez cały rok

Spływ kajakowy Wielką Pętlą Wielkopolski

Spływ kajakowy może stanowić alternatywę dla wycieczki pieszej.
Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy w Polsce znakowany szlak wodny (700 km), łączący rzeki Wartę, Noteć, szereg jezior i kanałów. Jeden z najpiękniejszych odcinków szlaku prowadzi Warta wzdłuż Puszczy Noteckiej. Spływ kajakowy można zorganizować na trasie Sieraków – Chorzępowo, Sieraków – Zatom Nowy lub Sieraków – Międzychód. W zależności od przyjętego wariantu czas spływu to od 2 do 5 godzin.

Czas programu: 2-5h
Dostępność: Zalecany spływ w miesiącach wiosennych i jesiennych