Na podziwianie opolskiej drewnianej architektury śmiało można poświęcić dzień lub dwa, a na koniec okaże się i tak, że zabrakło nam czasu na odwiedzenie wszystkich obiektów. Poniżej wymieniliśmy tych kilka szczególnie wartych zobaczenia.

OPOLE

Pierwszy punkt wyprawy w przeszłość robimy w Muzeum Wsi Opolskiej. Po wizycie w opolskich Bierkowicach, gdzie znajduje się skansen popularyzujący kulturę ludową i drewniane budownictwo wiejskie, można ruszyć na północ regionu.

LASKOWICE

Po opuszczeniu Opola najpierw udajemy się do Kolanowic i Bierdzan, gdzie w drewnianych kościółkach czekają na nas piękne polichromie, a później do Laskowic. Tam zobaczymy tzw. „Laskowicką Śmierć” – mumię, która spoczywa w miejscowym kościele już od ponad 400 lat. To młoda kobieta – hrabina Brygida Buchta von Buchtitz. Jej zwłoki są doskonale zachowane, choć nigdy nie były zmumifikowane. To zasługa niezwykłego mikroklimatu i silnego pola magnetycznego, jakie naukowcy z Wrocławia i Berlina w latach 30. ubiegłego wieku wykryli w tym miejscu.

OLESNO

Następnie odbijamy na północny-wschód, by zobaczyć „Oleską różę zaklętą w drewnie” – czyli drewniany kościół pw. Św. Anny w Oleśnie. To jeden z najoryginalniejszych kościołów odpustowych, perła architektury drewnianej. Największą świętość oleskiego sanktuarium stanowi późnogotycka figura Św. Anny Samotrzeciej z końca XV w. lub początku XVI w. Od początku swego istnienia kościół był postrzegany przez ludzi wiary jako miejsce cudowne. Tak też jest i dzisiaj.

BYCZYNA

Drugą połowę dnia wypełni nam swymi atrakcjami Gród Rycerski leżący w Biskupicach nieopodal Byczyny. W grodzie chętni mogą się nauczyć strzelania z łuku oraz rzucania toporem, a także poznają inne rzemiosła i „ginące zawody”. Można także przenocować i ucztować w „rycerskich” warunkach. A wszystko to nad przepięknym zalewem Brzózki.

MACIEJÓW

W miejscu, w którym pracował i żył „Kopernik ula”, ksiądz Jan Dzierżon, do dziś funkcjonuje Pasieka Zarodowa zajmująca się profesjonalnie pszczelarstwem. Znajdziemy tutaj również „pszczelarski skansen” oraz sklep z produktami pochodzącymi z ula. Można także skorzystać z pszczelich inhalatorów, czyli sesji inhalacyjnych relaksujących i poprawiających samopoczucie.

KONTAKT: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@orot.pl

Tel: +48 77 44 12 521

www.visitopolskie.pl