OPOLE

Na podziwianie opolskiej drewnianej architektury śmiało można poświęcić cały jeden dzień, a na końcu i tak się okaże, że zabrakło nam czasu. Pierwszy punkt wyprawy w przeszłość robimy w Muzeum Wsi Opolskiej. Po wizycie w opolskich Bierkowicach, gdzie jest skansen popularyzujący kulturę ludową i drewniane budownictwo wiejskie, można ruszyć na północ regionu.

LASKOWICE

Po opuszczeniu Opola najpierw udajemy się do Kolanowic i Bierdzan, gdzie w drewnianych kościółkach czekają na nas polichromie, a później do Laskowic. Tam jest Laskowicka Śmierć – mumia, która spoczywa w miejscowym kościele już od ponad 400 lat. To młoda kobieta – hrabina Brygida Buchta von Buchtitz. Jej zwłoki są doskonale zachowane, choć nigdy nie były zmumifikowane. To zasługa niezwykłego mikroklimatu i silnego pola magnetycznego, jakie naukowcy z Wrocławia i Berlina w latach 30. ubiegłego wieku wykryli w tym miejscu.

OLESNO

Następnie odbijamy na północny-wschód by zobaczyć „Oleską różę zaklętą w drewnie” – czyli drewniany kościół pw. Św. Anny w Oleśnie. To jeden z najoryginalniejszych kościołów odpustowych, perła architektury drewnianej. Największą świętość oleskiego sanktuarium stanowi późnogotycka figura Św. Anny Samotrzeciej z końca XV w. lub początku XVI w. Od początku kościół był postrzegany przez ludzi wiary jako miejsce cudowne. Tak też jest dzisiaj.

BYCZYNA

Drugą połowę dnia wypełni nam swymi atrakcjami Gród Rycerski leżący w Biskupicach nieopodal Byczyny. W grodzie chętni mogą się nauczyć strzelania z łuku oraz rzucania toporem, a także poznają inne rzemiosła i „ginące zawody”. Można także przenocować i ucztować w „rycerskich” warunkach. A wszystko to nad przepięknym zalewem Brzózki.

MACIEJÓW

W miejscu, w którym pracował i żył „Kopernik ula” – ksiądz Jan Dzierżon do dziś funkcjonuje Pasieka Zarodowa zajmująca się profesjonalnie pszczelarstwem. Znajdziemy tutaj również „pszczelarski skansen” oraz sklep z produktami pochodzącymi z ula. Można także skorzystać z pszczelich inhalatorów, czyli sesji inhalacyjnych relaksujących i poprawiających samopoczucie.

Więcej informacji: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna ( http://visitopolskie.pl )