Dzień 1

ROGÓW OPOLSKI

Zamek leży nad dawnym korytem Odry, ale ciekawostką która do niego przyciąga wielu turystów są europejskie zabytki piśmiennictwa i ikonografii, które Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zbiera od kilkudziesięciu lat. Na szczególną uwagę zasługują rękopisy: pergaminowe spisane w XIV w. w kancelariach książąt opolskich, urbarz Niemodlina z 1581 r., który należał do znanego i zasłużonego rodu hrabiowskiego von Haugwitz. Po czymś dla ducha, należy się także coś dla ciała, np.: kawa w kolejnym pałacu, tym razem w Większycach.

KĘDZIERZYN-KOŹLE

Dwugodzinny rejs po Odrze i Kanale Kłodnickim ze śluzowaniem. Największą atrakcją rejsu jest Syfon Kłodnicy (to przepust syfonowy dla rzeki Kłodnicy zbudowany z betonowych rur pod Kanałem Gliwickim).

KAMIEŃ ŚLĄSKI

Tam, gdzie urodził się św. Jacek Odrowąż, czeka na nas zwiedzanie późnobarokowego pałacu. Pierwsze udokumentowane wzmianki o Kamieniu Śląskim pochodzą z początku XII w. Był to wówczas silny gród rycerski należący do słynnej w Europie rodziny Odrowążów. W 1104 r., według relacji Galla Anonima, miał tu przebywać książę Bolesław Krzywousty. Następnie w wycieczkowym planie jest obiadokolacja oraz wieczór przy muzyce.

Dzień 2

MOSZNA

Atrakcją Mosznej jest nie tylko baśniowy zamek – „Śląski Disneyland”, ze swoimi licznymi wieżyczkami i liczbą pomieszczeń równą liczbie dni w kalendarzu, ale również sąsiednia stadnina, gdzie hodowane są konie pełnej krwi angielskiej, odnoszące sukcesy na międzynarodowych arenach. Można tam skorzystać nie tylko ze spaceru po przepięknym parku, ale również z przejażdżki bryczką. NYSA. Zwiedzanie „Śląskiego Rzymu”, w którym nie sposób pominąć Kościoła św. Piotra i Pawła, Bazyliki pw. św. Jakuba i Agnieszki oraz Pałac Biskupów Wrocławskich. Zajrzymy również do systemu pruskich fortyfikacji – Twierdzy Nysa. Co roku, na przełomie lipca i sierpnia, odbywa się tam wielka rekonstrukcja bitwy, jaka rozegrała się w 1807 r. między wojskami napoleońskimi a pruskimi. Była to bitwa o Twierdzę Nysa.

OTMUCHÓW

Otmuchów bywa określany mianem „stolicy kwiatów województwa opolskiego”, a to z racji odbywającego się tam co roku, w pierwszych dniach lipca, Lata Kwiatów. Co roku tą wyjątkową imprezę o europejskim formacie odwiedza 100 tys. osób. Ponadto w Otmuchowie uwagę przyciąga piękny renesansowy ratusz z zegarem słonecznym, kościół Św. Mikołaja z cennym malarstwem Willmanna, a także górujący nad miastem zamek. Natomiast w pałacu w Sulisławie czeka na nas nie tylko degustacja herbat indyjskich, ale także poznanie tajników jogi.

Dzień 3

BRZEG

W Brzegu czeka nas zwiedzanie „Śląskiego Wawelu” – Zamku Piastów Śląskich, mieszczącego w swoich murach muzeum oraz spacer po tym arcyciekawym mieście, podczas którego zobaczymy m.in. kościół Św. Mikołaja, kościół Św. Krzyża oraz urokliwy renesansowy ratusz.

OPOLE

W stolicy województwa nie pominiemy górującej nad miastem Wieży Piastowskiej. Jest ona jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce i liczy sobie 700 lat. Kojarzy się z opolskim festiwalem, ponieważ w trakcie transmisji można ją często oglądać na ekranie telewizora. Festiwal piosenki odbywa się po sąsiedzku w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, w którym są odsłonięte fundamenty średniowiecznego grodu. Atrakcją w Opolu są również odrestaurowane kilka lat temu mury wraz z Basztą Prochową, które leżą nad samą Odrą. Władcami tego zakątka miasta są rycerze z Opolskiego Bractwa Rycerskiego, którzy zawsze chętnie zademonstrują (po wcześniejszym umówieniu się) próbkę swoich umiejętności.

Więcej informacji: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna ( http://visitopolskie.pl )