Poniższa wycieczka zadowoli fanów odległych podróży w czasie. Piękne zabytki, a także pozostałości po faunie i florze sprzed milionów lat, dosłownie czekają na odkrycie przez zapalonych podróżników.

Dzień 1

OPOLE

Na Opolszczyźnie znajdziemy tyle atrakcji muzealnych, że trzy dni na ich poznanie to zdecydowanie za mało czasu. Mimo to, spróbujemy przybliżyć chociaż cześć z tutejszych historycznych obiektów. Zwiedzanie zaczynamy więc od stolicy regionu, od Muzeum Śląska Opolskiego. Kilka metrów dalej, przy tej samej ulicy Św. Wojciecha, stoi Kamienica Czynszowa prezentująca wnętrza wyposażenia opolskich mieszkań z lat 1890-1945. Później możemy zrobić godzinną przerwę na to, by odetchnąć przed atrakcjami sprzed setek milionów lat.

KRASIEJÓW

Pół godziny jazdy od Opola znajduje się Krasiejów, a w nim jeden z największych w Europie parków dinozaurów. Tyranozaury, alozaury, stegozaury, a szczególnie 16-metrowe brachiozaury zrobią wrażenie nie tylko na najmłodszych. Dzieci mają do dyspozycji także ogromny plac zabaw i plażę z kąpieliskiem. JuraPark, który jest największą atrakcją turystyczną regionu, oferuje także kino 5D oraz wielkie multimedialne oceanarium. Najmłodszym gościom JuraParku niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością wejście do paszczy potężnego T. rexa. Zwiedzić możemy również niesamowity Pawilon Paleontologiczny prezentujący wykopaliska prehistorycznych kości, nad którymi stąpamy… po szklanej podłodze. Wracając z JuraParku, możemy zatrzymać się przy żeliwnym moście w Ozimku.

Dzień 2

GÓRA ŚW. ANNY

Po prehistorycznych atrakcjach pierwszego dnia, spotkamy się ze znacznie nowszą historią: zwiedzimy Muzeum i Pomnik Czynu Powstańczego, które upamiętniają Powstania Śląskie sprzed ponad 90 lat. Czeka tam także na nas unikatowy, ogromny kamienny amfiteatr oraz Bazylika św. Anny Samotrzeciej.

NYSA

Następnie skierujemy się na południe województwa, do „Śląskiego Rzymu” – jak często określana jest Nysa. Nazwano ją tak z uwagi na architektoniczny przepych i bogactwo, które zmieniło oblicze miasta w XVIII w. Zwiedzimy Twierdzę Nyską, Dom Wagi Miejskiej oraz Bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki. Ważnym punktem wycieczki będzie Muzeum Ziemi Nyskiej znajdujące się w przepięknym budynku Pałacu Biskupiego, w którym przez stulecia rezydowali panowie tych ziem – biskupi wrocławscy.

Dzień 3

PACZKÓW

Paczków leży na samym skraju województwa opolskiego. Nie możemy tam ominąć Muzeum Gazownictwa, które ma ponad 3 tys. eksponatów, w tym imponującą kolekcję gazomierzy czy starych urządzeń domowych na gaz. W muzeum znajdują się także starodawne elementy wyposażenia łazienek i kuchni.

BRZEG

Zamek Piastów Śląskich, będący siedzibą arcyciekawego muzeum, zwany bywa „Śląskim Wawelem”. To z powodu podobieństwa zamkowych krużganków w Brzegu do tych, które znamy z Krakowa. Zobaczymy tu także ratusz, kościół pw. św. Krzyża oraz kościół pw. św. Mikołaja.

OPOLE

Trzydniową wycieczkę po zbiorach muzealnych Opolszczyzny kończymy tam, gdzie ją zaczynaliśmy, czyli w Opolu. Spacer po skansenie z dawnymi drewnianymi zagrodami dostarczy niezapomnianych wspomnień. Można zobaczyć m.in. dwa wiatraki, kuźnię, karczmę oraz piec do wypieku chleba.

KONTAKT: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@orot.pl

Tel: +48 77 44 12 521

www.visitopolskie.pl