Dzień 1

OPOLE

Na Opolszczyźnie jest tyle atrakcji muzealnych, że trzy dni na ich poznanie mogą nie wystarczyć. Na coś się jednak trzeba zdecydować. Zwiedzanie zaczynamy więc od stolicy regionu, od Muzeum Śląska Opolskiego. Kilka metrów dalej, przy tej samej ulicy Św. Wojciecha stoi Kamienica Czynszowa prezentująca wnętrza wyposażenia opolskich mieszkań z lat 1890-1945. Później możemy zrobić godzinną przerwę, na to by odetchnąć przed atrakcjami sprzed setek milionów lat.

KRASIEJÓW

Pół godziny jazdy od Opola jest Krasiejów, a w nim chyba największy w Europie jurapark. Tyranozaury, allozaury, stegozaury, a szczególnie 16-metrowe brachiozaury robią wrażenie nie tylko na najmłodszych. Ci do dyspozycji mają także ogromny plac zabaw i plażę z kąpieliskiem. JuraPark – który jest największą atrakcją turystyczną regionu – oferuje także kino 5D, czy wielkie multimedialne oceanarium. Najmłodszym niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością wejście do paszczy T-rexa. Zwiedzić możemy tutaj również niesamowity Pawilon Paleontologiczny prezentujący wykopaliska prehistorycznych kości, nad którymi stąpamy… po szklanej podłodze. Wracając z JuraParku możemy zatrzymać się przy żeliwnym moście w Ozimku.

Dzień 2

GÓRA ŚW. ANNY

Po prehistorycznych atrakcjach pierwszego dnia, spotkamy się ze znacznie nowszą historią: zwiedzimy Muzeum i Pomnik Czynu Powstańczego, które upamiętniają Powstania Śląskie sprzed ponad 90 lat. Czeka tam także na nas unikatowy, ogromny kamienny amfiteatr oraz Bazylika św. Anny Samotrzeciej.

NYSA

Następnie skierujemy się na południe województwa do „Śląskiego Rzymu” – jak często określana jest Nysa. Nazwano ją tak z uwagi na architektoniczny przepych i bogactwo, które zmieniło oblicze miasta w XVIII w. Zwiedzimy Twierdzę Nyską, Dom Wagi Miejskiej oraz Bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki. Ważnym punktem będzie tutaj Muzeum Ziemi Nyskiej znajdujące się w przepięknym budynku Pałacu Biskupiego, w którym przez stulecia rezydowali panowie tych ziem – biskupi wrocławscy.

Dzień 3

PACZKÓW

Paczków leży na samym końcu województwa opolskiego. Tam nie możemy ominąć Muzeum Gazownictwa, które ma ponad 3 tys. eksponatów, w tym imponującą kolekcję gazomierzy czy starych urządzeń domowych na gaz. Są także starodawne elementy wyposażenia łazienek i kuchni.

BRZEG

Zamek Piastów Śląskich, będący siedzibą arcyciekawego muzeum, zwany bywa „Śląskim Wawelem”. To z powodu podobieństwa zamkowych krużganków w Brzegu do tych, które znamy z Krakowa. Zobaczymy także ratusz, kościół pw. św. Krzyża oraz kościół pw. św. Mikołaja.

OPOLE

Trzydniową wycieczkę po zbiorach muzealnych Opolszczyzny kończymy tam, gdzie zaczynaliśmy, czyli w Opolu. Spacer po skansenie z dawnymi drewnianymi zagrodami dostarczy niezapomnianych wspomnień. Można zobaczyć m.in. dwa wiatraki, kuźnię, karczmę czy piec do wypieku chleba.

Więcej informacji: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna ( http://visitopolskie.pl )