Na Opolszczyźnie nie brakuje interesujących zabytków architektury sakralnej. Na zobaczenie najważniejszych trzeba poświęcić co najmniej 10 godzin.

JEMIELNICA

Naszą wycieczkę zaczynamy w Jemielnicy, gdzie odwiedzających zachwyca pięknie odrestaurowany pocysterski kompleks klasztorny, mający swe początki w XIII wieku. Prawdziwą perełką jest tutaj Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i jego zapierające dech w piersiach dwanaście barokowych ołtarzy bocznych z połowy XVIII wieku.

GÓRA ŚW. ANNY

W drugim punkcie wycieczki docieramy do Bazyliki św. Anny Samotrzeciej, ale część naszego czasu poświęcamy również obiektom związanym nie z religią, a historią Śląska. To Pomnik oraz Muzeum Czynu Powstańczego postawione w miejscu, w którym w 1921 r. walczyli uczestnicy III Powstania Śląskiego. Warty zobaczenia jest unikalny, monumentalny, kamienny amfiteatr, wybudowany przez nazistów w latach 30-tych XX wieku. Ale Góra Św. Anny to przede wszystkim Bazylika i Sanktuarium Św. Anny, oraz urokliwa kalwaria licząca 40 kaplic na zboczach tego wygasłego wulkanu.

Więcej informacji: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna ( http://visitopolskie.pl )

KAMIEŃ ŚLĄSKI

Nie sposób ominąć późnobarokowy pałac w Kamieniu Śląskim wraz z sanktuarium. To miejsca urodzenia św. Jacka Odrowąża oraz bł. Czesława i bł. Bronisławy – rodzeństwa Św. Jacka. Obok pałacu i sanktuarium sanatorium rehabilitacyjne Sebastianeum Silesiacum, które jest otoczone 14-hektarowym parkiem krajobrazowym. Ci, którym spodoba się sanatorium, mogą do niego wrócić na dłużej by podreperować swoje zdrowie. Kuracjuszom i turystom stworzono optymalne warunki sprzyjające regeneracji psychofizycznej. Wykorzystywane są do tego celu naturalne położenie miejsca oraz związane z nim bogate pokłady wód oligoceńskich.

OPOLE

Pobyt w Opolu zaczynamy od podziwiania uroków Opolskiej Wenecji. Stąd już tylko kilka kroków do Kościoła pw. Świętej Trójcy, w którego kryptach znajdują się szczątki Piastów Opolskich. Co roku, pod koniec września, franciszkanie na odwiedzanym przez tysiące osób Jarmarku Franciszkańskim zbierają fundusze na remont świątyni. Podczas jarmarku można kupić m.in. medykamenty i specyfiki zakonne, ale także popróbować tradycyjnego jadła i napitku. Nie wypada nie odwiedzić opolskiej Katedry oraz bardzo popularnego i urokliwie położonego na Wzgórzu Uniwersyteckim tzw. „Kościoła na Górce”.