Osobom, które uważają odpoczynek na łonie natury za najlepszy pomysł na wakacje, województwo opolskie ma wiele do zaoferowania. Poniżej znajduje się propozycja na dwudniowy wyjazd, który w naturalny sposób pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku.

Dzień 1

POKÓJ

Pokój ma aspiracje, aby stać się miejscowością uzdrowiskową i być może wkrótce na tablicach z jej nazwą pojawi się dopisek „Zdrój”. Oprócz leczniczych wód znajduje się tam kościół ewangelicki oraz przepiękny park. W pobliskim Zagwiździu możemy wytężyć wzrok i spróbować dojrzeć borsuka (gmina Murów promuje się tymi sympatycznymi zwierzakami), a następnie zwiedzić hutę w tej miejscowości. Kolejna, tym razem mrożąca krew w żyłach, atrakcja to spotkanie z „laskowicką śmiercią”, czyli mumią z drewnianego kościoła w Laskowicach. To młoda kobieta, hrabina Brygida Buchta von Buchtitz, która według jednej z legend zmarła na dżumę. Jej zwłoki są doskonale zachowane, choć nigdy nie były mumifikowane. To zasługa niezwykłego mikroklimatu i silnego pola magnetycznego obecnego w otoczeniu.

MACIEJÓW

Pasiekę Zarodową w Maciejowie, zwaną także mekką pszczelarzy, założył zasłużony dla tutejszego pszczelarstwa ks. Jan Dierżon. Koniecznie trzeba tam obejrzeć dworek, laboratorium, skansen pszczelarski oraz ule figuralne. Smakosze słodkości będą mogli też spróbować miejscowego miodu oraz kupić nie tylko sam miód, ale także pyłki, wosk, propolis, czy ozdobne świece z wosku pszczelego. W Maciejowie organizowane są również pokazy zjawiska partenogenezy (do września).

OLESNO

W Oleśnie z kolei warto zobaczyć „Oleską różę zaklętą w drewnie” – czyli drewniany kościół pw. Św. Anny, zbudowany właśnie na kształt róży. Do wyboru jest także zwiedzanie Izby Przyrodniczo-Leśnej i Leśnego Arboretum przy leśniczówce Jaźwin w Nadleśnictwie Zawadzkie lub kilkugodzinny spływ kajakiem po Małej Panwi, zakończony posiłkiem przy ognisku nad brzegiem rzeki.

Dzień 2

OPOLE

Ostatnim punktem podróży po naturalnych opolskich krajobrazach jest zoo w stolicy regionu. Ogród zoologiczny odnowiony po powodzi z 1997 r. cieszy się sporą popularnością i w szczycie sezonu jest odwiedzany przez kilka tysięcy osób w ciągu dnia. Jego największymi atrakcjami są goryle, żyrafy, uchatki (które w trakcie karmienia zachwycają dzieci), a także wyspa z lemurami – w przypływie dobrego humoru te sympatyczne małpki nawet pozwalają się dotknąć odwiedzającym!

KONTAKT: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@orot.pl

Tel: +48 77 44 12 521

www.visitopolskie.pl