Dzień 1

POKÓJ

Pokój ma aspiracje by stać się miejscowością uzdrowiskową i być może wkrótce na tablicach z nazwą miejscowości pojawi się „Zdrój”. Oprócz leczniczych wód jest tam kościół ewangelicki oraz przepiękny park. W pobliskim Zagwiździu można wytężyć wzrok i spróbować zobaczyć borsuka (gmina Murów promuje się tymi sympatycznymi zwierzakami), a następnie zwiedzić hutę w tej miejscowości. Kolejna – mrożąca krew w żyłach atrakcja – to spotkanie z „laskowicką śmiercią”, czyli mumią z drewnianego kościoła w Laskowicach. To młoda kobieta – hrabina Brygida Buchta von Buchtitz, która – według jednej z legend – zmarła na dżumę. Jej zwłoki są doskonale zachowane, choć nigdy nie były mumifikowane. To zasługa niezwykłego mikroklimatu i silnego pola magnetycznego.

MACIEJÓW

Pasiekę Zarodową w Maciejowie, zwaną też mekką pszczelarzy, założył zasłużony dla pszczelarstwa ks. Jan Dierżon. Koniecznie trzeba tam obejrzeć dworek, laboratorium, skansen pszczelarski oraz ule figuralne. Smakosze będą mogli tam spróbować miodu oraz kupić nie tylko sam miód, ale także pyłki, wosk, propolis czy ozdobne świece z wosku pszczelego. Organizowane są również pokazy zjawiska partenogenezy (do września).OLESNO. W Oleśnie do zobaczenia jest „Oleska róża zaklęta w drewnie” – czyli drewniany kościół pw. Św. Anny w Oleśnie, zbudowany właśnie na kształt róży. Do wyboru jest także zwiedzanie Izby Przyrodniczo-Leśnej i Leśnego Arboretum przy leśniczówce Jaźwin w Nadleśnictwie Zawadzkie lub kilkugodzinny spływ kajakiem po Małej Panwi, zakończony ogniskiem nad brzegiem rzeki.

Dzień 2

OPOLE

Ostatnim punktem podróży po naturalnym Opolskim jest ZOO w stolicy regionu. Ogród odnowiony po powodzi z 1997 r. cieszy się dużą popularnością i w szczycie sezonu jest odwiedzany przez kilka tysięcy osób w ciągu dnia. Jego największymi atrakcjami są goryle, żyrafy, uchatki (które w trakcie karmienia zachwycają dzieci), a także wyspa z lemurami (małpki nawet pozwalają się dotknąć).

Więcej informacji: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna ( http://visitopolskie.pl )