ROGÓW OPOLSKI

Pięknych rezydencji i pałaców na Śląsku Opolskim nie brakuje. Niestety wiele z nich jest zaniedbanych i w kiepskim stanie. Na szczęście są też wyjątki – piękne i odnowione obiekty. Jednym z nich jest renesansowo-klasycystyczny zamek nad dawnym korytem Odry w Rogowie Opolskim, należący dawniej do znanego i zasłużonego rodu hrabiowskiego von Haugwitz. Obecnie mieści się tam siedziba oddziału zabytkowych zbiorów Biblioteki Publicznej w Opolu, w której zdeponowano wiekowe starodruki, rękopisy, mapy i grafiki.

MOSZNA

Baśniowy zamek z 99 wieżami i 365 świetnie zachowanymi komnatami to kolejna rezydencja, której pominąć po prostu nie można. Zamek otacza park z pięknymi azaliami i rododendronami. Następnym punktem jest pałac w Większycach. Tam serwowane są m.in. królewskie obiady w przepięknych wnętrzach neogotyckiego pałacu. Po takim wykwintnym obiedzie możemy zwiedzić wnętrza Pałacu Lucja w Zakrzowie.

KAMIEŃ ŚLĄSKI

Zwiedzamy późnobarokowy pałac w Kamieniu Śląskim. To miejsce, w którym urodził się św. Jacek Odrowąż i błogosławieni Czesław i Bronisława Odrowąż. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiają się w 1104 r. w kronice Galla Anonima. Dziś w pałacu mieści się m.in. Centrum Konferencyjno-Naukowe Wydziału Teologii Uniwersytetu Opolskiego oraz ośrodek rekolekcyjny.

Więcej informacji: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna ( http://visitopolskie.pl )