Pięknych rezydencji i pałaców na Śląsku Opolskim nie brakuje. Niestety wiele z nich zostało już poważnie nadgryzionych zębem czasu. Na szczęście są też wyjątki – piękne i odnowione obiekty, których zwiedzaniu można poświęcić weekendowy rodzinny wyjazd.

ROGÓW OPOLSKI

Jednym z odnowionych obiektów województwa opolskiego jest renesansowo-klasycystyczny zamek nad dawnym korytem Odry w Rogowie Opolskim. Należał on niegdyś do znanego i zasłużonego rodu hrabiowskiego von Haugwitz. Obecnie mieści się tam siedziba oddziału zabytkowych zbiorów Biblioteki Publicznej w Opolu, w której kolekcji zdeponowano wiekowe starodruki, rękopisy, mapy i grafiki.

MOSZNA

Baśniowy zamek z 99 wieżami i 365 świetnie zachowanymi komnatami to kolejna rezydencja, której w trakcie wycieczki nie sposób pominąć. Zamek otacza park z pięknymi azaliami i rododendronami. Następnym punktem podróży jest pałac w Większycach. Tam serwowane są m.in. królewskie obiady w przepięknych wnętrzach neogotyckiego pałacu. Po takim wykwintnym obiedzie możemy zwiedzić wnętrza Pałacu Lucja w Zakrzowie.

KAMIEŃ ŚLĄSKI

Zwiedzamy późnobarokowy pałac w Kamieniu Śląskim. To miejsce, w którym urodził się św. Jacek Odrowąż i błogosławieni Czesław i Bronisława Odrowąż. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiają się w 1104 r. w kronice Galla Anonima. Dziś w pałacu mieści się m.in. Centrum Konferencyjno-Naukowe Wydziału Teologii Uniwersytetu Opolskiego oraz ośrodek rekolekcyjny.

KONTAKT: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: info@orot.pl

Tel: +48 77 44 12 521

www.visitopolskie.pl