Jest najmniejszym województwem w Polsce, ale bogatym kulturowo i pełnym skarbów dla turystów; tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – do zwiedzania i wypoczynku: malowniczo położone jeziora i wstęgi rzek, znane zamki i pałace, miejsca przyrodnicze oraz historyczne i prahistoryczne; stolicą Opolszczyzny jest „rozśpiewane” Opole…
Województwo opolskie położone jest w południowej Polsce i graniczy od południa z Czechami, a po stronie polskiej z czterema województwami: dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i śląskim. Stolicą województwa jest Opole. Opolskie zajmuje obszar o powierzchni ponad 9 400 km².
Opolskie – ze smakiem
Czy można zjeść śląskie niebo? Ile komnat i wież ma Zamek Moszna? Gdzie grasują dinozaury? Co kryje Góra św. Anny? – atrakcje regionu czekają na odkrycie.
Śląskie niebo to tradycyjne danie z wędzonego i gotowanego mięsa w sosie z dodatkiem suszonych śliwek, podawane ze śląskimi buchtami, czyli dużymi, kulistymi kluskami. Serwują je restauracje na Szlaku Kulinarnym Województwa Opolskiego „Opolski Bifyj”. Kredens, czyli właśnie bifyj królował dawniej w kuchniach lub jadalniach Śląska Opolskiego, gdzie skupiało się życie rodzinne. Bifyj skłodoł się z dwóch części. Dół w kierym chowało się gorki, mąki, kasze, krupy. Potym były szufladki, kaj były kuloki, tucki, łyżki, widelce. Na wiyrch nakładano była wiyrchnio część, kiero była ozdobiono fajnym szkłym. W bifyju gospodynie trzymały też swoje cenne przepisy kulinarne, teraz wykorzystywane w lokalach na szlaku. Są to miejsca zarówno zabytkowe, prowadzone z pasją od pokoleń, jak również nowopowstałe restauracje. Łączy je wspólna idea promocji opolskiej kuchni, gdzie w garnkach mieszają się smaki polskie, niemieckie i czeskie z kresowymi, a do przyrządzania tradycyjnych potraw wykorzystywane są produkty regionalne.
Nie można pominąć
Szlak „Opolski Bifyj” łączy wiele najciekawszych miejsc regionu, począwszy od rozśpiewanego nie tylko podczas festiwalu, Opola. Restaurację opatrzoną charakterystycznym godłem trasy – bifyja na talerzu pomiędzy nożem a widelcem, ma bajkowy zamek w Mosznej z 99 wieżami i 365 pomieszczeniami. Ponoć w średniowieczu mieszkali w nim Templariusze, a potem przez stulecia kolejne rody niemieckiej szlachty i arystokracji. Zamek można zwiedzać, również przemierzając trasę ekstremalną albo podczas Muzycznego Święta Kwitnących Azalii, przenocować w nim, odnowić duszę i ciało w zamkowym SPA.
Moszna znajduje się też na liście kolejnego, regionalnego „przeboju”, czyli na trasie Opolskiego Szlaku Zamków i Pałaców, skupiającego kilkanaście obiektów. Jest wśród nich także Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Początkowo warownia, potem elegancka rezydencja, a dziś Muzeum Piastów Śląskich – jest nazywane śląskim Wawelem nie tylko ze względu na dziedziniec otoczony krużgankami. Z nad gzymsu bramy wjazdowej do zamku wita przybyszów plejada władców, królów i książąt piastowskich, począwszy od tych legendarnych z Piastem Kołodziejem na czele, poprzez Mieszka I, Bolesława Chrobrego aż do książąt śląskich od Henryka Brodatego po Fryderyka II Piasta. Ten ostatni był ojcem fundatora bramy, Jerzego II, który poprzez galerię popiersi na bramie chciał podkreślić żywotność i nieprzemijalność śląskiej linii Piastów. W muzeum zgromadzona jest m.in. największa w Europie kolekcja nagrobków jednej dynastii – wśród nich kamienny posąg ukochanego psa Jerzego II.
W otoczonym zielenią lasów Jura Parku w Krasiejowie blisko 200 modeli 70 gatunków mezozoicznych płazów i gadów tworzy wyjątkową w skali europejskiej ścieżkę dydaktyczną. „Kapsuła czasu” w „Tunelu czasu” funduje podróż przez miliardy lat życia wszechświata. Pawilon paleontologiczny zabezpiecza największe na kontynencie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. To jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Ponadto na turystów czeka Park Nauki i Ewolucji Człowieka, w którym zwiedzający poznają wiele ciekawostek dotyczących ewolucji.
Równie ważne atrakcje
Góra św. Anny w masywie Chełmskim była przed milionami lat czynnym wulkanem. Dziś jej szczyt wieńczy sanktuarium z cudowną figurką św. Anny Samotrzeciej Zgodnie z legendą jej posążek miał trzymać wśród łupów pewien książę hiszpański, wracający z wojny do domu. Gdy woły ciągnące jego wóz stanęły nagle na szczycie góry jak wmurowane, książę uznał to za znak z nieba, wzniósł na górze kościół i w nim zostawił figurkę. Głównym obiektem zespołu klasztorno-kalwaryjnego jest jednonawowa bazylika mniejsza z barokowymi wnętrzami zdobionymi scenami z życia babci Jezusa. To w niej przechowywana jest 54-centymetrowa figurka z lipowego drewna, trzymająca w objęciach córkę, Maryję i jej syna, Jezusa, dlatego nazywana jest Samotrzecią. Uznane za pomnik historii, sanktuarium znalazło się wśród 30 najcenniejszych obiektów i zespołów zabytkowych w Polsce. Otacza je 5051 hektarowy Park Krajobrazowy Góra św. Anny, należący do Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych (wraz ze Stobrawskim PK i PK Góry Opawskie).
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu to unikatowe miejsce, dokumentujące los jeńców trzech kolejnych obozów, które kolejno działały na tutejszym poligonie. Pierwszy założyli jeszcze Prusacy dla francuskich więźniów wojny francusko-pruskiej. W czasie II wojny światowej powstał tu jeden z największych zespołów obozów jenieckich Wehrmachtu – Stalag VIII B, Stalag 318/VIII F i Stalag 344. Część stalagów po wojnie wykorzystała SB na Obóz Pracy, gdzie trafiali zarówno Niemcy i Ślązacy przed wysiedleniem z Polski, jak i dawni członkowie organizacji nazistowskich.
Amatorów natury zachwycą jeziora Turawskie, skąd z Opola można dojechać na rowerze, aby żeglować, kitesurfingować, złowić sandacza albo z piaszczystych łach i lagun podglądać królestwo ptaków. Od Opola prowadzi przez Śląsk Opolski, Szlak Drewnianego Budownictwa Sakralnego, liczący dwanaście urokliwych, wiekowych kościółków. Wieńczy go zabytek najwyższej klasy, kościół pielgrzymkowy św. Anny, zbudowany na planie róży.
Zbiornik zaporowy na Nysie Kłodzkiej, czyli jezioro Nyskie z widokiem na Góry Opawskie i czeskie Rychlebské hory to miejsce idealne na plażowanie, kemping, wędkowanie oraz żeglugę po jeziorze, również statkami turystycznymi w sezonie. Warto zajechać też do polskiego Carcassonne, czyli Paczkowa oraz Byczyny – miasteczek, które niemal w całości opasane są oryginalnymi murami miejskimi
Imprezy, na jakich warto być to Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Lato Kwiatów w Otmuchowie, Dni Twierdzy Nysa (i koniecznie zwiedzić miasto!), Międzynarodowy Turniej Rycerski w Biskupicach koło Byczyny czy też Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju.
Dowiedz się więcej na stronie regionalnego portalu turystycznego województwa opolskiego
Rekomendowane wycieczki
Wyjątkowe miejsca czekają na Ciebie!