Trasa:  Ucherce Mineralne – Przemyśl (wycieczka 2 –dniowa dla grupy młodzieży 13+)

Cele szczegółowe

Uczeń powinien wykazać się po odbyciu niniejszej podróży:
– wiedzą na temat tradycyjnej kuchni regionalnej (podkarpackiej)
– umiejętnością wytworzenia rękodzieła glinianego (wytworzenie prostego glinianego naczynia)
– wiedzą na temat dawnych rzemiosł i form kaligrafii (zasady dawnego, tradycyjnego piśmiennictwa)
– wiedzą historyczną z zakresu I wojny światowej

Uczeń nabędzie umiejętności z zakresu:
– poszanowania przyrody oraz dziedzictwa kulturowego
– przestrzegania ustalonych zasad i norm zachowania w szczególności grupowego (podczas przejazdu drezynami)
– dostrzegania i doceniania piękna krajobrazu naturalnego i kulturowego
– umiejętności pracy zespołowej

Dzień I

Uherce Mineralne. Ze szkolnej ławki do szkolnej ławki? Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych – tu samodzielnie, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów młodzież upiecze tradycyjne proziaki – bułeczki na sodzie, wykona gliniany garnek oraz siedząc w stylowych przedwojennych ławach spróbuje swoich sił w kaligrafii. Lepszej szkoły próżno szukać.

A po „lekcji” w ramach aktywności fizycznej przejazd na stację Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych. Drezyny napędzane są siłą mięśni ich pasażerów, co przypomina jazdę rowerem. Każda drezyna jest skonstruowana w ten sam sposób, dwie osoby wprawiają w ruch mechanizm, za nimi znajduje się dwuosobowa ławeczka, a przed nimi kosz na bagaże. Z pewnością jest to forma aktywnego wypoczynku, a także alternatywna forma poznawania urody i bogactwa Bieszczadów.

Dzień II

Przemyśl. Symbol miasta (położonego jak Rzym na siedmiu wzgórzach) nakazał wg legendy wykonać książę Przemysław, który podczas polowania ujrzał ciemną sylwetkę niedźwiedzia na tle błękitnego nieba. W Przemyślu nawet spać można jak niedźwiedź w Mateczniku (schronisku PTSM) – idealnym miejscu dla grup młodzieży. A po nocnej regeneracji – ahoj przygodo i na forty ze Szwejkiem! Towarzystwo dowcipnego kompana (przewodnik w stroju nawiązującym do Wojaka Szwejka, bohatera powieści Jarosława Haszka)  to czysta frajda i ogromna przyjemność zwiedzania Twierdzy Przemyśl będącej jedną z największych twierdz Europy. Lepszej lekcji historii okresu I wojny  światowej, próżno szukać. Najlepiej zachowane forty tego okresu to: „Salis Soglio”, „Borek”, „Łętownia” i „Werner”. Dobrą alternatywą zwiedzania fortów jest także wycieczka rowerowa.

Informacje praktyczne:

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła: www.ginacezawody.pl
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe: www.drezynyrowerowe.pl
Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka: https://pl-pl.facebook.com/szwejkprzemysl/
Muzeum Twierdzy Przemyśl: www.festung.org
Przewodnicy: www.przewodnik-przemysl.pl

Fotografie: z archiwum Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła oraz Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, Twierdza Przemyśl – autor Dariusz Hop