Cele szczegółowe

zaspokojenie potrzeb poznawczych uczniów oraz aktywności ruchowej

Uczeń powinien wykazać się:

  • wiadomościami dotyczącymi:

– zasad zachowania obowiązujących w Parku Narodowym

– zasad zachowania obowiązujących podczas zwiedzania atrakcji turystycznych, miejsc kultu religijnego oraz zabytków historycznych

Sanok – Uherce Mineralne – Myczkowce – Muczne – Bieszczadzki Park Narodowy

I dzień

Sanok:

Muzeum Budownictwa Ludowego to największe muzeum na wolnym powietrzu w Polsce, zostało założone w 1958 r. Muzeum prezentuje kulturę polsko-ukraińskiego pogranicza. Na terenie obiektu zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX w. Stała ekspozycja malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, prezentuje ponad 220 ikon (od XV do XX w.). Na terenie skansenu zlokalizowane jest Galicyjski Rynek, który jest ideowym obrazem centrum miasteczka z początku XX wieku i mimo iż nie jest odtworzeniem konkretnego układu urbanistycznego, niezwykle wiernie oddaje wygląd typowego drewnianego miasteczka południowo-wschodniej Polski.

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła to jedyne w swoim rodzaju interaktywne i nowoczesne muzeum prowadzące warsztaty ginących zawodów. Znajduje się w odremontowanym budynku dawnej szkoły z początku XX w. w Uhercach Mineralnych. Szkoła to idealne miejsce by spróbować swych sił w dziedzinie ginących zawodów. Na parterze szkoły, w trzech rzemieślniczych pracowniach: garncarskiej, kaligrafii oraz piekarni odbywają się zajęcia warsztatowe. Uczestnicy lekcji mogą samodzielnie, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów upiec tradycyjne proziaki – bułeczki na sodzie, wykonać gliniany garnek oraz siedząc w stylowych przedwojennych ławach spróbować swoich sił w kaligrafii.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe – trasa jest wzdłuż linii kolejowej 108 Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych. Ze stacji w Uhercach Mineralnych turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.

Zapora w Myczkowcach. San tworzy tutaj malowniczy przełom, a naturalnie spadająca na turbiny woda umożliwia pozyskanie 8,4 MW mocy. Jej budowę przerwał wybuch II w. ś., a przedwojenny projekt zrealizowano w pełni dopiero w l. 1956-1960. Powstało wówczas jezioro o pow. 2 km2 , otoczone stromymi stokami Grodziska (556 m), Berda (577 m) i Kozińca (524 m). Wokół jeziora wiedzie niebieski szlak spacerowy „Niebieska Łezka” o długości około 5 km. Okolica obfituje w obszary chronionego krajobrazu. Rezerwat „Nad Jeziorem Myczkowieckim” przyciąga oryginalnymi wychodniami skalnymi. W rezerwacie „Przełom Sanu pod Grodziskiem” chroniącym piękno tutejszego zakola Sanu, można obserwować m.in. orlika krzykliwego. Celem ochrony rezerwatu „Koziniec” jest wzgórze, z którego roztacza się panorama na jeziora Myczkowieckie i Solińskie.

II dzień

Muczne  oraz wyjście na Tarnicę przez Bukowe Berdo

Wejście na Tarnicę (1346 m.n.p.m.) najwyższy szczyt po Polskiej stronie Bieszczadów  jednym z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach przez Bukowe Berdo z miejscowości Muczne. Z Bukowego Berda pięknie widać Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz wiele innych bieszczadzkich szczytów. Zejście tym samym szlakiem albo szlakiem niebieskim do Wołosatego.

Muczne: Centrum Promocji Leśnictwa – leśna oferta edukacyjna

Zagroda Pokazowa Żubrów – przygotowana dla turystów z tarasami, z których można podziwiać żubry. Żubry oglądać można codziennie w godzinach 9:00 – 19:00. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Adresy niezbędne do samodzielnego zorganizowania wycieczki:

Muzeum Budownictwa Ludowego http://skansen.mblsanok.pl/

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła http://ginacezawody.pl/pl

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe http://www.drezynyrowerowe.pl/

Zapora w Myczkowcach https://podkarpackie.travel/pl/atrakcje/zapora-wodna-w-myczkowcach

Centrum Promocji Leśnictwa http://lasybieszczadzkie.pl/

Zagroda Pokazowa Żubrów https://stuposiany.krosno.lasy.gov.pl/

Bieszczadzki Park Narodowy https://www.bdpn.pl/

Fotografie: z archiwum Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych,  Muzeum Budownictwa Ludowego – autor: Wojciech Dulski, Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem – autor: Konrad Czech, Bukowe Berdo – autor: Eryk Kuncewicz