Wycieczka po okolicach Stalowej Woli to niezwykła okazja, by zobaczyć jak rzemiosło zamienia się w sztukę. Będziemy świadkami wystawy nowoczesnego designu, możemy też dowiedzieć się wiele na temat flisactwa oraz wikliniarstwa. Wszystko to na tle pięknych podkarpackich krajobrazów.

Trasa wycieczki: STALOWA WOLA – ULANÓW – (RUDNIK N. SANEM)

Dzień 1

Stalowa Wola

Wycieczkę zaczniemy od zwiedzania z przewodnikiem Stalowej Woli – młodego miasta z przemysłowym DNA, wyrosłego z tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego. Polecamy wybrać się na tę wycieczkę trasą „Przedwojenna Stalowa Wola”, prezentującą m.in. dziedzictwo COP. Do wyboru są także inne tematyki zwiedzania, np. „Śladami rodu Lubomirskich”.

Czas zwiedzania: ok. 2 h

Po krótkim odpoczynku w centrum Stalowej Woli, udamy się na zwiedzanie Muzeum Regionalnego znajdującego się w Pałacu Lubomirskich. To nietuzinkowe miejsce na turystycznej mapie województwa podkarpackiego promuje nowoczesny design poprzez wystawy stałe i czasowe z całego świata. Odbywają się tu także coroczne „Dni Dizajnu” przyciągające gości z całej Polski.

Czas zwiedzania: 1-2 h.

Nocleg i kolacja w Stalowej Woli lub w okolicy.

Dzień 2

Ulanów

Po śniadaniu pojedziemy ze Stalowej Woli do Ulanowa. Aby zobaczyć po drodze jak najwięcej ciekawych obiektów, proponujemy obranie trasy dojazdowej przez Zarzecze, gdzie znajduje się pałac-rezydencja Muzeum Dzieduszyckich, leżące na Karpackim Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych. Podczas pobytu w Ulanowie, miasteczku z tradycjami flisackimi, zwiedzimy zarówno jego uliczki, jak i Muzeum Flisactwa. Na miejscu istnieje możliwość spływu flisackimi galarami po rzece San (lub spływu kajakami).

Posilimy się w Ulanowie lub w okolicy.

Opcjonalnie możemy naszą wycieczkę wydłużyć o kolejny dzień. Wtedy będziemy mieli więcej czasu, aby np. odwiedzić Rudnik nad Sanem (nazywany polską stolicą wikliny). Złożymy tam wizytę w Centrum Wikliniarstwa (czas zwiedzania – ok. 45 minut), odbędziemy spacer szlakiem wiklinowych rzeźb, a także zobaczymy pokaz wyplatania (30 min.). Na miejscu dostępne są lekcje wyplatania (1,5 godz.) oraz warsztaty wikliniarstwa (6 godz.).

KONTAKT: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: prot@podkarpackie.travel

Tel: +48 17 852 00 09

www.podkarpackie.travel