W okolicach Przemyśla młodzi podróżnicy mają okazję do świetnej zabawy połączonej z nauką. W Uhercach Mineralnych poznają między innym tajniki kaligrafii, a także przyrządzania pewnego regionalnego przysmaku. Tymczasem zwiedzanie Twierdzy Przemyśl w towarzystwie przewodnika otworzy młodym ludziom oczy na blaski i cienie życia w okresie I wojny światowej.
Trasa: Uherce Mineralne – Przemyśl (wycieczka 2-dniowa dla grupy młodzieży w wieku 13+)
Dzień 1
Uherce Mineralne
Ze szkolnej ławki do szkolnej ławki? Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych to miejsce, gdzie samodzielnie i pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, młodzież upiecze tradycyjne proziaki – bułeczki na sodzie. Tutaj także młodzi goście wykonają gliniany garnek oraz, siedząc w stylowych przedwojennych ławach, spróbują swoich sił w kaligrafii. Lepszej szkoły próżno szukać!
Po „lekcji”, w ramach aktywności fizycznej, przyjdzie czas na przejazd na stację Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych. Drezyny napędzane są siłą mięśni ich pasażerów, co przypomina jazdę rowerem. Każda drezyna jest skonstruowana w ten sam sposób. Dwie osoby wprawiają w ruch mechanizm, za nimi znajduje się dwuosobowa ławeczka, a przed nimi kosz na bagaże. Jazda drezyną stanowi formę aktywnego wypoczynku, a także daje szansę poznawania urody i bogactwa Bieszczadów w alternatywny sposób.
Dzień 2
Przemyśl
Symbol miasta (położonego jak Rzym, na siedmiu wzgórzach) nakazał wg legendy wykonać książę Przemysław, który podczas polowania ujrzał ciemną sylwetkę niedźwiedzia na tle błękitnego nieba. W Przemyślu nawet spać można niczym niedźwiedź w Mateczniku (schronisku PTSM) – idealnym miejscu dla grup podróżującej młodzieży.
A po nocnej regeneracji – ahoj przygodo, czas ruszyć na forty ze Szwejkiem! Towarzystwo dowcipnego kompana (przewodnik w stroju nawiązującym do Wojaka Szwejka, bohatera powieści Jarosława Haszka) to czysta frajda i daje ogromną przyjemność zwiedzania Twierdzy Przemyśl będącej jedną z największych twierdz Europy. Ciekawszej lekcji historii okresu I wojny światowej próżno szukać. Najlepiej zachowane forty tego okresu to: „Salis Soglio”, „Borek”, „Łętownia” i „Werner”. Dobrą alternatywą dla zwiedzania fortów jest także wycieczka rowerowa.
Informacje praktyczne:
Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła: www.ginacezawody.pl
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe: www.drezynyrowerowe.pl
Przemyskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka: https://pl-pl.facebook.com/szwejkprzemysl/
Muzeum Twierdzy Przemyśl: www.festung.org
Przewodnicy: www.przewodnik-przemysl.pl
Fotografie: z archiwum Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła oraz Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, Twierdza Przemyśl – autor Dariusz Hop
KONTAKT: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
e-mail: prot@podkarpackie.travel
Tel: +48 17 852 00 09
www.podkarpackie.travel