Spływ kajakowy to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza jeśli odbywa się on w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli do tego mamy jeszcze okazję poznać ciekawe zabytki okolic Rzeszowa, wycieczka musi być udana!

Trasa wycieczki: Wiśniowa – Stępina – Frysztak – Rzeszów

Dzień 1

Wiśniowa

Wycieczkę zaczniemy od zwiedzania z przewodnikiem Zespołu Parkowo-Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej. Budynek otacza ogród typu francuskiego założony przez rodzinę Jabłonowskich. Powstał on wraz z budową samego pałacu w XIX w., a następnie został przekomponowany w krajobrazowy. Dzięki temu Wiśniowa stała się znanym miejscem pięknych plenerów i odpoczynku na łonie natury.

Stępina

Następnie zwiedzimy z przewodnikiem Schron Kolejowy Stępina-Cieszyna. Ów tunel schronowy wchodził w skład głównej kwatery Hitlera z czasów II wojny światowej – kompleksu Anlage Süd. Stępińsko-cieszyński tunel (schron nr 1) jest największym obiektem kompleksu – liczy 393 m długości, blisko 12 m wysokości i ma ściany o grubości ponad 2 m. Jego kształt jest łukowaty, co w zamyśle miało chronić obiekt przed bezpośrednim atakiem bombowym.

Po wizycie w schronie udamy się do Gogołowa, gdzie zwiedzimy z przewodnikiem drewniany kościół z XVII wieku, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej. Na tym samym szlaku znajduje się także kościół Lubli, którego zwiedzimy w następnej kolejności.

Na koniec dnia nastąpi przejazd i zakwaterowanie we Frysztaku.

Dzień 2

Spływ kajakowy

Czas na główną atrakcję wycieczki – spływ po szlaku kajakowym „Dolina Wisłoka” na rzece Wisłok. Tę fascynującą wycieczkę możemy odbyć na jednej z wybranych tras: Wojkówka – Frysztak (12 km), Frysztak – Markuszowa (12 km), Frysztak – Wiśniowa (6 km), Frysztak – Strzyżów (20 km). Po spływie możemy się wybrać na spacer po Frysztaku. Zwiedzimy tam kirkut, zabytkowy rynek oraz Kościół Narodzenia NMP. Następnie przyjdzie czas na błogą rekreację.

Dzień 3

Rzeszów

Wśród ciekawostek historycznych tego miasta, warto poświęcić chwilę na zwiedzanie z przewodnikiem przeciwatomowego Schronu „Marysieńka”. To jedyna pozostała po czasach zimnej wojny tak spektakularna atrakcja militarna Rzeszowa, a zarazem jeden z czterech tego typu unikatowych obiektów w całej Polsce. Poświęcimy także chwilę na zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Energetyki Podkarpackiej oraz podziwianie perełek rzeszowskiej starówki.
Zakończenie wycieczki i powrót do domu poprzedzi czas wolny.

Adresy niezbędne do samodzielnego zorganizowania wycieczki:

  • Zespół Parkowo-Dworski w Wiśniowej – Wiśniowa 193, tel. 17 276 55 90
  • Schron Kolejowy Stępina-Cieszyna – 38-125 Stępina, 880 061 040
  • Kościół św. Katarzyny w Gogołowie – Gogołów 2, tel. 17 277 83 11
  • Kościół św. Mikołaja w Lubli – 38-130 Lubla
  • „Dolina Wisłoka” – Sportowa 30, 38-130 Frysztak, tel. 791 222 433
  • Schron „Marysieńka” – ul. Królowej Marysieńki 3, Rzeszów, tel. 793-792-418
  • Muzeum Energetyki Podkarpackiej – ul. 8-go Marca 6, Rzeszów, tel. 17 865 61 19

fot. B. Hes, K. Małeta, M. Skórka, A. Rokitowska,

KONTAKT: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: prot@podkarpackie.travel

Tel: +48 17 852 00 09

www.podkarpackie.travel