Spływ kajakowy to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza jeśli odbywa się on w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli do tego mamy jeszcze okazję poznać ciekawe zabytki okolic Rzeszowa, wycieczka musi być udana!
Trasa wycieczki: Wiśniowa – Stępina – Frysztak – Rzeszów
Dzień 1
Wiśniowa
Wycieczkę zaczniemy od zwiedzania z przewodnikiem Zespołu Parkowo-Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej. Budynek otacza ogród typu francuskiego założony przez rodzinę Jabłonowskich. Powstał on wraz z budową samego pałacu w XIX w., a następnie został przekomponowany w krajobrazowy. Dzięki temu Wiśniowa stała się znanym miejscem pięknych plenerów i odpoczynku na łonie natury.
Stępina
Następnie zwiedzimy z przewodnikiem Schron Kolejowy Stępina-Cieszyna. Ów tunel schronowy wchodził w skład głównej kwatery Hitlera z czasów II wojny światowej – kompleksu Anlage Süd. Stępińsko-cieszyński tunel (schron nr 1) jest największym obiektem kompleksu – liczy 393 m długości, blisko 12 m wysokości i ma ściany o grubości ponad 2 m. Jego kształt jest łukowaty, co w zamyśle miało chronić obiekt przed bezpośrednim atakiem bombowym.
Po wizycie w schronie udamy się do Gogołowa, gdzie zwiedzimy z przewodnikiem drewniany kościół z XVII wieku, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej. Na tym samym szlaku znajduje się także kościół Lubli, którego zwiedzimy w następnej kolejności.
Na koniec dnia nastąpi przejazd i zakwaterowanie we Frysztaku.
Dzień 2
Spływ kajakowy
Czas na główną atrakcję wycieczki – spływ po szlaku kajakowym „Dolina Wisłoka” na rzece Wisłok. Tę fascynującą wycieczkę możemy odbyć na jednej z wybranych tras: Wojkówka – Frysztak (12 km), Frysztak – Markuszowa (12 km), Frysztak – Wiśniowa (6 km), Frysztak – Strzyżów (20 km). Po spływie możemy się wybrać na spacer po Frysztaku. Zwiedzimy tam kirkut, zabytkowy rynek oraz Kościół Narodzenia NMP. Następnie przyjdzie czas na błogą rekreację.
Dzień 3
Rzeszów
Wśród ciekawostek historycznych tego miasta, warto poświęcić chwilę na zwiedzanie z przewodnikiem przeciwatomowego Schronu „Marysieńka”. To jedyna pozostała po czasach zimnej wojny tak spektakularna atrakcja militarna Rzeszowa, a zarazem jeden z czterech tego typu unikatowych obiektów w całej Polsce. Poświęcimy także chwilę na zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Energetyki Podkarpackiej oraz podziwianie perełek rzeszowskiej starówki.
Zakończenie wycieczki i powrót do domu poprzedzi czas wolny.
Adresy niezbędne do samodzielnego zorganizowania wycieczki:
- Zespół Parkowo-Dworski w Wiśniowej – Wiśniowa 193, tel. 17 276 55 90
- Schron Kolejowy Stępina-Cieszyna – 38-125 Stępina, 880 061 040
- Kościół św. Katarzyny w Gogołowie – Gogołów 2, tel. 17 277 83 11
- Kościół św. Mikołaja w Lubli – 38-130 Lubla
- „Dolina Wisłoka” – Sportowa 30, 38-130 Frysztak, tel. 791 222 433
- Schron „Marysieńka” – ul. Królowej Marysieńki 3, Rzeszów, tel. 793-792-418
- Muzeum Energetyki Podkarpackiej – ul. 8-go Marca 6, Rzeszów, tel. 17 865 61 19
fot. B. Hes, K. Małeta, M. Skórka, A. Rokitowska,
KONTAKT: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
e-mail: prot@podkarpackie.travel
Tel: +48 17 852 00 09
www.podkarpackie.travel