W okolicach Krosna znajduje się sporo atrakcji dla miłośników historii. To tutaj zobaczymy przepiękne wyroby ze szkła, poznamy historię wydobycia ropy naftowej, a także odbędziemy fascynujące spotkania z kulturą ludową regionu.
Trasa wycieczki: KROSNO – BÓBRKA – IWONICZ-ZDRÓJ – HACZÓW
Dzień 1
Krosno (baza kwaterunkowa)
Wizytę w tym pięknym mieście zaczniemy od zwiedzenia Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Jest to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Czas zwiedzania to ok. 2 godziny. Centrum oferuje także możliwość organizacji zajęć z edukacji plastycznej.
Następnie przyjdzie czas na zwiedzanie krośnieńskiej starówki z przewodnikiem, który opowie nam na temat historii miasta. Zwiedzanie zakończy czas wolny na rynku miasta. Opcjonalnie możemy także wybrać się na podróż śladami krośnieńskich legend do EtnoCentrum. Jest to miejsce kreatywnych spotkań z kulturą ludową i tradycyjną, gdzie polecamy skorzystanie z bogatej oferty warsztatów.
Nocleg i posiłek w Krośnie.
Dzień 2
Bóbrka
Po śniadaniu czas na wyjazd z Krosna do Bóbrki – do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza. Obiekt znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Tam zobaczymy prezentację etapów rozwoju przemysłu naftowego, rafineryjnego i gazowniczego z wykorzystaniem nowoczesnych ekspozycji multimedialnych. Do wyboru mamy 4 trasy zwiedzania o różnej długości i czasie trwania (od 1 do 3 godz.).
Obiad zjemy w Bóbrce albo na trasie do lub w Iwoniczu-Zdroju.
Iwonicz-Zdrój
Po obiedzie pojedziemy do Iwonicza-Zdrój, gdzie odbędziemy spacer po parku zdrojowym ze stylizowaną na oranżerię Pijalnią Wód Mineralnych, a także zwiedzimy kościoły architektury drewnianej. Z uzdrowiska można także zorganizować spacery do atrakcji przyrodniczych Beskidu Niskiego. Jeden z popularniejszych szlaków to trasa do źródła Bełkotka (połączona z opowieścią na temat lokalnej legendy) na trasie w pobliżu tężni solankowych.
Na koniec dnia powrócimy do Krosna na kolację i nocleg.
Dzień 3:
Haczów
O poranku czeka nas chwila czasu wolnego w Krośnie – to doskonały moment na zakup pamiątek! Po południu wyjedziemy z Krosna do Haczowa, gdzie zwiedzimy drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Panny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Opcjonalnie możemy w trakcie całej wycieczki skorzystać z oferty warsztatowej Etnocentrum lub wyjazdu do Odrzykonia, celem zwiedzania ruin zamku Kamieniec. Możliwy jest także wyjazd do Bliznego, gdzie znajduje się zabytkowy kościół pw. Wszystkich Świętych. Dla miłośników słodkości z kolei nie lada atrakcją będzie przejazd do Jasła, gdzie znajduje się Muzeum Lizaka.
KONTAKT: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
e-mail: prot@podkarpackie.travel
Tel: +48 17 852 00 09
www.podkarpackie.travel