• Baszta Dorotka w Kaliszu
  • gołuchów
  • konin
  • Kalisz
  • Kalisz
  • konin słup romański

Niesamowita i wciągająca podróż przez wschodnią część Wielkopolski, którędy przed wiekami miał przebiegać Szlak Bursztynowy, wiodący znad Bałtyku aż do granic Imperium Rzymskiego. Wschodnia część Wielkopolski to jednak nie tylko Kalisz – legendarna Calisia wspominana przez greckiego geografa Ptolemeusza, ale też Konin z najstarszym w Polsce znakiem drogowym, romantyczny zamek w Gołuchowie, który jest niczym wyjęty z bajek Disneya czy wreszcie fascynująca Kopalnia Soli w Kłodawie, gdzie znajduje się najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna. Proponowany program to trzy dni wycieczki, które nie pozostawią czasu na nudę, a jednocześnie przybliżą naszą historię – od czasów przedhistorycznych po gwałtowny rozwój przemysłu, od bursztynowych paciorków po pyszne kaliskie andruty i od Piastów po Mehoffera.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie grodu Zawodzie w Kaliszu

Gród Kalisz Zawodzie to miejsce, gdzie znajdowała się pierwotna lokalizacja Kalisza w czasach Piastowskich. Jeden z najpotężniejszych grodów tamtej epoki, po którym pozostały wały obronne, fundamenty kościoła i palatium oraz zrekonstruowana brama. Idealne miejsce na poznanie dziejów początków Państwa Polskiego i Szlaku Piastowskiego. Miejsce idealne na lekcję muzealną.

Godziny otwarcia: 10:00 – 15:30
Czas programu: 3h
Ceny biletów: normalny 9 zł, ulgowy 5 zł, grupowy 6 zł, szkolny 4 zł, przewodnik 25 zł
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej: https://www.muzeumwkaliszu.pl/

Baszta Dorotka

Baszta Dorotka zawiera Centrum Kaliskich Baśni i Legend – jedną z najnowszych inwestycji na Szlaku Piastowskim, opowiadające najciekawsze podania związane z miastem. Sama baszta jest ostatnim zachowanym elementem miejskich fortyfikacji, pochodzących z czasów Kazimierze Wielkiego.

Godziny otwarcia: 8:00 – 16:00
Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

Zwiedzanie Kalisza z przewodnikiem

Sugerowana trasa obejmuje Rynek Główny z ratuszem (wewnątrz multimedialna ekspozycja opowiadająca historię Kalisza), katedrę Św. Mikołaja, most kamienny, kaliskie planty oraz park miejski z widokiem na Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego.

Czas programu: 3h
PTTK Kalisz: http://www.pttk.kalisz.pl/

Dzień 2

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie to romantyczna rezydencja wzniesiona za wzór zamków nad Loarą przez Izabellę Czartoryską z Działyńskich. W muzeum unikatowa w Polsce kolekcja antycznych waz greckich. Wokół park krajobrazowy z zagrodą pokazową żubrów i innych zwierząt oraz Muzeum Leśnictwa. Zamek stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:00
Czas programu: 3h
Ceny biletów: : normalny 12 zł, ulgowy 8 zł. Przewodnik: 70 zł dla grupy do 30 osób (większe grupy dzielone na dwie)
Zamek w Gołuchowie: https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie/

Zwiedzanie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku

Neogotycki kościół, będący perła architektury Wielkopolski wschodniej, słynący przede wszystkim z bogatych polichromii wykonanych przez Józefa Mehoffera oraz ołtarzy autorstwa Józefa Powalisza – wyjątkowy przykład sztuki i architektury Młodej Polski. Obok kościoła muzeum, w którym można obejrzeć szkice artysty oraz liczne pamiątki związane z miastem.

Czas programu: 1h
Muzeum w Turku i Punkt Informacji Turystycznej: http://www.muzeum.turek.pl/

Dzień 3

Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Kopalni Soli w Kłodawie

Kopalnia Soli w Kłodawie – jedyna głębinowa kopalnia w tej części Polski, oferuje najgłębiej na świecie położoną trasę turystyczną. Przemierzając korytarze i kawerny wydrążone w soli kamiennej można poznać prace górników, tajniki pracy w kopalni oraz przyjrzeć się z bliska dziejom Ziemi zapisanym w skałach. Zwiedzanie z przewodnikiem ok. 2,5 godz. Kopalnia w Kłodawie nie jest muzeum czy skansenem, ale w pełni sprawnym przedsiębiorstwem górniczym.

Godziny otwarcia: 9:00 – 15:30; KSK Kłodawa dostępna jest dla turystów jedynie w dni robocze; wymagana rezerwacja
Czas programu: 4h
Dostępność: Obiekt dostępny tylko w dni robocze
Ceny biletów: normalny 61 zł, ulgowy 51 zł, szkolny i studencki 45 zł
Kopalnia Soli Kłodawa: https://www.sol-klodawa.com.pl/turystyka

Zwiedzanie Konina

Sugerowana trasa obejmuje bulwary nadwarciańskie, starówkę z ratuszem i rynkiem, gotycki kościół Św. Bartłomieja oraz Koniński Słup Drogowy – najstarszy znak drogowy w tej części Europy.

Czas programu: 2h