• Baszta Dorotka w Kaliszu
  • gołuchów
  • konin
  • Kalisz
  • Kalisz
  • konin słup romański

Czas na niesamowitą i wciągającą podróż przez wschodnią część Wielkopolski. To właśnie tędy przed wiekami miał przebiegać Szlak Bursztynowy, wiodący znad Bałtyku aż do granic Imperium Rzymskiego.

Wschodnia część Wielkopolski to jednak nie tylko Kalisz, legendarna Calisia wspominana przez greckiego geografa Ptolemeusza. To także Konin z najstarszym w Polsce znakiem drogowym, romantyczny zamek w Gołuchowie, który wygląda niczym wyjęty z bajek Disneya, czy wreszcie fascynująca Kopalnia Soli w Kłodawie, gdzie znajduje się najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna.

Proponowany program to trzy dni wycieczki, które nie pozostawią czasu na nudę, a jednocześnie przybliżą naszą historię – od czasów przedhistorycznych po gwałtowny rozwój przemysłu, od bursztynowych paciorków po pyszne kaliskie andruty, a także od dawnych Piastów po Mehoffera.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie grodu Zawodzie w Kaliszu

Gród Kalisz Zawodzie to miejsce, gdzie znajdowała się pierwotna lokalizacja Kalisza w czasach Piastowskich. Był to jeden z najpotężniejszych grodów tamtej epoki, po którym pozostały wały obronne, fundamenty kościoła i palatium oraz zrekonstruowana brama. Idealne miejsce na lekcję muzealną służącą poznaniu dziejów początków Państwa Polskiego i Szlaku Piastowskiego.

Godziny otwarcia: 10:00 – 15:30
Czas programu: 3h
Ceny biletów: normalny 9 zł, ulgowy 5 zł, grupowy 6 zł, szkolny 4 zł, przewodnik 25 zł
Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej: https://www.muzeumwkaliszu.pl/

Baszta Dorotka

Baszta Dorotka zawiera Centrum Kaliskich Baśni i Legend – jedną z najnowszych inwestycji na Szlaku Piastowskim. To miejsce opowiadające najciekawsze podania związane z miastem. Sama baszta jest ostatnim zachowanym elementem miejskich fortyfikacji pochodzących z czasów Kazimierza Wielkiego.

Godziny otwarcia: 8:00 – 16:00
Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

Zwiedzanie Kalisza z przewodnikiem

Sugerowana trasa obejmuje Rynek Główny z ratuszem (wewnątrz znajduje się multimedialna ekspozycja opowiadająca historię Kalisza), katedrę Św. Mikołaja, most kamienny, kaliskie planty oraz park miejski z widokiem na Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego.

Czas programu: 3h
PTTK Kalisz: http://www.pttk.kalisz.pl/

Dzień 2

Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie to romantyczna rezydencja wzniesiona za wzór zamków nad Loarą przez Izabellę Czartoryską z Działyńskich. W tutejszym muzeum znajduje się unikatowa w Polsce kolekcja antycznych waz greckich. Dookoła zamku zobaczymy park krajobrazowy z zagrodą pokazową żubrów i innych zwierząt oraz Muzeum Leśnictwa. Zamek stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Godziny otwarcia: 10:00 – 17:00
Czas programu: 3h
Ceny biletów: : normalny 12 zł, ulgowy 8 zł. Przewodnik: 70 zł dla grupy do 30 osób (większe grupy dzielone na dwie)
Zamek w Gołuchowie: https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie/

Zwiedzanie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku

Neogotycki kościół, będący perłą architektury Wielkopolski wschodniej, słynie przede wszystkim z bogatych polichromii wykonanych przez Józefa Mehoffera oraz ołtarzy autorstwa Józefa Powalisza – wyjątkowy przykład sztuki i architektury Młodej Polski. Obok kościoła znajdziemy tu muzeum, w którym można obejrzeć szkice artysty oraz liczne pamiątki związane z miastem.

Czas programu: 1h
Muzeum w Turku i Punkt Informacji Turystycznej: http://www.muzeum.turek.pl/

Dzień 3

Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Kopalni Soli w Kłodawie

Kopalnia Soli w Kłodawie to jedyna głębinowa kopalnia w tej części Polski. Oferuje najgłębiej na świecie położoną trasę turystyczną. Przemierzając korytarze i kawerny wydrążone w soli kamiennej, możemy poznać zajęcia górników, tajniki pracy w kopalni oraz przyjrzeć się z bliska dziejom Ziemi zapisanym w skałach. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 2,5 godz. Kopalnia w Kłodawie nie jest muzeum czy skansenem, ale w pełni sprawnym przedsiębiorstwem górniczym.

Godziny otwarcia: 9:00 – 15:30; KSK Kłodawa dostępna jest dla turystów jedynie w dni robocze; wymagana rezerwacja
Czas programu: 4h
Dostępność: Obiekt dostępny tylko w dni robocze
Ceny biletów: normalny 61 zł, ulgowy 51 zł, szkolny i studencki 45 zł
Kopalnia Soli Kłodawa: https://www.sol-klodawa.com.pl/turystyka

Zwiedzanie Konina

Sugerowana trasa obejmuje bulwary nadwarciańskie, starówkę z ratuszem i rynkiem, gotycki kościół św. Bartłomieja oraz Koniński Słup Drogowy – najstarszy znak drogowy w tej części Europy.

Czas programu: 2h

KONTAKT: Wielkopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: kontakt@wot.org.pl

Tel: +48 61 66 45 234

www.wot.org.pl