Czas na podróż śladami średniowiecznych rycerzy, a także świętych męczenników. Na Centralnym Łuku Turystycznym zobaczymy zarówno piękne zabytkowe budowle, jak i ekspozycje pokazujące życie ludzi z różnych epok. Po wycieczce zregenerujemy zaś siły w świetnym obiekcie wypoczynkowym.

W trakcie poniższej wycieczki zwiedzimy takie zabytki, jak Kasztel Rycerski „Na Gorących Źródłach” oraz Kościół pw. św. Małgorzaty. Odpoczniemy również w w kompleksie termalno-basenowym „Termy Uniejów” po całym dniu atrakcji.

Program wycieczki

Dzień 1

Kasztel Rycerski „Na Gorących Źródłach”, spotkanie ze średniowieczem, zabawy plebejskie i edukacja na wesoło

Czas na historyczną podróż w czasie! Podczas „żywych lekcji historii” można usłyszeć o obyczajach średniowiecza, ujrzeć charakterystyczne dla tego okresu stroje, a także spróbować nauki fechtunku, rzutu włócznią i strzelania z łuku. Treść i program zajęć dostosowany jest do wieku uczestników.

Czas programu: 0,45h
Dostępność: obiekt całoroczny
https://kaszteluniejow.pl/

Zwiedzanie wystawy: Średniowieczne narzędzia tortur

Wystawę zobaczyć można w wieży rycerskiej. Ukazuje ona surowy kodeks średniowiecznego prawa. Przewodnik opowie o sposobach torturowania, losie czarownic, heretyków i nie tylko. W wieży znajdują narzędzia, np. łoże madejowe, krzesło czarownic, garotta i wiele innych.

Czas programu: 0,45h
https://kaszteluniejow.pl/

Pobyt w kompleksie termalno-basenowym „Termy Uniejów”

Kompleks „Termy Uniejów” oferuje gorące kąpiele w solankach z hydromasażami oraz zespół saunowy. Do dyspozycji jest, poza basenami zewnętrznymi, również niezależny basen wewnętrzny z częścią ogólną i dziecięcą oraz basen solankowy – uzdrowiskowy z ciepłą wodą. Do basenów zewnętrznych można wpłynąć bezpośrednio z ciepłej hali basenowej. W części kompleksu mieścić się będzie zespół odnowy biologicznej, w którego skład wchodzą: szereg kabin saunowych: fińska gorąca, łagodna, parowa, aromatyczna, podczerwona, turecka (hamam). Funkcjonuje również program schładzający – kabina śnieżna, natryski (bicze, wiaderko, regendusz), baseny zimne i gorące. Wśród funkcji dodatkowych warto wymienić: masaż, solarium, komora solna, sala wypoczynkowa, taras zewnętrzny do opalania.

Czas programu: 3h
Dostępność: obiekt całoroczny
https://www.termyuniejow.pl/

Dzień 2

Zwiedzanie Łęczyckiej Starówki i Zamku

Urokliwa starówka zachęca do spaceru i zapoznania się ze średniowiecznymi założeniami urbanistycznymi. W pobliżu znajdują się kościół farny pw. św. Andrzeja, fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych miasta wraz z basztą, barokowy klasztor i kościół oo. Bernardynów, a także pozostałości po klasztorze Dominikanów (dawne więzienie). Zamek Królewski jest siedzibą muzeum, w którym mieści się jedna z większych w Polsce kolekcji rzeźby demonologicznej oraz wystawa etnograficzna. Z wieży zamkowej roztacza się piękny widok na Łęczycę.

Czas programu: 2h
Dostępność: obiekt całoroczny
https://www.muzeumleczyca.pl/

Tum – zwiedzanie archikolegiaty

Archikolegiata pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie należy do jednych z najciekawszych i najbardziej znanych obiektów tego typu w Polsce. Ta największa w kraju romańska kolegiata została wzniesiona w XI w. Słynie między innymi z przepięknego portalu o bogatej symbolice biblijnej. Najmłodszych zwiedzających zainteresuje z pewnością ślad diabelskich pazurów odciśnięty na południowej wieży kolegiaty. W roku 2000 sprowadzono do Tumu relikwie św. Wojciecha jako wyraz kultu tej postaci i nawiązanie do milenijnej tradycji chrześcijaństwa w Łęczycy.

Czas programu: 1h

Zwiedzanie Góry św. Małgorzaty – Kościół pw. św. Małgorzaty

Zbudowany na jedynym wzniesieniu górującym nad rozległą równiną kościół pw. św. Małgorzaty przyciąga wzrok z daleka. Jego historia sięga 1141 r. Jego budowla jest ciekawą mieszaniną kilku stylów architektonicznych, w środku znajdziemy też interesujące zabytkowe wyposażenie.

Czas programu: 1h

Zwiedzanie Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny

Region związany jest także z postacią świętej Faustyny Kowalskiej i kultem Miłosierdzia Bożego, przyciągających każdego roku licznych pielgrzymów z kraju i zza granicy. Tutaj została ochrzczona Helena Kowalska – św. Faustyna. W świątyni zachowały się: chrzcielnica, przy którym dokonano obrzędu, konfesjonał, przy którym spowiadała się oraz relikwiarz z relikwiami świętej Faustyny. W głównym ołtarzu znajduje się także obraz Jezusa Miłosiernego.

Czas programu: 1h

Głogowiec – zwiedzanie rodzinnego domu św. Faustyny Kowalskiej

Na terenie wsi znajduje się ekspozycja sprzętów gospodarstwa domowego z pierwszych dziesięcioleci XX wieku oraz oryginalny warsztat stolarski ojca św. Faustyny.

Czas programu: 0,5h

KONTAKT: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego

e-mail: biuro@rotwl.pl

Tel: 42 663-77-33

https://lodzkie.travel/