Przechadzając się korytarzami pięknych zamków w Baranowie Sandomierskim i Łańcucie, trudno choć przez chwilę nie poczuć się jak ich dawni lokatorzy. Zapraszamy na historyczną podróż śladami wielkich postaci, wystawnych balów oraz gładkich manier.
Trasa wycieczki: Baranów Sandomierski – Łańcut – Krasiczyn – Dubiecko (wycieczka 2-dniowa dla grupy młodzieży w wieku 13+)
Dzień 1
Baranów Sandomierski
Renesansowy XVI-wieczny zamek Leszczyńskich nazywany czasami „małym Wawelem” budowany był w latach 1591-1606. W skład całego kompleksu wchodzi okazały park oraz muzeum we wnętrzach. Młodzież z pewnością zainspiruje się historią epoki renesansu, uczestnicząc w warsztatach savoir-vivre, tj. „kreatywnych lekcjach dworskich manier”, podczas których przy obiadowym stole usłyszy np. o roli serwetki i sposobach jej składania, prawidłowym ułożeniu sztućców, dekoracji stołu, czy też postawach podczas ucztowania.
Łańcut
Łańcucki zamek to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Oranżeria, storczykarnia, powozownia, biblioteka, sztuka cerkiewna, ale przede wszystkim wyjątkowe wnętrza zamkowe – wszystko to w ramach zwiedzania należy zamieścić na turystycznej check-liście. Nie tylko pasjonaci historii, ale i biologii czy botaniki odkryją w ogrodach zamkowych wiele skarbów np. w postaci najstarszego w Polsce okazu miłorzębu dwuklapowego (rośnie on przy południowo-wschodniej elewacji zamku). Jest to drzewo dwudniowe, zrośnięte ze sobą, formy męskiej, które posadzono tutaj po koniec XVIII wieku, za czasów panowania na zamku Izabeli Lubomirskiej.
Dzień 2
Krasiczyn
Kolejnym obiektem wartym zobaczenia jest zespół zamkowo-parkowy nazywany „perłą polskiego renesansu”. To rezydencja magnacka Krasickich, Tarłów, Pinińskich oraz Sapiechów. Zamek z 1580 r. otoczony jest przepięknym parkiem krajobrazowym z XIX w. Warto wspomnieć o ciekawostce wyróżniającej ten zamek. Są nią niezwykłe dekoracje ścienne na pozór wyglądające na malowane pędzlem rysunki (w rzeczywistości powstałe w wyniku zeskrobywania kolorowych warstw tynku) wykonane metodą tzw. sgraffita. Ich całkowitą powierzchnię oblicza się na około 3500 m kw.
Dubieck
Wreszcie dotrzemy do Dubiecka, które słynie z zespołu zamkowo-parkowego. Historia Zamku Dubiecko związana jest przede wszystkim z dwoma osobami: Stanisławem Stadnickim i Ignacym Krasickim (obaj urodzeni na zamku). „Diabeł Łańcucki”, czyli Stadnicki, był warchołem i zabijaką, a zamkowe lochy rozbrzmiewały jękami więzionych przez niego ludzi. Ignacy Krasicki z kolei, poeta i biskup, choć spędził tu tylko okres dzieciństwa, często wracał w rodzinne strony. Młodzież dowie się tu, czy w zamkowych pokojach powstały niektóre ze słynnych bajek oraz czy już w czasach Krasickiego ludzie szeptali o wałęsającym się po tutejszym parku tajemniczym karle.
Informacje praktyczne:
Zespół Zamkowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim: www.baranow.com.pl
Muzeum-Zamek w Łańcucie: www.zamek-lancut.pl
Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie: www.krasiczyn.com.pl
Zamek Dubiecko: www.zamek.dubiecko.com
Fotografie: z archiwum Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim, Zamek Łańcut – autor Katarzyna Pelc, z archiwum Zespołu Zamkowo-Parkowego w Krasiczynie
KONTAKT: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
e-mail: prot@podkarpackie.travel
Tel: +48 17 852 00 09
www. podkarpackie.travel