Szlak Piastowski to fascynująca podróż do źródła! Gdzie, kiedy i kto stworzył Polskę? Jak to się stało, że jesteśmy Polakami i w większości chrześcijanami? Czy mamy w sobie geny Piasta Kołodzieja, a może był on tylko legendą? Odpowiedzi na te pytania znajdują się na Szlaku Piastowskim, najstarszym z polskich szlaków i jednym z najciekawszych w Europie!

Zapraszamy na niezwykłą podróż z historią piastowską w tle. Czasy kształtowania się państwa polskiego to nie tylko budowa grodów, kościołów i rozwój rzemiosła. To także czas pierwszych wojowników, strzegących granic kształtującego się państwa, walczących o to, by kraj rósł w potęgę i czas… rozwoju sztuki wojennej i technik obronnych. Jak mogła wyglądać drużyna zbrojna Mieszka? Jakie miejsca wiążą się z budową grodów i wałów obronnych i czy zostały po nich realne ślady?

Więcej informacji na stronie: Zwiedzaj Szlak Piastowski

Program wycieczki

Dzień 1

Poznań – Ostrów Tumski – Spacer w cieniu katedry

Jan Paweł II powiedział: “Cieszę się, że mogę stanąć na tym miejscu, pośrodku najstarszej z ziem piastowskich, gdzie przed tysiącem z górą lat zaczęły się dzieje Narodu, Państwa i Kościoła.”

Od początków chrześcijaństwa w Polsce, Poznań należy do najważniejszych ośrodków życia religijnego, a poznańska katedra – jak głosi napis nad głównym wejściem – jest Prima sedes episcoporum poloniae (pierwszą siedzibą biskupów Polski). Zgodnie ze średniowieczną tradycją katedra była też miejscem pochówków królów i książąt z dynastii Piastów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Przemysła I oraz Bolesława Pobożnego.

Gotycką katedrę wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku, na miejscu chrześcijańskiego zespołu kultowego (który powstał tu w 966 roku). Pozostałości romańskich budowli zobaczyć można w podziemiach katedry. Są to fragmenty murów, część basenu chrzcielnego oraz resztki kamiennych grobowców – najprawdopodobniej Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego, chociaż według nowszych interpretacji, grobowiec znajdujący się w środku nawy głównej nie był miejscem pochówku księcia Mieszka, lecz pierwszego w państwie Mieszka biskupa – Jordana.

Godziny otwarcia: pon-sob 9:00-19:00 (marzec-wrzesień); pon-sob 9:00-16:00 (październik-luty) – UWAGA: Podziemia w niedziele nie są dostępne!
Czas programu: 1h
Dostępność: dostępna dla zwiedzających, poza nabożeństwami i koncertami
Ceny biletów: Bilet ulgowy: 3,00zł/os. Bilet cały: 4,00zł/os.
wirtualny spacer

Poznań – Ostrów Tumski – Rezerwat Archeologiczny Genus Loci

Jest to miejsce, w którym odkryto doskonale zachowane konstrukcje wału obronnego grodu poznańskiego z X wieku. Zwiedzający mogą podziwiać wielkie dzieło inżynierii wczesnośredniowiecznej. Dzięki nowoczesnemu otoczeniu i multimedialnym metodom przybliżania tematyki, każdy ma niepowtarzalną okazję do poznawania dziejów tego miejsca pod różnym kątem i z różnej perspektywy. Rezerwat Archeologiczny Genius loci jest placówką Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Prelekcja “Od woja do rycerza – przewodnik po średniowiecznym uzbrojeniu”. Możliwe jest wybranie innej tematyki spotkania.

Godziny otwarcia: od wtorku do czwartku: 10:00 – 16:00, w piątek: 10:00 – 18:00, w soboty: 10:00 – 18:00, w niedziele: 10:00 – 15:00, poniedziałek: nieczynne
Czas programu: 2h
Dostępność: całoroczny
Ceny biletów: cena pakietu edukacyjnego 150-200 zł
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci: https://www.rezerwat.muzarp.poznan.pl/

Pobiedziska – Skansen Minatur Szlaku Piastowskiego

Szlak Piastowski w pigułce – repliki zabytków Szlaku w skali 1:20. Kompendium wiedzy o najważniejszych budowlach na terenie Wielkopolski.

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00
Czas programu: 05h
Ceny biletów: Wejście grupowe, dla grup powyżej 10 osób: grupy szkolne – 6 zł (1 opiekun na 15 dzieci gratis)
Bilety online: http://www.miniatury.pobiedziska.pl/mozliwosc-zakupu-biletow-online/
Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego: www.miniatury.pobiedziska.pl

Gród Pobiedziska

Historia machin oblężniczych jest nierozerwalnie związana z rozwojem fortyfikacji. Ciągły rozwój jednych stymulował ewolucję drugich.

Gród Pobiedziska to drewniana warownia z okresu początków Państwa Polskiego. Zlokalizowany, w sercu Szlaku Piastowskiego, w połowie drogi między Poznaniem a Gnieznem, jest doskonałym miejscem do praktycznego poznawania architektury, sztuki wojennej oraz aspektów związanych z życiem codziennym w okresie panowania Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego.

Na terenie Grodu Pobiedziska udostępniamy do zwiedzania wystawę średniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali, zbrojownię, strzelnicę z działającymi katapultami oraz teren przeznaczony na prowadzenie gier i zabaw średniowiecznych. Wystawa uzupełniona o multimedia stanowi idealne miejsce do prowadzenia żywych lekcji historii, organizacji imprezy firmowej lub po prostu ciekawego spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

Drewniana warownia w Pobiedziskach to nie klasyczne muzeum, ale innowacyjne przedsięwzięcie, gdzie promuje się filozofię “nauki poprzez zabawę”. Zachęcamy do dotykania wszystkich eksponatów a także do aktywnego korzystania z naszego unikalnego historycznego placu zabaw.

Godziny otwarcia: dla grup do uzgodnienia
Czas programu: 2h
Dostępność: do uzgodnienia
Ceny biletów: http://www.grodpobiedziska.pl/zaplanuj-wizyte/cennik
Oferta dla szkół w Grodzie Pobiedziska: http://www.grodpobiedziska.pl/oferta-dla-szkol/pakiety?kohanasession=36tj4d6oj0jmsq1so2u62quc07

Dzień 2

Gniezno – Muzeum Początków Państwa Polskiego

„Się zaczęło w Polsce Piastów”.

Opowieść o tym, jak powstawało nasze państwo oraz jak żyli i czym zajmowali się nasi przodkowie. Historia to nie tylko wielkie bitwy i wydarzenia – to przede wszystkim ludzie, którym przyszło żyć w cieniu wielkiej polityki.

Zajęcia podzielono na dwie grupy. Pierwsza to lekcje muzealne. Do ich prowadzenia muzeum wykorzystuje krótkie, atrakcyjne filmiki pełne ciekawostek, repliki oraz rekonstrukcje przedmiotów wykorzystywanych w życiu codziennym 1000 lat temu. Wśród tych ostatnich jest broń, biżuteria, odzież, narzędzia, przedmioty używane w kuchni, zabawki i wiele, wiele innych.

Drugą grupę zajęć stanowią warsztaty muzealne. W trakcie pracy uczestnicy wykonywać będą własne repliki przedmiotów sprzed wieków. To opowieść również o ludziach, którzy wykonywali konkretne rzeczy, o materiałach, z jakich je robiono, oraz o tym, do czego służyły.

Wszystkie zajęcia dostosowywane są indywidualnie do różnych grup wiekowych – od przedszkola do szkoły średniej, a nawet wyżej! Specjalnymi przewodnikami dla najmłodszych są Borka i Sambor, postacie z muzealnych komiksów.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 10:00 – 18:00, niedziela wstęp wolny
Czas programu: 0,75h
Ceny biletów: Lekcje muzealne: 8 zł od os. Warsztaty muzealne: 12 zł od os. Przewodnik dla grupy do 30 os.: 100 zł; powyżej 30 os.: 150 zł Opiekunowie: wstęp wolny
Muzeum Początków Państwa Polskiego: http://www.muzeumgniezno.pl/

Zwiedzanie Wzgorza Lecha

Wizyta w Katedrze Gnieźnieńskiej wraz z obejrzeniem Drzwi Gnieźnieńskich.

Czas programu: 2h

Wizyta w Grodzie w Grzybowie

Największy z grodów domeny piastowskiej. Dziś wyraźnie widoczne w krajobrazie grodzisko pozwala odczuć przestrzeń średniowiecznej osady. Dysponujący nowoczesnym pawilonem ośrodek stwarza doskonałe warunki zarówno dla turystów zafascynowanych historią, jak i do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

Gród w Grzybowie był jednym z największych obiektów obronnych we wczesnopiastowskim państwie. Dziś w nowocześnie zaprojektowanym pawilonie muzealnym mieści się wystawa stała “Nóż – przedmiot niebanalny”, stworzona z myślą o działaniach edukacyjnych i popularyzujących wiedzę. Na terenie rezerwatu archeologicznego edukatorzy prowadzą spacery oraz lekcje muzealne.

Ważnym elementem poznawania historii jest archeologia eksperymentalna – dawna osada zaczyna żyć średniowiecznym rytmem pracy, wojowie zaś wyruszają w piesze wędrówki szlakiem grodowym. Dzięki rekonstrukcjom drewnianych chałup można zapoznać się ze średniowieczną architekturą. Na grodzisku odbywają się liczne imprezy plenerowe, z corocznym Grzybowskim Turniejem Wojów na czele. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez rekonstrukcyjnych w kraju, a do Grzybowa zjeżdżają słowiańscy i wikińscy wojownicy z całej Polski.

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie jest czynny przez cały rok.

Zbiory

Najważniejszy element zbiorów stanowią pozostałości potężnych wałów grodowych chroniących osadę. Dziś teren grodziska to kilka hektarów przestrzeni obrazujących potęgę piastowskiej dynastii. W grzybowskich zbiorach znajdują się obiekty z różnych materiałów i epok: zaczynając od najwcześniejszych osadników i ich kamiennych narzędzi, po średniowieczne wytwory z poroża i metali.

Do dziś widoczne w terenie pozostałości grodu zajmują obszar niemalże pięciu hektarów. Gród otaczała skomplikowana konstrukcja potężnego wału, wysokiej klasy dzieła średniowiecznych inżynierów. Dzisiaj pozostałości fortyfikacji sięgają 8-9 metrów. Poza zabytkami architektury obronnej podziwiać można zbiory przedmiotów z ceramiki, żelaza, drewna czy poroża, a także pierwotne narzędzia, sięgające czasów pierwszego ludzkiego osadnictwa epoki kamienia.

Na szczególną uwagę zasługuje odnaleziony w XIX wieku skarb, składający się z ponad 800 srebrnych monet arabskich zwanych dirhemami. Ich obecność świadczy o dalekosiężnej wymianie handlowej i uczestnictwie wczesnego państwa piastowskiego w szerokim kontekście geopolitycznym.

Czas programu: 2h

KONTAKT: Wielkopolska Organizacja Turystyczna

e-mail: kontakt@wot.org.pl

Tel: +48 61 66 45 234

www.wot.org.pl