Czas na eskapadę, która ukaże nam nie tylko piękno natury, ale także tradycje i wygląd miast polsko-ukraińskiego pogranicza. Przy okazji nauczymy się, jak upiec lokalne przysmaki i odetchniemy świeżym powietrzem pośród malowniczych bieszczadzkich krajobrazów.

Trasa wycieczki: Sanok – Uherce Mineralne – Myczkowce – Muczne – Bieszczadzki Park Narodowy

Dzień 1

Sanok

Muzeum Budownictwa Ludowego to największe muzeum na wolnym powietrzu w Polsce. Zostało założone w 1958 r. i dziś prezentuje kulturę polsko-ukraińskiego pogranicza. Na terenie obiektu zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX w. Stała ekspozycja malarstwa ikonowego pt. “Ikona karpacka”, prezentuje ponad 220 ikon (od XV do XX w.). Na terenie skansenu zlokalizowane jest Galicyjski Rynek, który jest idealnym obrazem centrum miasteczka z początku XX wieku. Mimo iż nie stanowi odtworzenia konkretnego układu urbanistycznego, niezwykle wiernie oddaje wygląd typowego drewnianego miasteczka południowo-wschodniej Polski.

Uherce Mineralne

Z kolei Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła to jedyne w swoim rodzaju interaktywne i nowoczesne muzeum prowadzące warsztaty ginących zawodów. Znajduje się w odremontowanym budynku dawnej szkoły z początku XX w. w Uhercach Mineralnych. Szkoła to idealne miejsce, by spróbować swych sił w dziedzinie ginących zawodów. Na parterze szkoły, w trzech rzemieślniczych pracowniach – garncarskiej, kaligrafii oraz piekarni – odbywają się zajęcia warsztatowe. Uczestnicy lekcji mogą samodzielnie, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, upiec tradycyjne proziaki – bułeczki na sodzie, wykonać gliniany garnek oraz, siedząc w stylowych przedwojennych ławach, spróbować swoich sił w kaligrafii.

W pobliżu warto odwiedzić Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe – trasa biegnie wzdłuż linii kolejowej 108. Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych. Ze stacji w Uhercach Mineralnych turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.

Myczkowce

Zobaczymy także Zaporę w Myczkowcach, gdzie San tworzy malowniczy przełom, a naturalnie spadająca na turbiny woda umożliwia pozyskanie 8,4 MW mocy. Jej budowę przerwał wybuch II wojny światowej, a przedwojenny projekt zrealizowano w pełni dopiero w latach 1956-1960. Powstało wówczas jezioro o powierzchni 2 km kw. , otoczone stromymi stokami Grodziska (556 m), Berda (577 m) i Kozińca (524 m). Wokół jeziora wiedzie niebieski szlak spacerowy „Niebieska Łezka” o długości około 5 km. Okolica obfituje w obszary chronionego krajobrazu. Rezerwat „Nad Jeziorem Myczkowieckim” przyciąga oryginalnymi wychodniami skalnymi. W rezerwacie „Przełom Sanu pod Grodziskiem” chroniącym piękno tutejszego zakola Sanu, można obserwować m.in. orlika krzykliwego. Celem ochrony rezerwatu „Koziniec” jest wzgórze, z którego roztacza się widok na panoramę jeziora Myczkowskie i Solińskie.

Dzień 2

Muczne oraz wyjście na Tarnicę przez Bukowe Berdo

Wejście na Tarnicę (1346 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt po polskiej stronie Bieszczadów, jest jednym z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach. Wiedzie przez Bukowe Berdo z miejscowości Muczne. Z Bukowego Berda pięknie widać Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz wiele innych bieszczadzkich szczytów. Zejście nastąpi tym samym szlakiem albo szlakiem niebieskim do Wołosatego.

Z kolei w Mucznych odwiedzić warto Centrum Promocji Leśnictwa, które promuje leśną ofertę edukacyjną. Znajduje się tam przygotowana specjalnie dla turystów Zagroda Pokazowa Żubrów z tarasami, z których można podziwiać te potężne zwierzęta codziennie w godzinach 9:00-19:00. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Adresy niezbędne do samodzielnego zorganizowania wycieczki:

Muzeum Budownictwa Ludowego: http://skansen.mblsanok.pl/

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła: http://ginacezawody.pl/pl

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe: http://www.drezynyrowerowe.pl/

Zapora w Myczkowcach: https://podkarpackie.travel/pl/atrakcje/zapora-wodna-w-myczkowcach

Centrum Promocji Leśnictwa: http://lasybieszczadzkie.pl/

Zagroda Pokazowa Żubrów https://stuposiany.krosno.lasy.gov.pl/

Bieszczadzki Park Narodowy https://www.bdpn.pl/

Fotografie: z archiwum Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych,  Muzeum Budownictwa Ludowego – autor: Wojciech Dulski, Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem – autor: Konrad Czech, Bukowe Berdo – autor: Eryk Kuncewicz

KONTAKT: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: prot@podkarpackie.travel

Tel: +48 17 852 00 09

www.podkarpackie.travel