Smakowanie pysznej czekolady, podróż śladami bohaterów „Zemsty”, wreszcie obserwacja, jak ze szkła powstają prawdziwe artystyczne cuda. To tylko część atrakcji, które czekają na nas w trakcie trzydniowej wycieczki po ziemi krośnieńskiej i jej okolicach.

Trasa wycieczki: Zamek Kamieniec – Rezerwat Prządki – Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno

Dzień 1

Zamek Kamieniec

Zaczynamy wycieczkę od przejazdu do Korczyny, gdzie zwiedzimy Zamek Kamieniec. Pierwsze informacje o tej budowli pochodzą z 1348 r., z czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Co ciekawe, w późniejszych latach budowla podzielona była na dwie części, z których każda miała innego właściciela. Dzieje zamku były inspiracją utworów literackich, m.in. komedii “Zemsta” Aleksandra Fredry. Do dziś zachowały się fragmenty murów zamku górnego i średniego, portal oraz część murów obwodowych. W ruinach mieści się także muzeum z eksponatami, które pochodzą z lat świetności zamku oraz… sala tortur.

Zwiedzanie Zamku Kamieniec odbywa się z przewodnikiem. Przy okazji można wziąć udział w warsztatach twórczych w Pracowni Ceramiki Zamkowej. Na koniec zwiedzania warto przejść się ścieżką przyrodniczą “Przy Zamku Kamieniec”. Trasa ta ukazuje bogactwo fauny i flory oraz ciekawej rzeźby okolicznego terenu. Na ścieżce znajduje się 5 przystanków tematycznych wraz z tablicami.

Po zakończeniu wizyty na zamku nastąpi przejazd oraz zakwaterowanie w Krośnie.

Dzień 2

Rezerwat Skalny Prządki

Malownicze skałki „Prządki” wieńczące szczytową partię wzgórza (526 m) położone są pomiędzy Korczyną a wsią Czarnorzeki. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosi, że są to panny dworskie z pobliskiego zamku zaklęte w skały za to, że przędły w święto. Na obszarze rezerwatu znajdują się cztery grupy skałek piaskowcowych. Kształty skałek to w większości wyniosłe maczugi przekraczające niekiedy 20 m wysokości. Rezerwat zwiedzimy z przewodnikiem.

Korczyna

Czas na kolejny etap naszej wycieczki. W Korczynie zwiedzimy Pijalnię Czekolady M.Pelczar Chocolatier, oraz Galerię Bajkowych Samochodów. W tej pierwszej lokalizacji możemy zapisać się na warsztaty produkcji czekolady. Pijalnia w Korczynie to pijalnia w stylu starej fabryki czekolady, którą prowadzi Mistrz Polski cukierników. Jedną z największych atrakcji miejsca jest możliwość podziwiania pokazu tworzenia czekolady na żywo.

Następnie wybierzemy się na wieżę widokową w Czarnorzekach – z tarasu na ostatniej kondygnacji można podziwiać panoramę Beskidu Niskiego, Bieszczadów, a przy sprzyjającej pogodzie dojrzeć także szczyty Tatr. Wieża ma 13 metrów wysokości oraz murowane, częściowo kamienne ściany. Inspirację dla architektów stanowiła m.in. bryła pobliskiego zamku Kamieniec w Odrzykoniu.

Po dniu pełnym wrażeń wrócimy do Krosna.

Dzień 3

Krosno

Czas na zwiedzenie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Głównymi atrakcjami muzeum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których odwiedzający mogą brać czynny udział. W piwnicach przedprożnych oraz w sali wystaw czasowych zorganizowano ekspozycje prezentujące m.in. szkło artystyczne.

Następnie wybierzemy się na zwiedzanie krośnieńskiej starówki. Miasto posiada duży rynek, otoczony ze wszystkich stron późnogotyckimi i barokowymi kamienicami z XVI-XVIII w. Z okolicznej wieży farnej można podziwiać panoramę miasta. Możemy też wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, znajdującym się w zabytkowym budynku dworca kolejowego. W tym samym obiekcie można także skorzystać z szeregu innych warsztatów, w tym rękodzielniczych, czy nawet śpiewu!

Po kolejnym inspirującym dniu wycieczki pozostaje nam wrócić do domu.

Adresy niezbędne do samodzielnego zorganizowania wycieczki:

  • Zamek Kamieniec: Podzamcze B/N, Korczyna, tel. 788 837 412
  • Pijalnia Czekolady M.Pelczar Chocolatier: Rynek 18, Korczyna, tel. 605 577 749
  • Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie: Blich 2, Krosno, tel. 13 44 400 31
  • Rezerwat Prządki – DW991, 38-420 Korczyna
  • Etnocentrum Ziemi Krosnieńskiej: Kolejowa 29 a, Krosno, tel. 13 47 43 513

Fot. T. Okoniewski, Arch. Pijalni Czekolady M.Pelczar Chocolatier, M. Szczurowicz, K. Zajączkowski, M. Wacławik

KONTAKT: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: prot@podkarpackie.travel

Tel: +48 17 852 00 09

www.podkarpackie.travel