Wybierzmy się na wędrówkę górskimi szlakami, gdzie czekają nas zapierające dech w piersiach krajobrazy, piękne zabytki, cisza oraz spokój. Wycieczka w regiony Żywca i Szczyrku to świetny pomysł dla pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku.
Dzień 1
Żywiec
Żywiec to miasto położone w przepięknej górskiej okolicy. Zanim pójdziemy zdobywać otaczające je szlaki, warto chwilę poświęcić samemu miastu. Wycieczkę możemy rozpocząć od Punktu Informacji Turystycznej, który mieści się w samym sercu miasta. Wychodząc z niego możemy skierować się w stronę Rynku (mijając konkatedrę, której ozdobą są piękne kolorowe malowidła) lub wejść w przeciwną stronę, do Parku Zamkowego otaczającego Stary i Nowy Zamek.
W parku, a właściwie w znajdującym się w nim parku miniatur, można oglądać repliki najciekawszych zabytków z obszaru Podbeskidzia. Znajdują się tam miniatury “Małego Wawelu”, czyli zamku z Suchej Beskidzkiej, pałacu w Rajczy, zembrzyckiego dworu, willi myśliwskiej z Wisły, obiektów sakralnych – w sumie 23 budowle. Do tego w zamkowym parku znajdziemy zwierzyniec, Domek Chiński i dziesiątki ustronnych zakamarków, w których można odpocząć od miejskiego zgiełku.
Po poznaniu atrakcji Żywca możemy ruszać dalej. Proponujemy wycieczkę nad żywieckie akweny, czyli Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie, które od lat przyciągają wytrawnych żeglarzy i windsurferów. Na ich brzegach powstały liczne szkółki żeglarskie i pływackie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerków. Ciekawym obiektem architektonicznym, który warto zobaczyć, jest Zapora w Porąbce.
Kolejnym ciekawym miejscem na trasie dookoła jeziora jest Góra Żar. Łatwa do zdobycia dzięki kolejce linowo-terenowej góra od lat jest żelaznym punktem beskidzkich rodzinnych wypraw. Już sam wjazd kolejką przypominającą nieco tramwaj jest sporym przeżyciem – żółto-niebieskie wagoniki turkoczą po szynach ciągnięte przez liny i mijają się dokładnie w połowie trasy. Spod górnej stacji kolejki roztaczają się wspaniałe widoki na Jezioro Żywieckie i Beskid Mały, ale dzieci zwykle nie mają czasu zachwycać się panoramą, gdyż na Żarze jest mnóstwo innych ciekawych rzeczy do zrobienia. Trzeba obejrzeć ogromny zbiornik wodny, wejść na dłużej do sklepiku z pamiątkami, popatrzeć na startujących paralotniarzy, a potem przejechać się na torze saneczkowym (to dopiero przeżycie!). Na dół można zejść, zjechać kolejką albo skorzystać w tym celu z wielkiej hulajnogi.
Dzień 2
Dębowiec
Dębowiec może się poszczycić nowoczesnym kompleksem sportowo-rekreacyjnym idealnym dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi mają tu do dyspozycji plac zabaw, park linowy oraz całoroczny tor saneczkowy. Do położonego na wysokości 686 m n.p.m. schroniska można podejść pieszo lub pojechać kolejką, czynną również w sezonie zimowym.
Nieco wyżej znajduje się szczyt Szyndzielni (1 028 m n.p.m.). I na niego można dostać się w dwojaki sposób – wejść pieszo lub wjechać kolejką gondolową. W pogodne dni ze szczytu oraz niedawno udostępnionej turystom wieży widokowej widać panoramę Bielska-Białej i Beskidów. W znajdującym się na wysokości 1 001 m n.p.m. najstarszym w Beskidzie Śląskim schronisku warto posilić się przed dalszą podróżą, szczyt jest bowiem świetnym punktem wyjścia do pieszych wycieczek. Z Szyndzielni można dojść m.in. na Klimczok i dalej do Szczyrku, na Błatnią czy Kozią Górę, która jest kolejnym szczytem znajdującym się w granicach Bielska-Białej.
Kozia Góra
Kozią Górę każdy może zdobyć pieszo lub na rowerze, wchodząc czy wjeżdżając od strony błoni lub Cygańskiego Lasu. Jedna z tras – zielona – biegnie wzdłuż dawnego toru saneczkowego, którego historia sięga XIX w. Na górze, przy schronisku Stefanka na dzieci czeka plac zabaw, a na dorosłych piękne widoki. Odważniejsi mogą skorzystać ze świetnie przygotowanych tras rowerowych Enduro Trails czy pump tracka.
Bystra Śląska
Znajduje się tutaj zabytkowa willa, w której mieszkał jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów – Julian Fałat. Malarz, który uwielbiał górskie pejzaże, zbudował tu dom z pracownią i w 1910 r. wraz z żoną i dziećmi zamieszkał w nim na stałe. Beskidy i krajobraz Bystrej pojawiły się w wielu jego pracach. Na ekspozycję prezentowaną w Fałatówce składają się obrazy i fotografie artysty oraz dokumenty związane z nim i jego rodziną. W jednym z pokoi zaaranżowano pracownię malarską za sztalugami mistrza, stolikiem na przybory malarskie i podróżną walizką, która towarzyszyła mu podczas niezliczonych wędrówek i wypraw plenerowych.
Zwiedzanie Szczyrku warto rozpocząć od odwiedzin w Punkcie Informacji Turystycznej, który znajduje się w samym centrum miejscowości. Można w nim wypożyczyć audioprzewodnik i zwiedzać okolicę z nim. Do obowiązkowych punktów programu z pewnością należy Sanktuarium na Górce wraz z Grotą Matki Boskiej z cudownym źródełkiem. To magiczne, pełne ciszy i spokoju miejsce, w którym można oddać się chwili skupienia. Z kolei Kościół św. Jakuba, najstarsza świątynia w Szczyrku, jest malowniczo usytuowana na niewielkim wzgórzu. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Co ciekawe, Szczyrk leży też na trasie jednego z najsłynniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych w Europie – Drogi św. Jakuba (Camino de Santiago).
Osobom lubiącym aktywny wypoczynek polecamy Skrzyczne, najbardziej charakterystyczny szczyt w okolicy Szczyrku. Jest on charakterystyczny z powodu wieży na szczycie (jest to maszt nadajnika RTV). Przy okazji jest to też najwyższa góra w Beskidach – ma 1257 m n.p.m., nie dziwi więc fakt, że rozpościera się z niej wspaniała panorama okolicy, a przy dobrej widoczności widać i Tatry. Na Skrzycznym znajduje się schronisko turystyczne, w którym życie tętni przez cały rok. Latem przeważają turyści piesi lub rowerzyści, dla których Skrzyczne to cel wycieczki, bądź punkt postojowy na dalszej trasie np. w kierunku Malinowskiej Skały. Natomiast zimą schronisko staje się mekką dla miłośników sportów zimowych.
Polska jest krajem różnorodnych doświadczeń – historycznych zabytków, kulinarnych przysmaków i wspaniałych krajobrazów. Właśnie to bogactwo możliwości i sposobów spędzenia wolnego czasu stało się inspiracją do stworzenia Polskiej Marki Turystycznej. Odwiedzając miejsca opatrzone tym prestiżowym certyfikatem, możecie być pewni najwyższej jakości świadczonych tam usług oraz niezapomnianych turystycznych wrażeń.
KONTAKT: Śląska Organizacja Turystyczna
e-mail: info@slaskie.travel
Tel: +48 32 207 207 1
www.slaskie.travel