Wisła -Wycieczka Szlak zabytków wiślańskiej architektury drewnianej

Swoją wędrówkę zaczynamy od  Centrum Przesiadkowego w Wiśle i kierujemy się w lewo  na ulicę Lipową w Wiśle, gdzie znajduje się nasza pierwsza atrakcja.

 

 

 

1.Zameczek myśliwski Habsburgów (ul. Lipowa 4a)

Dawny obiekt schroniska PTTK na Baraniej Górze, przeniesiony do Wisły w latach 80-tych XX w.kiedyś pełnił funkcję pałacyku myśliwskiego arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Wzniesiono go w 1897 roku w stylu alpejskim na planie kwadratu, z drewnianymi ścianami zbudowanymi z bali jako budynek piętrowy. Dziś znajduje się tu siedziba wiślańskiego oddziału PTTK a także Wystawa Głuszca, oraz Escape Room.

Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle

Po zwiedzeniu Zameczku udajemy się w kierunku mostu na rzece Wiśle i przechodzimy przez niego, dalej kierujemy się na Hotel Gołębiewski, na ulicy przy której on się znajduje mieści się nasza następna atrakcja:

Willa Zacisze.(Al.Bpa Bursche)

 

 

 

2.Willa Zacisze (al.Bpa. Bursche)

Została zaprojektowana dla biskupa Kościoła ewangelicko – augsburskiego Juliusza Bursche. Budowlę posadowiono na wysokim, kamiennym cokole, który przepruto arkadami. Powyżej wybudowano z drewnianych bali w konstrukcji zrębowej dwukondygnacyjną część mieszkalną. „Zacisze” jest dobrym przykładem wiślańskiego, drewnianego budownictwa z początku XX wieku i zarazem najstarszą, zachowaną realizacją zaprojektowaną przez Bogdana Hoffa.

 

Po obejrzeniu Willi kierujemy się na Hotel Gołębiewski i schodzimy na dół po specjalnie stworzonej estakadzie do Centrum miasta. Jesteśmy nad rzeką Wisłą idziemy tzw. Bulwarem Księżycowym, dalej w prawo w kierunku wiślańskiego rynku czyli Placu Hoffa.

Gdy się na nim znajdziemy spójrzmy na południe, po prawej jest widoczny budynek Muzeum Beskidzkiego-nasz cel.

 

3.Enklawa Budownictwa Drewnianego przy Muzeum Beskidzkim (1 maja -główny deptak)

W jej skład wchodzą obecnie: kuźnia (w której można zobaczyć na żywo pracę kowala), chałupa kumornika z kurlawym piecem oraz pasterska kolyba z koszorem, a więc specjalnym ogrodzeniem z tynin. Całość wzbogaca pasieka pszczelarska. Jej przeznaczeniem jest żywy przekaz tradycyjnych elementów kultury ludowej Górali Śląskich.

Wychodząc z Muzeum kierujemy się dalej na południe ulicą 1 maja, po lewej widzimy kościół ewangelicki Ap. Piotra i Pawła dalej poniżej po prawej stronie jest Hotel Piast.

 

 

4.Hotel Piast (1 maja)

Bogdan Hoff jest uważany za ojca wiślańskiego przemysłu uzdrowiskowego. Hoff, który w 1903 r. odkupił od Fritza Fuldy pensjonat „Luisenhof” w następnych latach wyremontował ten budynek, nadając mu nazwę „Hotel Piast”, będąc najwytworniejszym hotelem w Wiśle, jeszcze w latach dwudziestych XX wieku posiadał największą w miejscowości liczbę miejsc noclegowych.

 

Po obejrzeniu Hotel Piast musimy się dostać do schr. Na Stożku, w tym jedziemy samochodem do doliny Wisły Łabajowa i zostawiamy samochód na parkingu pod Stożkiem, lub udajemy się tam autobusem komunikacji publicznej. Z parkingu w kierunku schroniska wiedzie szlak zielony, podejście tam jest dość strome. W okresie sezonu na Stożek można wyjechać kolejką krzesełkową.

5.Górskie Schronisko Turystyczne na Stożku

Jest drewnianym, czterokondygnacyjnym budynkiem o planie zbliżonym do kwadratu. Pomimo wielkich rozmiarów stanowiących kubaturę blisko 400 m2 zabudowanej powierzchni, schronisko zaprojektowano z wyczuciem proporcji, które minimalizują jego skalę. Bardzo wysoki, kamienny, zróżnicowany w wysokości cokół przyziemia wybudowano na górskim stoku w celu wyrównania stromych spadków terenowych. Dziś obiekt jest schroniskiem PTTK, gdzie można przenocować i zjeść gorący posiłek.

 

 

Później wracamy doliną Łabajowa do przystanku autobusowego Głębce Szkoła, 200 m od niego znajduje się nasza następna atrakcja.Pieszo bądź samochodem.

 

6.Kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego (ul. Kopydło)

Drewniany kościół został wzniesiony w latach 1981-1983 w Wiśle-Głębcach. Znacznie starsza jest jednak przylegająca do niego zabytkowa wieża słupowa z XVII wieku o wymiarach 8,75 x 8,40 m i wysokości 30,5 m. Pochodzi ona z kościoła w Połomii koło Jastrzębia Zdroju i w 1981 roku została przeniesiona do Wisły i zrekonstruowana. Sam kościół ma konstrukcję żelbetową. Kościół poświęcono 12 czerwca 1983 roku, a od 16 kwietnia 1984 r. jest siedzibą parafii pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Św.

 

Zakończywszy podziwianie wspaniałego zabytku, jedziemy samochodem przez przełęcz Kubalonka , gdzie skręcamy w lewo w ul. Zameczek aby się dostać do Rezydencji Prezydenta RP, tam jest Kaplica św. Jadwigi Śląskiej.Jeśli nie mamy samochodu należy pojechać autobusem na przełęćz Kubalonka, następnie wysiąść i iść w lewo w ul. Zameczek.

 

 

7.Kaplica św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu (ul. Zameczek)

Kaplica pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej na Zadnim Groniu w Wiśle jest częścią kompleksu należącego do Rezydencji Prezydenta RP, zwanej potocznie „Zamkiem Prezydenta”.Drewniana budowla powstała w 1909 roku w stylu tyrolskim, z gotowych elementów drewnianych sprowadzonych z Przyszowic koło Rybnika. To obiekt wcześniejszy niż rezydencja Prezydenta, z czasów gdy w pobliżu istniał myśliwski pałacyk Habsburgów (spłonął w 1927 roku). Kaplicę zbudował nadworny architekt cieszyńskich Habsburgów Albin Prokop. W ołtarzu umieszczone są dwa obrazy datowane na rok 1638 – Drogę Krzyżową oraz Wniebowzięcie i Koronację Najświętszej Marii Panny. W Kaplicy w niedzielę odbywają się nabożeństwa ewangelickie i katolickie (wstęp po okazaniu dowodu osobistego).

 

Wychodząc z niej jedziemy do parkingu w dolinie Czarnej Wisełki, bądź idziemy tam pieszo. Dalej możemy już iść tylko na piechotę, najpierw szlakiem czarnym, później kawałek czerwonym. Dochodzimy do schr. PTTK na Przysłopiu obok którego znajduje się nasza ostatnia atrakcja.

 

 

 

8.Izba leśna na Przysłopiu

(blisko schr. PTTK pod Baranią Górą)  – to leśniczówka z 1863 roku. Jest najstarszym drewnianym budynkiem na terenie Wisły. Była pierwszym obiektem na tej polanie i wybudowano ją jako miejsce noclegowe dla myśliwych polujących na głuszce. Następnie tę rolę przejął wybudowany w 1898 r. Zameczek Myśliwski (który obecnie znajduje się w centrum Wisły).

 

Informacja Turystyczna w Wiśle
pl. B. Hoffa 3 43-460 Wisła
www.noclegi.wisla.pl
informacja@wisla.pl
Tel. 33 855 34 56

 

 

 

 

 

Po wyjściu z niej sugerujemy aby przenocować w usytuowanym w pobliżu schronisku, żeby nabrać sił na następny dzień. Dziękujemy za mile spędzony czas.