Bielsko-Biała to niesamowite miejsce, łączące w sobie walory dużego miasta i górskich plenerów. Tak! To miasto położone w górach, dzięki czemu możecie zwiedzać zabytkową starówkę, a po kilku minutach podchodzić na szczyty górskimi szlakami. Do wyboru jest kilka mniej lub bardziej wymagających opcji. Najłatwiejsze trasy są odpowiednie nawet dla kilkuletnich maluchów. Co nieco dla siebie znajdą jednak i bardziej wymagający piechurzy, czy wielbiciele rowerów.

Pierwsza piesza wycieczka to spacer ulicami miasta zwanego Małym Wiedniem, czyli Bielska-Białej. Rozpoczynamy ją w historycznym Bielsku, pod przepięknym Ratuszem . Stąd kierujemy się pod pomnik jednego z najbardziej znanych w Bielsku mieszkańców miasta, czyli bajkowego pieska Reksia. Idąc z jego stronę, wzdłuż ul. 11 Listopada, oglądamy zabytkową architekturę miasta. Kolejnym punktem naszej wycieczki jest Zamek Sułkowskich, którego historia sięga 2 połowy XIV w. Warto wejść do środka i zobaczyć tamtejsze wystawy (dziś mieści się tam Muzeum Historyczne, w którym poznać możemy historię miasta oraz zobaczyć wystawę malarstwa) lub choć spojrzeć na przepiękny dziedziniec, na którym często odbywają się koncerty i inne wydarzenia kulturalne, z których słynie Bielsko-Biała. Warto również obejść zamek dookoła – jak na dłoni widać wtedy i inne zabytkowe budynki jak choćby Pocztę Główną, czy Teatr Polski. Idąc uliczkami z wzdłuż starych murów dochodzimy na Stary Rynek. Dostrzeżemy tam figurę Jana Nepomucena, fragmenty fundamentów wagi miejskiej i XVII-w. studnię. Stary Rynek otaczają barokowo-klasycystyczne, odnowione miejskie kamienice.

Będąc w centrum Bielska warto również zajść do Muzeum Stara Fabryka i Domu Tkacza, które znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Muzea te nawiązują do bogatych tradycji włókienniczych miasta, które niegdyś było jednym z większych ośrodków włókiennictwa w Europie. Szczególnie najmłodsi ucieszą się z wizyty w oddalonym nieco od centrum, acz niezwykle ciekawym Studio Filmów Rysunkowych. Właśnie tam powstały kultowe polskie bajki – Bolek i Lolek, Reksio, czy Przygody Baltazara Gąbki, a niedawno np. Kuba i Śruba. W Studiu dowiemy się jak mozolna i czasochłonna była praca animatorów filmów rysunkowych.

Powyższą trasę można przejść również z audioprzewodnikiem, który można wypożyczyć w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej.

Więcej informacji: Śląska Organizacja Turystyczna ( https://www.slaskie.travel/ )