• Park dendrologiczny

Lasy Nadleśnictwa Tuchola stanowią integralną część wielkiego kompleksu Borów Tucholskich, krainy o wyjątkowych walorach krajobrazowych i turystycznych, położonej nad malowniczą rzeką Brdą oraz mniejszymi rzekami Stążką i Szumionką.

OFERTA

Ścieżka Przyrodniczo-Dydaktyczna „Jelenia Wyspa”.. Wejście na ścieżkę znajduje się w miejscowości Gołąbek, biegnie ona wzdłuż urokliwej rzeki Stążki, brzegami dobrze zachowanych torfowisk, a także charakterystycznym dla Borów Tucholskich borem sosnowym. Długość trasy ok. 3,5 km, czas zwiedzania ok. 3 godz. Na ścieżce rozmieszczonych jest 10 przystanków oraz wieża widokowa usytuowana nad największym w Borach Tucholskich torfowiskiem niskim.  Ścieżkę można zwiedzać indywidualnie, a grupy zorganizowane oprowadza, po wcześniejszym umówieniu – leśnik, dla szkół bezpłatnie.

 Park dendrologiczny „Nad Stążką”.
Spełnia on funkcję powierzchni dydaktycznej. Malowniczo rozciągnięty nad rzeką Stążką bogaty w gatunki ponad 100-letni drzewostan stanowił dobrą bazę. Powierzchnia parku wynosi 2,67 ha i występuje na niej ponad 150 gatunków drzew i krzewów.

„Letnia Klasa”
znajduje się Gołąbku, na terenie Parku Dendrologicznego „ Nad Stążką” – jest to pomieszczenie drewniane, w którym zainteresowane grupy mogą kontynuować zajęcia terenowe, jest wyposażona w stoły i ławki i może pomieścić max. do 24 osób (ilość optymalna 16 osób), dla szkół bezpłatnie.

„Izba Leśna”
Pomieszczenie w którym zgromadzono i zaprezentowano stary sprzęt ręczny wykorzystywany do prac w lesie. Zwiedzanie bezpłatnie dla szkół.

Sala edukacji ekologicznej
Salę edukacji przygotowaliśmy w oparciu o świetlicę Nadleśnictwa w roku 1997. Jest wyposażona w sprzęt audio-video, rzutnik i biblioteczkę. Znajduje się w niej wystawa gleb charakterystycznych dla Nadleśnictwa Tuchola wraz z opisami w formie oszklonych gablot z profilami glebowymi oraz zbiory entomologiczne.

Kontakt:

Nadleśnictwo Tuchola

Gołąbek 4 89-511 Cekcyn

www.tuchola.torun.lasy.gov.pl