• Park dendrologiczny

Lasy Nadleśnictwa Tuchola stanowią integralną część wielkiego kompleksu Borów Tucholskich. To kraina o wyjątkowych walorach krajobrazowych i turystycznych, położona nad malowniczą rzeką Brdą oraz mniejszymi rzekami Stążką i Szumionką.

Podróżnicy pragnący spędzić relaksujący czas na łonie natury znajdą tutaj kilka wartych zwiedzenia atrakcji:

Ścieżka Przyrodniczo-Dydaktyczna „Jelenia Wyspa”
Wejście na ścieżkę znajduje się w miejscowości Gołąbek. Biegnie ona wzdłuż urokliwej rzeki Stążki, brzegami dobrze zachowanych torfowisk, a także charakterystycznym dla Borów Tucholskich borem sosnowym. Długość trasy to ok. 3,5 km, zaś czas zwiedzania ok. 3 godz. Na ścieżce rozmieszczonych jest 10 przystanków oraz wieża widokowa usytuowana nad największym w Borach Tucholskich torfowiskiem niskim. Ścieżkę można zwiedzać indywidualnie, a grupy zorganizowane oprowadza, po wcześniejszym kontakcie, leśnik. Dla szkół wstęp bezpłatny.

Park dendrologiczny „Nad Stążką”
Spełnia on funkcję powierzchni dydaktycznej. Malowniczo rozciągnięty nad rzeką Stążką, ponad 100-letni drzewostan stanowił dobrą bazę dla powstania parku o powierzchni 2,67 ha. Na jej terenie występuje ponad 150 gatunków drzew i krzewów.

„Letnia Klasa”
Znajduje się Gołąbku, na terenie Parku Dendrologicznego „ Nad Stążką”. Jest to pomieszczenie drewniane, w którym zainteresowane grupy mogą kontynuować zajęcia terenowe. Jest wyposażona w stoły i ławki, może pomieścić maksymalnie do 24 osób (liczba optymalna to 16 osób). Dla szkół obiekt udostępniany jest bezpłatnie.

„Izba Leśna”
Pomieszczenie, w którym zgromadzono i zaprezentowano stary sprzęt ręczny wykorzystywany do prac w lesie. Zwiedzanie bezpłatne dla szkół.

Sala edukacji ekologicznej
Salę edukacji przygotowaliśmy w oparciu o świetlicę Nadleśnictwa Tuchola w roku 1997. Jest wyposażona w sprzęt audio-video, rzutnik i biblioteczkę. Znajduje się w niej wystawa gleb charakterystycznych dla Borów Tucholskich wraz z opisami w formie oszklonych gablot z profilami glebowymi oraz zbiory entomologiczne.

Więcej informacji można znaleźć: https://tuchola.torun.lasy.gov.pl/oferta-edukacyjna#.Y2ucyuSZM2w

KONTAKT: Lokalna Organizacja Turystyczna KUJAWY

e-mail: biuro@lotkujawy.pl

Tel: +48 663 732 772

www.lotkujawy.pl