• Panorama Torunia z lewego brzegu Wisły
  • Panorama nocą Torunia z lewego brzegu Wisły - słynny punkt widokowy
  • Dwór Artusa w Toruniu
  • Ruiny zamku w Toruniu

Wyjazd do Torunia na 3 dni może być świetną odskocznią od dnia codziennego i inspiracją do poznania zabytków tego pięknego średniowiecznego miasta. Jego najstarsza część wytyczona w XIII w. przez zakon krzyżacki, została wpisana na listę UNESCO jako Średniowieczny zespół miejski Torunia i bez wątpienia jest to największa atrakcja, która przyciąga bardzo wielu turystów.

Do Torunia położonego w województwie kujawsko-pomorskim w łatwy i szybki sposób dotrzemy samochodem (autostradą A1, drogą ekspresową S-10, drogami krajowymi nr 15, nr 80, nr 91) lub pociągiem bezpośrednio ze wszystkich dużych miast w Polsce. Najbliższe lotnisko pasażerskie znajduje się w Bydgoszczy (ok. 50 km).

Program wycieczki

Dzień 1

Średniowieczny zespół miejski Torunia – obiekt na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Przed przyjazdem warto zarezerwować nocleg w jednym z klimatycznych hoteli lub hosteli, oferujących noclegi ze śniadaniem w zróżnicowanych cenach i standardzie. Na początek pierwszego dnia, po przyjeździe, proponujemy spokojny spacer po Starówce, zapoznanie się z Mikołajem Kopernikiem – jednym z najważniejszych symboli miasta (pomnikiem usytuowanym w południowo-wschodnim narożniku staromiejskiego rynku), zrobienie sobie zdjęć przy Krzywej Wieży – jednej z wielu baszt w murach miejskich, pochylonej o 1,4 metra z powodu niestabilnego gruntu i zejście nad Wisłę, aby przespacerować się malowniczym Bulwarem Filadelfijskim. Warto tu zjeść kolację w jednej z pobliskich restauracji i spróbować gęsiny – przysmaku regionu kujawsko-pomorskiego.

Czas programu: 6-8h

Dzień 2

Żywe Muzeum Piernika, wieża Ratusza Staromiejskiego, zabytki Starówki, Wisła, punkt widokowy i panorama miasta

Po zapewne pysznym śniadaniu rozpoczynamy dzień od wizyty w Żywym Muzeum Piernika (ul. Rabiańska 9, czynne od 10.00 do 18.00), które znalazło się w gronie najlepszych produktów turystycznych w Polsce i zostało uhonorowane przez Polską Organizację Turystyczną Złotym Certyfikatem 2017Pierniki – to kolejny symbol Torunia, dlatego warto odwiedzić to miejsce i poczuć jak smakuje własnoręcznie wypieczony przysmak. To nie jest zwykłe muzeum, lecz obiekt unikatowy, intrygujący i magiczny, wypełniony historią Torunia i pachnącymi piernikami, które w sposób oddziałujący na zmysły umożliwia zetknięcie się z wciąż żywą i powszechnie znaną tradycją tego miasta.

Po takiej atrakcji warto zapewnić sobie nie mniej emocjonujące przeżycie i wejść na 40-metrową wieżę Ratusza Staromiejskiego (Rynek Staromiejski 1), skąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama zabytkowego Torunia, przepływającej u jego murów Wisły, jak i dalszej okolicy.

Spacerując po toruńskiej Starówce nie zapomnijmy obejrzeć czy zwiedzić ruin Zamku KrzyżackiegoDworu ArtusaKamienicy pod GwiazdamiKościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii PannyKościoła św. JakubaKatedry śś JanówWielkiego spichlerza barokowegospichlerza gotyckiegoBramy KlasztornejBramy MostowejBramy Żeglarskiej i wielu innych cennych zabytków…

A wieczorem zapraszamy na lewy brzeg Wisły, aby zobaczyć niezapomnianą nocną panoramę oświetlonego Torunia – wrażenia niesamowite. Ze Starego Miasta najlepiej przejść przez Most J. Piłsudskiego i po jego lewej stronie znajduje się zagospodarowany punt widokowy (ul. Majdany), z którego rozpościera się ten imponujący widok Torunia, znany z wielu pocztówek i zdjęć.

Czas programu: 8-10h

Dzień 3

Planetarium

Na zakończenie naszego pobytu w Toruniu, koniecznie wybierzmy się do Planetarium (ul. Franciszkańska 15-21) – jednej z największych atrakcji turystycznych Torunia. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie tego typu obiekt w Polsce, a jego półkolista kopuła i rotundowy kształt budynku stanowią o najbardziej charakterystycznym obiekcie toruńskiej starówki. Zarezerwujemy tu sobie czas na seanse popularno-astronomiczne. To również niezapomniane przeżycie dla dzieci i dorosłych.

To tylko niektóre propozycje atrakcji turystycznych Torunia. To wspaniałe miasto na pewno na każdym zrobi pozytywne wrażenie, więc zachęcamy do jego odwiedzin.

Czas programu: 4-6h