Pora na podróż do świata pełnego duchów i tajemnic. Prasłowiański Gaj to miejsce, gdzie zarówno dorośli, jak i dzieci poznają mitologię, wierzenia oraz obyczaje dawnych Słowian. Wiele z nich jest ciągle obecnych w naszym życiu, np. dożynki, puszczenie wianków, topienie lub palenie Marzanny, malowanie jajek na Wielkanoc itd.

Często nie wiemy skąd się te zwyczaje wzięły i dlaczego je kultywujemy – w Prasłowiańskim Gaju wreszcie poznamy ich fascynującą genezę. Dowiemy się także, skąd się wzięły w naszym języku takie słowa, jak Licho, Czort, Rusałka i Mara…

Obiekt jest położony na Szlaku Piastowskim, w Łojewie, nad jeziorem Szarlej – w połowie drogi pomiędzy Inowrocławiem a Kruszwicą. W Prasłowiańskim Gaju znajdziemy salę multimedialną, a także teren zielony z atrakcjami dla dzieci. Odbywają się tu liczne inscenizacje, gry terenowe i warsztaty (np. z pieczenia podpłomyków), które mają wyłącznie charakter edukacyjny i rekreacyjny – bez jakichkolwiek elementów religijnych. Młodzi zwiedzający poznają w Gaju kulturowe dziedzictwo Kujaw Zachodnich, a także słowiańską spuściznę historyczną obszarów nad Gopłem. Dowiedzą się także, jakie związki łączyły dawnych Słowian z wikingami.

Czas zwiedzania ok. 4 godzin, grupy 20-40 dzieci.

KONTAKT: Lokalna Organizacja Turystyczna KUJAWY

e-mail: biuro@lotkujawy.pl

Tel: +48 663 732 772

www.lotkujawy.pl