Wrocław jest miastem idealnym na krótkie i niezwykle przyjemne wypady o każdej porze roku. Potwierdza to jego zwycięstwo jako najlepszego kierunku turystycznego w Europie w plebiscycie European Best Destinations w 2018 roku. Polecamy to piękne i atrakcyjne miasto na wizytę turystyczną – mamy dla Was propozycję 3-dniowego programu turystycznego! Przyjedź koniecznie i poznaj wybrane najciekawsze atrakcje stolicy Dolnego Śląska.
Do Wrocławia stosunkowo łatwo dostać się z dowolnego regionu Polski, ponieważ na jego terenie znajduje się ważny węzeł komunikacyjny. Samochodem dojedziemy drogami krajowymi i europejskimi: 5, 94, A8, E67, E261. Tuż przy rogatkach miasta znajduje się węzeł autostrady A4, E40 i dróg nr 5,35,98, E261. Bezpiecznie i bez ryzyka utknięcia w korku do centrum miasta dotrzemy pociągiem z niemal każdego miasta w Polsce, w tym za pośrednictwem pendolino (EIP) z Warszawy. Przy wyborze tego środka transportu, już przy wysiadaniu z pociągu powita nas piękny odnowiony neogotycki dworzec Wrocław Główny, z którego do Rynku można dojść w 15-20 minut. Do Wrocławia można też dolecieć samolotem, lotnisko znajduje się ok. 10 km od centrum miasta.
Na początku naszej wizyty w stolicy Dolnego Śląska warto zaopatrzyć się we Wrocławską Kartę Turystyczną w opcji 48 lub 72 godzin. Pozwoli ona poruszać się, zwiedzać, bawić, kosztować nowych smaków i znaleźć nocleg w znacznie niższych cenach.
Program wycieczki
Dzień 1
Starówka, bulwary nad Odrą, panorama Wrocławia z tarasu widokowego Sky Tower
Po przyjeździe do miasta w godzinach popołudniowych i zakwaterowaniu w jednym z hoteli lub hosteli (mamy bogaty wybór), proponujemy wybrać się na taras widokowy w Sky Tower (wejście od ul. Gwiaździstej. Bilety są do nabycia w kasie na pierwszym piętrze galerii Sky Tower, przy ul. Powstańców Śląskich 95). Z wysokości 212 metrów można podziwiać panoramę Wrocławia.
Wieczorem zapraszamy na spacer po Starówce Wrocławia, skupiającej cenne historyczne zabytki i … postacie krasnoludków. Może warto zwiedzić miasto w sposób niekonwencjonalny i znaleźć je wszystkie? Na klimatycznym zabytkowym rynku z widokiem na szklaną fontannę można zjeść smaczną kolację w jednej z wielu (i o różnorodnej kuchni) restauracji tu zlokalizowanych. Po kolacji koniecznie jeszcze trzeba się wybrać na wieczorny spacer bulwarami nad Odrą. A dorosłym gościom, którym będzie jeszcze mało, polecamy liczne kluby, puby i dyskoteki, które zapraszają do siebie spragnionych nocnego życia.
Czas programu: | 6-8h |
---|
Dzień 2
ZOO z Afrykarium, Park Szczytnicki, Hala Stulecia i multimedialne fontanny, Hydropolis, Ostrów Tumski
Po smacznym śniadaniu dzień proponujemy rozpocząć od znanego w całej Polsce ogrodu zoologicznego (ul. Z. Wróblewskiego 1-5), nagrodzonego w 2015 roku Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na najlepszy produkt turystyczny. Wyjątkową jego atrakcją, i to w dodatku niezależną od pogody, jest Afrykarium – pierwsze w Polsce oceanarium, w którego 21 basenach i akwariach mieszka ponad 250 gatunków ryb.
Po emocjach, jakie zapewne dostarczą nam mieszkańcy ZOO Wrocław wraz z Afrykarium, można odpocząć – o ile dopisze dobra pogoda – w jednym z najstarszych parków miejskich w Europie – Parku Szczytnickim, który znajduje się w pobliżu zoo. Gdyby jednak pogoda nie była nam przychylna – proponujemy zwiedzenie Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1), znajdującej się we wspomnianym Parku Szczytnickim. Hala Ludowa we Wrocławiu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2006 roku jako obiekt wyjątkowy, posiadający żelbetowe przykrycie o największej rozpiętości na świecie. Hala ma 42 metry wysokości, a nakrywająca ją kopuła 67 metrów średnicy.
Kolejną bardzo interesującą atrakcją, którą przewidzieliśmy dla Was do zobaczenia we Wrocławiu jest Hydropolis (ul. Na Grobli 19-21) – nowoczesne, multimedialne i interaktywne centrum wiedzy o wodzie. To fascynująca podróż dla małych i dużych po 9 strefach ekspozycji.
Zmierzając do Hydropolis warto skorzystać z „Polinki” (Wybrzeże Wyspiańskiego 27) jako dodatkowej atrakcji. To kolejka linowa łącząca główny kampus Politechniki Wrocławskiej z Kompleksem edukacyjno-badawczym „Geocentrum”. Trasa liczy 373 metry i przebiega na wysokości ok 8 metrów nad Odrą a kurs z jednego brzegu na drugi zajmuje dwie i pół minuty.
A wieczorem wracamy na Starówkę szukać krasnali i zabytkowych obiektów… Nie zapomnijmy też o Ostrowie Tumskim, najstarszej zabytkowej części Wrocławia, powstałej na wyspie.
Czas programu: | 8-10h |
---|
Dzień 3
Panorama Racławicka, Kolejkowo, wrocławskie muzea do wyboru
Będąc we Wrocławiu, koniecznie trzeba zobaczyć Panoramę Racławicką (ul. Purkyniego 11) – wielkie malowidło: 15 x 114 metrów, które dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich – specjalnej perspektywie i zespoleniu czynników technicznych takich jak oświetlenie, sztuczny teren, odpowiednie podejście – przenosi widza w inną rzeczywistość historyczną.
Ciekawą propozycją spędzenia we Wrocławiu wolnego czasu podczas niepogody będzie Kolejkowo (Dworzec Świebodzki, pl. Orląt Lwowskich 20B). Jest to największa makieta kolejowa w Polsce znana z niezwykle drobiazgowego odzwierciedlenia szczegółów. To gratka nie tylko dla dzieci. Miniaturowy świat Dolnego Śląska, często w sposób humorystyczny ukazujący szczegóły życia mieszkańców i turystów, „wciągnie” każdego na wiele godzin…
Jeżeli mamy jeszcze trochę czasu do wyjazdu i nie brakuje nam sił, zajrzyjmy do jednego z wielu wrocławskich muzeów, w zależności od naszych zainteresowań. Wśród nich znajdziemy popularne wybory np. Muzeum Narodowe (ul. Powstańców Warszawy 5), Muzeum Etnograficzne (ul. Traugutta 111/113), Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim (ul. Kazimierza Wielkiego 35), a także mniej oczywiste, jak np. Muzeum Sztuki Cmentarnej (ul. Ślężna 37/39), Muzeum Współczesne Wrocław w schronie przeciwlotniczym z 1942 roku (pl. Strzegomski 2a), czy Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6).
Czas programu: | 6-8h |
---|
KONTAKT: Dolnośląska Organizacja Turystyczna
e-mail: biuro@dot.org.pl
Tel: +48 71 793 97 22
www.dot.org.pl