Pełne skarbów z zamkami i pałacami na czele, w tym z trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce – Książ; to także góry, dwa parki narodowe (Karkonoski i Gór Stołowych), liczne górskie kurorty i największa liczba w Polsce uzdrowisk, dwa obiekty wpisane na listę UNESCO: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Hala Stulecia (Ludowa) we Wrocławiu oraz malowniczy i atrakcyjny turystycznie Wrocław jako stolica regionu…
Województwo dolnośląskie położone jest w południowo-zachodniej Polsce i graniczy od zachodu z Niemcami, od południa z Czechami, a po stronie polskiej z trzema województwami: lubuskim, wielkopolskim i opolskim. Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław. Dolnośląskie zajmuje obszar 19 947 km².
Dolny Śląsk. Dotknij tajemnicy
Twierdze i zamczyska z duchami, kopalnie złota, srebra i uranu, jaskinie, wygasłe wulkany, a do tego przeszło pół setki obiektów dla łasuchów na szlaku Smaki Dolnego Śląska. Czas ruszać w drogę.
W stolicy regionu, Wrocławiu, grasowały czarownice. Na Zamku Czocha w Leśnej w czasie II wojny światowej mogła mieścić się szkoła szyfrantów Abwehry, ale też centrum badań nad bronią V1 i V2 lub paliwem uranowym. Słynący z kopalni złota Złoty Stok przez 10 lat był światowym dostawcą arszeniku. Jaskinia Niedźwiedzia zawdzięcza nazwę szczątkom znalezionego tutaj niedźwiedzia jaskiniowego wymarłego 28 tys. lat temu. Śnieżka, wbrew obiegowej opinii nie jest wymarłym wulkanem, ale panujący na niej klimat zbliżony jest do tego za kołem podbiegunowym. Natomiast charakterystyczne stożki Krainy Wygasłych Wulkanów tworzą Pogórze Kaczawskie.
Dolny Śląsk jest pełen legend, historii, ciekawostek przyrodniczych na wyciągnięcie ręki.
Top regionu
W spopularyzowanej przez Wołoszańskiego Twierdzy szyfrów, czyli Zamku Czocha w Leśnej rekordy popularności biją multimedialna sala tortur i gabinet osobliwości z galerią przedmiotów z całego globu, przy czym najstarszy, wykonany przez człowieka liczy 3 tys. lat. Stałe imprezy to: „Podróż do średniowiecza”, „Festiwal Pirotechniki Filmowej”, „Festiwal Kuchni Historycznej” i „Dni Rzemiosła”. Zamek Czocha znajduje się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców.
Na górujący nad Karpaczem symbol Karkonoszy, Śnieżkę, prowadzą cztery szlaki, a pod szczyt na Kopę wwozi kolejka gondolowa lub wyciąg krzesełkowy. To góra graniczna, zwana przez Niemców Schneekoppe, a przez Czechów Sněžka. W Karpaczu, przy niebieskim szlaku czaruje malutki, ewangelicki Kościół Wang, zbudowany na przełomie XII/XIII w. z sosnowych bali bez użycia metalowych gwoździ w miejscowości Vang w Norwegii, a przeniesiony do Polski dwa stulecia temu. Uważany jest za najstarszy kościół drewniany w kraju.
Wpisane na listę UNESCO kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze są największymi drewnianymi budowlami pełniącymi funkcje religijne w Europie.
Perła Zachodu, dawne schronisko PTTK, zawieszone na krawędzi urwiska z widokiem na jezioro Modre oferuje komfortowy wypoczynek, a amatorzy rowerów dojadą nimi do celu z niedalekiej Jeleniej Góry.
Żółte, purpurowe, błękitne, zielone – cztery Kolorowe Stawy położone są na różnych wysokościach u podnóża Wielkiej Kopy w Rudawach Janowickich, gdzie pierwsze wspinaczki uprawiała wybitna himalaistka Wanda Rutkiewicz. Usytuowane w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, zróżnicowaną barwę zawdzięczają chemicznemu podłożu.
Twierdza w Srebrnej Górze, największa tego typu budowla w Europie i największa atrakcja militarna regionu proponuje szereg wydarzeń cyklicznych ze „Świętem Twierdzy” na czele. Jego kulminacyjnym punktem jest rekonstrukcja bitwy z 1708 r., kiedy wojskom Napoleona nie udało się zdobyć fortecy. Pod naporem Francuzów skapitulowała natomiast Twierdza Kłodzka, również obowiązkowo do obejrzenia.
Do twierdzy czy zamku porównywane bywają Błędne Skały – istny labirynt głazów o fantazyjnych kształtach w Górach Stołowych, stworzonych według legendy przez ducha gór – Liczyrzepę. Kręcono wśród nich m.in. sceny do filmu Opowieści z Narnii.
„Złotą” dziesiątkę zamyka schronisko PTTK „Na Szczelińcu”, wzniesione na grzbiecie najwyższego szczytu Gór Stołowych. Nie dochodzi tu żadna droga, więc nie dojeżdża też samochód, a na górę prowadzi 665 schodów. Wschody i zachody słońca, gdy pod stopami rozpościera się gruba poducha chmur, są tutaj widowiskowe.
Niemniej ważne atrakcje
Amatorzy natury mają na Dolnym Śląsku „używanie”. W maju mogą oglądać rododendrony w pełnym rozkwicie w Parku Zdrojowym w uzdrowisku Polanica Zdrój. W kurorcie pod Piekielną Górą, gdzie przed wojną wypoczywali Mieczysław Fogg i Maria Dąbrowska, a Irena Santor uczyła się w technikum… szklarskim, najciekawszym obiektem jest Wielka Pieniawa. Zbudowany ponad setkę lat temu Kurhaus był wówczas najnowocześniejszym hotelem uzdrowiskowym na Śląsku. Słynie do dziś z kąpieli kwasowęglowych i borowinowych, a obecnie i terapii na bazie minerałów z Morza Martwego.
Rowerzystów i grzybiarzy zachęcą Bory Dolnośląskie, a wędkarzy największy kompleks stawów na kontynencie, Stawy Milickie.
Dolny Śląsk to region o największej w Polsce ofercie dla rowerzystów: Strefa MTB Sudety rozciągająca się od Srebrnej Góry, aż po Wałbrzych i system blisko 200 km górskich szlaków singletrack dla amatorów i zawodowców czyli Singletrack Glacensis. Z kolei z dala od gór rowerzystów przyciągają trasy na północ od Wrocławia ze Stawami Milickimi na czele.
Trzy godziny niezapomnianych wrażeń funduje trasa ekstremalna śladami pierwszych odkrywców, poprowadzona w Jaskini Niedźwiedziej. Pod opieką członków Sekcji Speleologicznej „Niedźwiedzie”, w kaskach, kombinezonach i ze specjalnym oświetleniem śmiałkowie zapuszczają się aż na dno Wielkiej Szczeliny.
Szeregiem szlaków pocięte jest Pogórze Kaczawskie. Na jednym ze szczytów dawnych wulkanów, 389 m n.p.m. wznosi się późnogotycki Zamek Grodziec, strzeżony przez dwa w sumie dobrotliwe duchy – Czerwonego Upiora dbającego o sprawiedliwość i praworządność oraz Czarnej Prababki, odzianej w żałobny strój z krzyżem na szyi, również czuwającej nad okolicą. Od 30 lat odbywa się tutaj „Śląski Turniej Rycerski”. Zamek figuruje na wspomnianym już Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców, podobnie jak zamki Kliczków, Grodno i Chojnik – absolutne „must see”. Większość z nich została zaadaptowana na wysokiej klasy hotele ze spa, gdzie nierzadko jada się na słynnej, regionalnej porcelanie z Bolesławca.
Jeszcze więcej emocji
Chodnik Śmierci i jedyny w Polscepodziemny wodospad w Sztolni Czarnej obejrzą turyści na Podziemnej Trasie Turystycznej w Kopalni Złota Złoty Stok. W Podziemnym Mieście Osówka mogła być tajna kwatera Hitlera, albo produkowano tu tajną broń. To jeden z obiektów tzw. kompleksu Riese, największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec, rozpoczętego i nie skończonego w Górach Sowich oraz w Zamku Książ, który zdaniem wielu, do dziś skrywa w podziemnych korytarzach legendarny „złoty pociąg”. W kowarskich sztolniach przewodnik opowie, ile istnień kosztowało wydobycie tu uranu.
Dolny Śląsk kryje jeszcze więcej tajemnic.
Dowiedz się więcej na stronie regionalnego portalu turystycznego województwa dolnośląskiego
Rekomendowane wycieczki
Wyjątkowe miejsca czekają na Ciebie!