Wycieczka nr 1 do Wodospadu Szklarki –  „Minerały i szkło” czas ok.5-6 h

Szklarska Poręba to miejscowość malowniczo położona w dolinie rzeki Kamiennej, na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich. Już w średniowieczu powstawały tu pierwsze huty, wytwarzające szkło użytkowe i artystyczne z miejscowych złóż kwarcu. Okolica znana była już od Średniowiecza z minerałów i kruszców.

Wycieczkę najlepiej rozpocząć w punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Jedności Narodowej 1a. Tu zaopatrzymy się w podręczną mapkę okolicy. Uczniowie zapoznają się jak korzystać z tego typu miejsca.

Idziemy ul. Jedności Narodowej zielonym szlakiem. Po drodze mijamy budynek poczty. Wzdłuż ulicy, po obydwu stronach ulicy podziwiać można rzeźby lokalnych artystów, tzw. Galerię uliczną.
Skrzyżowanie z ul. Mickiewicza po lewej stronie skałki Karczmarz (punkt widokowy).
Skrzyżowanie z ul. 1 Maja Skwer Radiowej Trójki (tu znajduje się rzeźba Karkonosza, wykonana przez Grzegorza Pawłowskiego, lokalnego artystę; jest to najstarszy wizerunek Ducha Gór wg Martina Helwiga).

Przechodzimy mostami nad rzeką Kamienna i nad potokiem Kamieńczyka. Mijamy piękny budynek Młynu Łukasza. Za mostem skręcamy w lewo, na ulicę B. Prusa. Mijając grupy skalne: Głazisko i Dziobata, dochodzimy do Czerwonej Jamy. Powstała podczas eksploatacji pegmatytów w skalistym brzegu Kamiennej. Grota ma około 6 m głębokości, a około 4 m wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi skał, z których jest zbudowana.
Opodal można dostrzec ruiny domu, gdzie mieszkał i tworzył wybitny aforysta, Jan Sztaudynger.

Szlak przecina ul. Naumowicza. Na moment zbaczamy z niego i udajemy się do Muzeum Ziemi „Juna”.  Prezentuje ono wyjątkowo barwną kolekcję minerałów, lokalne tradycje poszukiwaczy gór i historię pozyskiwania tych kruszców w Sudetach.
Przy muzeum znajduje się sklep mineralogiczny z pamiątkami.
Wracamy na szlak i dalej, wzdłuż rzeki Kamiennej dochodzimy do wejścia  Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN). Piękny Wodospad Szklarki, położony jest w enklawie KPN, stworzonej, ze względu na otaczający wodospad, piękny bukowy las. Jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach – jego wysokość wynosi 13 m. Przy samym wodospadzie znajduje się schronisko „Kochanówka”.

Wędrujemy dalej, w górę wodospadu, kamiennymi schodami, czarnym szlakiem aż do Starej Chaty Walońskiej. To siedziba walonów – spadkobierców średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu.

Po zwiedzeniu Chaty wracamy na czarny szlak, który doprowadzi nas do Leśnej Huty. W tym miejscu kultywuje się stare tradycje szklarskie z tego regionu. Hutnicy, używając dawnych narzędzi i form, wyrabiają ręcznie różne szklane przedmioty.

Idąc dalej w kierunku centrum z ul. 1-Maja, skręcamy w ul. Kilińskiego i udajemy się do Muzeum Mineralogicznego, usytuowanego w pięknym starym budynku. Zgromadzone w Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie zbiory mineralogiczne mają dużą wartość naukową i dydaktyczną. Kolekcje minerałów z Karkonoszy i Gór Izerskich.

Muzeum prowadzi działalność oświatową na wysokim poziomie. Ze względu na wysoki poziom działalności merytorycznej oraz unikatowość zbiorów mineralogicznych.

Przydatne strony: www.szklarskaporeba.pl ; www.kpnmab.pl www.muzeumziemi-juna.pl
www.lesnahuta.pl www.sokolowski-muzea.pl