Wycieczka – Góry Izerskie turystycznie – czas: ok. 5 h marszu

Wędrowanie po Górach Izerskich ma w sobie coś wyjątkowego. To z pozoru „płaskie” pasmo nie posiada dominujących szczytów ani masowo odwiedzanych atrakcji. Kojarzą się przede wszystkim z malowniczymi szlakami pieszymi i rowerowymi –a zimą z trasami do uprawiania narciarstwa biegowego.

W góry Izerskie ruszamy z Informacji Turystycznej czerwonym szlakiem tzw. Głównym Szlakiem Sudeckim pod górę, w kierunku dworca kolejowego. Na chwilę zbaczamy ze szlaku, by z nowej platformy widokowej przy dworcu podziwiać panoramę miasta i pięknie odrestaurowany budynek dworca.

Idziemy dalej czerwonym szlakiem i za wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo. Po drodze mijamy Białe Skałki i Hutnicza Górkę. Po Ok. 1,5 h docieramy na szczyt Wysokiego Kamienia (1058 m n.p.m.), jest to wyśmienity punkt widokowy. Widać stąd nie tylko Karkonosze, czy Góry Izerskie, ale również w zasięgu wzroku pozostają Góry Kaczawskie Rudawy Janowickie oraz Kotlina Jeleniogórska. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Do tego, na miejscu odnajdziemy prywatne schronisko, przy którym wyrasta najprawdziwsza kamienna wieża.

Ze szczytu wędrujemy dalej Wysokim Grzbietem do wzniesienia zwanego Zwaliskiem lub Wieczornym Zamkiem. Miejsce to związane jest z Walonami, którzy poszukiwali tu drogocennych kamieni. Kawałek dalej mijamy wyrobisko dawnej kopalni kwarcu „Stanisław”. Niedaleko znajduje się najwyższy szczyt Gór Izerskich – Wysoka Kopa (1126 m). Z czerwonego szlaku skręcamy na zielony i idziemy tzw. Szklarską Drogą przez Rozdroże pod Cichą Równią i Jelenią Łąkę, do Schroniska Orle. Jest to dawna osada hutnicza założona w XVIII w. Wytwarzano tutaj różne rodzaje szkła znane w całej Europie. Przy schronisku swój początek bierze ścieżka dydaktyczna Model Układu Słonecznego, na której przedstawiono model Słońca i osiem krążących wokół planet w skali 1:1 miliarda. Zielonym szlakiem do Działu Izerskiego i dalej żółtym docieramy do Polany Jakuszyckiej – znanego ośrodka sportów zimowych i siedziby stowarzyszenia „Bieg Piastów”. Organizowane są tu największe w Polsce zawody w narciarstwie biegowym.

Stąd koleją wracamy do Szklarskiej Poręby Górnej.

Przydatne strony: www.szklarskaporeba.pl; www.wysokikamien.pl; www.goryizerskie.pl www.bieg-piastow.pl; www.orleturystyczne.pl; www.rozklad-pkp.pl