Szklarska Poręba to miejscowość turystyczno-wypoczynkowa położona pomiędzy dwoma pasmami gór – Karkonoszami i Górami Izerskimi. Przepiękne krajobrazy, czyste powietrze oraz warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportowych przyciągają do miasta wielu turystów. Tutejsze warunki klimatyczne są porównywalne do alpejskich miejscowości znajdujących się powyżej 2000 metrów n.p.m.
Zaczynamy wycieczkę w tutejszym Punkcie Informacji Turystycznej. Stamtąd udajemy się czerwonym szlakiem w kierunku Wodospadu Kamieńczyka. Po drodze mijamy formacje skalne Krucze Skały i Krzywe Baszty.
Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy. Można go podziwiać z dwóch miejsc. Bezpośrednio z wąwozu Kamieńczyka (wersja płatna) oraz już bezpłatnie z platformy widokowej zlokalizowanej nieco powyżej schroniska. Wodospad ma 27 metrów wysokości i spada trzema kaskadami. Ciekawostka – kręcono tu kadry do filmu „Opowieści z Narni”!
Następnie wracamy czerwonym szlakiem do skrzyżowania z czarnym i udajemy się do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. To miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić przed planowaną wyprawą w góry. To tutaj można się zapoznać ze specyfiką Karkonoszy, z ich wyjątkowymi wartościami przyrodniczymi oraz przede wszystkim z zasadami zachowania bezpieczeństwa w górach.
Następnie udajemy się do dolnej stacji kolei linowej i wjeżdżamy na Szrenicę, szczyt górujący nad miastem (1362 m). Szrenica oferuje rewelacyjną panoramę na okolicę. Z góry możemy podziwiać Kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie, a z drugiej strony Czeskie Karkonosze. Na szczycie znajduje się także sławne stare schronisko.
Czerwonym szlakiem udajemy się w stronę Śnieżnych Kotłów. Po drodze mijamy formacje skalne Trzy Świnki i Twarożnik. Możemy udać się również w kierunku źródeł rzeki Łaby, które znajdują się po czeskiej stronie gór, 10 minut drogi od szlaku. Śnieżne Kotły to jedno z piękniejszych miejsc w Karkonoszach, w dodatku relikt epoki lodowcowej. Stoi tutaj również charakterystyczna wieża przekaźnikowa. Niegdyś znajdowało się tu pierwsze sudeckie schronisko. Na dnie Kotłów zobaczymy Śnieżne Stawki, czyli zespół ośmiu bezodpływowych jeziorek otoczonych wieloma gatunkami roślin objętych ścisłą ochroną.
Wycieczkę kończymy wracając żółtym szlakiem w kierunku schroniska pod Łabskim Szczytem i dalej obok grup skalnych Kukułcze Skały schodzimy do centrum miasta.
Wycieczka “Przyroda i Góry” – czas trwania ok. 6 h
KONTAKT: Dolnośląska Organizacja Turystyczna
e-mail: biuro@dot.org.pl
Tel: +48 71 793 97 22
www.dot.org.pl