Wycieczka Przyroda i Góry

Czas trwania ok.6 h

Szklarska Poręba to miejscowość turystyczno-wypoczynkowa położona pomiędzy dwoma pasmami, Karkonoszami i Górami Izerskimi. Przepiękne krajobrazy, czyste powietrze, warunki do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, przyciągają do miasta wielu turystów. Tutejsze warunki klimatyczne są porównywalne do alpejskich miejscowości powyżej 2000 metrów.

Z punktu IT udajemy się czerwonym szlakiem w kierunku Wodospadu Kamieńczyka. Po drodze mijamy formacje skalne Krucze Skały i Krzywe Baszty.
Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy. Można go podziwiać z dwóch miejsc. Bezpośrednio z wąwozu Kamieńczyka (wersja płatna) oraz już bezpłatnie z platformy widokowej zlokalizowanej nieco powyżej schroniska. Wodospad ma 27 metrów i spada trzema kaskadami. Kręcono tu kadry do filmu „Opowieści z Narni”.

Wracamy czerwonym szlakiem do skrzyżowania z czarnym i udajemy się do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. To miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić przed planowaną wyprawą w góry.  Tutaj można się zapoznać ze specyfiką Karkonoszy, z ich wyjątkowymi wartościami przyrodniczymi, z zasadami zachowania bezpieczeństwa w górach.
Następnie udajemy się do dolnej stacji kolei linowej i wjeżdżamy na Szrenicę-szczyt górujący nad miastem (1362 m). Szrenica oferuje rewelacyjną panoramę na okolicę. Z góry możemy podziwiać kotlinę Jeleniogórską i Góry Izerskie a z drugiej strony Czeskie Karkonosze.
Na szczycie znajduje się stare schronisko.

Czerwonym szlakiem udajemy się do Śnieżnych Kotłów. Po drodze mijamy formacje skalne Trzy Świnki i Twarożnik. Możemy udać się również do źródeł rzeki Łaby, które znajdują się po czeskiej stronie gór, 10 minut od szlaku. Śnieżne Kotły to jedno z piękniejszych miejsc w Karkonoszach, relikt epoki lodowcowej. Stoi tutaj również charakterystyczna wieża przekaźnikowa. Niegdyś stało tutaj pierwsze sudeckie schronisko. Na dnie Kotłów znajdują się Śnieżne Stawki i wiele gatunków roślin objętych ścisłą ochroną.

Wracamy żółtym szlakiem w kierunku schroniska pod Łabskim Szczytem i dalej obok grup skalnych Kukułcze Skały schodzimy do centrum miasta.

Przydatne strony: www.szklarskaporeba.pl ; www.kpnmab.pl ; www.sudetylift.com.pl