Warszawa ma szereg propozycji dla prawdziwych koneserów sztuki. W stolicy czeka na zwiedzających kilkadziesiąt różnorodnych muzeów i galerii – poniżej przedstawimy najciekawsze z nich.

Zwiedzając Warszawę koniecznie należy wstąpić do:

Modernistycznego gmachu Muzeum Narodowego, mieszczącego 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej od antyku do współczesności.

Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, a więc miejsca, gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, miejsca tworzenia i prezentacji sztuki współczesnej we wszystkich jej przejawach. Na bogaty program składają się wystawy, performanse, kino, rezydencje artystyczne, wydawnictwa.

Muzeum nad Wisłą – Muzeum Sztuki Nowoczesnej tworzącego przestrzeń spotkań, wzajemnej inspiracji i refleksji. To tu odbywają się liczne wystawy, publikacje, programy edukacyjne i badawcze. Muzeum związane jest z Warszawą, jej historią i mieszkańcami, a jednocześnie aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym w Polsce i na świecie.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Modernistyczny gmach, siedzibę muzeum, wzniesiono w latach 1927-1938. Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo.

Godziny otwarcia: poniedziałek – nieczynne wtorek, 10.00-18.00: zamiennie Galeria Faras i Galeria Sztuki Średniowiecznej oraz Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego środa, sobota, 10.00–18.00: Galeria Faras i Galeria Sztuki Średniowiecznej czwartek, piątek, niedziela, 10.00–18.00: Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Bilety na ekspozycje stałe: normalny – 20 zł bilet Warszawiaka normalny ( środa, czwartek) – 16 zł ulgowy – 10 zł bilet Warszawiaka ulgowy (środa, czwartek) – 8 zł za złotówkę – dzieci, uczniowie i studenci do 26. roku życia – 1 zł dzieci do 7. roku życia – wstęp bezpłatny bilet grupowy – 10 zł / osoba (min. 10 osób)
Bilety online: https://bilety.mnw.art.pl/rezerwacja/wydarzenie.html
http://www.mnw.art.pl/
wirtualny spacer

Spacer szlakiem warszawskich murali

Warszawa zmienia się z dnia na dzień. Wyrastają nowe domy, a stare pięknieją – nie tylko dzięki renowacji, ale również muralom. Co to jest mural? Murale to ogromne kolorowe malowidła, które coraz częściej powstają na ścianach starych bloków i kamienic w Warszawie.

Wiele z nich na dobre wpisało się już w wizerunek stolicy. Niektóre są atrakcją turystyczną miasta i przyciągają zwiedzających, których interesuje kreatywna miejska architektura. Zapraszamy na inspirujący spacer.

Ogromne, kolorowe obrazy przywracają stare ściany do życia. Nic dziwnego, że wiele z nich już na stałe wpisało się w krajobraz miasta.

Czas programu: 2h

Obiad

Obiad

Czas programu: 1h
Dostępność: obiekt całoroczny
https://odkrywajwarszawe.pl/dla-smakoszy/

Zwiedzanie Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki

Jedna z najbardziej prestiżowych i największych galerii sztuki współczesnej w Polsce. Mieści się w pięknym zabytkowym budynku wzniesionym w latach 1898-1900 według projektu Stefana Szyllera. Zachęta posiada cenną kolekcję polskiej sztuki powojennej. Na licznych wystawach prezentowano tu prace wybitnych artystów polskich i zagranicznych, między innymi: Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Józefa Brandta, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Paula Cezanne’a, Henri de Toulouse-Lautreca, Pabla Picassa, Maxa Ernsta, Jeana Dubuffeta, Kim Sooja, Yayoi Kusama, Fernanda Légera, a także, Aliny Szapocznikow, Romana Opałki, Mirosława Bałki, Jerzego Nowosielskiego, Katarzyny Kozyry, Krzysztofa Wodiczki i wielu innych.

Zachęta to również miejsce, w którym możesz wziąć udział w jednym z licznych wydarzeń jak: promocje książek, spotkania z artystami, pokazy kinowe, koncerty, odczyty, sesje naukowe. Tu na pewno nie będziecie się nudzić!

Godziny otwarcia: Wystawy są czynne w godzinach 12–20 (wtorek–niedziela).
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Bilety: normalny – 20 zł ulgowy – 10 zł grupowy – 10 zł (wstęp od osoby dla grupy powyżej 10 osób) rodzinny – 25 zł (wstęp 4 osób w tym maksymalnie dla dwóch osób dorosłych z dziećmi lub młodzieżą szkolną do lat 18)
https://zacheta.art.pl/

Zwiedzanie Galerii Figur Stalowych (w PKiN, wystawa czasowa)

Galeria Figur Stalowych to pierwsze na świecie miejsce, gdzie stalowe rzeźby tworzy się z elementów pochodzących z recyklingu złomu stalowego. Kolekcja liczy 600 figur, które można podziwiać zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Wszystkie figury są wyłącznie dziełem rąk ludzkich. Twórcy nie korzystają z odlewów czy pomocy ciężkich maszyn. Choć brzmi to niewiarygodnie, podstawowe narzędzia to po prostu spawarka, palnik, młotek i przycinarka. Dzięki temu każda z prac jest dosłownie niepowtarzalna.

Godziny otwarcia: Poniedziałek – niedziela od 9.00 do 20.00
Czas programu: 1h
Ceny biletów: https://www.galleryofsteelfigures.com/warszawa/
https://www.galleryofsteelfigures.com/

Wieczorny wjazd na taras widokowy PKiN

Taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki, znajduje się na 30. piętrze, na wysokości 114 m, gdzie gości wwożą dwie nowoczesne windy. Można z niego podziwiać panoramę całej Warszawy, również wieczorową porą.

Godziny otwarcia: Taras Widokowy czynny jest codziennie 10:00 – 20:00 Dodatkowo w piątki #TarasWidokowyNocą 20:00 – 22:00 (po godzinie 20:00 obowiązują bilety nocne)
Czas programu: 1h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: https://www.bilety.pkin.pl/
Bilety online: https://www.bilety.pkin.pl/
http://www.pkin.pl/
wirtualny spacer

Kolacja i nocleg

Kolacja i nocleg

Czas programu: 2h
https://odkrywajwarszawe.pl/z-noclegiem/

Dzień 2

Zwiedzanie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest jedną z najważniejszych instytucji kultury w Polsce, miejscem tworzenia i prezentacji sztuki współczesnej we wszystkich jej przejawach. Na bogaty program składają się wystawy, performanse, kino, rezydencje artystyczne, wydawnictwa. Centrum położone jest w barokowym zamku, na terenie parku mieszczącego się przy Trakcie Królewskim. Prezentowane są tu zarówno wystawy młodych obiecujących artystów, jak i dojrzałych twórców. Publiczność przyciągają filmy prezentowane w studyjnym kinie, performanse oraz bogaty program warsztatów i działań edukacyjnych dla wszystkich grup wiekowych.

Godziny otwarcia: Wystawy czynne są: wtorek, środa 11:00–18:00 czwartek, piątek 12:00–20:00 w czwartki wstęp wolny sobota 10:00–19:00 niedziela 11:00–18:00
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Bilety wstępu na wystawy na wszystkie wystawy normalny 16 zł ulgowy 8 zł na 2 wystawy normalny 12 zł ulgowy 6 zł na 1 wystawę normalny 10 zł ulgowy 5 zł na wystawę w Project Roomie 5 zł dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 lat 1 zł dla okaziciela Karty Dużej Rodziny 5 zł rodzinny (2 osoby dorosłe i dzieci) 20 zł dla posiadacza karty WarsawPass wstęp wolny W czwartki wstęp wolny.
https://u-jazdowski.pl/

Spacer po Ogrodach Łazienek Królewskich

Ten rozległy park to ulubione miejsce warszawiaków na długie spacery, gdzie wśród przepięknej przyrody i architektury odpoczywają od zgiełku miasta. W jego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tu w Pałacu Na Wyspie władca wydawał słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych i poetów, by dyskutować z nimi o bieżących wydarzeniach. Dziś jest to muzeum, w którym można podziwiać obrazy z królewskich kolekcji.

Na terenie Łazienek zobaczycie także oranżerie, amfiteatr, XVIII-wieczny teatr dworski, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Pałac Myślewicki oraz liczne wolnostojące rzeźby.

Jeśli odwiedzicie Warszawę latem, koniecznie weźcie udział w jednym ze słynnych Koncertów Chopinowskich, które odbywają się od maja do września, w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00. Wystarczy przyjść pod pomnik Chopina, usiąść na trawie i cieszyć się muzyką!

Godziny otwarcia: Ogrody Łazienek Królewskich otwarte są od poniedziałku do niedzieli w godz. 6.00-21.30.
Czas programu: 1,5h
Dostępność: obiekt całoroczny
https://www.lazienki-krolewskie.pl/
wirtualny spacer

Warsztaty kulinarne – obiad – Warszawski Uniwersytet Kulinarny

Warsztaty kulinarne to doskonała zabawa w gronie kucharzy i animatorów gier zespołowych. Czas spędzony na wspólnym gotowaniu zapewnia niezapomnianą integrację.

Czas programu: 2h
https://wuk.com.pl/

Zwiedzanie Muzeum nad Wisłą – Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Poświęcone najnowszym trendom w sztuce współczesnej muzeum zajmuje drewniany pawilon, wcześniej służący jako tymczasowa siedziba „Kunsthalle” w Berlinie. Zanim wejdziemy do środka, warto obejrzeć kompozycję na fasadzie inspirowaną płótnami Kandinsky’ego. Muzeum nad Wisłą to wystawy czasowe poświęcone polskiej i zagranicznej sztuce współczesnej, a także ciekawe wykłady, inspirujące spotkania i warsztaty.

Godziny otwarcia: GODZINY OTWARCIA: wtorek-czwartek, godz. 12.00-19.00 piątek, godz. 12.00-20.00 sobota, godz. 11.00-20.00 niedziela, godz. 11.00-18.00 poniedziałek, Muzeum nieczynne
Czas programu: 1,5h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: WSTĘP NA WYSTAWY: bilet normalny 5 zł bilet ulgowy 2 zł
https://artmuseum.pl/pl

Spacer po Bulwarach Wiślanych

Trudno wyobrazić sobie panoramę Warszawy bez Wisły – rzeka miała ogromny wpływ na rozwój miasta, a dzisiaj oferuje turystom i mieszkańcom niezliczone atrakcje. Kilkukilometrowa nadrzeczna promenada to świetne miejsce na spacer lub przejażdżkę rowerem. W takim miejscu nie mogło też zabraknąć symbolu rzeki i Warszawy – Syrenki. Naprawdę warto zatrzymać się przy pomniku i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie!

Czas programu: 1,5h

Kolacja i nocleg

Kolacja i nocleg

Czas programu: 2h
https://odkrywajwarszawe.pl/z-noclegiem/

KONTAKT: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@mrot.pl

Tel: +48 22 877 20 10

www.mrot.pl