W 1596 r. Warszawa stała się miastem rezydencjalnym Jego Królewskiej Mości Zygmunta III Wazy. Od tamtego czasu liczni polscy monarchowie, tacy jak Jan III Sobieski czy Stanisław August Poniatowski, pozostawili w nim swoje ślady. Wystarczą dwa dni, aby zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje stolicy związane z Warszawą – siedzibą polskich władców.

Pierwszego dnia odwiedzimy Zamek Królewski oraz jego reprezentacyjne ogrody, a także przespacerujemy się historycznym Traktem Królewskim. Drugi dzień przeznaczymy na piękny Wilanów i inspirujące Muzeum Narodowe, a wieczór zakończymy w cudownych wnętrzach Teatru Wielkiego.

Program wycieczki

Dzień 1

Spacer Traktem Królewskim

Oto najbardziej reprezentacyjna trasa miasta, łącząca dawne rezydencje królewskie. Rozpoczyna się przy Placu Zamkowym i biegnie przez Krakowskie Przedmieście do Łazienek Królewskich i dalej, aż do Wilanowa. Po drodze można zobaczyć wiele zabytkowych kościołów, parków i pałacyków. Wzdłuż ulic Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat usytuowane są m.in. Pałac Prezydencki, zabytkowy kampus Uniwersytetu Warszawskiego, piękne kościoły i kamienice. Dalej ciągną się eleganckie i zielone Aleje Ujazdowskie, przy których zlokalizowane są budynki ambasad i ministerstw. Historyczną trasę kończy pałac w Wilanowie.

Czas programu: 1,5h

Zwiedzanie Zamku Królewskiego i jego ogrodów

Zamek Królewski to dawna siedziba władców Polski. Po wejściu do środka zwiedzający obejrzą królewskie apartamenty oraz piękną Salę Tronową. Zwróćmy przy okazji uwagę na oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, które zostały wykorzystane podczas odbudowy zniszczonej po wojnie Warszawy. Zobaczymy też Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. Na koniec wstąpimy do pięknie odtworzonych ogrodów: górnego, usytuowanego na zamkowym zboczu oraz dolnego, u jego stóp w miejscu, gdzie do XVII wieku płynęła rzeka. Ogromny trawnik, kwiatowe rabaty, fontanny, labirynty stworzone z wysokich na kilka metrów żywopłotów dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Godziny otwarcia: Od wtorku do piątku w godzinach: 11.00 – 18.00; w soboty i niedziele – od 10.00 do 18.00.
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Ceny biletów: 25 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy), 1 zł dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat; dzieci do lat 7 zwiedzają za darmo. W środy wstęp bezpłatny.
www.zamek-krolewski.pl
wirtualny spacer

Obiad

Obiad

Czas programu: 1h
https://odkrywajwarszawe.pl/dla-smakoszy/

Zwiedzanie Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie, nazywane “najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”, to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. Tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Można tu odpocząć obserwując przyrodę oraz pogłębić znajomość oświeceniowych idei, odwiedzając takie perły europejskiej architektury, jak:

– Pałac na Wyspie, jeden z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym, z Królewską Galerią Obrazów.

– Stara Oranżeria, w której znajdują się Królewska Galeria Rzeźby z gipsowymi kopiami najsłynniejszych rzeźb starożytnego świata, Galeria Rzeźby Polskiej z pracami niemal wszystkich najwybitniejszych polskich artystów, tworzących od początku XIX w. do połowy XX w. Mieści się tu także Teatr Królewski, jeden z nielicznych w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich.

– Pałac Myślewicki, w którym zachowały się oryginalne polichromie Jana Bogumiła Plerscha, m.in. widoki Rzymu i Wenecji.

– Biały Dom, unikatowy w polskiej skali zabytek XVIII-wiecznej architektury rezydencjonalnej, z Królewską Galerią Grafiki oraz pierwszymi w Polsce groteskami.

– Wodozbiór, najbardziej efektowny budynek, jaki powiązać można z technicznymi rozwiązaniami nowożytnych inżynierów.

– Malowniczo położony Amfiteatr.

Godziny otwarcia: obiekty: wtorek – niedziela: 10.00-16.30; ogrody: poniedziałek – niedziela: 6.00-21.30.
Czas programu: 2h
Ceny biletów: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/zwiedzanie/cennik
www.lazienki-krolewskie.pl
wirtualny spacer

Spacer po Parku Łazienki Królewskie

Ten rozległy park to ulubione miejsce warszawiaków na długie spacery, gdzie wśród przepięknej przyrody i architektury odpoczywają od zgiełku miasta. W jego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Od wiosny do późnej jesieni tutejsze ogrody są pełne kwiatów. Atrakcją parku są też wiewiórki, pawie, kaczki i łabędzie.

Jeśli odwiedzicie Warszawę latem, koniecznie weźcie udział w jednym ze słynnych Koncertów Chopinowskich, które odbywają się od maja do września, w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00.

Czas programu: 1h

Kolacja i nocleg

Kolacja i nocleg

Czas programu: 1h
www.odkrywajwarszawe.pl/dla-smakoszy www.odkrywajwarszawe.pl/z-noclegiem

Dzień 2

Zwiedzanie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to barokowa perełka Warszawy. Pałac i ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. Poczujecie się tu jak król Jan III Sobieski – pogromca Turków spod Wiednia, który w 1683 roku zatrzymał ich pochód przez Europę. Władca, który zyskał w Europie przydomek nieustraszonego Lwa Lechistanu mieszkał w Wilanowie razem ze swoją ukochaną żoną Marysieńką.

W pałacu zobaczycie apartamenty króla i apartamenty królowej Marii Kazimiery, a wśród nich Gabinety Chiński, Holenderski, Starożytności i Muzeum Potockich. W Sali Białej można obejrzeć wizerunki kolejnych właścicieli pałacu oraz osób z nimi związanych.

Latem stylowe rzeźby, fontanny, urokliwe alejki, jezioro i potok z kaskadą sprawiają, że otaczający pałac park jest doskonałym miejscem na odpoczynek od zgiełku miasta. Zimą Wilanów zaprasza do Królewskiego Ogrodu Światła. Spacerując po nim można napotkać piękne postacie z zamierzchłej epoki, zwierzęta i rośliny o fantazyjnych kształtach. Mrok nocy rozświetlają tysiące świateł, które w czasie specjalnych pokazów tańczą w rytm muzyki klasycznej.

Godziny otwarcia: Pałac jest otwarty dla zwiedzających w soboty i niedziele od godz. 10.00 do godz. 17.00 (ostatnie wejście: godz. 16.00), a także w poniedziałki i czwartki od godz. 12.00 do godz. 16.00; Park jest otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli od godz. 9.30 do godz. 20.00 (ostatnie wejście: godz. 19.00). Wstęp na dziedziniec pałacu jest płatny w ramach biletu do parku.
Czas programu: 2h
Ceny biletów: www.wilanow-palac.pl/ceny_biletow.html
Bilety online: www.wilanow-palac.pl/rezerwacja_biletow.html
www.wilanow-palac.pl

Obiad

Obiad

Czas programu: 1h
https://odkrywajwarszawe.pl/dla-smakoszy/

Zwiedzanie Muzeum Narodowego

Muzeum mieści wspaniałą kolekcję malarstwa, rzeźby i rzemiosła ze wszystkich epok, od antyku po współczesność. Arcydzieła sztuki polskiej i światowej prezentowane są w galeriach tematycznych.

We wnętrzach Galerii Faras obejrzeć można największą w Europie kolekcję zabytków sztuki nubijskiej z okresu od VIII do XIV wieku, a wśród nich unikatowe zbiory malarstwa ściennego. Autentyczne XV-wieczne ołtarze z różnych rejonów Polski, gotyckie rzeźby czy obrazy do prywatnej modlitwy mieści Galeria Sztuki Średniowiecznej.

W Galerii Sztuki Dawnej, obok obrazów czy prac rzeźbiarskich zobaczyć tu można pięknie zdobione meble, tkaniny oraz naczynia, a nawet płaszcz i insygnia koronacyjne króla Augusta III.

W Galerii Sztuki XIX wieku prezentowane są najwybitniejsze dzieła artystów polskich pokazanych w kontekście dzieł europejskich. Niewątpliwą atrakcją jest „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. To największy polski obraz, którego płótno ma blisko 40 m kw. (4,26 x 9,87 m).

W Galerii Wzornictwa Polskiego znajdują się meble, tkaniny oraz sprzęt gospodarstwa domowego, w tym modele popularnych niegdyś odbiorników telewizyjnych i radiowych.

Godziny otwarcia: Godziny otwarcia poniedziałek – nieczynne wtorek, 10.00-16.00: zamiennie Galeria Faras i Galeria Sztuki Średniowiecznej oraz Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego środa, sobota, 10.00–16.00: Galeria Faras i Galeria Sztuki Średniowiecznej czwartek, piątek, niedziela, 10.00–16.00: Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego
Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: bilet normalny – 20 zł, bilet ulgowy – 10 zł, we wtorek wstęp do Muzeum na ekspozycje stałe jest nieodpłatny.
www.mnw.art.pl
wirtualny spacer

Spektakl w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

W gmachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej mają swoją siedzibę Opera Narodowa, Polski Balet Narodowy, Galeria Opera i Muzeum Teatralne. Odbywają się tu przedstawienia operowe, baletowe, koncerty, wystawy, warsztaty dla artystów i spotkania edukacyjne dla najmłodszych, a za kulisami wre praca w licznych pracowniach i salach prób. Organizowane są też wydarzenia specjalne, takie jak uroczyste premiery filmowe, konferencje czy gale.

Spędźcie kulturalny wieczór z w nastrojowych wnętrzach Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Godziny otwarcia: www.teatrwielki.pl
Czas programu: 2h
Ceny biletów: www.teatrwielki.pl
Bilety online: www.teatrwielki.pl
www.teatrwielki.pl
wirtualny spacer

Kolacja i nocleg

Kolacja i nocleg

Czas programu: 1h
www.odkrywajwarszawe.pl/dla-smakoszy www.odkrywajwarszawe.pl/z-noclegiem

KONTAKT: Warszawska Organizacja Turystyczna

e-mail: office@wot.waw.pl

Tel: 506 044 779

https://wot.waw.pl/