Tu znajdziecie propozycje spacerów oraz atrakcje turystyczne, bez zwiedzenia których nie sposób wyjechać z Warszawy. To na przykład Stare Miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a zwłaszcza jego serce – Zamek Królewski. To także Trakt Królewski czy Łazienki Królewskie, które były letnią rezydencją króla Stanisława Augusta, a dziś są ulubionym miejscem spacerów nie tylko warszawiaków.

Panoramę całego miasta można podziwiać z tarasu widokowego 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki – najbardziej znanego budynku w mieście. Warszawa to także miasto Fryderyka Chopina, koniecznie więc zajrzyjcie do Muzeum Fryderyka Chopina w Pałacu Ostrogskich. Po drodze warto przysiąść na jednej z granitowych ławeczek, z których po naciśnięciu guzika rozlegają się dźwięki muzyki słynnego kompozytora.

Nie da się poznać Warszawy bez wizyty w Muzeum Warszawy. Dla zainteresowanych historią przystankiem obowiązkowym będzie również interaktywne i zapadające na długo w pamięć Muzeum Powstania Warszawskiego oraz zachwycające swoją nagradzaną architekturą i bogatym wnętrzem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w., u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje na gości obrazem, światłem i dźwiękiem.

Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym.

W przeznaczonej specjalnie dla dzieci Sali Małego Powstańca – jedynej tego typu w Polsce – jasnej i kolorowej, dzieci uczą się historii oglądając teatrzyk powstańczy, czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Najmłodsi goście mają do dyspozycji repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe. Centralnym punktem części ekspozycji w sali pod Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności głównym elementem jest Mur Pamięci z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r.

Godziny otwarcia: Pn.: 10.00-18.00 Wt.: nieczynne Śr.,Czw.,Pt.,Sb.,Nd.: 10.00-18.00
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: normalny: 25 zł ulgowy: 20 zł z Kartą Dużej Rodziny: 10 zł / osoba
Bilety online: https://bilety.1944.pl/
https://www.1944.pl/
wirtualny spacer

Zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki – taras widokowy

To najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie. Widać go z niemal każdego miejsca w stolicy. Skąd się wziął? Był to „dar narodu radzieckiego dla Polaków”. Zwiedzając go, wjedźcie koniecznie na taras widokowy na 30. piętrze i zobaczcie przepiękną panoramę miasta z wysokości 114 metrów.

Godziny otwarcia: Taras Widokowy na XXX piętrze czynny jest codziennie 10:00 – 20:00 Dodatkowo w piątki #TarasWidokowyNocą 20:00 – 22:00 (po godzinie 20:00 obowiązują bilety nocne)
Czas programu: 1h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: https://www.bilety.pkin.pl/
Bilety online: https://www.bilety.pkin.pl/
http://www.pkin.pl/
wirtualny spacer

Muzeum Domków dla Lalek

Nostalgiczna wyprawa w przeszłość dla dzieci w wieku od 5 do 105 lat. Zapraszamy do najbardziej tajemniczego i urzekającego Muzeum w Polsce. Ponad 150 historycznych domów, sklepików i pokoi dla lalek. Unikatowa kolekcja zabawek sakralnych. Dziesiątki uroczych wnętrz, tysiące maleńkich drobiazgów. Niezliczona ilość godzin wspaniałej zabawy, która dawno przeminęła, ale której czar urzeka nas do dziś. Zachwyt, zaduma i wspaniała inspiracja do własnej twórczości – to właśnie Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie.

Godziny otwarcia: Muzeum jest czynne codziennie 9:00-19:00
Czas programu: 1h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: https://www.muzeumdomkow.pl/wizyta-w-muzeum
https://www.muzeumdomkow.pl/

Obiad

Obiad

Czas programu: 1h
https://odkrywajwarszawe.pl/dla-smakoszy/

Zwiedzanie Muzeum Warszawy – spacer po Starówce

Warszawska Starówka to prawdziwa perła stolicy! Zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nic dziwnego, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Na Placu Zamkowym stoi kolumna króla Zygmunta III Wazy, który w XVI wieku przeniósł swoją rezydencję z Krakowa do Warszawy. Ten najstarszy i najwyższy świecki pomnik stolicy to doskonały punkt orientacyjny, przy którym warszawiacy często umawiają się na spotkania. Najstarszym i jednym z najbardziej urokliwych placów Warszawy jest Rynek Starego Miasta. W tym miejscu nie sposób się nie zakochać! Powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Dawniej organizowano tu uroczystości, jarmarki, ale także wykonywano wyroki na skazańcach. Choć istnieje już ponad siedem wieków, jego forma prawie się nie zmieniła. Na samym środku rynku stoi pomnik Syrenki, która stała się godłem i opiekunką miasta.

Spacer doprowadzi nas do Muzeum Warszawy, które zbiera, bada i udostępnia rzeczy warszawskie. Wystawa główna wychodzi od historii pojedynczych przedmiotów, by opowiadać o wydarzeniach i ludziach, którzy zadecydowali o kształcie i charakterze współczesnej Warszawy.

Godziny otwarcia: Godziny otwarcia czwartek–niedziela: 10.00–18.00
Czas programu: 2,5h
Ceny biletów: https://muzeumwarszawy.pl/wizyta/
Bilety online: https://bilety.muzeumwarszawy.pl/
https://muzeumwarszawy.pl/

Kolacja i nocleg

Kolacja i nocleg

Czas programu: 2h
https://odkrywajwarszawe.pl/z-noclegiem/

Dzień 2

Zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to prawdziwy raj dla miłośników nauki, nie tylko dzieci! Możecie tu odkrywać tajemnice natury, przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić. Samodzielnie przeprowadzicie tu doświadczenia przekonując się, jak Wasze zmysły pozwalają Wam odbierać świat. Sprawdzicie możliwości swojego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje. Setki eksponatów pomogą Wam zrozumieć zjawiska związane z falami czy prądem.

W galerii „Re:Generacja” dowiecie się, co dzieje się w głowie, gdy się boicie, smucicie lub kłamiecie. W Teatrze Wysokich Napięć obejrzycie niecodzienny spektakl z elektrycznymi wyładowaniami w roli głównej i bezpiecznie naelektryzujecie się do napięcia 20 tys. woltów. Nie pomińcie Teatru Robotycznego. Występujące w spektaklu humanoidy potrafią nie tylko mówić czy gestykulować, ale również wyrażać uczucia. Koniecznie wybierzcie się także do Planetarium Niebo Kopernika, żeby zobaczyć niezwykły pokaz.

Godziny otwarcia: https://www.kopernik.org.pl/wizyta/godziny-otwarcia
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: https://www.kopernik.org.pl/wizyta/ceny-biletow
Bilety online: https://bilety.kopernik.org.pl/pl/login
https://www.kopernik.org.pl/

Spacer po Bulwarach Wiślanych, Multimedialny park Fontann

Trudno wyobrazić sobie panoramę Warszawy bez Wisły – rzeka miała ogromny wpływ na rozwój miasta, a dzisiaj oferuje turystom i mieszkańcom niezliczone atrakcje. Kilkukilometrowa nadrzeczna promenada to świetne miejsce na spacer lub przejażdżkę rowerem. W takim miejscu nie mogło też zabraknąć symbolu rzeki i Warszawy – Syrenki. Naprawdę warto zatrzymać się przy pomniku i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie! Najmłodszych gości ucieszy wodny plac zabaw z „tańczącymi” fontannami i figurami ryb oraz trampoliny do skakania. W bezpośrednim sąsiedztwie bulwarów znajdują się Centrum Nauki Kopernik, Muzeum nad Wisłą, czy Multimedialny Park Fontann.

Multimedialny Park Fontann położony jest u stóp Starego Miasta. Od maja do końca września zapewnia ochłodę mieszkańcom i turystom. W letnie wieczory w weekendy można obejrzeć spektakularne show światła, dźwięku i wody. Na wodnym ekranie z mgły rozproszonej nad wodą obejrzycie animowaną opowieść nawiązującą do historii Warszawy i jej legend. Towarzyszą jej światła laserów i ruch kilkumetrowych słupów wody wznoszących się w rytm muzyki, podświetlonych kolorowymi reflektorami.

Czas programu: 2h

Obiad

Obiad

Czas programu: 1h
https://odkrywajwarszawe.pl/dla-smakoszy/

Rejs po Wiśle

Między brzegami rzeki kursują bezpłatne promy, umożliwiające szybką przeprawę – oczywiście, o ile pozwala na to stan wody. Wybierzcie się w rejs statkiem czy motorówką, żeby obejrzeć Warszawę z innej perspektywy.

Czas programu: 1h
Dostępność: Sezonowo
Ceny biletów: https://po-wisle.pl/pl/bilety/
Bilety online: https://po-wisle.pl/pl/bilety/
https://po-wisle.pl/pl/home-pl/

Wizyta w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie to wielka, zielona wyspa w środku miasta, miejsce magiczne, pełne ciekawych przygód. Tu można przyjść po wiedzę, wypocząć pośród pięknej przyrody i obserwować wspaniałe zwierzęta. Spotkacie tu ponad 12 tys. zwierząt reprezentujących około 500 gatunków. Wizyta w ogrodzie zoologicznym to wspaniała atrakcja dla dzieci i dorosłych. Poznajcie egzotycznych mieszkańców warszawskiego zoo i dowiedzcie się więcej o ich zwyczajach. Przyjrzyjcie się karmieniu fok i hipopotamów, zajrzyjcie do sympatycznych żyraf i popatrzcie na dokazujące szympansy. Wybierzcie się też do terrarium i rekinarium, zobaczcie niezwykle upierzone ptaki oraz tropikalne ryby.

Godziny otwarcia: ZOO otwarte jest codziennie od 9.00 do: 15.30 (grudzień, styczeń) i 16.00 w soboty i święta, 16.00 (luty, listopad), 17.00 (marzec, październik), 18.00 (kwiecień – wrzesień) i 19.00 w soboty i święta (od maja do września).
Czas programu: 2,5h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: https://zoo.waw.pl/wizyta-w-zoo/bilety
Bilety online: https://www.kupbilet.pl/index.php?url=sport/rekreacja/re0024
www.zoo.waw.pl

Kolacja i nocleg

Kolacja i nocleg

Czas programu: 2h
https://odkrywajwarszawe.pl/z-noclegiem/

Dzień 3

Wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Niezwykłe muzeum w wyjątkowej lokalizacji. Tysiąc lat historii opowiedziane w symbolicznym miejscu w centrum Warszawy – na terenie przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto. Muzeum przywraca pamięć o ich bogatej kulturze i dziedzictwie. Fascynującą historię przybliżą Wami zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje makiety, projekcje wideo.

Poznacie ślady pierwszego osadnictwa Żydów w średniowiecznej Polsce, przejrzycie XIII-wieczny statut królewski gwarantujący im bezpieczeństwo, wolność osobistą i swobodę wyznania, dowiesz się czym zaowocował „Złoty Wiek kultury polskich Żydów”. W galerii Miasteczko obejrzycie jedną z głównych atrakcji muzeum – zrekonstruowane sklepienie unikalnej drewnianej synagogi z Gwoźdźca. Dalej przespacerujecie się przedwojenną żydowską ulicą, na której przenikały się dwie kultury, by następnie trafić do warszawskiego getta z czasów II wojny światowej i w końcu znaleźć się w okresie powojennym.

Godziny otwarcia: Godziny otwarcia poniedziałek | sobota | niedziela muzeum czynne: 10:00–18:00 ostatnie wejście na wystawę czasową: 17.30 ostatnie wejście na wystawę stałą: 17:00 środa | czwartek | piątek muzeum czynne: 10:00–16:00 ostatnie wejście na wystawę czasową: 15.30 ostatnie wejście na wystawę stałą: 15:00 W CZWARTKI WSTĘP NA WYSTAWĘ STAŁĄ I CZASOWĄ JEST BEZPŁATNY wtorek muzeum nieczynne dla zwiedzających
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: https://www.polin.pl/pl/cennik
Bilety online: https://bilety.polin.pl/
https://www.polin.pl/pl
wirtualny spacer

Spacer po Muranowie – dawnej dzielnicy Żydowskiej

Pomnik Bohaterów Getta powstał niedługo po II wojnie światowej dla upamiętnienia tych, którzy walczyli i zginęli w warszawskim getcie. Właśnie przy tym pomniku w 1970 roku ukląkł kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Willy Brandt, by przeprosić za zbrodnie popełnione przez Trzecią Rzeszę.

Pomnik Umschlagplatz znajduje się w miejscu, skąd w 1942 roku wyruszały transporty Żydów do obozu zagłady w Treblince. Kształtem przypomina mury getta oraz wagon kolejowy, a na ścianach wewnątrz wyryto ponad czterysta imion ofiar. Idąc spod pomnika Bohaterów Getta na Umschlagplatz Traktem Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, zwróćcie uwagę na pamiątkowe kamienie przedstawiające historię najważniejszych postaci warszawskiego getta.

Czas programu: 1h

Obiad

Obiad

Czas programu: 1h
https://odkrywajwarszawe.pl/dla-smakoszy/

KONTAKT: Warszawska Organizacja Turystyczna

e-mail: office@wot.waw.pl

Tel: 506 044 779

https://wot.waw.pl/