Związki Chopina z Warszawą są niezaprzeczalne – to właśnie tu przecież spędził on połowę 39-letniego życia. Do dziś w stolicy Polski można napotkać dziesiątki miejsc związanych z artystą i zasłuchać się w jego muzyce podczas licznych festiwali i recitali. Kompozytor wciąż żyje w kulturze i inspiruje kolejne pokolenia.

Warszawskie Muzeum Fryderyka Chopina, które mieści się w barokowym Zamku Ostrogskich na skarpie wiślanej, może poszczycić się największą na świecie kolekcją pamiątek po kompozytorze. Przesłanie ekspozycji stałej to „doświadczyć Chopina”. Każdy może tego dokonać na własny sposób, korzystając z multimedialnych narzędzi umożliwiających osobiste spotkanie z kompozytorem i jego muzyką. Na wystawę składa się 11 wysp tematycznych, takich jak Żelazowa Wola i młodzieńcze peregrynacje, Warszawa, czy Podróże po Europie. Muzeum Fryderyka Chopina to także stale poszerzany program artystyczny i edukacyjny, który obejmuje m.in. koncerty, wystawy czasowe i spotkania.

W Warszawie muzyka Chopina jest wszechobecna, da się to zauważyć… a raczej usłyszeć szczególnie latem, kiedy odbywają się: plenerowy festiwal „Chopin na Krakowskim Przedmieściu”, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa” oraz letnie koncerty w Łazienkach Królewskich przy pomniku kompozytora. Odwiedźcie Warszawę – miasto Chopina oraz Żelazową Wolę – miejsce urodzenia kompozytora.

Program wycieczki

Dzień 1

Spacer z przewodnikiem “Śladami Fryderyka Chopina”

Bazylika Św. Krzyża – warto wstąpić do kościoła, który w początkach XIX wieku był największą świątynią katolicką w Warszawie. Wiąże się z nią wiele ważnych momentów z historii rodziny Chopinów, odbyły się w nim chrzty sióstr Fryderyka: Izabelli i Emilii. Zgodnie z ostatnią wolą Chopina, najstarsza siostra kompozytora, Ludwika, przywiozła jego serce do Warszawy, gdzie zostało wmurowane w filar kościoła.

Pałac Kazimierzowski – przyjrzymy się pałacowi z XVII wieku, którego architektura zawiera elementy barokowe i klasycystyczne. Rodzina Chopinów zajmowała mieszkanie na drugim piętrze w lewej oficynie budynku. Fryderyk Chopin często bawił się i przesiadywał z książką w sąsiadującym z pałacem ogrodzie botanicznym. W gmachu mieściło się również Liceum Warszawskie, do którego uczęszczał młody muzyk.

Pałac Czapskich – w oficynie pałacu mieściło się kolejne mieszkanie Chopinów, w którym spotykała się elita Warszawy. Fryderyk spędził w nim ostatnie lata przed opuszczeniem kraju na stałe w 1830 roku. Tutaj skomponował dwa koncerty uznawane za jego najważniejsze dzieła tzw. okresu warszawskiego.

Kościół Wizytek – młody Fryderyk wielokrotnie grywał w tym kościele na organach podczas mszy dla młodzieży Liceum Warszawskiego, do którego uczęszczał. Ten XVII-wieczny kościół przetrwał II wojnę światową i do dziś zachował większość oryginalnego wystroju.

Pałac Wesslów – w 1830 roku właśnie z tego miejsca żegnany przez przyjaciół Fryderyk Chopin na zawsze opuścił Warszawę i rozpoczął podróż do Wiednia. W tym okresie pałac pełnił funkcję urzędu Poczty Saskiej i stajni pocztowych.

Plac Piłsudskiego i Ogród Saski – w Pałacu Saskim mieściło się Liceum Warszawskie, w którym ojciec Chopina, Mikołaj, dostał posadę nauczyciela języka francuskiego oraz mieszkanie służbowe. Niestety, pałac dziś już nie istnieje – został zburzony podczas II wojny światowej. Możemy natomiast odwiedzić Ogród Saski, po którym 200 lat temu biegał młody Fryderyk.

Czas programu: 2h

Warsztaty kulinarne – obiad

Warsztaty kulinarne to doskonała zabawa w gronie kucharzy i animatorów gier zespołowych. Czas spędzony na wspólnym gotowaniu zapewnia niezapomnianą integrację.

Organizatorzy warsztatów:
Polish Your Cooking
Strona www: https://polishyourcooking.com/
Warszawski Uniwersytet Kulinarny
Strona www: https://wuk.com.pl/
Eat Polska
Strona www: https://eatpolska.com/

Czas programu: 2h

Zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina

Warszawskie Muzeum Fryderyka Chopina, które mieści się w barokowym Zamku Ostrogskich na skarpie wiślanej, może poszczycić się największą na świecie kolekcją pamiątek po kompozytorze. Przesłanie ekspozycji stałej to „doświadczyć Chopina”. Każdy może tego dokonać na własny sposób, korzystając z multimedialnych narzędzi umożliwiających osobiste spotkanie z kompozytorem i jego muzyką. Na wystawę składa się 11 wysp tematycznych, takich jak Żelazowa Wola i młodzieńcze peregrynacje, Warszawa, czy Podróże po Europie.

Muzeum Fryderyka Chopina to także stale poszerzany program artystyczny i edukacyjny, który obejmuje m.in. koncerty, wystawy czasowe i spotkania.

W całorocznym programie edukacyjnym nie brakuje wydarzeń skierowanych do szkół i przedszkoli. To wieloelementowe spotkania złożone z warsztatów śpiewu lub tańca, analiz muzycznych, gier terenowych, wykładów lub koncertów z komentarzem. Stałym elementem oferty są lekcje muzealne. Istnieje możliwość indywidualnego dostosowania zajęć do potrzeb grupy.

Godziny otwarcia: Godziny otwarcia: wtorek – niedziela, 11.00-19.00 sprzedaż biletów do 18.15
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: https://bilety.nifc.pl/
Bilety online: https://bilety.nifc.pl/
https://muzeum.nifc.pl/

Wieczorny koncert w jednej z sal koncertowych

Doskonałym zakończeniem wieczoru będzie koncert Chopinowski w jednej z sal koncertowych, jakie znajdują się w pobliżu Placu Zamkowego: Chopin Point www.chopin.events, Time for Chopin www.timeforchopin.eu lub Sala Koncertowa Fryderyk Agencji Presto www.fryderyk.events/pl/. Udział w kameralnym koncercie sprawi, że znajdziemy się blisko muzyki i będziemy mogli ją kontemplować w sposób szczególnie osobisty.

Czas programu: 1,5h

Kolacja i nocleg

Kolacja i nocleg

Czas programu: 2h
https://odkrywajwarszawe.pl/z-noclegiem/

Dzień 2

Zwiedzanie Łazienek Królewskich (pomnik Fryderyka Chopina)

Pomnik został wzniesiony w Parku w Łazienkach Królewskich dla uczczenia pamięci wirtuoza i jest jedynym w Warszawie przykładem sztuki secesji w architekturze pomnikowej. Koniecznie weźcie udział w jednym ze słynnych Koncertów Chopinowskich, które odbywają się od maja do września, w każdą niedzielę o godz. 12.00 i 16.00. Wystarczy przyjść pod pomnik Chopina, usiąść na zielonej trawie i cieszyć się muzyką.

Czas programu: 1,5h
www.lazienki-krolewskie.pl

Wizyta na Cmentarzu Powązkowskim

Powązki to najstarszy i najpiękniejszy cmentarz w Warszawie. Założony w 1790 r. w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła św. Karola Boromeusza, stał się miejscem spoczynku wielu wybitnych Polaków. Z przekazów wynika, że i Chopin chciał być pochowany na Powązkach, ale zawczasu już miał obawy, że ze względów politycznych jego pragnienie się nie ziści.

Na Cmentarzu Powązkowskim znajdują się groby rodziny, nauczycieli i przyjaciół Fryderyka Chopina. Prochy rodziców – Justyny z Krzyżanowskich (1782-1861) i Mikołaja Chopina (1771-1844), które do 1948 r. spoczywały w katakumbach, znajdują się obecnie obok mogiły Stanisława Moniuszki.

Czas programu: 1,5h
https://parafia-starepowazki.pl/

Obiad

Obiad

Czas programu: 1h
https://odkrywajwarszawe.pl/dla-smakoszy/

Zwiedzanie Zamku Królewskiego

Zamek Królewski to dawna siedziba władców Polski. Po wejściu do środka zwiedzający obejrzą królewskie apartamenty oraz piękną Salę Tronową. Zwróćmy przy okazji uwagę na oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, które zostały wykorzystane podczas odbudowy zniszczonej po wojnie Warszawy. Zobaczymy też Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. Na koniec wstąpimy do pięknie odtworzonych ogrodów: górnego usytuowanego na zamkowym zboczu oraz dolnego u jego stóp w miejscu, gdzie do XVII wieku płynęła rzeka. Ogromny trawnik, kwiatowe rabaty, fontanny, labirynty stworzone z wysokich na kilka metrów żywopłotów dostarczają niezapomnianych wrażeń.

Godziny otwarcia: Od wtorku do piątku w godzinach: 11.00 – 18.00; w soboty i niedziele – od 10.00 do 18.00.
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: Ceny biletów: 25 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy), 1 zł dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat; dzieci do lat 7 zwiedzają za darmo. W środy wstęp bezpłatny.
Bilety online: https://bilety.zamek-krolewski.pl/
www.zamek-krolewski.pl
wirtualny spacer

Spacer szlakiem ławeczek chopinowskich

W Warszawie Fryderyk Chopin jest obecny nie tylko w budynku muzeum. Podążając szlakiem multimedialnych ławeczek Chopina, można odwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca powiązane z jego obecnością w Warszawie. Wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się na ławeczce, by usłyszeć najsłynniejsze utwory polskiego pianisty. Ponadto na ul. Emilii Plater można zobaczyć nietypowe przejście dla pieszych – w formie klawiatury fortepianu, które powstało z okazji 200-tnych urodzin kompozytora.

Czas programu: 1,5h

Kolacja i nocleg

Kolacja i nocleg

Czas programu: 2h
https://odkrywajwarszawe.pl/z-noclegiem/

Dzień 3

Zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz Parku w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola była miejscem, w którym prawdopodobnie poznali się rodzice Chopina: Justyna z Krzyżanowskich, zajmująca się zarządzaniem domem i Mikołaj Chopin, guwerner przybyły z Francji. Po ślubie państwo Chopinowie zamieszkali oficynie murowanego dworku i tam, 1 marca 1810 r., przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Dzieciństwo Fryderyka nie było jednak związane z Żelazową Wolą, ponieważ już jesienią 1810 r. rodzina Chopinów przeniosła się na stałe do Warszawy.

W domu Chopina w Żelazowej Woli stworzono klimat polskiego dworku pierwszych dekad XIX w. Nie ma w nim jednak przedmiotów, które należały do rodziny kompozytora. W dworku zgromadzono m.in.: warszawski fortepian firmy Leszczyński z pierwszej połowy XIX w., pionowy klawikord zwany “żyrafą” firmy Fried, Külbors z Wrocławia z XIX w. Ponadto dziewiętnastowieczne meble w stylu biedermeier oraz portrety Fryderyka Chopina i jego rodziny. W saloniku muzycznym stoi współczesny fortepian, na którym grają pianiści podczas koncertów chopinowskich odbywających się w sezonie letnim.

Na terenie bogatego w oryginalne gatunki roślin parku krajobrazowego, przez który przepływa rzeka Utrata, postawiono cztery pomniki Fryderyka Chopina. Wieś Żelazowa Wola położona jest na skraju Puszczy Kampinoskiej, w odległości 54 km od Warszawy. Stanowi najsłynniejsze w Polsce miejsce kultu kompozytora, licznie odwiedzane przez turystów i melomanów zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Godziny otwarcia: https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/wizyta-informacje-miejsce/2_the-birthplace-of-fryderyk-chopin-and-park-in-zelazowa-wola/
Czas programu: 2h
Dostępność: Obiekt całoroczny
Ceny biletów: https://bilety.nifc.pl/
Bilety online: https://bilety.nifc.pl/rezerwacja/termin.html?id=11&date=2020-09-01
https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/wizyta-informacje-miejsce/2_dom-urodzenia-fryderyka-chopina-i-park-w-zelazowej-woli

KONTAKT: Warszawska Organizacja Turystyczna

e-mail: office@wot.waw.pl

Tel: 506 044 779

https://wot.waw.pl/