Podróż śladami pierwszych dwudziestu lat życia Fryderyka Chopina nierozerwalnie związana jest z Mazowszem. Kompozytor urodził się w 1810 roku w małej mazowieckiej wsi – Żelazowej Woli. Kilka miesięcy później jego rodzina zamieszkała w Warszawie, gdzie młody Chopin uczył się i dorastał.

Oprócz Żelazowej Woli i Warszawy najważniejszymi miejscowościami mazowieckimi historycznie związanymi z jego pobytami są Brochów i Sanniki – miejsca, w których powstały ośrodki chopinowskie. Fryderyk Chopin przebywał też w Rościszewie, Kowalewie i prawdopodobnie w Książenicach, a na trasie jego mazowieckich wędrówek znajduje się wielokrotnie odwiedzany Sochaczew i Płock, który zwiedzał z ogromnym zainteresowaniem.

Szlak Chopinowski wiedzie przez najważniejsze miejsca w Warszawie i najpiękniejsze zakątki Mazowsza związane z życiem młodego kompozytora. Trasy podróży zawsze wiodą przez drogi z typowym dla naszego regionu pejzażem i niepowtarzalnym krajobrazem. Ten obraz w naszych wyobrażeniach nieodłącznie kojarzony jest z dźwiękami utworów Chopina, bo zarówno Warszawa, jak i całe Mazowsze było jego domem i inspiracją twórczości.

 

Opracowanie Szlaku Chopinowskiego i programu wycieczki: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

Więcej informacji http://dziedzictwomazowsza.pl

Program wycieczki

Dzień 1

Zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina

Największa na świecie kolekcja chopinianów znajduje się w zbiorach warszawskiego Muzeum Fryderyka Chopina, którym zarządza Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Ofertę muzealną dopełniają niezwykle cenne i oryginalne wystawy czasowe. Muzeum pełni również funkcję wyjątkowego centrum kultury, prowadząc działalność edukacyjną, organizując warsztaty, a także koncerty i spotkania autorskie.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela, 11.00-19.00
Czas programu: 1,5h
Ceny biletów: Bilet normalny – 23 zł Bilet ulgowy – 14 zł Bilet normalny grupowy – 19 zł Bilet ulgowy grupowy – 12 zł Środy wstęp wolny
Bilety online: https://bilety.nifc.pl/

Spacer ulicą Miodową i Krakowskim Przedmieściem

Ulica Miodowa i Krakowskie Przedmieście były centrum życia towarzyskiego XIX-wiecznej Warszawy. Tam też można było najczęściej spotkać młodego Chopina, który w tym rejonie mieszkał, uczył się, studiował, odwiedzał księgarnie i bywał w kawiarniach. Spotykał się także z kolegami z liceum, studiów i lekcji angielskiego oraz włoskiego.

Punkty ważne w warszawskiej biografii Chopina znajdują się na odcinku od kolumny Zygmunta do placu Trzech Krzyży. Idąc tą trasą, można mieć pewność – tędy prawie dwa wieki temu podążał Fryderyk Chopin. Dzisiaj szczególnie ważne miejsca związane z jego osobą łączą się w trasę spacerową i oznaczone są przez tzw. „ławeczki Chopina”, które po naciśnięciu guzika odtwarzają fragmenty utworów kompozytora.

Czas programu: 1-2h

Kościół Świętego Krzyża

Kościół Świętego Krzyża był na początku XIX w. największym kościołem w Warszawie. Tutaj mieściła się parafia mieszkających przy Krakowskim Przedmieściu Chopinów. W kościele Świętego Krzyża zostały ochrzczone dwie siostry Fryderyka: Izabela i Emilia. I właśnie tutaj przechowywana jest urna z sercem Chopina, które – zgodnie z życzeniem kompozytora – zostało przywiezione do Polski przez jego najstarszą siostrę, Ludwikę.

Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 6.00-20.00
Czas programu: 0,5h
Ceny biletów: wstęp wolny

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie nieodłącznie kojarzą się z Chopinem dzięki pomnikowi dłuta Wacława Szymanowskiego. Od 1959 r. do dziś przy pomniku odbywają się niedzielne recitale chopinowskie. Są organizowane od początku maja do końca września i cieszą się ogromną popularnością.

Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 6.00-21.30
Czas programu: 1-2h
Ceny biletów: park wstęp wolny

Dzień 2

Żelazowa Wola – zwiedzanie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina

W XVIII i XIX w. majątek Żelazowa Wola należał do rodziny Skarbków. Tu najprawdopodobniej poznali się rodzice Fryderyka Chopina – zarządzająca domem Skarbków Justyna z Krzyżanowskich i Mikołaj Chopin, guwerner przybyły z Francji. Po zaślubinach państwo Chopinowie zamieszkali w lewej oficynie dworu, gdzie 1 marca 1810 r. urodził się Fryderyk Chopin. Rodzina kompozytora mieszkała w Żelazowej Woli do jesieni. Uznaje się, że Fryderyk powracał do miejsca urodzenia kilkukrotnie – w lecie 1823 r. oraz na Boże Narodzenie i Nowy Rok 1825/1826. Uważa się, że ostatnia wizyta kompozytora w dworku Skarbków miała miejsce latem 1830 r.

Scenariusz obecnej ekspozycji stałej, otwartej w Muzeum w 2015 roku, przygotowany został w oparciu o najnowsze badania nad historią Żelazowej Woli i oficyny, w której przyszedł na świat największy polski kompozytor. Narracja skupia się na dwóch równorzędnych historiach: rodziny Chopinów i Skarbków oraz historii założenia muzeum wraz z unikatowym, modernistycznym parkiem-pomnikiem. Ważnym elementem ekspozycji są obiekty oryginalne, pierwszy raz tak licznie prezentowane w Domu Urodzenia Chopina oraz próby rekonstrukcji wnętrz historycznych – pokoju dziennego Chopinów i gabinetu Michała Skarbka.

Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10.00-18.00
Czas programu: 2h
Ceny biletów: Bilet normalny Park i muzeum 23 zł Park 7 zł Bilet ulgowy Park i muzeum 14 zł Park 4 zł Bilet normalny grupowy Park i muzeum 19 zł Park 6 zł Bilet ulgowy grupowy Park i muzeum 11 zł Park 3 zł Środy wstęp wolny
Bilety online: https://bilety.nifc.pl/

Kościół w Brochowie – miejsce chrztu Fryderyka

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Rocha (obecnie św. Jana Chrzciciela) o charakterze bazyliki obronnej, był dla rodzin Chopinów i Skarbków ważnym miejscem. 2 czerwca 1806 r. odbyły się tu zaślubiny Mikołaja Chopina i Tekli Justyny z Krzyżanowskich. W Wielkanoc 1810 r., czyli 23 kwietnia, miał miejsce chrzest Fryderyka. Ponadto akta kościelne wspominają o ślubie siostry Fryderyka – Ludwiki z Józefem Kalasantym Jędrzejowiczem, który odbył się w 1832 r.

Czas programu: 0,5h

Sanniki – zwiedzanie pałacu

Fryderyk Chopin w 1828 r. spędził w Sannikach wakacje. Przyjechał na zaproszenie szkolnego kolegi, Konstantego Pruszaka, którego ojciec Aleksander Pruszak był właścicielem tego okazałego wówczas majątku. Lato minęło Fryderykowi na znakomitej zabawie, odpoczynku, spacerach i wycieczkach po okolicy. U muzykujących Pruszaków nie brakowało dobrego instrumentu, toteż mógł grać do woli, a nawet pracować nad swoimi kompozycjami – udało mu się przerobić Rondo C-dur na dwa fortepiany i popracować nad Trio. Dawał też lekcje gry na fortepianie siostrze Kostusia – Olesi.

Obecnie w pałacu mieści się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, które zaprasza na programy koncertowe i edukacyjne w jednym z nielicznych w Polsce zachowanych oryginalnych obiektów historycznie związanych z osobą kompozytora.

Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 8.00-15.30
Czas programu: 2h
Ceny biletów: normalny -10 zł ulgowy – 6 zł

KONTAKT: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

e-mail: biuro@mrot.pl

Tel: +48 22 877 20 10

www.mrot.pl